Výstřel doma



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#256 » pát 24. lis 2023, 08:53

Petře z Braníka, asi jsem zvolil příliš silný slovník. Je super vidět, že osvěta a normalizace dělají pokroky. Vítám i rozhodnutí vynechat ránu jistoty. Jako vstřícný krok (pokud je teda nutné odkládat prázdnou) můžeš odkládat zbraň s vystaveným závěrem. Když máš na očích šachtu a vidíš vystavený závěr tak víš, že je vybitá a nadto je připravená k okamžité kontrole.

Espezetka: Tohle je smutek reality, kdy svou obranyschopnost zamykáš do trezoru. Pokud ti někdo trezor překoná a tebe to nevzbudí dost brzo na to, abys adekvátně reagoval sekyrkou, tak se bohužel staneš součástí statistiky. Je vcelku irelevantní jestli je tam zbraň vybitá, ledaže bys zvlášť zamykal střelivo (vč. zásobníků) a zbraně. Pak se ale nabízí otázka že když máš dva trezory, tak proč nemáš jeden v ložnici s nabitou zbraní pro tyhle smutné situace a druhý se zbytkem zbraní, které jsou ovšem vybité. No a nakonec ta ostuda, kdy v domě "plném" zbraní umlátím vetřelce sekerkou.. :D

Kolemjdoucí: Buď dával ránu jistoty nebo spouštěl kohout jednou rukou, nepamatuju se přesně. Jsou to už léta. Tak jako tak rutinní manipulace nepříliš vhodným bezpečným směrem :D



dan
Příspěvky: 316

Příspěvek#257 » pát 24. lis 2023, 11:15

Satanáš píše:Pokud zamykáš zbraň do trezoru, tak je vybití ... redundantní.


Mozna, ale nevybiti je prestupek podle § 76a odst. 3:

§58 Zabezpečení zbraní a střeliva
(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

Presneji - nabita zbran, i v trezoru, je ve stavu "noseni", musi byt pod dohledem opravneneho drztele zbrojniho prukazu, a zapocitava se do poctu dvou zbrani, ktere smis v jeden okamzik nosit. A, samozrejme, kdyz nosis, tak nesmis pit.



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#258 » pát 24. lis 2023, 11:48

No doma je i nabita drzeni...

@Espezetka, tak snad kdo jere zbran (zejmena pokud o jejim stavu nic nevi) ji napred zkontroluje, to ze to umi je i tvoje starost)



dan
Příspěvky: 316

Příspěvek#259 » pát 24. lis 2023, 12:02

Pravda, moje zatmeni. Posledni veta prispevku je chyba, ale to podstatnejsi, pred tim, ne.

Ale ohledne spolecne domacnosti ve ktere je zbran - mam za naprosto kriticke, aby se vsichni v domacnosti naucili se zbrani bezpecne manipulovat nejmene v takovem rozsahu, aby ji dokazali vybit, zkontrolovat a bezpecne prenest na jine misto. A to vcetne deti, jakmile to jejich fyzicky vyvoj dovoli (cave: zakonna hranice 10 let). U deti je to mozna jeste dulezitejsi, nez u dospelych.

Ano, je velice tezke presvedcovat manzelku, ze se nic nemuze stat, a soucasne po ni chtit aby se naucila se zbrani manipulovat "kdybych udelal chybu a nekdy ji tu nekde nabitou zapomel lezet". Ale lide chyby proste delaji. Nikdo neni imunni. Je dobre okoli na takovou moznost pripravit. V opacnem pripade budes do smrti zit nejen s tou chybou jako takovou, ale i s tim, ze jsi vedome neudelal nic proti tomu, aby takova chyba pokud mozno nemela tragicke nasledky.

Ja kdyz doma vybijim, tak sikmo smerem k tlusne nosne zdi tak, ze odrazene fragmenty by skoncily ve skrince na obleceni. Navyknul jsme si stav komory kontrolovat nejen vizualne, ale hmatem. Zrak, respektive vyhodnocovani zrakovych vjemu, je v "unavenem stavu" nachylne k chybam. Hmat funguje spolehliveji (a hodi se i pro vybijeni v situacich, kdy z nejakeho duvodu nelze zrak pouzit, o tom ted ale nemluvim).

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#260 » pát 24. lis 2023, 12:20

Myslím, že ta debata trochu sklouzává a docela určitě nebudu manželku učit bezpečné manipulaci se zbraněmi a vybíjení. Ví, že na tyhle hračky nemá sahat a to stačí. A jsou zamčené.

Děti už mám velké a ty vědí co a jak.

Mimochodem, to dělení na ty, co si doma vystřelili a na ty co si teprve vystřelí je zmatené, myslím že naprostá většina lidí si doma nikdy neúmyslně nevystřelí.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#261 » pát 24. lis 2023, 12:21

skagerak píše:No doma je i nabita drzeni...
To je také zajímavý překladatelský oříšek :lol:
Zbraň v trezoru je podle mě buď uschovaná, nebo uložená, tedy přechovávaná.
Nejsem si jist, jestli ji v tom (uzamčeném) trezoru pořád mám "u sebe" :o
Naproti tomu když leží někde v bytě, tak mám pocit, že u mě je ;)
Pokud jdu vynést smetí a nechám ji v trezoru nabitou, je to špatně :roll:
Kde je tady hranice mezi držením, nošením a přechováváním?
Otázky, samé otázky...



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#262 » pát 24. lis 2023, 12:35

Špatně, nabitá zbraň je doma držená, resp. uvnitř zřetelně označené nemovitosti se souhlasem majitele nebo nájemce.

Na přechovávanou se to změní v okamžiku, kdy jdu pryč, ale zbraň zůstane doma.

dan píše:
Satanáš píše:Pokud zamykáš zbraň do trezoru, tak je vybití ... redundantní.


Mozna, ale nevybiti je prestupek podle § 76a odst. 3:

§58 Zabezpečení zbraní a střeliva
(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

Presneji - nabita zbran, i v trezoru, je ve stavu "noseni", musi byt pod dohledem opravneneho drztele zbrojniho prukazu, a zapocitava se do poctu dvou zbrani, ktere smis v jeden okamzik nosit. A, samozrejme, kdyz nosis, tak nesmis pit.



Satanáš
Příspěvky: 134

Příspěvek#263 » pát 24. lis 2023, 12:38

Piggy: to je realita explicitního zákonodárství u nás a hraniční offtopic v tomhle vlákně :D
Kolombo: Ve vší upřímnosti si myslím, že stálý člen domácnosti tohle prostě zvládat musí. Ad absurdum přece nemůžu ženě znemožnit se vyvalit na gauči, protože tam zrovna leží puška :D Je to i vstřícný krok vůči pokojnému soužití, páč se přece nebudete hádat kvůli tomu, že jsi zapomněl na něco marginálního a žena si neuměla poradit i když je to triviální :D
V tomhle jsem za jedno s Danem a s Hankyeyem. Celkem běžně s tím obtěžuji i návštěvy (samozřejmě s mírou), dávám jim to do ruky a s dětským nadšením jim vysvětluji bezpečnou manipulaci, TTD, historii a souvislost apod. A na odchodu se jich ptám kolik zbraní vystřelilo samo od sebe. Ti pak nepanikaří, když vidí policajty ve školce jak nechají kolovat čézetu :D



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#264 » pát 24. lis 2023, 12:45

Také jsem zastáncem toho, že kdokoliv, kdo se k tomu může dostat, má znát bezpečnou manipulaci.



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#265 » pát 24. lis 2023, 12:49

Musí? Moje manželka je z myslivecké rodiny, měli zbraně za jejího mladí běžně na věšáku, já mám zbraně. Manželku to nezajímá, do ruky by to nevzala a manipulaci neumí, nechce. Snahu jsem vzdal, nemělo to smysl. Do ruky to neveme.



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#266 » pát 24. lis 2023, 12:51

@piggy (i pro ostatni)
Vkladam kousek zakona


"Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,"

Vidis tam nekde "u sebe"?



cipis
Příspěvky: 2116

Příspěvek#267 » pát 24. lis 2023, 12:52

Píši má, ne musí ...
Když to do ruky nevezme, tak je to také jistá forma bezpečné "nemanipulace".



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#268 » pát 24. lis 2023, 12:52

@strelec. Asi otazka priorit pri vyberu partnerky ;)



dan
Příspěvky: 316

Příspěvek#269 » pát 24. lis 2023, 13:10

Střelec píše:Musí? ... Manželku to nezajímá, do ruky by to nevzala a manipulaci neumí, nechce.

Pokud jste tam sami dva, manzelka jde cestou bezpecne "nemanipulace" a chape, ze v pripade, ze ty to zapomenes na stole, tak musi zustat doma a nikam neodchazet, tak v pohode. Pokud jsou doma deti, ktere sami jeste bezpecnou manipulaci nezvladnou, pak by se docela hodilo kdyby zapomenutou zbran dokazala bezpecne odklidit z jejich dosahu. Alespon z dosahu tech oblibenych deti, na ostatnich tolik nezalezi. Ale mas pravdu, ze "by se fakt hodilo" neni "musi".



ante
Příspěvky: 43

Příspěvek#270 » pát 24. lis 2023, 13:16

Střelec: A v případě home invasion hodlá dělat co?

Já teda ženský doma i pro to promile pravděpodobnosti proškolil. Samy uznaly že je to rozumný.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Mr.Ant a 3 hosti