Půjčování zbraní kat. B, C.



KubaDostal
Příspěvky: 200

Příspěvek#181 » sob 24. pro 2016, 09:22

Už to tu na foru je, takže hledej. Ve zkratce, je potřeba vyřídit povolení kde se škrtne "nabytí vlastnictví", takže se povoluje jen držení a nošení na konkrétní zbraň.

sloučeno



KarlosP.
Příspěvky: 63

Příspěvek#182 » sob 24. pro 2016, 09:25

Přítelkyně dříve používala mojí pistoli (závody, střelnice) a tak jsme to také řešili. Museli jsme spolu sepsat smlouvu o půjčení zbraně a s touto smlouvou požádala o "Povolení držení a nošení zbraně kategorie B". Tzn. vyplnila tentohttp://zbranekvalitne.cz/d/zp/formulare/zadost-o-povoleni.pdf formulář a škrtnula "nabytí vlastnictví". Na základě této žádosti dostala povolení k držení a nošení mojí zbraně. Ke zbrani si pak brala můj průkaz zbraně, povolení a kopii naší smlouvy.



KarlosP.
Příspěvky: 63

Příspěvek#183 » sob 24. pro 2016, 09:26

Tak Kuba byl rychlejší. :-)



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#184 » sob 24. pro 2016, 13:11

KarlosP. píše:Ke zbrani si pak brala můj průkaz zbraně, povolení a kopii naší smlouvy.


Tahat sebou povolení a kopii smlouvy je úplně zbytečný, stačí PZ, přesně podle zákona :-) A ano, ikdyž je PZ na jiné jméno, tak stačí jen PZ a v případě kontroly říct, že na zbraň mám povolení, oni si to policajti stejně budou ověřovat přes svoje zdroje a nespokojí se s kusem papíru.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#185 » sob 11. úno 2017, 10:25

V tomto vlákně jsem se dočetl, že když bych si chtěl půjčit a nosit např. zbraň manželky, musel bych si podat žádost o povolení k nabytí, držení a nošení dané zbraně, kde se proškrtne nabytí.
1) Jaké je pak časová platnost tohoto povolení? Neomezená? Někdo tu psal, že to není klasicky 1 rok jak u nákupky. V jakém předisu je tato časová platnost definována?
2)Pokud mají obě osoby psáno trvalé bydliště v různých místech, na jakém útvaru se agenda řeší? Předpokládám, že na útvaru toho, kdo si chce zbraň půjčit a nosit.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#186 » sob 11. úno 2017, 10:27

1) nemá časové omezení
2) správně



Joee
Příspěvky: 2

Příspěvek#187 » sob 6. kvě 2017, 20:35

Po změně Občanského zákonníku to již neplatí.Naši po...ní politici místo jednoduché věty o půjčování opět stvořily paskvil.Takže na PČR mi řekli že se mám zeptat tak za 14ct dnů,až bude jasno.(snad) :(
Na PČR jsem se dozvěděl že pokud bych si půjčil zbraň po staru od manželky jak se to dělávalo,ona by ji již nemohla používat :?:



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#188 » ned 7. kvě 2017, 08:35

Podle me se akorat zmenila terminologie. Pujcka dnes znamena neco jineho a u zbrani neni vubec mozna (pujcim ti flintu a ty mi vratis jinou flintu).
To, o cem se bavime., je "prenechani veci k uziti jinemu" (vyprosa nebo vypujcka) a prakticky se vubec nic nemeni.
Jo a NOZ je ucinny uz vic nez tri roky.



jenovo
Příspěvky: 10

Příspěvek#189 » stř 10. kvě 2017, 21:01

Ahoj,

Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale mám čerstvě ZP a přes snahu hledání v zákoně a zeptání se na polici si pořád nejsem jistý, že to chápu správně. S manželkou jsme si oba udělali ZP (A,B,C,E) a zažádali o nákupní povolení na zbraň kategorie B, které jsem oba obdrželi. Na základě toho jsem na své povolení koupil samonabíjecí pistoli a tu zažádal k registraci. Pokud chceme mít možnost, aby zbraň fyzicky mohla využívat i moje žena (zejména se jedná o to zbraň fyzicky převézt na střelnici a ve výjimečných případech ji mít u sebe), tak mě bylo vysvětleno, že musíme spolu sepsat smlouvu o výpůjčce, zažádat o nákupní povolení na výpůjčku po registraci zbraně a v daném případě nosit tzv. rozhodnutí o užívání pokud bude mít žena mou zbraň fyzicky u sebe.

V detailu mám tedy udělat:

1) Počkat až se vystaví průkaz zbraně
2) Podepsat mezi sebou smlouvu o výpůjčce
3) Zažádat o nákupní povolení na zápůjčku
4) Obdržet rozhodnutí o užívání
5) Následně může žena užívat moji zbraň kat. B pokud u sebe bude mít rozhodnutí o užívání

Je uvedené skutečně správně? Nejde to udělat jednodušeji?

Děkuji moc za rady a omlouvám se za neznalost.

Jenda



Kusák
Příspěvky: 28

Příspěvek#190 » stř 10. kvě 2017, 21:59

V podstate spravne, jen bod 5 je nadbytecny. Co je potreba nosit spolu se zbrani je ZP (samozrejme vypujcitele, tedy vasi zeny) a PZ (pujcitele, tedy vas). Rozhodnuti o uzivani nosit netreba, to si policie pri pripadne kontrole overi v databazi. Ale kdyz u sebe bude mit kopii, muze to pripadnou kontrolu urychlit.
V Brne chteli bod 2 a 3 delat soucasne, aby to oba podepsali na miste, jinak by se musely podpisy overovat. Ta smlova o vypujce se delala 4x, kazdy obdrzi jednu kopii a jedna kopie jde kazdemu do spisu u PCR.
V priloze je vzor smlouvy, bohuzel nemam pdf, ale jen scan. Tisknout oboustrane na 1 papir.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#191 » čtv 11. kvě 2017, 12:48

Ještě pro jistotu, aby se tím někdo netrápil: půjčování zbraní není jednorázová záležitost typu já ti půjčím flintu, pak bude u tebe a já ji nebudu mít, až mi ji vrátíš, bude zase u mě a ty máš holé ruce.
Jakmile máme oba (nebo čtyři nebo šestadvacet) povolení na tu konkrétní zbraň (podmíněno souhlasem registrovaného držitele), může si ji každý brát kdykoliv, na jak dlouho chce a opakovaně (samozřejmě se musí nějak domluvit, ale to už policajty nezajímá).
A kdo má u sebe železo, musí mít k němu i bumážku (rozuměj PZ, povolení si pro klid duše uložte v ohnivzdorném trezoru).



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#192 » čtv 11. kvě 2017, 16:19

jenovo: Ja uz to resil, normalne si zena pozada o povoleni k drzeni (skrtne se nabyti) a pak sebou nosi jak zbran tak prukaz zbrane. Povoleni u sebe mit nemusi, policajti si to muzou overit "online", ale podle slov ministrestva je vhodne mit kopii povoleni kvuli urychleni kontroly.
Samotna smlouva o vypujce byt nemusi. U nas to bylo tak, ze majitel proste napsal prohlaseni, ze souhlasi s nosenim zbrane. Ale to asi bude zalezet jak na kterem inspektoratu.



jenovo
Příspěvky: 10

Příspěvek#193 » čtv 11. kvě 2017, 19:02

Děkuji moc za reakce,ještě rychlé dva dotazy:

1) na PCR me tvrdili, ze u sebe musi nosit zminene rozhodnuti o uzivani, jste si fakt jisti, ze to neni nutne?
2) skutecne muzu nekomu kdo ma spoluuzivani pujcit legalne prukaz zbrane? na PCR me trvdili, ze tim dokumentem zbrane pro spoluuzivatele je zminene rozhodnuti o uzivani

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#194 » čtv 11. kvě 2017, 20:53

jenovo : Vezmi to logicky. Když někomu půjčuješ zbraň kat. C, co mu k ní musíš dát? Průkaz zbraně. A není to náhodou tak trochu i v zákoně? Pokud máš u sebe zbraň, musíš mít u sebe i PZ.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#195 » pát 12. kvě 2017, 08:02

Je to i na jinych forech...
Kdyz se budu ridit ciste zakonem a minimalnim splnenim pozadavku zakona:

a) manzel i manzelka maji zbrojak (treba B,E)
b) manzel je drzitelem pistole samonabijeci, CZ 75B, raze 9mm Luger, vyrobni cislo A123456
c) manzelka si zazada o "povoleni drzeni a noseni" na tuto 1 konkretni zbran (tedy proskrtne "nabyti vlastnictvi" a uvede vsechny udaje o zbrani) - a to dostane.
d) v tu chvili uz manzelka muze drzet a nosit zbran manzela, protoze splnila vsechny zakonne povinnosti (ma zbrojak, ma povoleni na zbran, s manzelem uzavrela ustni dohodu - mimochodem - zbran nabyta za doby manzelstvi ji beztak z pulky patri, bude s sebou nosit PZ ke zbrani) Na rozdil od povoleni k nabyti zbrane, povoleni k drzeni a noseni za rok nepropada.

To je minimalisticka verze.

Pak muze dojit k tomu, ze manzelka bude z nejakeho duvodu vyzvana k prokazani totoznosti a k predlozeni dokladu opravnujici ji nosit danou zbran. V tu chvili je samozrejme lepsi s sebou mit jeste nejakou smlouvu o vypujcce - lip se to zduvodnuje... Ale i bez toho maji policajti moznost se spojit s kolegama na OSZBM a overit si, ze pani ma na danou zbran platne povoleni.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů