ZP a PZ v mobilu

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#166 » pát 19. dub 2024, 16:08

MojeTikka : Škoda, že se podle toho stát nechová a je to pořád horší.



DVII
Příspěvky: 28

Příspěvek#167 » pát 19. dub 2024, 17:00

CzechJoker píše:A opět zopakuji to, co jsem už napsal - rušení fyzických dokladů, zavádění datových schránek a do budoucna i zrušení fyzických peněz má význam především pro stát.

Bohužel velký krok k implementaci čipu a zavedení sociálního kreditu. My už ne, teda ne my starší, ale naši potomci a ti mladší z nás myslím "výhody" digitalizace světa zažijí.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#168 » pát 19. dub 2024, 18:41

CBDC prijde hodne rychle. Tlaky jsou velky. V okamziku, kdy fura lidi bude propagovat matlafouny, jako supa dupa reseni, tak nebude argument, proc se na CBDC vy... a natlaci se to vsem. Ty elektronicke doklady jsou presne ono stare zname 'cesta do pekel je dlazdena...' Je to POHODLNE. Pohodlim se lidi vlakaji do neuveritelnych pasti. Na pocatku to zni perfektne, same vyhody,... a az je to v pytli, neni uz cesty zpet.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#169 » sob 20. dub 2024, 11:28

Ta diskuse je skutecne porad dokola - a kdyz dojdeme na to, ze se doklady nerusi, ze se (jen) zavadi dalsi volitelna alternativa, tak se dozvim "no ale ja ty nove statem vydavane fyzicke doklady neuznavam, takze pro me uz zadne fyzicke doklady existovat nebudou". A tirada o katastrofe, ktera nas bez fyzickych dokladu postihle zacne nove kolo.

Ja prevod dokladu do mobilu ani do jine nehmotne podoby neplanuju. I nadale mam v umyslu ponechat si doklady ve forme fyzicke. Schvalene novely zakonu mi takove chovani ani nezakazuji ani neznemoznuji. Jsem si vedom, ze nektere nove hmotne doklady budou mit nizsi uroven zabezpeceni proti padelani nez ty stavajici. Z meho pohledu je tato uroven stale vyhovujici.

Chapu ale, ze je snazsi diskusi vest po linii "doklady se rusi" (jakkoli nic takoveho neni pravda), nez po linii "nove verze nekterych dokladu maji snizenou uroven zabezpeceni". To druhe nema zdaleka takovy excitacni potencial jako to prvni ...



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#170 » sob 20. dub 2024, 13:14

Zkus jit na FU podat danove priznani v papirove forme. To je uplne to same. Muj otec je zivnostnik, starej pan, s pocitacem nedela, protoze ho ke svemu podnikani nijak nepotrebuje. Musim ten Papierkram za nej delat ja. Dokud to slo papirove, delal to sam. Je to snad nejake zjednoduseni? Neni. A o tom je rec. Kdyz jsem podnikal ja jeste za minule totality, danove priznani papirove, na FU psaci stroje a fungovalo to UPLNE STEJNE RYCHLE, jako dneska. A to tam tech ouradu byl zlomek. Dneska na vsechno pocitace, Internet a ve finale uredni hodiny pro verejnost byly za minule totality denne. Zkus to dneska.



kolemjdoucí
Příspěvky: 821

Příspěvek#171 » sob 20. dub 2024, 13:44

Technická: kolik lidí si za "minulé totality" podávalo daňové přiznání oproti dnešku?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#172 » sob 20. dub 2024, 14:44

Nedovedu si představit, že bych cokoliv podával jinak, než na daňový portál nebo datovkou :-)

Hele, zrovna ta daň příjmů je fakt odpočinková záležitost, pokud si umíš udělat sám podklady. Jo, chce to počítač, no. Nebo chytrý mobil. Nebo někoho, kdo to tam nakliká.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#173 » sob 20. dub 2024, 15:03

dan píše:Ta diskuse je skutecne porad dokola - a kdyz dojdeme na to, ze se doklady nerusi, ze se (jen) zavadi dalsi volitelna alternativa, tak se dozvim "no ale ja ty nove statem vydavane fyzicke doklady neuznavam, takze pro me uz zadne fyzicke doklady existovat nebudou". A tirada o katastrofe, ktera nas bez fyzickych dokladu postihle zacne nove kolo.

Ja prevod dokladu do mobilu ani do jine nehmotne podoby neplanuju. I nadale mam v umyslu ponechat si doklady ve forme fyzicke. Schvalene novely zakonu mi takove chovani ani nezakazuji ani neznemoznuji. Jsem si vedom, ze nektere nove hmotne doklady budou mit nizsi uroven zabezpeceni proti padelani nez ty stavajici. Z meho pohledu je tato uroven stale vyhovujici.

Chapu ale, ze je snazsi diskusi vest po linii "doklady se rusi" (jakkoli nic takoveho neni pravda), nez po linii "nove verze nekterych dokladu maji snizenou uroven zabezpeceni". To druhe nema zdaleka takovy excitacni potencial jako to prvni ...

To platí pro OP a ŘP. U jiných dokladů tomu tak ovšem právě není. Příkladem budiž zrovna ZO. Nejde o katastrofy, ale o obyčejnou praktičnost v případě jakéhokoli výpadku, ke kterým ať chceš nebo ne, prostě dochází. Zničit funkční systém je tak snadné.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#174 » sob 20. dub 2024, 15:25

kolemjdoucí píše:Technická: kolik lidí si za "minulé totality" podávalo daňové přiznání oproti dnešku?


Jeste v roce '93 byla na FU situace porad stejna a tech podnikatelu bylo o malo mene, nez dnes. Toliko k technicke.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#175 » sob 20. dub 2024, 15:28

kolombo píše:Nedovedu si představit, že bych cokoliv podával jinak, než na daňový portál nebo datovkou :-)

Hele, zrovna ta daň příjmů je fakt odpočinková záležitost, pokud si umíš udělat sám podklady. Jo, chce to počítač, no. Nebo chytrý mobil. Nebo někoho, kdo to tam nakliká.


Ale jo, je to POHODLNY, jak jsem uz napsal. Jenze to dospelo tak daleko, ze provoz toho systemu nas vsechny stoji VICE, nez drive a ti, kteri to elektronicky nechteji, maji smolik.

Proto jen rikam, ze debata okolo papirove formy dokladu je redundantni, protoze tlak je ze strany statu uplne stejny, jako byl napriklad s temi doklady na FU. Ve finale platime vic uredniku, plus dalsi firmy, ktere tvori programy, HW, provadeji udrzbu,... kazde pohodli neco stoji.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#176 » sob 20. dub 2024, 15:32

Carloss píše:To platí pro OP a ŘP. U jiných dokladů tomu tak ovšem právě není. Příkladem budiž zrovna ZO. Nejde o katastrofy, ale o obyčejnou praktičnost v případě jakéhokoli výpadku, ke kterým ať chceš nebo ne, prostě dochází. Zničit funkční systém je tak snadné.


Pred chvili zase snezilo a signal na Internet stal za starou belu, takze nejely digitalni kanaly na TV. Jak byla rodina rada, ze v jedne cimre jeste mame TV s pozemnim vysilanim. To jelo.

To bylo u nas doma kecu, ze mam zrusit satelit, kdyz je vsechno na Internetu. Tak jsem ho zrusil. A dneska byl narek, ze se na nic neda divat. Pomaly lajny jedou, ale na TV to nestaci. Me je to fuk, sel jsem na prochazku. Ale omladine se zhroutil svet.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#177 » sob 20. dub 2024, 16:11

MojeTikka píše:Ale jo, je to POHODLNY, jak jsem uz napsal. Jenze to dospelo tak daleko, ze provoz toho systemu nas vsechny stoji VICE, nez drive a ti, kteri to elektronicky nechteji, maji smolik.


Moc dobře pamatuju, jak se s příkazama chodilo do banky a papíře, pro FU se to muselo vytisknout, podepsat, orazítkovat a donést tam.

Dneska platím z mobilu na QR kódy, posílám večer na portál a do datovky. Fakt to jinak nepotřebuju, co nejde elektronicky je spíše obtěžující. Viz třeba nákupní povolení skrz datovku a na papíře.

Porovnání datovky a doporučeného dopisu je kapitola sama pro sebe.

Nevím, kde vidíš, že to stojí víc. Podle mne to nejde porovnat jen z nákladů, schází tam kam ty peníze jdou a co se a ně dělá.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#178 » sob 20. dub 2024, 17:40

Provoz statu je verejne dostupny udaj, vcetne poctu statnich zamestnancu. Pamatujes urcite prvni vladu jeste s OF, kdy Klaus rikal, ze 'je potreba utahnout opasky' a podivej se, kolik tehda tech uredniku bylo. Bez pocitacu a Internetu. Proto se radeji o nejake efektivite na strane statu ani nechci bavit. To rozhodne neni pricinou digitalizace a ta jako takova, rozhodne pocet statnich zamestnancu nesnizi.

Na strane uzivatele to samozrejme vyhody ma, o tom take nediskutuju, ale problem je, pokud neni moznost volby - viz to DP vyhradne v elektronicke forme. Platebni prikaz by take mela banka umet prijmout i v dokumentarni forme. Muze se stat, ze bude technicka chyba na moji strane, treba nekdo nezaplati providerovi za Internet, nebo mi kixne matlafoun, nebo cert vi co a druhej den odjizdim nekam do Tramtarie. No tak napisu plataky, podepisu a hodim do postovni schranky nekde na rohu. Porad je to backup reseni, kdyz se vsechno podela.

Ano, taky rad jezdim autem, ale nechci, aby mi nekdo zakazal chodit pesky.



pH13
Příspěvky: 99

Příspěvek#179 » sob 20. dub 2024, 23:12

Letos jsme na baraku rozjeli rekonstrukci a faktura prekrocila castku, kterou ma pravo vyplatit spravcovska firma. Tak jsme jako obvykle dosli do mistni pobocky banky s tim, ze podskrabneme prikaz k platbe a bude to. Houby. Od letosniho roku banka neprijima platebni prikazy na pobockach, pouze pres Internetove bankovnictvi. Akorat ze v SVJ plati obvykle pravidlo nekolika podpisu a bankovni system to sice umi, ale dost komplikovane a navic cast vyboru SVJ nemela vyrizen pristup k uctu, protoze to nikdy nebylo treba. Trvalo tri dny, nez se to podarilo rozchodit. S kazdou vymenou vyboru tohle budem absolvovat znovu. Nejak nemam pocit, ze zruseni moznosti platit na pobocce zlepsilo situaci.

Vzdycky, kdyz slysim o vyhodach digitalizace, tak si vzpomenu, jak nekdy zacatkem 80. let u babky v praci rozhodli, ze jim vyplaty bude pocitat okresni vypocetni stredisko (OVS, tripokojovy pocitac plny trandaku, odporu a kondiku zajistujici zpracovani dat pro podniky a urady v okrese). Misto jednoho dne to trvalo tri dny a ucetnich bylo potreba stejne, protoze data pro pocitac se nevytvori sama.

Ale jinak jsem za pocitace rad, napriklad psani knih je s nima naprosta pohoda. A taky se na nich dobre hraje.



dan
Příspěvky: 326

Příspěvek#180 » ned 21. dub 2024, 00:00

Carloss píše:To platí pro OP a ŘP. U jiných dokladů tomu tak ovšem právě není. Příkladem budiž zrovna ZO.
S ohledem na to v jake diskusi se nachazime jsem mluvil predevsim o ZO. Ja ho ve hmotne podobe, v souladu s budoucim zakonem, mit budu.
Ale protoze jsme spolu tuhle diskusi uz absolvovali vim, ze ty takove doklady neuznavas a zastavas nazor, ze se hmotne doklady rusi bez hmotne nahrady.
O tom jsme si ale uz vzajemne rekli vsechno, co se k tomu rict dalo a ani jeden jsme toho druheho nepresvedcili, takze to asi nema smysl projizdet znovu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: nktrjsk a 2 hosti