Manipulace se zbraní na místech veřejnosti nepřístupných



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#1 » pát 7. čer 2019, 12:28

Zdravím střelci,
procházím si znovu po nějaké době ZoZ a narazil jsem tam na pár otázek, na které nemohu dohledat odpovědi v zákoně (ačkoliv jsem přesvědčen, že odpovědi znám).

1) kde je v zákoně definováno, že pokud nosím zbraň, tak s ní nesmím na místech veřejnosti přístupných jakkoli manipulovat? Nejblíž je tomu asi §28 odst. 4 písm. c), ale ten zase neříká, že nosit viditelně nesmím jen na místech veřejnosti nepřístupných ... nebo §29, odst. 3 písm. b) ale to hovoří jen pokud mám schopnost k této činnosti sníženou
2) jaká je definice místa veřejnosti nepřístupného? vlastní pozemek je jasný, nicméně co třeba vlastní auto?
3) a je místo veřejnosti nepřístupné například také parkovací dům, kde se dostávají parkující pouze s platnou vstupní kartou? Samozřejmě s přihlédnutím k §2 odst. 2 písm. a) bod 1

Díky za odpovědi všem

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#2 » pát 7. čer 2019, 13:21

Zkus to brat trochu jinak... Obecne bez zbrojaku nesmis vubec drzet/nosit/manipulovat se zbrani... Abys mohl, je tu zakon 119/2002, ktery v podstate dela spoustu vyjimek z generalniho zakazu, tuzi se da (HODNE ZJEDNODUSENE) rict, ze nejsme ve stavu "co neni zakazano, je povoleno", ale "co neni povoleno, je zakazano".

1) zakon rika, za musis nosit skryte. To se pak dost tezko manipuluje. Ale umim predstavit, ze na hajzlu v hospode prejit z rezimu noseni do rezimu drzeni tim, ze prendas zbran do uzavrenyho obalu a vybijes ji je porad o tom, ze tu zbran nikdo nevidi

Místo veřejně přístupné - https://www.judikaty.info/cz/nejvyssi-s ... ristupne_1

Treba:
Pojmem místo veřejnosti přístupné se rozumí takové místo, kam má přístup velký okruh lidí, kteří nejsou individuálně určení. Dále je to místo, kde se velké množství lidí zdržuje, takže je pravděpodobné, že hrubá neslušnost či výtržnost bude postřehnuta více lidmi. Není podstatné, zda tam lidé v době spáchání trestného činu jsou. Nejedná se o místo, které je uzavřené pouze pro určitou část obyvatel nebo místo, které by mohla navštěvovat pouze malé část obyvatel.


Takze aby bylo verejnosti nepristupne, musi to znamenat:
- existuje realna selekce leidi, kteri tam smi
- tech lidi, kteri tam smi, nesmi byt moc
- co je moc neni definovano
Ja osobne bych parkovaci dum na karty bral jako misto verejnosti pristupne.

Co se tyce auta - kdyz v nem jedes a mas pistoli na sedacce, nemel by to byt problem (v ramci skryteho noseni. Ze je to jinak blbej napad je jina vec). Dokonce vystoupit s pouzdrem u pasu a vzit si mikinu/bundu az po vystoupeni dle osobniho pohovoru s legislativcema MVCR nenni problem.
Naposledy upravil(a) cmk dne pát 7. čer 2019, 13:32, celkem upraveno 1 x.



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#3 » pát 7. čer 2019, 13:31

Díky za odpověď i odkaz na judikáty.

Při pročítání mě zarazil judikát:

Přístupností se rozumí možnost vidět a slyšet projev pachatele, i když místo činu není přímo veřejnosti přístupné (je za plotem, na lešení apod.)


To znemaná, že na vlastní zahradě, která je oplocená, nesmím nosit zbraň viditelně? A například si ji na zahradě čistit, přesprejovávat, cokoliv? Přijde mi to jako rozpor s tebou vytaženým judikátem o místě veřejnosti přístupném.

PS: v tom autě jsem nemyslel mít ji na sedačce ... ale například když jí mám pod mikinou na opasku (nebo pod bundou), tak si mikinu (bundu) na řízení sundat
Naposledy upravil(a) dpassy dne pát 7. čer 2019, 13:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#4 » pát 7. čer 2019, 13:33

To uz si zadas pravni vyklad pravniho vykladu :-), ke kteremu je opravnen jen soud. Tohle uz je na Tvem uvazeni.
kazdopadne v pripade "drzeni" se nebavime o miste verejnosti pristupnem, ale o "jasne ohranicene nemovitosti se souhlasem majitele/najemce" a tam nevadi, kdyz je tam videt.



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#5 » pát 7. čer 2019, 13:38

Pravda, to jsem si neuvědomil, že při čištění zbraně se nejedná o režim nošení (pokud ji zkontroluju a vybiju, že ... :D) ale o režim držení :)

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#6 » pát 7. čer 2019, 15:20

Nejen pri cisteni.
Pokud mas zbran nabitou napr v opaskovem pouzdre a jsi na pozemku/v budouve se souhlasem majitele/najemce, ze to tak muzes mit, tak nenosis, ale drzis. Primarne se to tyka spis treba prevozu penez, kdy ti kluci z ochranky v obchodaku nemusi nosit skryte, protoze DRZI. Ale vztahuje se to i na toto.



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#7 » pát 7. čer 2019, 17:14

Takže v rámci ustanovení §2 odst. a) je spojka nebo mezi body 1 a 2? Myslel jsem, že je tam spojka a.



dpassy
Příspěvky: 18

Příspěvek#8 » pát 7. čer 2019, 17:16

Ehm koukám že ptám na nesmysl. Už jsem si to přečetl pořádně. Nošením na svém pozemku (v režimu držení) to není za účelem přepravy :)

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#9 » sob 8. čer 2019, 09:25

CMK to krásne rozpracoval, popísal a vysvetlil - veľká vďaka aj odomňa, natrafil som na pár dobrých informácií.

Tiež dodávam, že kde nie je žalobca nie je ani sudca. Aj na mieste verejne prístupnom, ak z nejakého dôvodu nutne potrebuješ maniupolovať so zbraňou, to môžeš spraviť ak ťa nikto nevidí. Tu nenahováram na nerešpektovanie zákona, ale naopak na rešpektovanie zmyslu zákona o skrytom nosení - aby nevznikla panika alebo aby okolie nebolo obťažované pohľadom na kus kovu či plastu s nepríjemnými asociáciami a na zachovanie bezpečnosti. (A pozor aby si nevyplašil nejakého dispečera čo pozerá kamery)

Ak by som mal mať niečo typu 1911 (napríklad sig p938 sa mi veľmi páči) čo sa nosí cocked&locked a zrazu by som si uprostred prázdneho nástupišta metra o 4:15 v noci uvedomil že asi ju mám za opaskom v stave cocked, ale na poistku som zrejme zabudol, tak by som si to v rohu chrbtom ku kamere asi skontroloval. Uprostred reštaurácie na obede za stolom by som to určite neurobil, proste by som odišiel na wécko. To nie je podľa zákona asi mieste verejnosti neprístupné, ale zámer zákona to určite splní a ako píše CMK, z toho by asi žiadny problém nebol.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#10 » sob 8. čer 2019, 10:39

Kabínku na WC (aj verejnom) by som rozhodne nepovažoval za miesto, kam má (súčasne) prístup veľký okruh ľudí, ani kde sa veľké množství ľudí zdržiava. Ba práve naopak.
Ba čo viac: ak je vecko platené, tak som vlastne nájomca. :idea:



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#11 » sob 8. čer 2019, 16:10

Vysvětleno to tak nějak bylo, ale jen bych podotknul, že chodit s kverem po vlastni zahradě je sice možná OK, ale pozor na to když je tam vidět z venku. Nějaký blbec (třeba soused) zavolá na policajty a pak se dohadujte, že jste v právu (držíte na svém pozemku, veřejnosti nepřístupném).

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#12 » sob 8. čer 2019, 19:04

kk jasne, že je niečo legálne ešte neznamená že je to morálne a/alebo rozumné. Hlavne keby si ten sused ešte v záchvate paranoie myslel že mu dotyčný mieril do okien, tak príde dosť možno rovno zásahovka. Ak má ale niekto vlastnú záhradu kde má kľud, pokoj a hlavne zaručené súkromie, môže tam zbraň držať viditeľne s kľudným svedomím, že zákon neporušuje.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#13 » ned 9. čer 2019, 09:01

Prava jsou tu od toho,aby se pouzivala a ne abychom se klepali v rohu, ze by na ne mohl nekdo zavolat benga. A raci uz o tom ani nepiste, co kdyby si to precetl nekdo z medii, ze mame pravo viditelne tahat kver na pozemku, bojim bojim.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#14 » pon 10. čer 2019, 08:51

Pár lidí z médií znám a snažím se jim při každé vhodné příležitosti nacpat do hlavy, že důležitou součástí informace je to, zda byla použita zbraň legálně nebo nelegálně držená, plynová, nebo jiná volně prodejná od 18 let. Trošku se snažím o osvětu. A taky těm reportérům říct o tom, jak lidi neznají zákon o zbraních a potom hned panikaří (ti co nemají ZP) - zkouším roztrušovat informace.
Ovšem pokud se bavím s uživateli zbraní volně prodejných, zjišťuji v téměř 100% případů, že ani nemají potuchy, že porušují zákon, když přenášejí na veřejnosti vzduchovku bez futrálu, že ani plynovka není OK aby byla použita hnedle - že může jít o nepřiměřenou obranu a následný postih (pak se diví, že okolo běhají policajti), že si s tím nemůžou jen tak bouchat do vzduchu apod. Možná i tady by to chtělo víc "vzdělání" pro ty, co nemají a ani nechtějí mít ZP. Možná by se na nás potom dívali líp.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#15 » pon 10. čer 2019, 10:10

Mrknul jsem na dokumenty k mým dvěma plynovkám, obě jsou ale od jednoho obchodníka (J.G.S. TRADE), a tam na zadní straně je stručně vypsáno, že jde o zbraň D a že podmínky jejího užívání se řídí zákonem. Dále je zmíněno, že použití k obraně je pouze za určitých podmínek, a že vzhled zbraně může vést k (ne)adekvátní reakci.
Osobně bych tomu věnoval více místa a delší text, ale uživatel by měl vědět, že si má zjistit více a podle toho se zařídit. Realita je ale jiná, že ... do přípravy na ZP jsem o pravidlech pro zbraně D věděl také kulové.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů