Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



Haluziak
Příspěvky: 290

Příspěvek#946 » pát 22. pro 2023, 12:50

Destructore ač jsem za digitalizaci a jsem jen rád, že se tady to neforemné lamino zruší, tak tě zklamu - pořád máme papírovou spisovnu a i když celý řízení udělám elektronicky tzn. ty mi to pošleš datovkou já to vyřídím a pošlu ti to datovkou vyřízené zpátky, tak dělám fyzické kopie do spisovny, protože zákon o archivnictví a spisové řády.



Piggy
Příspěvky: 1920

Příspěvek#947 » pát 22. pro 2023, 12:53

Carloss píše:Databáze v CRZ je "jen" nadstavbový informační systém. Do kterého, mimochodem, ani sám dotčený střelec nemá přístup ani na svá vlastní data. Přesněji má přístup do systému, ale uvidí jen prázdnou stránku.
To je snad jeden z důvodů, proč je účinnost posunutá na rok 2026 - aby se systém připravil.



cipis
Příspěvky: 2148

Příspěvek#948 » pát 22. pro 2023, 13:13

Ano, ale vzhledem k tomu
ze zbrane uz pak pujdou vyridit na jakemkoliv zbranovem, tak situace bude stale stejna. Nebudou online nepracuje se. A i kdyby clovek zasel na tu svou, tak nez to dostanou z archivu, tak to zase nahodi online. Ten archiv je, aby se prave mohlo neco obnovit a neni to zalezitost ted hned.
Tedy v teto zalezitosti je to jedno, ze je nekde papirova zaloha.

Haluziak píše:Destructore ač jsem za digitalizaci a jsem jen rád, že se tady to neforemné lamino zruší, tak tě zklamu - pořád máme papírovou spisovnu a i když celý řízení udělám elektronicky tzn. ty mi to pošleš datovkou já to vyřídím a pošlu ti to datovkou vyřízené zpátky, tak dělám fyzické kopie do spisovny, protože zákon o archivnictví a spisové řády.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 624

Příspěvek#949 » pát 22. pro 2023, 13:23

Myslím si, že nějaký střední blackout (stačil by jen na cca jeden - dva dny) by rychle vyléčil všechny ty zastánce totální digitalizace, když by si v obchodě nemohli koupit ani rohlík, a z bankomatu by hotovost pro vietnamce (který by jim rád ten rohlík za cash rád prodal) taky nevytáhli.

A to říkám jako IT odborník, který nyní plně využívá všechny vymoženosti současné digitální doby a na internetu je skoro od Arpanetu... Ale zároveň jako starší generace mám prostě rád fyzické zálohy, ať už cash, papírové dokumenty atp. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit.

Takže jak už tu bylo řečeno - digitalizaci samozřejmě ano, ale jako paralelní systém s (nepovinným) současným. Ne POUZE digitální agendu.



Piggy
Příspěvky: 1920

Příspěvek#950 » pát 22. pro 2023, 13:38

A nevzal by pan Nguyen směnku? Ta se může napsat i uhlem na krabici od bot a je platná.

Uživatelský avatar
SunWuKung
Příspěvky: 42

Příspěvek#951 » pát 22. pro 2023, 13:40

Hefaistos +1

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 703

Příspěvek#952 » pát 22. pro 2023, 14:48

Haluziak píše:Destructore ač jsem za digitalizaci a jsem jen rád, že se tady to neforemné lamino zruší, tak tě zklamu - pořád máme papírovou spisovnu a i když celý řízení udělám elektronicky tzn. ty mi to pošleš datovkou já to vyřídím a pošlu ti to datovkou vyřízené zpátky, tak dělám fyzické kopie do spisovny, protože zákon o archivnictví a spisové řády.


Tak to docela zírám ...
Asi pojem digitální archiv je ve státní správě tabu.

Znám hodně systémů z komerční části které jedou už jen digitálně.

@Héfaistos
Co se týče obchodů, asi někde si s hotovostí škrtneš, ale u většího obchodníka smůla.
Jakmile to neprojde přes SW tak tak ti neprodají ani rohlík.



pH13
Příspěvky: 108

Příspěvek#953 » pát 22. pro 2023, 15:11

Destructor píše:Asi pojem digitální archiv je ve státní správě tabu.


Nebo je to o spolehlivosti. Klíčová data by měla vydržet s vysokou pravděpodobností několik desetiletí či dokonce déle. Například jsme na fakuli řešili, že kvůli nějaké věci chtěl skorosenior potvrzení o absolvovaných předmětech. Vše se v pohodě našlo v papírovém archivu starém 30 let. Zato máme problémy s čitelností CD/DVD vypálených školními vypalovačkami před pěti lety. Hard disky jsou na tom lépe, ale i ty odcházejí, takže pokud se použijí na archivaci, tak je potřeba je neustále průběžně kontrolovat a ty odešlé nahrazovat, což stojí lidi a tedy peníze. Papír si jen tak leží a v archivech univerzit se dají vyhledat i několik set let staré papírové dokumenty, které jsou stále v pohodě čitelné.

Samozřejmě je to o rozumném přístupu. Známý dělal jednu zakázku pro ministerstvo financí a byl šokován, že náplní jeho práce bylo vytvoření systému na tištění jakési výroční rozvahy v rozsahu několika tisíc stran, které se navíc musely tisknout tuším pětkrát, přičemž to ani nebylo do archívu, jen se to odeslalo na nějaké odbory, ty potvrdily přijetí a po krátké době to šlo do sběru. To už je na palici.



risa2000
Příspěvky: 857

Příspěvek#954 » pát 22. pro 2023, 15:31

Výdrž moderní nosičů dat se bohužel přeceňuje, CD/DVD/BD atd. odejdou samy od sebe po "pár" letech. Zápisy na magnetické disky jsou náchylné na magnetické rušení a zase může odejít celý disk. NVM paměti a disky jsou taky max. pár desítek let (pokud se s nimi nepracuje). Papír vydrží stovky let.
Druhý problém digitálních dat je kompatibilita formátů. Dneska se tomu smějeme, ale bude někdo umět za 100 let přečíst PDF, nebo Word dokument? Papír určitě přečte.
Na rychlou práci s daty je digitalizace nutná, ale na archivaci...



Piggy
Příspěvky: 1920

Příspěvek#955 » pát 22. pro 2023, 16:59

OT prosba: může mi někdo poradit, jak přečíst soubory *.fw2? Sice jsem našel jakésik emulátory na Framework, ale jsou nějaké negramotné :(



monk
Příspěvky: 200

Příspěvek#956 » pon 25. pro 2023, 12:25

Héfaistos píše:Myslím si, že nějaký střední blackout...

No ael bez elektriny si ani nenatankujes v obchdech ti bez pokladen nic nedaji tak je to stejne jedno. Kdyz jsem si byl v opletalce pro 500 naboju z MV-500 tak jsem sebou mel rozsirenou aprobaci a borec, ze ji nehce videt ze to stejen kontroluje v CRZ.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#957 » pon 25. pro 2023, 12:35

Však oni by si to i obchodníci rozmysleli po určité době. Jde o to mít možnost si to rozmyslet. Ale tu možnost nemít je dost k ho...ničemu. Kdo si myslíš, že v případě blackoutu vydělá víc? Ten, kdo bere hotovost, nebo ten, kdo nebere? A se zbraněma to bude přesně totéž.



monk
Příspěvky: 200

Příspěvek#958 » pon 25. pro 2023, 13:11

v případě blackoutu bude nakup zbrani poslední problem co obudes řesit.



cipis
Příspěvky: 2148

Příspěvek#959 » pon 25. pro 2023, 13:14

Jj, to uz je pozde. Nakoupeno a natrenovano musi byt davno pred tim.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#960 » pon 25. pro 2023, 16:10

monk píše:v případě blackoutu bude nakup zbrani poslední problem co obudes řesit.

Přesto nerozumím tomu jít problému - závislosti na technologii naproti, když to uělat nemusíme.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů