Poplatek za vykonání zkoušky - bezdůvodné obohacení?



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#16 » čtv 7. srp 2014, 22:48

Podstatná otázka je jak, a zda vůbec, bylo toto smluvní ujednání definováno. Pokud pouze jako poplatek za vykonání zkoušky, tak je to asi v pořádku. V případě uvedení jednotlivých služeb (zapůjčení zbraní, pronájem střelnice, střelivo,...) by se o neposkytnutých službách zřejmě dalo diskutovat, pokud to není ošetřeno ve smlouvě. Mám obavu, že ve většině případů taková smlouva ani neexistuje, se 79 bodíky jsem se po ní naštěstí nepotřeboval pídit.

Obecně si myslím, že zkoušky jsou pro střelnice docela dobrý byznys, takže by k tomu mohly přistupovat rozumně vstřícně. Těch 1200, co jsem platil, mi za napsání testu, 5 minut manipulace a 5 lugerů ze 75-ky přijde být bohatě dost. Při 15 lidech je to 18 tisíc za cca 4 hodiny, což při běžném provozu ta střelnice nemůže vydělat ani náhodou. Aby to nebylo špatně pochopeno, vůbec jim to nevyčítám ani nezávidím, naopak jsem tam byl velmi spokojen, jen to konstatuju.



Matt_CZE
Příspěvky: 101

Příspěvek#17 » čtv 7. srp 2014, 23:31

Já nevím, když jsem dělal zp, tak jsme začali v osum ráno a ti poslední odcházeli až kolem čtvrté. Po celou dobu střelnice pro veřejnost zavřena. Věrim, že za tu dobu by si v normálním provozu vydělali i víc, takže cenu za zkoušku chápu.



m@rtinp
Příspěvky: 80

Příspěvek#18 » pát 8. srp 2014, 05:43

jen pro srovnání,,,při mých zkouškách se platilo také předem a poplatek se taky nevracel,,,nicméně trochu odbočím - píšete tady poplatek 1000 a víc,,, v Opavě se platilo 400 a to není zdaleka tak vytížená (tzn. kdyby tam ten den od rána nebyly zkoušky, tak by tam asi nikdo nebyl)
osobně jsem tam nechal 500 (správce je fakt super,,vše vysvětlí, apod.) a chodím tam dál a často. Jen si myslím, že 1000 a víc je už trochu přehnané

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#19 » pát 8. srp 2014, 06:46

To, že provozovatel střelnice neúspěšnému žadateli vrátí peníze nebo jejich část anebo mu poskytne slevu na opakování, je čistě projev jeho dobré vůle, ale není to nic vymahatelného ani nárokovatelného. Není nakonec lepší se na tu zkoušku řádně připravit než přijít o peníze a muset čekat čtvrt roku, než si to budu moci zopakovat?



Fenring
Příspěvky: 17

Příspěvek#20 » pát 8. srp 2014, 12:14

Nechápu co se zde řeší. Je to poplatek za vykonání zkoušky. Tu jste vykonal, ale neprošel jste - nesplnil jste požadavky komisaře. Využil jste služby střelnice (možnost vykonání zkoušky na konkrétní střelnici) a za to jste zaplatil. To že jste neprošel u komisaře je věc jiná. Stejná praxe funguje u autoškoly, soukromé školy,... proto doporučuji nedělat ze sebe hlupáka, který se cítí ublíženě, že za peníze automaticky nedostal zbroják. Nic osobního, ale podobné věci mě zaráží, jak tohle někoho jenom napadne...

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#21 » pát 8. srp 2014, 16:35

Doporučoval bych tazateli, aby se spíš než vymýšlení jak vydolovat 1200 Kč, posadil k PC a začal se učit a ke zkoušce šel připraven, pak nebude muset plakat nad rozlitým mlékem ( uhrazenou zkouškou). To je dle mne nejjednodušší řešení. :)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#22 » pát 8. srp 2014, 17:19

Me to neprislo nak hodne, na leiku se dava litr nic vic, a z toho se plati i komisarovi.



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#23 » sob 9. srp 2014, 00:07

Matt_CZE: Neuvedl jsi žádná data (počet účastníků, poplatek za zkoušku, obsazenost/cena běžného provozu,...), takže těžko oponovat.

Všichni spravedliví: Tazatel už určitě pochopil, že jeho příprava na zkoušky nebyla dostatečná, musíte mu to fakt 10x zopakovat, abyste ho otrávili a příště už sem radši nelez?



robokop
Příspěvky: 198

Příspěvek#24 » ned 10. srp 2014, 00:14

Ještě z jiného pohledu. Protože podnikám v oblasti cestovního ruchu, součástí je také pronajímání sálů a salonků, mám s tím nějaké zkušenosti. Myslíte si, že s neúspěšným uchazečem neměla střelnice žádný náklad? Co příprava místnosti kde jsi psal test, spotřeba elektřiny na světla a klimatizaci, úklid po zablácených botech účastníků .......? Samozřejmě tam mají i zisk, jinak by to nedělali.
Takže, koupil jsi si službu, podmínky jste předem ujednali, tak si nestěžuj. :P



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#25 » ned 10. srp 2014, 00:39

Termín a místo jsem dostal na policii, i tak jsem čekal dva měsíce, takže vybrat poskytovatele služby jsem si těžko mohl, pokud jsem nechtěl čekat další nejméně měsíc. Žádné smluvní podmínky jsem nikdy v ruce neměl, ani se po nich nepídil, protože jsem prostě neměl na vybranou a musel vzít co je, pokud jsem chtěl mít papíry do čtvrt roku, což samo o sobě není úplně zanedbatelný časový interval.

Sorry, ale srovnání s tržními podmínkami v oblasti cestovního ruchu fakt dost kulhá, tam jsem jako zákazník v úplně jiné pozici.

Uživatelský avatar
Doolittle
Příspěvky: 79

Příspěvek#26 » ned 10. srp 2014, 10:08

Nedá mi to, ale u nás to probíhalo tak, že střelnice inkasovala peníze pouze od lidí, kteří prošli teorií a byli tak připuštěni ke zkoušce praktické. Trochu tak rozumím a ztotožňuji se s tím, že se to ne každému musí líbit. Navíc u nás to bylo pětikilo za praktickou. Dal bych ty poplatky všude stejné a jasně stanovil, kdy se budou inkasovat. Upřímně, ten test byste mohli napsat na policajtech nebo třeba na lavičce před střelnicí, když to přeženu a napsat si za 1200 test, a pak vypadnout by se mi asi taky nelíbilo, ale na druhou stranu je to moje chyba (neprošel jsem) a neřešil bych to. Mrzuté, ale řešit to stížnostma a já nevím jak všelijak mi přijde přehnané.



Carloss
Příspěvky: 2983

Příspěvek#27 » ned 10. srp 2014, 10:27

Já zase napíši ke "zmeškanému spoji". I tam se lze domáhat vrácení jízdného za nevyužitou službu. Dokonce i ex post. Dopravní společnosti ovšem počítají storno poplatek. Více se najde v přepravních podmnkách a příslušných zákonech. Mám s tím osobní zkušenost, kdy jsem zapoměl kdysi jízdenky a místenky doma, na místě zakoupil nové a ty původní ex post stornoval. Tedy ten příměr se zdejším případem není zřejmě zcela relevantní.

Uživatelský avatar
uncle
Příspěvky: 339

Příspěvek#28 » ned 10. srp 2014, 10:48

zkušenost mám stejnou, potřeboval jsem rozšířit zbroják o skupinu, zaplatil patnáct kileček, hodinu čekal na komisaře než zahájil teorii, půl hodiny psal test a neudělal... čas mě tlačil, protože čekáním na komisaře se zahájení posunulo, udělal jsem dvě stupidní chyby v testu, že bych si nejraděj nafackoval a nashle za tři měsíce... samozřejmě opět za patnáct stovek...
takže půl hodiny v učebně střelnice bylo docela dost dobře zaplaceno :!: ... na místě jsem to neřešil, možná moje chyba, ale každopádně je to pro střelnici luxusní byznys... argumenty, že něco stojí čas, elektřina a kdoví co ještě jsou hezký, ale je to jen zlomek z toho, co těch třicet lidí zaplatí... ti co projdou do finále to neřeší a zaplatí oprávněně za to, co chtěli, ale ti co teorii nezvládnou a vůbec se na střelnici nedostanou by měli asi nějakou část dostat zpátky...
a možnost výběru taky není, bo všechny střelnice v Brně to mají skoro stejně a komu se to nelíbí, ať si prdel políbí nebo se přestěhuje do jinýho kraje :shock: ;) ...



franta599
Příspěvky: 643

Příspěvek#29 » ned 10. srp 2014, 11:22

Int1m1thy píše:Me to neprislo nak hodne, na leiku se dava litr nic vic, a z toho se plati i komisarovi.


Ted je to už 1300 bylo nás 6 cca zkouška hotova do 2 hodiny +-



setapouch
Příspěvky: 16

Příspěvek#30 » ned 10. srp 2014, 13:06

Zběžně jsem kouknul na podmínky několika střelnic. Žádná nemá rozdělený ceník na teoretickou a praktickou část, všude je pouze vykonání zkoušky. Zkoušku uchazeč vykoná a to s výsledkem prospěl nebo s výsledkem neprospěl. Ale v obou případech ji vykoná, čili dostane to, za co zaplatil.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti