Zákaz olova

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#976 » sob 17. úno 2024, 23:03

Je o tom krásný díl s panem radou Vacátkem se skvělou rolí Květy Fialové, Lady Macbeth z Vinohrad a i tam jí to chvilku trvalo! ;-)



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#977 » ned 18. úno 2024, 10:49

Bylo napsano hodne studii na tohle tema, kdo chce, sam si najde. Kdo radeji 'veri', pak jsou argumenty zbytecne. Podobne je to s CO2, nebo celou klimaagendou. Najde se nejaka drobnost, kterou nelze vyvratit (olovo je v urcite forme a urcite mire jedovate), poradne se to nafoukne a pouzije v zajmu nekoho, kdo sleduje nejaky vlastni cil. Nic jineho v tom neni.

Kdyz jsem koupil chalupu, vsechny rozvody vody byly z olovenych trubek. Bylo to delane nekdy pred druhou valkou. Majitel, po kterem jsem to kupoval, v te chalupe prozil cely zivot a nekdy v osmdesati se uchlastal, protoze se stal vdovcem a neunesl to. Ty trubky jsem samozrejme pretavil na strely :) . Klidne bych je v tech zdech nechal a pouzival dal, ale nektery kolena praskaly a tak kdyz uz jsem tu rekonstrukci delal, hodil jsem to do PPR a mam na dalsich x desitek let klid.

Rimane s olovem pracovali bezne, delali z nej trubky, nadobi, spojovali s nim jine kovove materialy, prakticky ho meli na rukach namatlane porad. A duvodem k padu rise RImske byla dekadence spolecnosti, ne otrava olovem.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 244

Příspěvek#978 » ned 18. úno 2024, 11:06

Amen. Problém je, že ti, co hlásají lži, jdou více slyšet než ti, co znají realitu. Hlavně za to můžou média, která už dávno nejsou nezávislá



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#979 » ned 18. úno 2024, 14:56

Všichni jsme už od početí soustavně vystaveni působení spousty různých škodlivin - biologických, chemických a fyzikálních.
Některé jsou tak účinné, že zabijí ihned, některé po měsících nebo letech, no a některé zkracují život o roky, měsíce nebo týdny :lol:
"Nic není jed, všechno je jed, je to otázka množství" © Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, řečený Paracelsus



TomSmith
Příspěvky: 63

Příspěvek#980 » pon 19. úno 2024, 17:18

MojeTikka píše:...Rimane s olovem pracovali bezne, delali z nej trubky, nadobi, spojovali s nim jine kovove materialy, prakticky ho meli na rukach namatlane porad. A duvodem k padu rise RImske byla dekadence spolecnosti, ne otrava olovem...

Nějaké ty otravy olovem měli, ale jen proto že nevěděli že dávat do toho olověného nádobí víno a případně pak dělat i svařák není dobrý nápad.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/o ... n_veda_kim
... dělal jsem výzkumy s archeology a mohu potvrdit, že Římané mají v kostech hodně olova, protože octanem olovnatým stabilizovali víno. Kyselina vinná, v litru vína je jí může být až sedm gramů, uvolňuje protony, které jsou schopny toxický kov uložený na stěnách nádoby vytěsnit. Tímto způsobem se olovo dostávalo do nápoje. Je známo, že Římané olovem vykládali také poháry na víno. Paradoxně nejvíce na tento luxus doplatily bohaté rodiny, jejichž příslušníci si mohli dopřávat podle libosti. V jejich kosterních pozůstatcích se našlo nejvíce olova.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#981 » pon 19. úno 2024, 17:50

Římané nepochybně ukládali do kostí mnohem víc olova něž Keltové či Germáni.
Také dnes mají například konzumenti zvěřiny v těle víc olova než ostatní.
Ale v tom článku chybí údaj, kolik ho teda měli a jestli to bylo dost, aby jim to nějak vadilo.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#982 » pon 19. úno 2024, 20:26

No prave.

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 195

Příspěvek#983 » ned 10. bře 2024, 18:09

Jak se ta legislativa ohledně toho zákazu vůbec vyvíjí? Je nějaký harmonogram toho kdy se to má nakonec zakázat úplně nebo jak to vlastně je? Četl jsem si o tom někdy před 2 lety a teď zas vím prd, může mi někdo dát nějaký rychlí shrnutí?



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#984 » ned 10. bře 2024, 21:48

Pokud se nemylim, ma probehnout nejaky vyhodnoceni snad 2025? A nasledne dalsi pritazeni sroubu.



Cody
Příspěvky: 11

Příspěvek#985 » ned 10. bře 2024, 22:09

Pravidelné informace lze najít na zbrojnici https://zbrojnice.com/tag/zakaz-olova/. Zdá se, že tohle téma není zrovna vládní prioritou. Pokud ECHA vyhraje svůj v dnešní době naprosto nepochopitelný boj o odzbrojení civilistů salámovou metodou, tak nám je náš dobrý zbraňový zákon na dvě věci...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti