Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#1546 » ned 21. led 2024, 20:25

Sobiho píše:pokus na nákup bez ZP či NP je oznamovací povinnost TČ

Oznamovaci povinnost existuje jen pro vyjmenovany okruh TČ, viz §368 TZ. Nedovolene ozbrojovani §279 TZ mezi ne nepatri.

JirkaCV píše:
pavelg píše:Tady někdo psal, že odešla, protože to bylo pro ni riskantní.
Předpokládám, že ty lidi z prvosledové hlídky do akce posílá velitel. Neumím si představit, že by je poslal proti střelci jenom tak, s pistolí. Je odpovědný za jejich životy.

To bylo kdysi. Tusim, ze po Uherskem Brodu se metodika zasahu proti aktivnimu strelci zmenila a nyni je prioritou predejit zranenim a obetem na civilistech. Za utocnikem by se mel vydat prvni na miste, dokonce i kdyby byl sam, na dovoleny a v civilu. Nepredstavuj si to jako souboj z filmu o divokym zapade. I kdyz strelce nemohu eliminovat, mohu ho rusit a zamestnavat aby nemohl v klidu delat to, kvuli cemu prisel (a rusit ho muzu i jinak, nez, ze si pred nej stoupnu pak zjistujeme, kdo je rychlejsi a presnejsi). Blizsi informace lze ziskat, napriklad, absolvovanim kurzu MV201.



expres
Příspěvky: 624

Příspěvek#1547 » ned 21. led 2024, 21:05

Nedival jsem se zda za vypadek eobcanky muze Azure tzn. Microsoft. Zda opravdu mel problem na cloudech Microsoft. V pripade ze ano, tak mi netvrd ze v zahranici te vyhodi za to ze nejede celosvetova cloudova sluzba Microsoftu na které si vedeni firmy rozhodlo provozovat. Neverim, kdyz si vedeni vybere ze "usetri" na zaloznich zdrojich, proto ze cloud od MS jede v 95% bez vypadkove. Jednoduse tech 5% funkcnosti riskne.
Ano, stat ma hruznou digitalizaci, ovsem aspon neco dela. O proti tem rokum zpet kdy se na to kaslalo.

PZ jsem zminoval napr. s pripadem co uvedu, kde treba digitalizaci jednou pouzijem.
Bude novovyroba zbrane, stat se rozhodne usnadnit prodej/kontrolu nove zbrane.
Treba tim ze se domluvi s CZ vyrobci kde a v jake podobe maji byt cisla/znacky.
Clovek koupi na kramu novou zbran, doma ofoti dle instrukci a posle fotky. Tam to vezme automat, overi ze je to nova zbran, precte s fotky cisla a co bude potreba. Jednoduse prevede na tebe. Nikam nechodis, neztracis cas, netahas PZ. Prodejce to jen potvrdil na krame a amen... Tohle ti bez digitalizace nikdy neprojde.
ZP bych mimo to prirovnal k RP. Ted se zavedlo ze RP u sebe nebudes muset mit a ani pojisteni. Ja to kvituji a vubec mi to nevadi. Dokonce jsem dostal 1x pokutu za zapomenuti RP, ac si PCR overila ze mam ridicak... Nedava to nejmensi smysl, neb oni vedi, ty vis, ale nemas u sebe nejakou "gumasku" v ruce.

Tvuj priklad ze nekam pojedes a zrovna budes mit smulu na overeni ZP? Muze se to stat, ale vazne je lepsi zustat jen u karticek? Nezname podobu, ale treba bude fungovat nejake offline reseni, napr. zminovany QR kod s platnosti 48h a diky tomu ten obchod uzavres.



TomSmith
Příspěvky: 63

Příspěvek#1548 » ned 21. led 2024, 21:07

Mi zas přijde dost děsivé tahat data o občankách skrz zahraniční cloudy. To mělo zůstat na MV.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#1549 » ned 21. led 2024, 21:10

Azure není zahraniční cloud, je to platforma. Data se válí u nás, na serverových úložištích jednotlivých ministerstev.



milanvpg
Příspěvky: 101

Příspěvek#1550 » ned 21. led 2024, 21:15

expres píše:….
Tvuj priklad ze nekam pojedes a zrovna budes mit smulu na overeni ZP? Muze se to stat, ale vazne je lepsi zustat jen u karticek? Nezname podobu, ale treba bude fungovat nejake offline reseni, napr. zminovany QR kod s platnosti 48h a diky tomu ten obchod uzavres.


Navíc, pokud někdo bude chtít mít “jistotu” a nebude se chtít spolehnout na digi, dá se udělat výpis zbrojního oprávnění.
A nebude se muset tisknout, evidovat, servisovat několik set tisíc/kartiček ZP a PZ a udržovat příslušnou infrastrukturu…



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1551 » ned 21. led 2024, 21:46

milanvpg píše:
expres píše:….
Tvuj priklad ze nekam pojedes a zrovna budes mit smulu na overeni ZP? Muze se to stat, ale vazne je lepsi zustat jen u karticek? Nezname podobu, ale treba bude fungovat nejake offline reseni, napr. zminovany QR kod s platnosti 48h a diky tomu ten obchod uzavres.


Navíc, pokud někdo bude chtít mít “jistotu” a nebude se chtít spolehnout na digi, dá se udělat výpis zbrojního oprávnění.
A nebude se muset tisknout, evidovat, servisovat několik set tisíc/kartiček ZP a PZ a udržovat příslušnou infrastrukturu…

Výpisů ZO se dá nasekat na compu mraky. S kartičkama to tak jednoduchý nejni. Stabiulita cáru papíru je taky nevalná, nemluvěo platnosti výpisu. Kartička vydrží v platnosti jak si ji stát nastaví. Je to takovej problém?? Ani OP ani ŘP se v kartičkový verzi nerušej. Proč by se najeddnou něco dalšího rušit mělo?? Dyk to nedává logiku. Pád systému je jen otázko množství přístupů a všici víme, jak to může případný útočník snadno udělat. Tentokrát se to tak mimochodem povedlo několika desítkám tisíců lidí a ani se nemuseli snažit. Takový cílený útok si představit umím. Opravdu chceme být 100% závislí na něčem, co nemáme pevně v rukách??



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#1552 » ned 21. led 2024, 22:24

Ty sice porad mluvis o tom, ze ti vadi zavadeni elektronickych dokladu, ale podle argumentace ti ve skutecnosti vadi zavedeni papirovych dokladu. No, to je vec preferenci. U soucasnych dokladu, ktere se sice mozna hure padelaji, si je nemohu nechat - takze pripadne dokazovani, a zda se, ze prave o to ti jde, se opira o moje tvrzeni "dal mi do ruky plastovou karticky a pripadalo mi, ze je prava".

Nove doklady jsou mozna snadneji padelatelne, ale zato neni problem mi je nechat, takze kdyz se bude pozdeji neco zkoumat, mohu rict "tyto doklady mi predlozil, tady je mate".

Souhlasim s tebou v jednom. Je lepsi to mit v rukou. Takze ja jednoznacne radeji doklad, ktery mohu mit pevne v rukou, nez doklad, o kterem mohu vysetrovateli pouze vypravet ...

Ten manipulativni prechod od "hmotne doklady v papirove podobe ja neuznavam a proto se nepocitaji" ke hrimani "byt zavisly jen na elektronickych dokladech protoze hmotne nam zrusili" necham bez komentare, to je klasicky retoricky trik



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#1553 » ned 21. led 2024, 22:49

Já nějak pořád nechápu vás digihujery - místo pár kartiček o zanedbatelné hmotnosti, které se spolehlivě vejdou do šrajtofle mám u sebe nosit immervehre mobil, řešit jestli zrovna "nemá hlad" a jak dlouho ještě vydrží, je správně aktualizován, má naistalovány všechny appky, atd. o násobně větší hmotnosti i rozměrech? :shock:
Kde se nachází sakra tedy ten váš digi "POKROK"?
Nehledě na to, že třeba já rozhodně nemám u sebe mobil když lyžuju, chodím, plavu, jezdím na kole či motorce, ostatně ani na střelnici nebyl dosud jediný důvod ten bazmek sebou tahat ... :)
Naposledy upravil(a) kiv61 dne ned 21. led 2024, 23:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 697

Příspěvek#1554 » ned 21. led 2024, 23:04

Tak samozrejme ze u MS je jen frontend, tedy to co vas autentifikuje.
Bohuzel to co nejde je backend s obcankami na MV.
Tedy vy se pripojite do Azure k MS, tam se autentifikujete a pak si kliknete ze chcete obcanku a MS vas posle pro data na lokalninservery do MV.

Tam dvema duchodkynim vyskoci na monitoru vas pozadavek, oni si vas vyhledaji v jejcih programu, udelaji ctrlC ctrlV a poslou vam zpatky obrazek vasi obcanky.
Ale jak uz tady nekdo psal, funguji jen Po = Pa, tak ze ted o vikendu smula.
Pockejte na pondeli. No stress



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1555 » ned 21. led 2024, 23:17

dan píše:Ty sice porad mluvis o tom, ze ti vadi zavadeni elektronickych dokladu, ale podle argumentace ti ve skutecnosti vadi zavedeni papirovych dokladu. No, to je vec preferenci. U soucasnych dokladu, ktere se sice mozna hure padelaji, si je nemohu nechat - takze pripadne dokazovani, a zda se, ze prave o to ti jde, se opira o moje tvrzeni "dal mi do ruky plastovou karticky a pripadalo mi, ze je prava".

Nove doklady jsou mozna snadneji padelatelne, ale zato neni problem mi je nechat, takze kdyz se bude pozdeji neco zkoumat, mohu rict "tyto doklady mi predlozil, tady je mate".

Souhlasim s tebou v jednom. Je lepsi to mit v rukou. Takze ja jednoznacne radeji doklad, ktery mohu mit pevne v rukou, nez doklad, o kterem mohu vysetrovateli pouze vypravet ...

Ten manipulativni prechod od "hmotne doklady v papirove podobe ja neuznavam a proto se nepocitaji" ke hrimani "byt zavisly jen na elektronickych dokladech protoze hmotne nam zrusili" necham bez komentare, to je klasicky retoricky trik

Ne, mě nevadí zavádění elektronických dokladů, je to super a vítám to a tvrdím to konzistentně. Vadí mi ale rušení fyzických dokladů. Tedda naštěstí ne OP a ŘP, ale u ZP / ZO to máme v návrhu. Několikrát jsem psal, jak to uddělat. A tak se to mohlo udělat dávno, vypuštěním jedné vět v současném zákoně.



cipis
Příspěvky: 2137

Příspěvek#1556 » ned 21. led 2024, 23:20

Ty, prosím tě, a brečíš třeba i u svého poslance? Co jsi udělal dalšího, krom toho, že tu furt dokolečka píšeš o zlatých kartičkách a zmuchlaném papíru z čekpointu?



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1557 » pon 22. led 2024, 02:50

Že bych zrovna brečel bych neřekl, ale nějaký ten mail jsem samozřejmě poslal.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#1558 » pon 22. led 2024, 05:17

OP a ŘP ani OTP fyzicky nezruší, protože se s nimi musíš prokazovat v zahraničí. Ale ZP a PZ do zahraničí nevozíš, tam ti nejsou k ničemu potřebné. Já také raději vytáhnu kartičku OP, než se hrabat v mobilu, zapínat aplikaci a zbytečně vybíjet baterku. Navíc, není nikde daná zákonná povinnost vlastnit a mít u sebe fungující smartphone s nabitou baterií.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#1559 » pon 22. led 2024, 07:05

Ona od roku 2000
není ani povinnost mít u sebe OP. A ubyde i povinnost mít u sebe ZP PZ když nosíš.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1560 » pon 22. led 2024, 07:08

Na OP a ŘP se chystá evropský systém. Schalovat se má v r. 26. Ale základem je nerušit fyzický doklady. Nejde o to je nosit, nebo nenosit. Nosit je můžu třeba jen když ředpokládám jejich potřebu, ale jinak... v zásadě není potřeba. I když... zrovna jezdit bez ŘP není úplně dobrý nápad, i když tím nikdo nic neporušuje. Ano, zrušit povinnost nosit zbrojní doklady je velmi přínosná. Ale neměla by zmizet možnost je nosit. OP a ŘP taky nosit nemusíš, ale nikdo je neruší.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: paza a 8 hostů