získání ZP při pobytu v NATO non EU zemi



rstd
Příspěvky: 12

Příspěvek#1 » sob 27. led 2024, 11:43

čau,

prohledával jsem to tady, ale nic není zcela relevantní.

Brácha by měl zájem si udělat ZP, nicméně bydlí a pracuje v UK (+byl na VŠ, je tam asi 6 let) a je stále českým občanem, zatím dual citizenship nemá (patrně letos bude mít) a má stále trvalý pobyt v ČR.

Co jsem si našel v zákoně:

(1) Zbrojní průkaz vydává příslušný útvar policie na základě žádosti podané fyzickou osobou na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Obsahem žádosti o vydání zbrojního průkazu musí být

(3) Pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů a doklad obdobný opisu z evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takové doklady předložit, protože mu je tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23).

- jasně, tohle není problém doložit

(4) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu v jiném členském státě, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.

Zde jsem nikde nedašel, co zákon myslí "místem pobytu". On normálně českou občanku má, kde je uveden trvalý pobyt, ale víme, že TP se nemusí rovnat bydlišti, o tom však ZoZS nehovoří...

Pokud tedy bydlí v NATO zemi, musel by mít souhlas tohoto státu s vydáním ZP v ČR, ale potřebuje to?
Ono se to samozřejmě objevuje i v žádosti o vydání ZP:
https://imgur.com/a/w0uUTIm

Díky za případný upřesnění.



Piggy
Příspěvky: 1903

Příspěvek#2 » sob 27. led 2024, 12:28

zákon č. 119/2002 Sb. píše:§ 2 Vymezení některých pojmů
c) místem pobytu adresa trvalého pobytu občana České republiky, anebo adresa místa hlášeného pobytu cizince
Jinak dle mého právního výkladu osobě, která má místo pobytu mimo území ČR, vůbec nelze vydat ZP, takže celé zmiňované ustanovení zákona je pro mě naprosto nepochopitelné.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#3 » sob 27. led 2024, 12:42

"místo hlášeného pobytu cizince" v ČR. Neboli cizinec, který má místo pobytu (i) u nás a splní další podmínky.
Na zmíněného bratra se vztahuje povinnost doložit dobrozdání z UK, že tam nezlobil. Pokud mu ho nevydají, tak čestné prohlášení. Jak ho získá mu určitě poradí na OSZBM.
Rozhodující je místo trvalého pobytu, které má v občance bez ohledu na to, jestli tam opravdu bydlí.



rstd
Příspěvky: 12

Příspěvek#4 » sob 27. led 2024, 13:10

Ono to vypadá, že půjde dotaz na OSZBM nebo na MVČR datovkou.

Ustanovení ohledně cizinců se na něj nevztahuje, protože je občan ČR.

To, co řikáš Jirko, si myslím. Dodá, že nezlobil v zahraničí a jinak by měl být asi v cajku...

Toto jsem asi přehlídl:
c) místem pobytu adresa trvalého pobytu občana České republiky

Z toho plyne, že je rozhodující to, co má v občance, nebo aspoň já si to tak vykládám :D
Občanku má samozřejmě platnou.



Střelec
Příspěvky: 1681

Příspěvek#5 » sob 27. led 2024, 14:11

90% Čechů, které znám a pracují a nebo (dlouhodobě) žijí v zahraničí, má stále trvalý pobyt i v ČR a to čistě z praktického hlediska (lékařská péče apod.), předpokládám, že zde je to stejné. Je levnější si platit zdravotní pojištění zde, než doktory tam někde.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#6 » sob 27. led 2024, 15:05

Střelec: Jenom na okraj, v rámci EU můžeš být ke zdravotní péči (mít zdravotní pojištění) přihlášen jen v jedné zemi, a to v té, kde zdravotní a sociální pojištění platíš a to platíš tam, kde vyděláváš, tedy pracuješ (to pak do určité míry ale zase zpětně funguje v celé EU). Nicméně, mít současně pobyt v ČR se s tím nevylučuje.



Střelec
Příspěvky: 1681

Příspěvek#7 » sob 27. led 2024, 15:07

Máš pravdu, já se od začátku tématu zacyklil na tom "mimo EU"



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#8 » sob 27. led 2024, 15:12

Piggy píše:
zákon č. 119/2002 Sb. píše:§ 2 Vymezení některých pojmů
c) místem pobytu adresa trvalého pobytu občana České republiky, anebo adresa místa hlášeného pobytu cizince
Jinak dle mého právního výkladu osobě, která má místo pobytu mimo území ČR, vůbec nelze vydat ZP, takže celé zmiňované ustanovení zákona je pro mě naprosto nepochopitelné.

A není tím právě myšlen případ, kdy občan ČR žije v cizině? Tedy, kdybych měl parainterpretovat zmiňované znění, tak ZP je možné vydat buď občanu ČR, který může ale mít místo (trvalého) pobytu v cizině a pak potřebuje souhlas z toho státu, nebo cizinci, který ale žije v ČR (má tady přechodný pobyt). Že si občan ČR do svého místa pobytu zbraň neodveze je věc druhá, ale technicky ji může pořád mít na území ČR.



Piggy
Příspěvky: 1903

Příspěvek#9 » sob 27. led 2024, 15:23

Není to tak. Naopak místo pobytu v ČR je přímo první podmínkou vydání ZP.
zákon č. 119/2002 Sb. píše:§ 18
(1) Příslušný útvar policie vydá zbrojní průkaz fyzické osobě, která splňuje tyto podmínky:
a) má místo pobytu na území České republiky,



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#10 » sob 27. led 2024, 16:36

Piggy: Tak pak to smysl fakt nedává.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#11 » sob 27. led 2024, 16:58

Trvalé místo pobytu v ČR se váže na všechny úřední úkony. Někam musí poslat obálku s modrým pruhem. Do UK to asi nepůjde. Že tam fakticky nebydlí, není důležité (fikce doručení).
Mohlo by se to změnit někdy v budoucnu:

a) má místo pobytu na území České republiky a/nebo datovou schránku FO.



Piggy
Příspěvky: 1903

Příspěvek#12 » sob 27. led 2024, 17:13

V návrhu nového zákona (čerstvě schváleném sněmovnou) podmínka místa pobytu v ČR zůstává.
Emigrace má být i po 01.01.2026 nadále důvodem k odnětí zbrojního oprávnění.



rstd
Příspěvky: 12

Příspěvek#13 » ned 28. led 2024, 11:57

Sociální ani zdravotní už tu neplatí...

Má tu trvalý pobyt a občanství :D

Pokud bysme místo pobytu brali z jiného zákona, tak např daňovým rezidentem v ČR není. A jeho reálné místo pobytu je opravdu mimo ČR.



Piggy
Příspěvky: 1903

Příspěvek#14 » ned 28. led 2024, 12:31

Koukal jsem na to znovu a pečlivěji a dospěl jsem k následujícím úvahám:
Pojmy "místo pobytu" a "místo pobytu v jiném členském státě" navzájem nesouvisejí, čili lze mít obojí.
Místo pobytu je v tom § 2/2 c) definováno právě pro účely ZoZ, čili zcela bez ohledu na jiné zákony.
Pokud má českou občanku se záznamem o trvalém pobytu v Česku, může dostat ZP.
Pokud má občanku (nebo jiný úřední doklad) jiného členského státu s uvedeným bydlištěm mimo ČR, musí předložit souhlas tohoto státu.
Pokud má úřední doklad jiného než členského státu s uvedeným bydlištěm (tedy třeba UK jakožto bývalého členského státu), zákon to neřeší.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Honzik, ilicz a 3 hosti