Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#511 » pát 2. čer 2023, 20:51

Na fóru LEX jsem to taky hledal, ale nenašel. Ale na zdejším fóru proběhla před pár lety stejná mnohostránková debata, jako nyní...



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#512 » pát 2. čer 2023, 20:57

Je to tak, ty scénáře jsou jako kdyby nám tady běžně každých pár dní kolabovala civilizace. Platím třeba výhradně mobilem už snad deset let, několikrát denně... a že by něco nefungovalo se mi nestalo NIKDY. Totéž v MHD, totéž internetové bankovnictví, datové schránky, bankovní identita a navázané služby ... Nebavíme se tady přece o operacích srdce (sakra ale i ty se dělají za pomoci elektřiny a mnoha přístrojů, které se můžou pokazit!) ... bavíme se o tom, že možná někdy někomu se hypoteticky může stát, že se nebude moct prokázat na střelnici, no to je hrůza a určitě to ještě nikoho nenapadlo a neplánuje se žádné alternativní řešení...



Cita
Příspěvky: 41

Příspěvek#513 » pát 2. čer 2023, 21:00

Sedek: Jak jsem psal, jestli by měla digitalizace kompletně zrušit současný stav, chtěl bych vidět toho, kdo to protlačí. Já určitě digitalizaci ocením, to že jiní ne, je samozřejmě jejich volba, každopádně je dost reálné, že se časem takovým bude stát snažit házet klacky pod nohy a dotlačit je k té digitalizaci. Myslím si, že je to správné, ale je mě jasné, že jiní si myslí něco jiného, s tím nic neudělám :-).



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#514 » sob 3. čer 2023, 00:19

Cita píše:Dělám v IT oboru a garantujeme 99% bezvýpadku a světe div se, mohli bysme garantovat i 99,9%. Nežijeme v pravěku, kdy byly výpadky běžné, dnes se dají systémy dělat spousty způsoby a zajistit chod z více lokalit, pro případ výpadku jedné z nich. Nerozumím tomu, proč sem pleteš energii? Kde ti na úřadě nebo poště vyřídí záležitosti, když jim nepojedou systémy, respektive nic, kvůli výpadku elektřiny? Kde si natankuješ auto, když bude benzinka bez proudu? Kolikrát za život se ti stalo? K mobilu se nebudu vyjadřovat.

No já už nemůžu. Nemluvím konkrétně o toběl. Ale koukni na těch mnoho stran zpět a spočítej si to sám, kolikrát je napsáno "zrušit kartičky"...
K natankování je nutná elektrika... ale to mluvíš o něčem jiném. To je toriž rozdíl od toho, že elektrika jde k pumpám, ale nejdou třeba platební terminály. Tys nikdy asi neviděl cedulku, že "z důvodu poruchy nepřijímáme CCS"... a podobně... Jinak kjsi napsal skvěle těch 99%. A to jedno procento není v absolutních číslech málo. Prostě se to stát může a to prostě problém být může. Proč tedy neminimalizovat potíže tím, že zrušíme něco, co funguje? To je totiž to, co umíme nejlíp v týdle zemi. Dyž to funguje, je na čase to podělat.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#515 » sob 3. čer 2023, 00:21

Cita píše:Carloss: DS jsou OT, pokud chceš ukazovat na nedostatky digitalizací, tak ano, všechny mají nedostatky, ale zároveň všechny mají i své výhody a zjednodušení procesu. A světe div se, všechny mají i své alternativy, respektive ponechaný stav před digitalizací. Tak co tu pořád řešíme? Pokud někdo bude chtít zavést digitalizaci takovým způsobem, že jiná alternativa nebude, tak chci vidět, který blázen dá takto hlavu do oprátky.

A o tom mluvím pořád dokola, jestli sis toho nevšiml. Těch výkřiků po zrušení "kartiček" na všechno.. OP, ŘP, ZP... jenom tady v tom vlákně jsou už stovky.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#516 » sob 3. čer 2023, 00:28

LordSalix píše:Je to tak, ty scénáře jsou jako kdyby nám tady běžně každých pár dní kolabovala civilizace. Platím třeba výhradně mobilem už snad deset let, několikrát denně... a že by něco nefungovalo se mi nestalo NIKDY. Totéž v MHD, totéž internetové bankovnictví, datové schránky, bankovní identita a navázané služby ... Nebavíme se tady přece o operacích srdce (sakra ale i ty se dělají za pomoci elektřiny a mnoha přístrojů, které se můžou pokazit!) ... bavíme se o tom, že možná někdy někomu se hypoteticky může stát, že se nebude moct prokázat na střelnici, no to je hrůza a určitě to ještě nikoho nenapadlo a neplánuje se žádné alternativní řešení...

To není hypoteticky. Těch výpadků, zejména mobilních operátorů je celkem dost. Klidně půldení výpadek digi služem... ale pamatuji i výpadky hlasových služeb, že se lidi několik hodin nedovolali na tísňové linky. A není to zase tak dávno. Je to cca 3 měs, co jsem kvůli výpadkům internetu a problémech s dalšími službami od jednoho nejmenovaného operátora prostě odešel. Taky platim mobilem. Ale neumím si představit, že by nebyla alternativa. KOůlikrát si třeba takovo zmrzku u stánku v "HotníDolní" mobilem nekoupíš. A o případech, kdy hned na stránkách nejmenovaný nemalý prodejce zbraní a střeliva rovnou píše, že karty nebere jsem tu psal.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#517 » sob 3. čer 2023, 00:34

Cita píše:Sedek: Jak jsem psal, jestli by měla digitalizace kompletně zrušit současný stav, chtěl bych vidět toho, kdo to protlačí. Já určitě digitalizaci ocením, to že jiní ne, je samozřejmě jejich volba, každopádně je dost reálné, že se časem takovým bude stát snažit házet klacky pod nohy a dotlačit je k té digitalizaci. Myslím si, že je to správné, ale je mě jasné, že jiní si myslí něco jiného, s tím nic neudělám :-).

Obracíš co tu zastánci "kartiček" říkají. Ani jeden není proti digitalizaci. Zatímco je tu spousta zastánců digitalizace, kteří volají po zrušení kartiček. A to ne jen ZP, ale i OP a ŘP. A vůbec nepřipouštěj, že současný systém funguje, je žádoucí a digitalizace by měla být nadstavba. Většinou se totiž jako základ postaví to, co nepotřebuje technologie, na to se postaví to, co potřebuje minimum technologií a na to takový komfort, který bez sofistikovaných systému nefunguje. Aby všechno mělo "pyramidální" odolnost. Pak tedy zdigitalizujou všechno bez náhrady a následně vymejšlej (co už dávno vymyslel někdo před nimi) jak vyřešit to zmíněné jedno procento situací, kdy technologie selhávaj. A to tak, že vymejšlejj další závislost na technologiích typu "tak si vytiskneš papír". Proboha proč, když robustní systém existuje, neasi...



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#518 » sob 3. čer 2023, 07:28

Je to podobne, jako zrusit tistene knihy, protoze mame ty elektronicke. Vzdy by mela zustat alternativa, byt vetsina nepochybne sahne po tom, co je mu pohodlnejsi. I v aute vozim 2 kg hasicak a pritom nestojim o haseni pozaru.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#519 » sob 3. čer 2023, 07:46

K jinému tématu než kartičky: jsou někde k nahlédnutí připomínky Lexu, p Gawrona a dalších mimo státní správu? V průvodních materiálech na odok jsou jen připomínky ministerstev a spol.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#520 » sob 3. čer 2023, 07:58

Cita píše:Me se libi, jak se vzdy na jakekoliv nove tema vyroji konspiracni teoretici a zacnou sirit svoje bludy a pritom se poradne ani nevi, jak to cele nakonec bude. Ale uz ted se vi, ze se budou lidi prokazovat nejakymi stazenymi/padelanymi obrazky ZP z plochy mobilu apod. Uz jste nekdy videli, ze by se neco digitalizovalo tim stylem, ze si ten ZP nebo jakykoliv doklad vyfotis a budes ukazovat jeho fotku? Jestli tomu rikate digitalizace, pak se nedivim ani tomu ostatnimu, co se tu pise. Mimochodem i pripadny offline problem s overenim ma X moznosti, jak to vyresit a tim i overit platnost dokladu. Minimalne me napada nejake casove razitko soucasti qr kodu. Taky me napadlo, ze pokud vim, ze jdu nekde a budu offline, muzu si z pripadne appky vytisknout doklad s patricnymi nalezitostmi a zase treba s qr kodem, ktery rekne, ze dana osoba treba pred hodinou, kdy tiskla tento dokument, byla drzitelem ZP, jestli to je pravne schudne nevim a je mi to jedno, jelikoz jsou na ministerstvech jini, kteri to maji vymyslet tak, aby to bylo funkcni za vsech okolnosti. Nechytejte me za slovo, tohle jsem vymyslel behem 10 vterin a netvrdim, ze je to neprolomitelne, ani ze je to spravnym resenim

Pokud strelnice nechce jit s dobou a nebude mit zadnou moznost overeni at uz kvuli nepritomnosti internetu, nebo proto, ze si na stara kolena neporidi chytry telefon, je to jeho/jejich volba, ale je to chaba vymluva.

Pokud vzdy budeme cekat na to, za tyhle generace "vymrou", abysme potom mohli tyto novoty zavest, tak se nikdy neposuneme dopredu. Strasne mi to pripomina notoricke odpirace datovych schranek, kreditnich karet apod. Chapu je, zaroven tvrdim, nechme jim alternativni moznost, jak resti veci po staru, ale urcite ty veci omezme, aby se cela agenda zmensila a zjednodusila.



Jestli je to na nějaké střelnici výmluva nebo ne je mi to jedno, střelnice je moje, pokud mi dotyčný nepotrvdi že vlastní ZP na střelnici ho nepustím. A abych si pořizoval nějak přístroje na to kašlu. Dotyčný ať jde na střelnici kde mají signál, nás to nevTrhme a jsme si soběstační i jako klubová, na tohle doplatí jen většina střelců z okolí kdy bude jezdit do skoro 50 km vzdálené střelnice. Vím dobře co vše obnáší a proto sem se už tak rozhodl a vím že nebudu jediný..

Co se týče starší generace tak se pleteš, kolegovi je 27 a uzavře střelnici také z důvodu problemu s ověřením a jako my, nebude investovat do systému pro kontrolu. Na střelnici si v klidu zastřílet a odreagovat se, ne si dělat starosti a řešit někoho ZP - kdo bude mít problem ať jde jinam, mě je to jedno, dotyční můžou chodit jinam.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#521 » sob 3. čer 2023, 10:25

Vidím, že hodně lidem stávající systém vyhovuje a rádi by ho, stůj co stůj, zakonzervovali. Přidám tedy citát A. Einsteina: „Život je jako jízda na kole. Abyste udrželi balanc, musíte se neustále pohybovat dopředu.“

Zdroj: https://citaty.net/autori/albert-einstein/

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#522 » sob 3. čer 2023, 10:51

Stále dopředu ano, pokud to funguje. Až bude digitalizace dostupná všude OK. Vedle ve vsi nemají do teď signál na telefon, nejsilnější tu je O2 ale má výpadky docela často. Pokud jste ve velkých městech tak pro vás všude dobře ale i v Praze sem se dostal do situace kdy nešli terminály. Proto si nebude dělat hlavu s něčím co není stoprocentní a všude nefunguje až bude nebudu mít problém ale přijdete ke mě na střelnici kde nemáme elektřinu ( naco ) a ani signál tak mi těžko něco prokazatelně doložíte že vlastnite ZP a než něco složité řešit tak prostě jen klubová střelnice nebo neprokazes, jdi jinam kde mají signál a podobně. Za problémy mi to nestojí . Takže kdo chce digitální průkaz ať si jde na střelnici kde signál je nebo kde to neřeší.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#523 » sob 3. čer 2023, 10:58

Ano, typický přístup digiťáků nazývaných "za každou cenu". Naprosto opomínaj, že i "konzervativci" tu nejsou proti digitalizaci. Jen chtěj spolehlivou alternativu bez vymýšlení nesmyslů. Jakoby to nemohlo fungovat spolu a paralelně. "Ne a prostě zarputile NE! Já to nechci, tak to nebude mít nikdo!"

A ještě dodám, že co funguje teď, nemusí fungovat za hodinu.Výpadky energií, sítí, pády serverů se prostě dějí a ne, že ne. a ne na minutu, ale klidně na hodiny. Proč by to mělo bránit fungování? Nikdo dokonce netuší, jestli příští výpadek nebude třeba na dny... Připraveným štěstí přeje.

Mimo téma: Takhle nějak si představuju apokalypsu. Jako výpadek sítí na delší dobu. Úplně to vidím. Kdo bude ve výhodě? My snad? Houbelec, nepřežijem. Přežijí ti, kdož technologie nepotřebuje. Nejrůznější pronárody žijící bůh ví kde mimo moderní pidlivizace. Aspoň trochu. My jjsme už příliš závislí na technologiích a sami přesně takovými digitalizacemi a opouštěním fungujících off-line systémů strkáme hlavu do oprátky.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#524 » sob 3. čer 2023, 11:21

Carloss - chytrej :) Ale to modernim libtardum nevysvetlis, jediny zpusob jak se doopravdy neco naucit je pres bolest... Alespon ze zbrane jako takove funguji na neeletrickem principu a miridla se take daji tak poresit, alespon z 90 %... Moje auto ma 25 let, a vypada jak z fabriky. Posledni generace vozu co jeste nebyla prezmrdovana zbytecnou elektronikou. Dokud budu schopen to takto udrzovat, ponecham si to.



ante
Příspěvky: 43

Příspěvek#525 » sob 3. čer 2023, 13:19

.... uvidíme po pořádný sluneční bouři jaku písničku s placením hodinkama zazpívají.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti