Průvodce výjimkami?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#16 » pon 25. led 2021, 18:04

U střeliva je to takto:
V § 4 písmeno b) zní:
„b) střelivo se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou anebo jinou střelou obsahující aktivní náplně, nejde-li o signální náboje nebo střelivo obsahující pyrotechnický výrobek podle zákona o pyrotechnice;“.
vypadl celý druhý bod odstavce b) střelivo a přesunul se vlastně do nového § 4a, který říká:
Zbraně kategorie A-I ...
b) střelivo pro krátké kulové palné zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku.“.

Podmínky pro výjimku na střelivo jsou totožné s podmínkami na zbraň (tedy pro celou skupinu A-I).
Lynx píše:...v pořádku. Na tmavém, odlehlém parkovišti - proti zákonu.
na tmavém, odlehlém parkovišti rovněž v pořádku, neboť přítomnost lidí i na takovém místě nelze vyloučit (ostatně jsi tam ty). A lidé jsou snadno zranitelné cíle. Obydlí se týkají slova "jiným právním předpisem".

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#17 » pon 25. led 2021, 19:17

To se podle mě týká pouze udělení výjimky. Jakmile dostanu výjimku z jakéhokoli důvodu, můžu to používat dle příslušných skupin ZP. Přítomnost měkkoušů na daném místě je už irelevantní.



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#18 » úte 26. led 2021, 20:54

Zdravím,
měl bych dotaz: jak taková vyjímka vypadá v praxi? Přijdu na PČR - > formulář - > schválení a dál? Budou to psat někam do ZP?

Díky

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#19 » úte 26. led 2021, 21:04

Nebudou to psát do ZP. Napíšou ti to do CRZ, tam to uvidí i prodejce zbraní.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#20 » úte 26. led 2021, 21:42

Stejně jako dnes povolení. Papírová i elektronická forma.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#21 » pon 1. úno 2021, 09:01

Tak jsem dneska v Karvine podal zadost o vyjimku na strelivo A1, zbran A1 a ty zle zasobniky. Jakozto drzitel ZP skup. A,B,C s E jsem zaskrknul sberatelskou a muzejni cinnost, ochranu zivota, zdravi nebo majetku v citlivych prostorach, vycvik nebo podileni se na zabezpecovani nebo ochrane a vzdelavaci, kulturni, vyzkumne a historicke ucely. Pan, se kterym jsem to resil se mi snazil rici, ze to mam spatne, ze rozhodne strelivo A1 nebudu nosit, kdyz to mam na sberatelstvi, to same zbrane a zasobniky. Kdyz jsem argumentoval paragrafem 11a, tak se na mne divne podival, a rekl, ze to posoudi a da vedet. Maji na to mesic. Tak jsem zvedavy.



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#22 » pon 1. úno 2021, 09:04

juraj1 píše:Tak jsem dneska v Karvine podal zadost o vyjimku na strelivo A1, zbran A1 a ty zle zasobniky. Jakozto drzitel ZP skup. A,B,C s E jsem zaskrknul sberatelskou a muzejni cinnost, ochranu zivota, zdravi nebo majetku v citlivych prostorach, vycvik nebo podileni se na zabezpecovani nebo ochrane a vzdelavaci, kulturni, vyzkumne a historicke ucely. Pan, se kterym jsem to resil se mi snazil rici, ze to mam spatne, ze rozhodne strelivo A1 nebudu nosit, kdyz to mam na sberatelstvi, to same zbrane a zasobniky. Kdyz jsem argumentoval paragrafem 11a, tak se na mne divne podival, a rekl, ze to posoudi a da vedet. Maji na to mesic. Tak jsem zvedavy.



Podával jste to osobně? Já bych rád datovkou :-)



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#23 » pon 1. úno 2021, 09:35

juraj1 píše:strelivo A1 nebudu nosit, kdyz to mam na sberatelstvi, to same zbrane a zasobniky
Nelze nosit to, co mám jenom na sběratelství. Pomíjím "nošení" na střelnici.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#24 » pon 1. úno 2021, 09:38

Piggy: Kde je to napsané?

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#25 » pon 1. úno 2021, 10:15

Logicky, pokud chceš nosit, nevyplňuješ sběratelství, ale ochranu života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#26 » pon 1. úno 2021, 10:17

Logika a zákon ale moc dohromady nejdou. Proto se ptám, kde je v zákoně napsáno, že když si na výjimce/nákupku požádáš pouze o sběratelství, tak to nesmíš nosit?
Ono jsou totiž 2 rozdílné věci. A to jsou důvody k udělení výjimky/nákupka vs oprávnění stanovená pro jednotlivé skupiny ZP.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#27 » pon 1. úno 2021, 10:23

Jokinen: ano, osobne.

Vyjimky se resi v paragrafu 11a, prava drzitelu jednotlivych skupin ZP se resi v paragrafu 28. Povinnosti pak v paragrafu 29.

CzechJoker: Zakon 119/2002 Sb. paragraf 11a udava duvody pro vydani vyjimky A1, pricemz jednotlive body (duvody) opravdu nejsou napsany jako XOR (exclusive or - vyrokova logika), tedy umoznuje i kombinaci sberatelstvi i noseni.

Kód: Vybrat vše

 (1) Policie udělí výjimku pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie A-I, pokud to neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, držiteli
a) zbrojního průkazu skupiny A nebo držiteli zbrojní licence skupiny I nebo J za účelem sběratelské nebo muzejní činnosti,
b) zbrojního průkazu skupiny B nebo E anebo držiteli zbrojní licence skupiny F, G, H nebo J z důvodu
1. ochrany života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle, nebo
2. výcviku k zajišťování nebo podílení se na zajišťování zabezpečení nebo ochrana kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů důležitých pro obranu státu, majetku mimořádné hodnoty nebo mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek,
c) zbrojního průkazu anebo zbrojní licence skupiny F, H, I nebo J pro vzdělávací, kulturní, výzkumné a historické účely, nebo
d) zbrojního průkazu skupiny B nebo E nebo držiteli zbrojní licence skupiny F, G, H, I nebo J z důvodu uvedeného v § 12 odst. 5, jde-li o zbraň, na níž byl vydán průkaz zbraně nejpozději ke dni 13. června 2017.
(2) V žádosti o udělení výjimky pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie A-I žadatel kromě náležitostí žádosti podle správního řádu uvede
a) zvláštní důvod pro její vydání uvedený v odstavci 1,
b) zda má být výjimka vydána pro zbraň uvedenou v § 4a písm. a), v takovém případě žadatel uvede údaje o zbrani, jsou-li žadateli známé, nebo pro střelivo uvedené v § 4a písm. b).
(3) Policie udělí výjimku, jde-li o zbraň uvedenou v § 4a písm. a) nebo b), také držiteli zbrojního průkazu skupiny B, C nebo E, který předloží potvrzení vydané držitelem zbrojní licence, který se v rámci své činnosti zabývá sportovní střelbou, ze kterého vyplývá, že
a) tento držitel během posledních 12 měsíců aktivně trénoval nebo se účastnil soutěží ve střelbě a
b) zbraň splňuje specifikace požadované pro příslušnou sportovní střeleckou disciplínu.
(4) Udělení výjimky podle odstavce 1 neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, pokud žadatel splňuje podmínku bezúhonnosti podle § 22 a spolehlivosti podle § 23.
(5) Prováděcí právní předpis stanoví vzor tiskopisu žádosti o vydání výjimky pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie A-I.
Naposledy upravil(a) juraj1 dne pon 1. úno 2021, 10:38, celkem upraveno 1 x.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#28 » pon 1. úno 2021, 10:30

Sud:
§ 28/1 - oprávnění pro ZP A nezahrnuje nošení. Pokud žádáš o nabytí a držení výhradně pro sběratelské účely, ostatní skupiny ZP jsou
v takovém případě irelevantní.
Jakou logiku máš na mysli? Je jich spousta a na právech se učí mj. také "logický výklad zákonů" (a je odlišný od výkladu gramatického).

P.S: Uděluji si napomenutí za OT, dále když tak přes SZ.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#29 » pon 1. úno 2021, 10:43

Piggy píše:§ 28/1 - oprávnění pro ZP A nezahrnuje nošení.

Ano, to je pravda. Ty ale nic o ZP A nepíšeš. Z tvého příspěvku jsem pochopil, že píšeš o důvodu k udělení výjimky. Ale třeba jsem to pochopil špatně.
Piggy píše:Pokud žádáš o nabytí a držení výhradně pro sběratelské účely, ostatní skupiny ZP jsou v takovém případě irelevantní

No, ani ne. Pokud dostaneš výjimku, kde na žádosti uvedeš pouze sběratelství, tak to rozhodně není důvod proč bys nemohl nosit. Něco jiného by bylo, pokud bys měl pouze ZP A.



Akata Hu!
Příspěvky: 16

Příspěvek#30 » pon 1. úno 2021, 11:13

Ahoj, mám dotaz na modelovou situaci, kterou jsem výslovně nenašel. Pokud bych si chtěl koupit dlouhou samonabíjecí zbraň (AR/AK, která nebyla vyrobena změnou z automatické) a dosud nemám podanou žádost a nemám jinou dlouhou zbraň, tak chápu správně, že?:

1) podám žádost o povolení zbraně B ( https://www.mvcr.cz/soubor/zadost-o-pov ... lasky.aspx )
- zaškrtnu nabytí + držení + nošení (=zásobník do 10ks nábojů)

2) zároveň podám žádost o výjimku nadlimitních zásobníků ( https://www.mvcr.cz/soubor/zadost-o-ude ... bniky.aspx )
- zaškrtnu "ochrana života zdraví nebo majetku v citlivých prostorách (§ 11a odst. 1 písm. b) bod 1 zákona o zbraních)" jelikož jsem držitel B,E a mohu zlý zásobník zasunout do budoucí nové dlouhé zbraně (10+ nábojů) a i třeba do již vlastněné krátké zbraně (20+ nábojů).

PS: Další varianta je, že zažádám o A-1 na dlouhou zbraň včetně zlých zásobníků, ale to mě pouze limituje používat zásobníky již v jedné konkrétní dlouhé zbrani, ano?

Je má úvaha správná?

PS2: Má smysl zaškrtnout ochrana ŽZM a rovněž i Sport (pouze trénink, střelnice, žádné IPSC apod.) nebo stačí ŽZM. Znamená to, že na sport bych zlé zásobníky pak nemohl vzít?

Díky za pomoc

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů