Skupina E a ochrana majetku?

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#16 » pon 7. říj 2019, 11:48

Ne bez Castle doctrine to opravdu nestačí. Pokud neprokážete NO tak jste v pytli. To je prostě česká soudní praxe.



LubosD
Příspěvky: 40

Příspěvek#17 » pon 7. říj 2019, 11:58

gogan píše:Ne bez Castle doctrine to opravdu nestačí. Pokud neprokážete NO tak jste v pytli. To je prostě česká soudní praxe.

Já se obávám, že moc soudní praxe na NO při porušování domovní svobody nemáme. Nebo ano?

Samozřejmě vždycky pomůže, pokud se při příjezdu PČR se na místě nachází nůž/plynovka/jiná zbraň (například maketa), kterou upustil útočník.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#18 » pon 7. říj 2019, 12:33

LubosD píše:Takhle bych zase nesejčkoval, kor pokud se dotyčný bude někdy v noci nacházet na zřetelně ohraničeném pozemku, kam nemůže jen tak zabloudit.

Na pozemku to nikdo jako porušování domovní svobody neuzná, v domě/bytě ano. Jenže pokud se začnete aktivně bránit a způsobíte útočníkovi újmu už musíte vysvětlovat. Domovní svoboda a její porušení nezakládá oprávnění pro Vaši akci, pouze klasifikuje čin jako trestný pro další řízení.
Vaše případná obrana bude posuzována z pozice KN nebo NO k dom. svob. může a nemusí soud přihlédnout (to je ta chybějící Castle doctrine).
No a na KN a NO máme judikátů dostatek...

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1299

Příspěvek#19 » pon 7. říj 2019, 12:43

gogan: Nepovídej... Zrovna nedávno jsem jednu domovní svobodu podle § 178/1 TZ (zatím, ve hřej je i odst. 2) vniknutím na pozemek viděl a půjde k soudu... Domem se podle judikatury rozumí i ohrazená přilehlá zahrada a ohrazený dvůr i s objekty (kůlna).

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#20 » pon 7. říj 2019, 13:07

No já zas viděl jak to v souvislosti s krádežemi v sadu za domem smetli ze stolu...



LubosD
Příspěvky: 40

Příspěvek#21 » pon 7. říj 2019, 14:44

gogan píše:Na pozemku to nikdo jako porušování domovní svobody neuzná, v domě/bytě ano. Jenže pokud se začnete aktivně bránit a způsobíte útočníkovi újmu už musíte vysvětlovat. Domovní svoboda a její porušení nezakládá oprávnění pro Vaši akci, pouze klasifikuje čin jako trestný pro další řízení.
Vaše případná obrana bude posuzována z pozice KN nebo NO k dom. svob. může a nemusí soud přihlédnout (to je ta chybějící Castle doctrine).
No a na KN a NO máme judikátů dostatek...

Ale jistěže to je porušování domovní svobody i na zahradě přiléhající k vašemu bydlišti. Mám s tím čerstvou zkušenost. U soudu to pokud vím zatím není, ale PČR s touhle kvalifikací vůbec neváhala.

Castle doctrine nám nepochybně schází, to je bez debaty. Ale tohle "podvlákno" diskuze bylo o zadržení takové osoby, nikoliv o zastřelení.



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#22 » pon 7. říj 2019, 16:11

No a kdyz vam nekdo zdrha s vasim majetkem a ma naskok, ze uz nemate sanci ho dohnat a trefite ho do nohy?

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#23 » pon 7. říj 2019, 16:24

bitkar píše:No a kdyz vam nekdo zdrha s vasim majetkem a ma naskok, ze uz nemate sanci ho dohnat a trefite ho do nohy?


Tak si půjdete sednout, bohužel. Protože to rozhodně není nutná obrana ani krajní nouze. Tvůj majetek nemá bohužel v ČR vyšší hodnotu než zdraví/život zloděje....



skagerak
Příspěvky: 1002

Příspěvek#24 » pon 7. říj 2019, 16:51

Tak jako on utok na zajem chraneny zakonem trva ze ... ale....

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#25 » pon 7. říj 2019, 17:44

LubosD píše:Kdybych ho nachytal v domě, tak už je to jiná. Jen připomenu to, jak se říká, že je v takovém případě dobré, aby existovala jen jedna verze událostí, a to taková, která nezadá důvody pro vaše stíhání.

Z toho jsem usuzoval, že se nejedná jen o zadržení.
Zadržet pachatele tr. činu můžete kdekoliv, jen pokud mu tím způsobíte fyzickou újmu bude se zvažovat jestli je adekvátní. To že se při tom došlo i porušení domovní svobody sice může být i jako důvod samotného zadržení (jako u jiných tr. činů), ale sám paragraf o domovní svobodě nezakládá žádné právo domovní svobodu aktivně bránit.
Já mám bohužel s přiznáním domovního práva na pozemcích souvisle přilehlých k domu jinou zkušenost, ale třeba je to spíše výjimka.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#26 » pon 7. říj 2019, 18:16

No z toho co psal LubosD, vyplynulo, že by nakonec šlo o NO, a existovala by jen jedna verze události. :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů