Novela evropske smernice o zbranich 2019



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#1261 » úte 7. led 2020, 22:20

Tomuhle se rika “too good to be true”...

Chapu to spravne, ze vnitro ci obrana by nejakym zpusobem garantovalo uroven kurzu typu “takticka puska” ci “takticka brokovnice” a absolventi by meli mit moznost “vystuzit” rady vojska ci policie v pripade nutnosti?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#1262 » úte 7. led 2020, 23:03

ne.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#1263 » stř 8. led 2020, 06:04

Ne?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#1264 » stř 8. led 2020, 08:43

To ukáže čas. Myslím, že spíše půjde o základní střeleckou přípravu. Kurz praktické střelby, soutěže v přesnosti apod. Zkrátka vše co absolvuje na vojně nováček plus možná něco navíc. Protože ne každý majitel ZP je aktivní střlec a má nadrilováno. Jestli se k tomu přidají časem i nástavbové kurzy by bylo fajn, ale zatím se o tom nic neví.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#1265 » stř 8. led 2020, 10:40

Letec 12 píše:... Z účasti na systému střelecké přípravy ale kromě zlepšení vlastních dovedností poplynou i některé velmi konkrétní výhody, konkrétně možnost získání tzv. aprobace, což bude fakticky nákupní povolení na zbraň bez ohledu na velikost zásobníků, sklopky atd. (!!!) A (třeba) možnost nosit, coby branně-bezpečnostní záloha státu i zatím zapovězené náboje ve zbrani.

Celý systém střelecké přípravy bude vytvářet tzv. stanovenou zálohu státu pro reakce na krizové stavy či ohrožení státu.

Jsem to tehdy na výročce LEXu pochopil od přednášející z vnitra tak, že zákon o zbraních splní podmínky implementace směrnice od EU, ale další tento "nádstavbový zákon" se opře o "situace ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky" a tam budou platit jiné věci na které bude EU krátká, protože je to vnitřní obrana státu ...

Akorát bych to neviděl tak růžově s platností v půlce 2020, protože všechny 4 související zákony mají začít platit současně a je to zatím plánováno od ledna 2022 a to ještě budeme rádi, pokud se to stihne .....

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#1266 » stř 8. led 2020, 11:35

Zde je vysvětlení SPD a KSČM k předložené novele.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/domo ... domaci_zaz

Chápu to tak, že se mají zakazovat radikální (chtejí změnit politickou orientaci země) a náboženské spolky, ale skupiny zabývající se střeleckým výcvikem a branno výchovo jsou ok. Pod branno výchovu si představuji tžrba kurzy přežití, první pomoc a přípravu občanů k obraně státu.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#1267 » stř 8. led 2020, 11:53

Letec ak tomu rozumiem, tak presne to je zámer. Aspoň tak sa to teda komunikuje verejnosti.

Ale... Spolky hlásajúce náboženskú či politickú ideoĺogiu čo chcú mať ozbrojených svojich členov... taký GunLex, LigaLibe... Interpretovať to môžeme rôzne. Je hlásanie názoru (organizovanie petícií, šírenie osvety, štatistík a anekdót, realizovanie výcviku a školení aj pre verejnosť...), že bežný poctivý občan by mal mať možnosť sa pre svoje vlastné bezpečie a ochranu ozbrajiť, ideológia? Ja myslím, že je to tak na hrane, ale určité politické presvedčenie to jednoznačne obnáša. Nemyslím si, že je to v súlade so zámerom. Súd to však môže začať o 10 rokov vykladať tak či inak... Osobne sa mi tá formulácia nezdá šťastná, ale nie som právnik a môžem to chápať nesprávne alebo tam možno vidím niečo, čo tam nie je. Budem rád ak sa niekto v tomto viac zbehlý vyjadrí.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#1268 » stř 8. led 2020, 11:56

Arc, vse zavisi od nalady ve spolecnosti. A ta je v CR vysoko prevazujici pro zachovani prav na legalni zbrane. Treba u mne za posledni 2 roky bylo doma 7 kurev - a vsechny mi podepsali petici LIBE :)

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#1269 » stř 8. led 2020, 12:43

Skvěle, tak to nebyl vyloženě pro**danej čas :mrgreen:

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#1270 » stř 8. led 2020, 14:57

poloventilator píše:Arc, vse zavisi od nalady ve spolecnosti. A ta je v CR vysoko prevazujici pro zachovani prav na legalni zbrane. Treba u mne za posledni 2 roky bylo doma 7 kurev - a vsechny mi podepsali petici LIBE :)

Agitace je důležitá forma boje :-)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1271 » čtv 9. led 2020, 07:12

Jaké je tedy aktuální znění § 2(1) nadstavbového zákona?
Já ve VeKLEPu vidím toto:
Zakazují se ozbrojené skupiny, které mají povahu domobrany, milice nebo jiné ozbrojené složky1 a které jsou určeny k ozbrojenému prosazování politických, náboženských nebo obdobných společenských cílů.
(S autorizací ke 4.9.2019)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#1272 » čtv 9. led 2020, 08:15

To, co je v eklepu je verze, kde jdou 4 zakony (NZoZ, nadstavba, zmenovy, munice) spolecne klasickou cestou ministerstvo > vlada > snemovna > senat.
Vedle toho ale cast poslancu vzala nadstavbu, poupravila ji a chce ji schvalit driv, nez balik tech 4 zakonu - a to nejlepe soucasne s mininovelou zakona o zbranich.
Je to tisk 669 - http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o=8&ct=669&ct1=1

Jde o to, ze i kdyby NZoZ prosel uplne suprove rychle, platit bude nejdrive od roku 2022. Jenze EU uz tlaci a hrozi pokutama. Takze kdyz se schvali mininovela (ktera taky implementuje velmi opatrne a minimalisticky), usetri stat 300.000.000 z rozpoctu ministerstva vnitra (tedy penize, ktere se nebudou brat policajtum, hasicum apod...). Proto prijde mininovela zpet do hry a soucasne s ni i nadtsavbovy zakon, ktery je v podstate vecnou praktickou aplikaci toho, co mela zarucovat zmena ustavniho zakona o obrane. Ustavni zmena neprosla, ale i bez ni nakonec ten bezny zakon prichazi.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1273 » čtv 9. led 2020, 12:56

V tom sněmovním tisku (http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=669&CT1=0) je následující znění:
§ 3
(1) Zakazuje se zakládat, organizovat nebo vyzbrojovat ozbrojenou skupinu anebo
účastnit se její činnosti.
(2) Ozbrojenou skupinou se rozumí skupina osob, která zároveň
a) má povahu paramilitární ozbrojené složky,
b) je určena k ozbrojenému prosazování cílů založených na politické, náboženské nebo jiné
ideologii, a
c) nakládá se zbraněmi, usiluje o získání přístupu ke zbraním, nebo organizuje osoby, které
zbraněmi nakládají.
To mi jako vylepšení nijak nepřipadá, pojem "jiná ideologie" je gumový až hanba a domobrana do toho zapadne jak zadek na nočník.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#1274 » čtv 9. led 2020, 13:04

Já jsem z toho taky hodně rozpačitý. Probíral jsem to před Vánoci s Davidem a jemu to přišlo dobré, že je to namířeno proti komusi (jmenoval Vojáky v záloze a tak... podle mě nepředstavují takovou hrozbu, abychom zaváděli takové věci... pokud vůbec nějakou hrozbu představují, podle mě ne).. no prostě mám z toho podobný dojem, jako z těch gumových zákonů o popírání a podpoře a nenávisti a tak... jestli to měla být kompenzace za implementaci Směrnice, tak já to vnímám spíš jako utažení šroubu stejným směrem.
Možná to teoreticky otevírá nějakou možnost, kterou nám ale EU může normálně zakázat nebo odmítnout (je doba post-legální) a naopak si zavádíme další gumové paragrafy, které budou využívat zejména kolaboranti a různí podivní aktivisti.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#1275 » čtv 9. led 2020, 13:16

Tak že
Ozbrojenou skupinou se rozumí skupina osob, která zároveň
c) nakládá se zbraněmi, usiluje o získání přístupu ke zbraním, nebo organizuje osoby, které
zbraněmi nakládají.

To jsme všichni tady co jsem se registrovali na tomto webu ...
Paráda ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 70 hostů