Ideální kombinace skupin ZP.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2232

Příspěvek#16 » úte 12. lis 2019, 23:14

Šrotit se začni až podáš přihlášku a budeš vědět, kde děláš zkoušky.
Test se naučit dá, pracuj na manipulaci a střelbě. Takže kurz tam, kde budou zkoušky ...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#17 » úte 12. lis 2019, 23:45

KLÁDA:
proboha néé! ty videa necht ti slouží jen pro představu (!), co manipulace asi tak zhruba obnáší. V žádném případě se podle nich manipulace neučit!!!! Viz ~6 příspěvky výše od Marinakus!

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#18 » stř 13. lis 2019, 03:21

Kláda píše:Rozumím, asi mi nezbyde než někde investovat něco do přípravného kurzu, nebo pokud lze zde najít někoho ke komu se dá přijít a vyzkoušet u něj na střelnici, budu jen rád..
Ještě jednou děkuju chlapi, ta novela ZOZ má být až po novém roce nebo teď někdy? Hodlám právě úderem první hodiny ranní nového roku podat přihlášku a do té doby se budu šrotit, šrotit, šrotit... :--D

Zaplacený přípravný kurz je k nezaplacení. :mrgreen: Navíc když si ho vybereš tam, kde budeš dělat zkoušky, tak to trénuješ přesně na konkrétních zbraních, na kterých budeš dělat zkoušky a určitou výhodu pak hraje i "domácí prostředí" při zkouškách. Já byl na kurzu 2x (pro klid) a několikrát s kámošem co už ZP měl, takže mě pomohl.
Novela ZOZ nebude, bude úplně nový zákon a "zatím" se počítá s počátkem v průběhu 2022 ....., takže šroť podle aktual, budeš podle toho i skládat zkoušky.
Držím palce :mrgreen:

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#19 » stř 13. lis 2019, 07:01

ABCE je dobrá voľba. Tam myslím majú ľudia najväčší problém nastrieľať s malorážkou, tak nepodceň tú streleckú prípravu.

Prihlášku na skúšku podaj (nezabudni že musíš mať kolok a už v ruke potvrdenie od lekára) čo najskôr, naozaj nemá zmysel čakať ak k tomu nemáš nejaký konkrétny dôvod, ako že si odcestovaný a podobne. A nezabudni že 1.1. je štátny sviatok. Väčšinou dostaneš termín skúšky 3-5 týždňov od podania prihlášky. Test sa naučiť dá v pohode za dva týždne, podľa toho koľko máš voľného času a ako si zvyknutý učiť sa. Ak chceš napríklad test robiť tesne po Novom roku, prihlášku by som podával asi už niekedy začiatkom prosince. K testu doporučujem využiť mobilnú appku od zbrane kvalitne, je to tuším nejakých 30 Kč a je fakt užitočná.

Tie videá skutočne pozeraj len ako ilustráciu, že takéto niečo sa od teba čaká. Je tiež niečo iné vidieť to a robiť to, mať to zažité. Jednoznačne doporučujem prípravný kurz, ideálne na tej strelnici, kde budeš robiť skúšky - budeš poznať prostredie a budeš poznať na 99 % aj presne tie zbrane čo dostaneš na skúške. A ktorá strelnica to bude, to budeš vedieť až po podaní prihlášky. Potom už môžeš drillovať aj doma s airsoftkou či plynovkou, princíp je rovnaký (a prečo by to malo znieť strašne? airsoftky majú tiež svoje miesto). Ale určite drilluj sám až po tom prípravnom kurze, aby si sa veľmi dobre nenaučil chybný postup.

Nový zákon zatiaľ nerieš, o tom sa bude ešte len hlasovať a účinný bude, ako píše genu, najskôr tak 2022.

Doporučujem tiež pozrieť vlákno na fóre o reálnych skúsenostiach zo skúšok, nech vieš za aké chytáky vyhadzujú. Napríklad odloženie zbrane bez povelu je môj "obľúbený".

Uživatelský avatar
Kláda
Příspěvky: 26

Příspěvek#20 » stř 13. lis 2019, 07:28

Ještě jednou děkuji moc, chtěl jsem se ještě zeptat jak probíhá proces vyhodnocování spolehlivosti po udělání testů - jak a co všechno se vlastně kontroluje a bere v potaz? :o Děkuji

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#21 » stř 13. lis 2019, 08:17

Spoľahlivosť a bezúhonnosť... riešia všetko možné, dotazujú sa prakticky všade, kde by mohol byť problém. Kde všade vedia len oni, ale fakt sú dôkladní. Aj na banskom úrade či nemáš nejaký priestupok s výbušninami, na obecnom úrade kde máš bydlisko či nebývaš často navštevovaný mestskými, či nebývaš na záchytkách a podobne... samozrejme či nemáš nejakú históriu riadenia vozidla pod vplyvom alebo či nemáš minulosť s drogami a podobne. Je to §22 a §23 ZoZ.

Väčšinou, ak je v tvojej minulosti niečo, čo je potenciálnym problémom, tak vieš sám najlepšie čo by to mohlo byť. Najlepšie je na rovinu prísť na príslušné oddelenie PZ, povedať čo tam máš a spýtať sa, či má pre teba cenu podávať žiadosť o ZP alebo či by to určite zamietli.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#22 » stř 13. lis 2019, 08:23

Kláda : Já v žádném případě trénink s airsoftkou nebo expanzkou neodsuzuji. Např. dodržování bezpečného směru, nesahání na spoušť, pokud to není nezbytně nutné, základní postup při kontrole zbraně, úchop zbraně, to se s ní dá nadrilovat úplně v pohodě. Fyzickou manipulaci s ostrou zbraní ale nic plně nenahradí. Stejně tak, jak zde uvádějí jiní, je dobré trénovat přímo se zbraněmi, které budou u zkoušky. Někdo má totiž např. pistoli pro trénink manipulace upravenou měkčí vratnou pružinou nebo úpravou záchytu závěru, že se zbraň téměř rozpadá sama vlivem gravitace. Tak aby tě pak u zkoušky nepřekvapila zbraň v jiném technickém stavu než jsi zvyklý. Přesto, že drtivá většina střelnic používá k manipulaci Pi vz. 75/85, najde se občas někde výjimka. Takže to je také dobré si ověřit. Pro člověka bez zkušeností se může stát i problémem rozdíl mezi kozou a dvojkou a např. rozdíly na závěru a spoušťáku mezi malorážkami ZKM 451 a ZKM 456.

Uživatelský avatar
Kláda
Příspěvky: 26

Příspěvek#23 » stř 13. lis 2019, 09:01

@Arc děkuji, takové flastry naštěstí nemám, akorát nedává člověk dotazem na to pokud to má cenu policii záminku na to aby si ho rovnou proklepla?

@marinakus Supr, jdu do toho, napadlo mě ještě - zbraně ze kterých budu střílet si můžu vyzkoušet předem na kurzu střelnice, pochopil-li jsem správně, a na té samé střelnici budu muset poslouchat a dodržovat pravidla manipulace (pro vybití, nabití, závadu apod.) a stejně tak i komisař?
Resp. když já udělám krok po kroku postup podle střelnice a komisaři se to nebude líbit, mám právo se ozvat a nějak problém vyřešit? Děkuji.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#24 » stř 13. lis 2019, 09:11

Kláda : Přečti si Nařízení vlády č. 315 - Zkušební řád ve znění z roku 2017 s jeho přílohou a Vyhlášku MV č. 221/2017 Sb. pasáže týkající se zkoušky a jejího věcného obsahu. Pokud komisař z tohoto vybočí a ukončí v souvislosti s tím zkoušku s negativním výsledkem, je to důvod ke stížnosti na průběh zkoušky. Otázkou pak ale zůstává, jestli to podle toho učí příslušná střelnice. Toto je tady ale už řešeno na více místech, to si dohledej, pokud máš zájem.

Uživatelský avatar
Kláda
Příspěvky: 26

Příspěvek#25 » stř 13. lis 2019, 09:16

@marinakus děkuji, ono to není že bych byl línej hledat - já můžu najít odpověď na otázku co mě zajímá ale povětšinou je částečná, nebo nevím co si z toho mám vzít, takže se stejně ve výsledku zeptám znovu, takto to zkušeným majstrům sice zabere chvilku ale furt méně času jak kdybych se furt ptal a snažil se pochopit odpověď na otázku z jiných témat :)

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#26 » stř 13. lis 2019, 11:48

Kláda píše:@Arc děkuji, takové flastry naštěstí nemám, akorát nedává člověk dotazem na to pokud to má cenu policii záminku na to aby si ho rovnou proklepla?


Že niečo také nemáš je super :) A polícia si riadne preklepne každého, kto žiada o ZP. Nie pri žiadosti o skúšku odbronej spôsobilosti, to je pre nich nepodstatné, ale až pri žiadosti o zbroják. Tam prejdú asi každý zdroj čo o človeku majú a zdá sa im relevantný. A tak je to správne. Ak má človek potenciálne niečo, pre čo si myslí, že by ZP možno nedostal, je lepšie sa rovno spýtať na polícii a ušetriť si čas a peniaze za skúšku a prípravu. Oni na to aj tak prídu a ak podľa zákona žiadosť musia zamietnuť, tak ju zamietnu. Ak ju zamietnuť podľa zákona nemusia, tak ju musia uznať a je jedno na čo ich upozorníš, alebo či si im sympatický alebo nie. Ja mám zbroják len v ČR ale trvalé na Slovensku, a v súvislosti s tým sa slovenskí policajti na moju reputáciu pýtali dokonca mojej babičky, tiež na Slovensku. To je už celkom dosť, ale vidno že to berú naozaj vážne. Že je ZP dostupnejší ako vodičák sú naozaj bludy.

Uživatelský avatar
Kláda
Příspěvky: 26

Příspěvek#27 » stř 13. lis 2019, 13:13

@Arc super, myslíš že je možné o něco takového zažádat po e-mailu? Nebo je třeba fyzicky přijít?

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#28 » stř 13. lis 2019, 15:02

Rýchlu informáciu? Volil by som asi niečo medzi - telefonát. Ale mailom tiež nič nepokazíš a ak to máš blízko, zašiel by som tam aj osobne.



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#29 » stř 13. lis 2019, 19:13

Kládo, radim ti nespěchej... Zajeť si na oddělení policie, které je příslušné tvému trvalému bydlišti, zeptej se na vše, co tě zajímá, také na jaké střelnice posílají žadatele na ZOZ. Zajeť si na tu, která ti bude lépe vyhovovat (doporučuji krytou). Tam se taky poptej. Párkrát si tam zajeť zastřílet a pokud tam bude dobrý instruktor, tak ti hned bude ukazovat, co děláš blbě. Mezitím si přečti tento web a průběžně bifluj otázky na písemný test.
A až potom začni řešit Posudek o zdravotní způsobilosti, Přihlášku na ZOZ (posudek od lékaře odevzdáváš současně s přihláškou) a přípravný kurz. S přihláškou na ZOZ můžeš dát žádost, aby tě poslali na tu tvoji vybranou střelnici (některé střelnice k tomu mají svůj formulář). Přípravný kurz ti doporučuji individuální (max tři studenti). Já jsem absolvoval dva - jeden levný hromadný (byl úplně k ničemu) a potom jsem se nechal zaškolit (jen já sám) komisařem a až u něho jsem získal potřebné znalosti. Popis částí zbraní, odbornou manipulaci, rozborku/sborku a řešení závad si nadriluj tak, abys to neskopal ani když budeš pod tlakem. A na zkouškách pod tlakem budeš, to ti garantuji.
Prostě nespěchej, netlač na pilu, jinak ztratíš den dovolené, peníze za zkoušku ZOZ a ještě budeš naprdlej, že tě komisař vykopnul.



davidu11
Příspěvky: 154

Příspěvek#30 » stř 13. lis 2019, 20:23

Chtěl bych se vrátit k těm vydejím.
https://youtu.be/nc1tfJPbKdI
https://youtu.be/dkwUqzbLY4A
Nemyslím si, že jsou úplně špatné a rozhodně autorům patří dík, že si troufli natočit postup, který není nikde přesně definovaný. Viděl jsem několik výukových materiálů pro přípravu na ZOZ a v každém byly malé odchylky postupů.

Troufnete si někdo popsat chyby ve videu (v konkrétním čase), které by na zkoušce ZOZ přinesly hodnocení "neuspěl" bez šance kladného vyřízení stížnosti na průběh zkoušky? Případně také chyby, které by znamenaly "varovný prst" komisaře, ale nebyly by důvodem k vyhazovu?

Klado, jestli chceš vidět "jak se to nemá dělat", tak se podívej tady :D
https://youtu.be/IuOCr22PIug

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], monk, Střelec a 11 hostů