Co se děje se zbraněma v případě úmrtí majitele?



lopki
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pon 6. pro 2010, 16:26

Dobrý den,

můj otec legálně vlastní několik střelných zbraní. Už není nejmladší a ikdyž je na tom po zdravotní stránce dobře (tzn. prodouží mu zbrojní průkaz), může se stát, že prostě vzhledem k jeho věku zemře. Jak se v takovém případě postupuje? Podotýkám, že nikdo jiný u nás v rodině zbrojní průkaz nemá. Co se se zbraněma děje, jak se s nimi nakládá, jsou nějaké zákonem dané lhůty kam mám tuto skutečnost nahlásit, připadně zbraně přinést?

Právě kvůli předejítí těmto problémům zvažuji, že si udělám zbrojní průkaz. Ale i tak mě zajímá, jak se v podobných situacích postupuje.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » pon 6. pro 2010, 17:37

1) do 10ti dnů odevzdat na příslušné oddělení PČR
2) po pravomocném rozhodnutí o vyřízení pozůstalosti lze se zbraněmi dále nakládat



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » pon 6. pro 2010, 23:03

Taky jsem nad tím přemýšlel, když doma šla řeč co kdyby, maželka nemá ZP tak by na ty zbraně v podstatě vůbec neměla šahat. Asi to budu muset zjistit.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#4 » pon 6. pro 2010, 23:54

Je to tak, jak napsal sided. K bodu 2):

Po vyrizeni pozustalosti ma dedic na vyber:
a) Udelat si zbrojak a zbrane si nechat zapsat na sebe
b) Soukrome si zajistit prodej a s novym majitelem se dostavit na policii
c) Poverit prodejem licenzovaneho obchodnika

K a) a b):
Policie nema povinnost skladovat zbrane dele nez, ted fakt nevim, 3 nebo 6 mesicu. Proto trvalo-li by vyrizeni zbrojaku, ci soukromeho prodeje, dele, muze prichazet v uvahu uschova u licenzovaneho obchodnika, samozrejme za uplatu. Dohoda s policii na delsim uskladneni (napr. do zkousek na ZP) by asi byla take mozna, ale to asi bude zalezet na dobre vuli toho ktereho oddeleni.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#5 » úte 7. pro 2010, 00:41

Manželka si určitě ZP dělat nebude, a navíc ne všechny zbraně mám na ZP ale většina je na firmu.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#6 » úte 7. pro 2010, 01:28

Jo, tak to nevim, to se opravdu radsi poptej. Ale nijak moc se to asi lisit nebude, pokud manzelka zdedi majetek firmy, mela by ty stejne moznosti, jako kdyby dedila soukrome.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#7 » úte 7. pro 2010, 02:06

Jde mi o to, co vlastně má udělat, i když má přístup do trezoru, na zbraně by v podstatě neměla šáhnout, představa, že si zavolá taxik, do něj to nahází a policajtům to tam vyklopí mi nějak nesedí. U mně je to asi jednodušší v tom, že se z klukama z oddělení znám, takže akorát zajistit aby věděla na koho se obrátit a oni ji s tím pomůžou. Přes týden jdu hlásit prodeje, tak se zeptám.
Jinak zákon říka toto:
§ 65
Úmrtí držitele zbraně nebo střeliva
(1) V případě smrti nebo prohlášení za mrtvého osoby, která držela zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně, je ten, kdo žil s takovou osobou v době její smrti nebo prohlášení za mrtvého ve společné domácnosti, povinen tuto skutečnost oznámit kterémukoli útvaru policie; to neplatí, pokud mu tato okolnost nebyla známa. O oznámení podle věty první vydá policie potvrzení.

(2) Příslušný útvar policie předává příslušnému orgánu, který provádí řízení o dědictví, informace o zemřelém vlastníku zbraně a o jeho zbrani, hlavní části zbraně, zakázaném doplňku zbraně nebo střelivu.

§ 66
Dědění zbraně nebo střeliva
(1) Fyzická nebo právnická osoba, která nabyla zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně do vlastnictví děděním a není držitelem příslušných oprávnění k jejich držení, je oprávněna do 2 měsíců ode dne, kdy rozhodnutí soudu o dědictví nabylo právní moci, požádat o vydání zbrojního průkazu, zbrojní licence, popřípadě o udělení výjimky, vydání povolení nebo zbrojního průvodního listu pro vývoz, dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva. V případě, že tak neučiní nebo dojde k zamítnutí žádosti, je povinna postupovat podle § 64.

(2) Nabude-li vlastnictví ke zbrani uvedené v odstavci 1 děděním fyzická osoba, která má zákonného zástupce, platí pro tohoto zástupce odstavec 1 obdobně.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#8 » úte 7. pro 2010, 03:36

I když nemá zbroják tak ty zbraně musí odnést na policii. Řešil jsem to v praksi poměrně nedávno :( Zákon tady neřeší kdo přesně to musí udělat a jak, takže to je jako s nálezem. Když na ně přijdeš tak je musíš odevzdat, zbroják nezbroják. Je to celkem rozumné protože je tolik různých možností že se to v § postihnout nedá. Navíc oprávněného dědice stanoví až notář (soud) v pravomocném rozhodnutí o pozůstalosti, takže to trvá minimálně pár měsíců.
U firmy záleží na tom kdy zaniká licence, tohle řeší zase jiný zákon (žinostenský a .....ted nevím) ale pokud jsi právnická osoba tak je zodpovědný statutár, případně další následující v hierarchii. U Fyzické osoby podnikající nejspíš zaniká licence s úmrtím podnikatele a pak bude postup stejný jako u nepodnikající.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#9 » stř 8. pro 2010, 22:07

Tak jsem se ptal a podstatné je to nahlásit, pokud to tam někdo z rodiny donese je už celkem jedno. Ještě by možná stalo za to zjistit co se stane, když se při při "převozu" něco ztratí ?



lopki
Příspěvky: 3

Příspěvek#10 » čtv 9. pro 2010, 10:46

Děkuji za odpověď. Docela mě potěšila. To, že bych měl někam přenášet zbraně a nevlastnit zbrojní průkaz se mi moc nelíbilo. Taky je problém v tom, že otec nemá zbraně v trezoru, ale rozmontované a důležité části různě poschovávané po domě. Takže bude nějakou chvíli ty součásti dát dohromady.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » čtv 9. pro 2010, 11:22

lopki: odevzdat je musíš stejně, policajti si pro ně nepojedou. A to že jsou poschovávaný po domě tu radši ani neventyluj.

Patrik: pokud se nějaká nenajde, tak ji prostě dají do pátrání a vedou jako ztracenou. Postihnout není koho protože majitel už se zodpovídá jiný inštanci. Samozřejmě pokud by se někdy v budoucnu "našla" tak je to o to větší problém.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#12 » čtv 9. pro 2010, 11:39

sided píše: policajti si pro ně nepojedou.

Já myslím, že dojedou ale pro jistotu to ještě dnes ověřím.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » čtv 9. pro 2010, 11:49

Byl jsem u toho několikrát když se řešila pozůstalost se zbraněma (naštěstí většinou nepřímo :? ) a vždycky byla reakce "tak to sem přivezte" , různá odd. policie. Je fakt že pokud to řeknou babce která zrovna zůstala sama tak je to situace nic moc. Je taky zajímavý že je nikdy nezajímala případná munice. Je jasný že na ní není žádný doklad a blbě se prokazuje ale nikdy nepadl ani dotaz.



Tamik
Příspěvky: 4

Příspěvek#14 » stř 30. črc 2014, 16:00

Zdravím,

vím, že téma už je poněkud starší, ale možná informace někomu pomůže....
Z vlastní nedávné zkušenosti (zemřel mi táta, který legálně držel 4 zbraně a v rodině nikdo, zatím, nemá ZP). Reakce policie byla opravdu " tak je naložte opatrně do auta a přivezte". Když ale na příslušný útvar zavolala známá, že se chce jen informovat, jak se má postupovat v případě úmrtí (uvedla, že je spadá pod jiný útvar) byla reakce: "v žádném případě zbraně nepřevážejte, pokud nemáte někoho se ZP, někdo z policie si pro ně musí přijet".

Závěr: po této informaci - kamarádce jste řekl, že je převážet nemá a já spadám k Vám - si pro zbraně opravdu přijeli, a na místě nám nechali protokol o úschově. Ikdyž jim to trvalo asi 3 týdny.....

PS: munice je opravdu nezajímala.....

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#15 » stř 30. črc 2014, 22:10

Sluší se doplnit stanovisko MVČR: http://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislati ... ele-zbrane

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Albert, Desertfox83, PetrH a 17 hostů