Novela evropske smernice o zbranich 2019



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#346 » pát 25. led 2019, 20:29

Prosím, pojďme zpět k tématu.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#347 » pát 25. led 2019, 20:49

A co dál chceš řešit? Nějaké věci jsou v tom návrhu dobře spousta z nich je špatně nebo nejasných a KRom chce vybrat mezi střelci 1,500 000 000 Kč (schválně to píšu numerických aby si každý uvědomil jak velká to je částka) na případné sekce od Brusele tečka.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#348 » pát 25. led 2019, 23:31

zodiiac píše:Konkrétně jde o vyjasnění významu "měkký materiál". Potenciálně to může bejt problém zejména u samopaláků
Dobrý postřeh, ale: návrh sice nedefinuje "měkký" materiál, ale ve stejném § 10 o pár řádků výš se do S1 řadí vojenské střelivo tvrdší než 250 HB. Takže cokoliv pod 250 HB bude dost měkké (olovo samo sebou, dále i měď, hřebíková ocel, zlato apod.).



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#349 » pát 25. led 2019, 23:58

Mám na vás velkou prosbu, mohl by někdo shrnout jaké jsou největší nejasnosti z posledních cca 10 stran? Snažím se to číst poctivě, ale na spoustu z toho nacházíte odpovědi sami a pak se k nim zase někdo vrací - je toho hodně a upřímně přiznávám, že při omezené časové kapacitě v tom začínám mít hokej. Navíc mám bolestný pocit, že můj poslední post, který jsem připravoval půl dne ve volných chvilkách s hromadou detailů tu není, takže se nepostnul správně. Měl rozsah skoro A4, mezitím jsem vrátil staré PC se zálohou a po dvou dnech už nevím co všechno tam bylo, asi si půjdu poplakat do kouta. Tímto se omlouvám, že jsem to nezkontroloval. Je mi jasný, že jste hladoví po informacích a snažím se sdílet všechno co vím - nejen o návrhu, ale i o těch taškařicích kolem. Bohužel tím že se tomu takto věnuju mám mnohem méně volného času než dřív. Budu sem nejspíš i nadále postovat na principu náhodných výbuchů, další si plánuju na neděli :)

PS: Nezapomínejte že je to draft. Rozhodně nezůstane v téhle podobě, než se dostane do parlamentu. U tak zásadního zákona jsou vždycky připomínky přinejmenším z meziresortního řízení.



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#350 » sob 26. led 2019, 00:27

K tomu PS mám další nápad: pojďme si kromě seznamu nejasností vytvořit také seznam dobrých ustanovení a pohlídejme si, až se proti nim vyrojí různé připomínky.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#351 » sob 26. led 2019, 00:30

zodiiac píše:Našl jsem dalšího šotka v kategorizaci střeliva. Konkrétně jde o vyjasnění významu "měkký materiál". Potenciálně to může bejt problém zejména u samopaláků, protože když pujdu doslovně po novým zákonu, tak v kategorii S3 se hovoří o olovu a předpokládám, že měkkm materiálem se myslí olověný jádro? Takže i kdyby se zcivilnilo střelivo původně vojenské, tedy A v současnosti a můžeme ho nabývat, tak za platnosti novýho zákona by to nešlo bez zvláštního povolení, protože zcivilnění nemá význam, když zákon definuje "měkký materiál".


Vzal jsem to z druhé strany:
§ 10 návrhu
a) kategorie S1, která zahrnuje
1. střelivo obsahující ve své sestavě střelu výbušnou, zápalnou nebo svítící, anebo se střelu určenou pro vojenské nebo speciální účely, která je tvořena materiálem tvrdším než 250 HB,

Tzn. je tu požadavek na materiál střely tvrdší než 250 HB
Tvrdost materiálů - pro představu (to co jsem v rychlosti našel):
1. https://www.opi.zcu.cz/Zkousky_tvrdosti.pdf str. 3 Tab č. I
2. http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handl ... sequence=1 str. 17 (vPDF) Tab.2
Tj. cín,olovo<20HB
Nejsem strojař, tak ať mne někdo případně opraví.
Kategorie S2 je popsána.
Takže pak mi zbývá kategorie S3.

Pro srovnání - Stávající zákon:
§ 4 písm. b) čl. 1
střelivo se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
Průbojná střela viz Příloha 1 zákona
Průbojná střela - jednotná střela, která je tvořena materiálem tvrdším než 250 HB - tvrdost podle Brinella, nebo střela, která je laborována do střeliva, které svou konstrukcí nebo energií střely vykazuje průbojný účinek; zpravidla má střelivo průbojnou střelu s kombinovaným účinkem, určenou pro vojenské nebo speciální účely.

Takže v tomto bych (alespoň já osobně) problém teď neviděl. Zcivilňovat podle mne bude možné pořád.
Ono stejně dochází k tomu, že zásoby se postupně vyčerpávají, takže cena tohoto střeliva se bude postupně blížit novovýrobě.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#352 » sob 26. led 2019, 00:58

jhora píše:Mám na vás velkou prosbu, mohl by někdo shrnout jaké jsou největší nejasnosti z posledních cca 10 stran? Snažím se to číst poctivě, ale na spoustu z toho nacházíte odpovědi sami a pak se k nim zase někdo vrací - je toho hodně a upřímně přiznávám, že při omezené časové kapacitě v tom začínám mít hokej. Navíc mám bolestný pocit, že můj poslední post, který jsem připravoval půl dne ve volných chvilkách s hromadou detailů tu není, takže se nepostnul správně. Měl rozsah skoro A4, mezitím jsem vrátil staré PC se zálohou a po dvou dnech už nevím co všechno tam bylo, asi si půjdu poplakat do kouta. Tímto se omlouvám, že jsem to nezkontroloval. Je mi jasný, že jste hladoví po informacích a snažím se sdílet všechno co vím - nejen o návrhu, ale i o těch taškařicích kolem. Bohužel tím že se tomu takto věnuju mám mnohem méně volného času než dřív. Budu sem nejspíš i nadále postovat na principu náhodných výbuchů, další si plánuju na neděli :)

PS: Nezapomínejte že je to draft. Rozhodně nezůstane v téhle podobě, než se dostane do parlamentu. U tak zásadního zákona jsou vždycky připomínky přinejmenším z meziresortního řízení.


Za mne jsou nejzásadnější připomínky (které jsem zatím v návrhu zákona našel) zde:
viewtopic.php?f=57&t=10634&start=150#p177337
viewtopic.php?f=57&t=10634&start=150#p177338
+ zrušení zbrojní licence pro nepodnikající fyzickou osobu
+ nejasnosti ohledně nadlimitních zásobníků

Za sebe jsem dal návrh - složit se na sankci za neimplementaci směrnice a tím pádem uložit k ledu návrh zákona. Na sankci se složit z řad střelecké veřejnosti, příp. firem, které nějakým způsobem podnikají v oblasti zbraní. Aby bylo možné škrtnout ten hlavní a zřejmě jediný důvod, proč musíme nutně implemetovat. Navíc pak poslanci budou mít klid a budou se moci věnovat závažnějším věcem např. dostavba dálniční sítě, zajištění kvalitní zdravotní péče, reformu důchodového systému apod.

Poznámka k PS - Takže lze očekávat i případné změny k horšímu, jak to chápu.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#353 » sob 26. led 2019, 01:03

blacknocturno píše:A co dál chceš řešit? Nějaké věci jsou v tom návrhu dobře spousta z nich je špatně nebo nejasných a KRom chce vybrat mezi střelci 1,500 000 000 Kč (schválně to píšu numerických aby si každý uvědomil jak velká to je částka) na případné sekce od Brusele tečka.


Dovolím si teď úplně nesouhlasit. Je třeba určitě návrh přečíst, sepsat nejasnosti, nesrovnalosti, možné problémy. Aby byly další argumenty.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#354 » sob 26. led 2019, 10:54

to jhora
+ neexistence nařízení vlády (viewtopic.php?f=57&t=10634&start=255#p177650) - takže komplexní pohled na návrh není možný

Pro ostatní
Jak jsem psal. Tím, že se poslanci nebudou muset zabývat návrhem (protože toto není určitě oblast, kterou je teď nutné urgentně řešit a měnit-kromě argumentu, že to chce EU a hrozí finanční sankce), mohou třeba napnout více sil k těm dálnicím. Časteji si zvát předsedu vlády, ministry apod. Příp. schválit legislativu, která umožní jejich rychlejší přípravu a realizaci. A střelecká veřejnost může mít další argument. Tj. my jsme se složili na to, aby se teď nemusela řešit problematika "úzké" skupiny tj.300tis držitelů zbraní ale řešily se problémy, které pálí 90% občanů ČR (např. ty dálnice, nízké mzdy, exekuce, důchodový systém atd.)



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#355 » sob 26. led 2019, 12:00

JardaB píše:Je to nesmysl, obetovat tolik penez by dokázalo mozna procento lidi se ZP. A i o tom dost pochybuju.
Bude to všechno hra o cas, jen se nevi, o jak dlouhy...


Já dám klidně nějaké peníze i za další, kteří třeba nemohou přispět (jsou teď bez zaměstnání, nenadálé výdaje, nemoc apod.), i za ty, co je jim to šumafuk (ti ať si to pak srovnají se svým svědomím).
A co je současná "opatrná" implemetace? Když jasně bylo zveřejněno, že se tato směrnice má pravidelně "přehodnocovat" (rozuměj zpřísňovat) a to tuším každé 2 roky (když tak mne opravte).
Není dobré říct teď: "Děkujeme, ale nechceme". Tady máte svoje roční výpalné a jeďte zpátky do Bruselu. A když se tato informace objeví i v zahraničí, tak si myslím, že z toho mezi těmi obyčejnými lidmi bude trochu pozdvižení a mohli by začít konečně přemýšlet.
A nic přeci nebrání tomu, že se směrnice může kdykoliv později implementovat. Tím jsem si žádnou cestu k jejímu přijetí neuzavřel.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#356 » sob 26. led 2019, 12:34

Těch 5000 bych nedal už z principu a tím že o tom vůbec přemýšlíš pouze přistupuješ na jejich hru a stavíš se do pozice submisivní strany se kterou si EU může dělat co chce.A co přijde potom?Jaké další nařízení a sankce si pro "untermenchen" říšská vláda v Bruseli přichystá?Jediné řešení jak vyhrát nad EU je vystoupit!!!
Btw znáte tu zcénu kdy Erwin von Witzleben stojí před řvoucím Freislerem a musí si kalhoty držet rukama protože mu vzali pásek? Tak takhle přesně dopadneme když se podvolíme a přistoupíme na nějaké vydírání.
Naposledy upravil(a) blacknocturno dne sob 26. led 2019, 12:52, celkem upraveno 1 x.



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#357 » sob 26. led 2019, 12:49

Já tomu samozřejmě rozumím. Ale snažím se teď hledat nějakou alespoň trochu reálnou cestu v oblasti (zbraní), kde mi hrozí nějaké nejasnosti a příp. omezení. Pořád vidím reálnější vzburcovat těch cca 300tis lidí + jejich příznivce + firmy než burcovat 10mil lidí a snažit se je přesvědčovat o nutnosti vystoupit z EU.
Vždyť Vám přeci nic nebrání rozjet akci na vystoupení z EU. Sehnat k tomu peníze, lidi, přesvědčit poslance, senát, vládu, prezidenta aby se rozjelo referendum a příprava na výstup z EU.
Za sebe to hodnotím (myslím tím současné vystoupení z EU) jako nereálné a znovu zopakuji kvůli neimplementaci to už vůbec nebude.

A ještě doplním: V té sbírce na sankci vidím i to, že bude jasný signál, že ne vše co si v Bruselu vymyslí se nakonec musí stát realitou.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#358 » sob 26. led 2019, 12:56

Upřímně mi přijde reálnější vystoupit z EU než mezi střeleckou veřejností vybrat každý rok 1,5 mld. Navíc příští rok to už můžou být 3mld pak 6, 9... Nechat se vydírat není cesta!



RKom
Příspěvky: 157

Příspěvek#359 » sob 26. led 2019, 13:04

Ať to tu zbytečně neplevelíme.
Hoďte mi do pošty konkrétní kroky, které máte připravené, kolik peněz na to máte, co jste pro to ochoten udělat, jak přesvědčíte těch 10mil obyvatel vč. firem, které zde podnikají a jsou navázany na země EU a já nemám problém vás v tom podpořit.
Obecné úvahy, že je nutné vystoupit jsou k ničemu.

A ještě doplním: Mám v ruce určité karty (to znamená co jsem schopen relativně sám příp. s podporou ostatních udělat) a určitá pravidla hry (tj. neimplementace=nutno zaplatit sankci). Jiné karty mi teď nikdo nedá a pravidla hry taky nejsem nyní schopen změnit.

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#360 » sob 26. led 2019, 15:14

RKom tu sankcí lze ukládat opakovaně, nikde se nepíše v jakých termínech takze když na to přijde může to být třeba ctvrtletne, měsíčně, co já vím. Není to tak že se zaplatí odpustek a je klid. Tzn můžeš klidně přesměrovat svoje úsilí jinam. Tohle nic neřeší

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jenikw a 68 hostů