Novela evropske smernice o zbranich 2019

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1786 » pát 5. bře 2021, 20:57

No, já jsem spíš pesimista, proto si myslím, že když vláda něco nařídí (z jakéhokoli důvodu), nebude brát ohled na počet lidí, zbraní... A proto mě zajímá, odkud se bere přesvědčení, že čím víc je toho nakoupené, tím hůř to půjde zakázat.

Mně se omlouvat nemusíš a mé oblíbené šelmě je to asi jedno :)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1787 » pát 5. bře 2021, 21:16

Čím se tomu dá čelit spíš, bych řekl, je osvětou mezi lidem a výchovou svých zastupitelů. I když, z toho, co jsem četl, nebo slyšel, mám dojem, že v otázce zbraní jsou zákonodárci schopní se dohodnout "napříč politickým spektrem", na rozdíl od téměř všeho ostatního.

Dále, mít centrální evropský registr zbraní je určitě vlhkým snem Evropské komise, podobně, jako chtějí mít centrální registr čehokoliv jiného - např. bankovních operací a aktivit. Nedovedu si ale představit stát, který by dobrovolně tyhle údaje nějaké evropské komisi zpřístupnil. Je ovšem fakt, že před pandemií jsem si nedovedl představit spoustu jiných věcí.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1788 » pát 5. bře 2021, 22:04

Vláda určitě bude brát ohled na počty atd. Protože bude brát ohled na peníze ...

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1789 » pát 5. bře 2021, 22:33

Jo, tak to je to poslední, čeho bych se chytal. Která vláda hleděla na to, aby neutrácela víc, než je nutné? Sankce za porušení nařízení EU/EK... odvrátíme hned. Ale náhrady škod, to se bude řešit až v dalším volebním období. Jestli vůbec.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1790 » sob 6. bře 2021, 00:31

Jedna věc je množství materiálu a druhá věc je množství zainteresovaných osob, ale ani jedna není zanedbatelná. Stačí se podívat na nedávný příklad NZ kolik zbraní tam odhadem bylo a kolik je odevzdáno. Logicky platí úměra čím víc je zbraní mezi lidmi tím víc se jich v případě zabavování ..ehm, zatoulá? A rovněž tak platí úměra, že čím víc držitelů, tím víc potenciálních voličů někoho kdo zabavovat nechce. Navíc jsou zde aspekty bezpečnosti státu a v neposlední řadě ochrana dat. S velkou pravděpodobností nikdo z nás nedal státu souhlas, aby naše data spolu s daty o tom kolik a jakých zbraní máme předal někomu dalšímu (Uhniji).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1791 » sob 6. bře 2021, 07:35

jezekif píše:Jedna věc je množství materiálu a druhá věc je množství zainteresovaných osob, ale ani jedna není zanedbatelná. Stačí se podívat na nedávný příklad NZ kolik zbraní tam odhadem bylo a kolik je odevzdáno.

Kde k tomu najdu statistiky? Jak to souvisí s námi?
jezekif píše:Logicky platí úměra čím víc je zbraní mezi lidmi tím víc se jich v případě zabavování ..ehm, zatoulá?

Je k tomu nějaký výzkum? Já bych naopak řekl, že vzhledem k hrozícím trestům to udělá naprosté minimum lidí.
jezekif píše:A rovněž tak platí úměra, že čím víc držitelů, tím víc potenciálních voličů někoho kdo zabavovat nechce.

To ale neřeší "nakupujte" - jak to zvýší počet držitelů?
jezekif píše:Navíc jsou zde aspekty bezpečnosti státu a v neposlední řadě ochrana dat. S velkou pravděpodobností nikdo z nás nedal státu souhlas, aby naše data spolu s daty o tom kolik a jakých zbraní máme předal někomu dalšímu (Uhniji).

Pro úřední účely se dá dělat tolik věcí bez souhlasu... Včetně zpracování OÚ.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1792 » sob 6. bře 2021, 23:27

Nakupování nezvýší počet držitelů, přinejmenším ne primárně (sekundárně ano, protože k tomu přitáhne ty, kteří si z té hromady jeho zbraní zastřílí a budou to chtít také), nakupování zvýší odhodlání si to množství více bránit. Protože v tom mám hromadu peněz, tak logicky budu dělat něco pro to, abych to pak neprodával za cenu starého železa ...
Vidím to všude kolem sebe, kdo si párkrát zkusil něco víc než jen tu (nic jiného už kupovat nebudu) pistoli, tak si pořídil ne jednu, ale dvě, tři či čtyři pušky a i další pistole. Tedy víc a víc namotivovanějších lidí, co třeba seženou o stovky podpisů na peticích víc.



Kozel
Příspěvky: 64

Příspěvek#1793 » pát 12. bře 2021, 13:23

S tím souhlas.Já za svou krátkou střeleckou kariéru k získání ZP inspiroval tři další lidi. Čím víc nás bude, tím jednoznačně líp pro budoucnost civilního držení zbraní u nás.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1794 » pát 12. bře 2021, 13:36

Kozel píše:... Čím víc nás bude, tím jednoznačně líp pro budoucnost civilního držení zbraní u nás...

Tak s tím bych nesouhlasil. Ono nejde jen o kvantitu, ale taky kvalitu a platí, že čím víc střelců, tím větší šance, že některý z nich udělá nějaký průser.
A je taky potřeba zmínit, že aktuálně přicházejí volání po omezování zbraní víceméně jen ze zahraničí. Proč? Protože u nás jich není tolik, aby se o to někdo zajímal.
Jenže co se stane, až nějaké "fejsbůůkové maminy" spustí anti-gun kampaň? Chytnou se toho nějací populisti a bum - my máme další zákazy a oni procenta do voleb.
Navíc veřejnost teď vnímá střelce spíše neutrálně s mírným odklonem do podivna = dokud nebude nějak prezentovatelnej přínos střelců společnosti, tak bych po nějakém extra navyšování počtů ZP nevolal.

Proto mi příjde jako dost dobrej krok ona připravovaná (ehm...) střelecká příprava, kdy po jejím zavedení bude možná reálný říct, že střelci dokážou přispět k celkové bezpečnosti - aktuálně je to spíš teorie kterou bych raději netestoval a nepředpokládám, že by střelecká příprava v tomhle směru až tak pomohla, ale už to bude mít lepší "marketing", aneb "police cvičí držitele ZP pro zásah proti aktivnímu střelci" atd..



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#1795 » pát 12. bře 2021, 14:14

Idahou píše:Protože u nás jich není tolik, aby se o to někdo zajímal.


mas k tomuto nejake podklady? ja by som naopak nebal argumentovat, ze hustota zbrani je v CR omnoho vyssia ako v okolitych krajinach. V loveckych mozno obdobna, ale v obrannych velmi odlisna. A prave prevenciou proti aktivovaniu fejsbukovych mamin je zodpovedny drzitel a nositel zbrane, ci uz ona sama, jej manzel, otec, alebo niekto iny z okolia, ktory dokaze vecne argumentovat a trochu krotit pudove vasne vsetko zakazovat



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#1796 » pát 12. bře 2021, 15:19

Idahou píše:Protože u nás jich není tolik, aby se o to někdo zajímal.
To je velmi ošidné. Člověk má zpravidla tendenci považovat svoje názory za správné a často i za většinové, nebo aspoň nezanedbatelně rozšířené - a v tom se může šeredně mýlit.
Zkuste se třeba cvičně podívat do nějaké diskuse (ano, i na tomto fóru!) na klíčová slova "myslivec" nebo "lov zvěře".



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1797 » pát 12. bře 2021, 20:53

Idahou píše:Tak s tím bych nesouhlasil. Ono nejde jen o kvantitu, ale taky kvalitu a platí, že čím víc střelců, tím větší šance, že některý z nich udělá nějaký průser.


Pokud něco dělám a myslím si, že to má smysl, jsem připravený to hájit, stejně jako svoji svobodu to provádět. Je jedno, jestli to zpochybní facebookové maminy, nebo populističtí politici. To je život. Strach, se k tomu hlásit, nebo to hájit, je začátkem cesty jak o to přijít.

V každé zájmové skupině se najdou magoři, ale zrovna u střelců si myslím je šance menší, jednak díky jakémusi sítu, které dělají zkoušky, a jednak díky tomu, že každý kdo manipuluje se zbraní nutně musí daleko víc zvažovat svoje jednání a svoji odpovědnost.

Navíc, čím víc bude mezi lidmi povědomí o tom, že zbraně je možné mít a neznamená to nutně, že majitel pošuk, tím spíš se z toho stane něco normálního. Kdyby třeba můj strejda měl zbraně, když jsem byl kluk, tak bych se o ně určitě zajímal, a navíc bez předsudků, které na to později dospělí nabalují.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#1798 » pát 12. bře 2021, 22:07

samozřejmě budu proti tomu.

Fikce zrovna vymyšlená: ale představte si, že v 06/2021 přijde mimořádné usnesení v rámci nouzového stavu ministerstva vnitra, že je zakázáno nosit zbraně kat B, C, D. V 09/2021 zakázáno držet s účinností od 09/2022. A jste tam kde jsme to nechtěli a neuděláte nic. Právní stát nepomohl a nepomůže a není. Ministerstvo si usmyslí a máme po (_!_) během týdne. Nenapadlo by mě to, kdybych za poslední 10 mesíců nezažil povinné (resp zaměstnatel smí nepřipustit netestovaného do práce) testování zaměstnanců, náhubky venku, očkovaní nemusí chodit na týdenní testy 90 dní, apod.).



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1799 » sob 13. bře 2021, 09:04

risa2000 píše:...

Tohle zní hezky až idealisticky, ale je to dost odtržený od reality. Nemá význam zbytečně pokoušet veřejné mínění a nějak hrr rozšiřovat řady střelců za každou cenu. Je prakticky nemožný, aby jsme se dostali do situace kdy se navýší počet střelců natolik, aby se stali nějak politicky významnou skupinou a už jen při té snaze se může stát, že defacto budeme vymazáni v rámci populismu.
Když to řeknu jednoduše - nejdříve je potřeba si zajistit podporu veřejnosti a až potom nějak navyšovat počty, ale zase... zákonné úpravy jako právo se bránit zbraní nebo právo bránit svůj majetek jsou daleko účinnější než třeba 50 tisíc nových střelců.

To síto je určitým způsobem efektivní, ale nepřeceňoval bych ho - víme dobře, že drtivá většina obvoďáků u kterých je žadatel zaregistrován nějakou delší dobu, to prostě napíše aniž by skutečně řešila zda je daný člověk způsobilý víc jak zrakem.

A třeba to co píše audis docela dobře ilustruje danou pointu "fejsbůkových mamin". Zrovna ta pandémie a náhubky je totiž dobrým příkladem demagogie a populismu. Aneb šíří se nakažlivá a nebezpečná nemoc u které ej dokázáno, že ji efektivně zkrotí zakrytí nosu, úst a vakcinace. Přesto tu třetina lidí (dle průzkumu WHO) odmítá dát obojí.
Úplně stejně se tak může stát, že držitel ZP naprosto oprávněně v rámci NO či KN použije zbraň, dvě třetiny lidí to pochopí, ale třetina se nechá zmanipulovat a začne bojovat "za princip a spravedlivou věc", tedy proti těm zlým střelcům... a neuděláš nic.

Pokud by se hledali cesty jak se líp bránit proti restriktivním tendencím, tak bych spíš doporučil propagaci LEX mezi střelci - z jejich strany vidím určitý výsledky a přitom maj kolik? 5k členů na 300k držitelů ZP...



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#1800 » sob 13. bře 2021, 09:35

Už se podařilo opravit ty nedodělky v novele ohledně plynových a mechanických zbraní?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů