Náboj .22 SHORT - jaká kategorie ?

Uživatelský avatar
Petr007
Příspěvky: 17

Příspěvek#1 » ned 14. dub 2024, 17:05

Ahoj, chtěl bych se zeptat zda někdo nemá zkušenosti jaká je kategorie náboj .22 SHORT? Zda je to volně prodejný (skupina D) od 18let. Či je to B či C, tzn. na ZP. Obecně tyto náboje jsou do malorážky a také do do flobertky s rokem výroby před 1890.
Co jsem projížděl shopy, tak všechny měly u .22SHORT info, že je prodávají pouze osobně na ZP.
Mám jich pár zbytečných doma a nevím úplně komu je mohu prodat. Zatím mám v plánu chtít po kupujícím ZP příslušné skupiny. A asi ještě zavolám pro potvrzení na POLICII (zbraně a bezp. materiál).



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#2 » ned 14. dub 2024, 17:10

K tomu na co se ptas zakon rika

....Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům, pokud tento zákon nestanoví jinak. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též držitel zbrojního průkazu nebo právnická osoba....
Naposledy upravil(a) skagerak dne ned 14. dub 2024, 17:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Petr007
Příspěvky: 17

Příspěvek#3 » ned 14. dub 2024, 17:13

@skagerak
To vím. Jen si nejsem jist když jde nabít i do zbraně kategorie B a C, tak proč je volně prodejný?
A divné je, že eshopy jej prodávají pouze na ZP.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#4 » ned 14. dub 2024, 17:23

Střelivo žádnou kategorii nemá, pouze zbraně.
Vzhledem k tomu, že je dneska náboj s okrajovým zápalem 22LR/SHORT určený výhradně pro zbraně kategorie B nebo C, ten zbroják bych vyžadoval, jak to správně dělají prodejci.

To, že do instalatérské čtvrtcoulové trubky nacpu náboj .300 AAC mě ještě neopravňuje k nákupu.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#5 » ned 14. dub 2024, 17:38

Petr007 : Když to víš, tak proč se na to ptáš? Do zbraně kat. D (tedy i zbraně historické) je oprávněn její držitel nabývat náboje, na které je komorována. Že jdou použít i do dalších zbraní není vůbec důležité. Dokonce je oprávněn nabývat i komponenty těchto nábojů. Že to většina prodejců takto prodávat nechce, protože jde o prodej, který bude v CRZ zaznamenán, je jiná věc. Já bych tedy na shortky od neznámého člověka ZP vidět chtěl. A nebo tu zbraň kat. D. U kamaráda, o kterém víš, že tu zbraň drží, je možno celou věc vyřešit dost jinak. Ale to je jiná kapitola.



JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#6 » ned 14. dub 2024, 17:52

Tak bych se ještě rád zamyslel.
Do zbraní Flobert jsou určeny náboje typu Flobert. Tedy nikoliv 22SHORT. Fakt, že to ta zbraň papá není důležitý. Nebyl myšlen náboj .22 Flobert Me Short? Ten volně prodejný je.
Flobertky tu máme od roku cca 1849, takže by to musel být sakra ceněný historický kousek ...

Uživatelský avatar
Petr007
Příspěvky: 17

Příspěvek#7 » ned 14. dub 2024, 18:47




JirkaCV
Příspěvky: 1597

Příspěvek#8 » ned 14. dub 2024, 18:55

Není určen do zbraně typu Flobert. V případě problému se bude dost těžko dokazovat, že se to tak dalo dřív.
Kvůli pár patronám za pár kaček riskovat problém je na zvážení každého soudruha. A nebo si být jistý, že nic neriskuju a pak to neřešit.
I když je to prskavka, cizímu bych to bez ZP neprodal. Kdo ví, co s tím provede a pak se vymluví na mě.



Wdog
Příspěvky: 18

Příspěvek#9 » pon 15. dub 2024, 07:52

Náboj Flobert bych do toho nemíchal, jde o jiný náboj.
Myslím, že už bylo odpovězeno, ty náboje .22short může legálně prodat buď držiteli ZP nebo držiteli zbraně kategorie D v této ráži. To může být jedině historická zbraň vyrobená do r.1890. V ráži .22short jich stále existuje dost.
Pozor nezaměňovat s .22LR (u nás lidově "malorážka"). A protože normalizace nábojů CIP vznikla o dost později, je většina historických do 1890 v ráži .22 short nebo .22 long značena jen "cal .22" nebo vůbec. Ale neznamená to dnešní .22LR, ten vznikl až na přelomu okolo 1890 a pravděpodobnost nalezení funkční zbraně vyrobené do 1890 v této ráži .22LR je minimální.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#10 » pon 15. dub 2024, 14:16

Jak bude u prodejce dokazovat, že je držitelem historické zbraně v kategorii D s rokem výroby do roku 1890, když do té zbraně bude nakupovat náboje a nebude držitelem ZP?

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#11 » pon 15. dub 2024, 14:49

Jak to dokáže je jeho problém, pokud prodejce nebude s důkazem spokojen tak prostě neprodá (pokud má alespoň špetku rozumu).

Já myslím že k nákupu přinést danou historickou zbraň je rozumný způsob, alespoň pro první nákup. Prodejce pak může v případě problému s klidným a čistým svědomím říct, že zákon prodejem neporušil a udělal v rozumné míře vše aby zjistil že je kupující opravdu oprávněn střelivo nabývat. Možná si udělat fotku že zbraň viděl... Prokázat opak je v případě průseru pak už problém policie.

Ale nehledejme zase za vším černotu... prostě náboj do historické zbraně, někdo si chce párkrát vystřelit z něčeho co našel někde ve sklepu, nebo investičně koupil... nelegálně si lidi pro zamýšlené zneužití seženou kde co, a spíše silnější ráže a větší objemy jako jedna krabička .22 shortů kterou ještě osobně přijdou poptat do místního obchůdku... alespoň si to myslím.



Wdog
Příspěvky: 18

Příspěvek#12 » pon 15. dub 2024, 16:43

Tak nějak to je.
Z toho, že držitel historické zbraně kat.D není nikde registrován, vyplývá, že jediný způsob, jak prokázat, že je jejím držitelem, je tak, že ji má u sebe. Protože třeba za dalších 5 minut může být držitelem úplně někdo jiný. Vše je legální, držitel musí být způsobilý a nad 18 let.
To, jak tuto skutečnost zachytí prodejce, je už na jeho rozhodnutí, a také to, zda takový prodej uskuteční.
V registru CRZ je tuším přímo možnost zaznamenání takového prodeje nábojů do hist. zbraně kat.D.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#13 » pon 15. dub 2024, 18:07

A co thakhle vyzkoušet institut čestného prohlášení?

Uživatelský avatar
Rick
Příspěvky: 63

Příspěvek#14 » úte 16. dub 2024, 08:46

Jasně, jenže kdyby byl pak průser, pak by soudce posuzoval jestli je čestné prohlášení dostatečné nebo jestli měl prodejce požadovat i solidnější důkaz, obzvlášť jedná-li se o náboj použitelný i ve zbraních modernějších. Dobrá víra a to všechno funguje pouze do jisté míry, ta stojí proti tomu že prodejce je odborníkem který si musí uvědomovat i možnost a důsledky zneužití a jeho povinností je udělat v rozumné míře vše aby ověřil oprávněnost nabytí. Faktorem bude určitě i čas, množství, frekvence...

Jako pro 22 short by to problém zřejmě nebyl a soud by asi rozhodl že vzhledem k výkonu ráže je i to prohlášení adekvátní. Avšak pro některé puškové nebo brokové náboje by soud zrovna tak mohl (a asi i měl) rozhodnout že vzhledem k riziku zneužití a závažnosti následků takového zneužití by už pouze čestné prohlášení jako dostatečný základ pro prodej adekvátní nebylo. Jde o to jak moc se chce prodejce krýt, a jaké riziko chce podstoupit pro zisk několika málo korun za krabici nábojů.

Já myslím že opatrnost prodejce je na místě, a je v zájmu nás všech... obzvláště se silnějšími a modernějšími rážemi. Ono navařit trubku k válci zas tak těžké není, a nikdo nechce aby lidi měli moc snadný přístup k nábojům pro jejich kutilské podnikání.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#15 » úte 16. dub 2024, 10:27

Kdyz jsem byl kluk na dedine a mladsi kamosi si chteli zahulit, tak do mne huceli, at jim v PNS koupim ciga. Babka ze stanku mi rekla, ze mi nic neproda, protoze mne zna a vi, ze nehulim a ty moje kamose zna taky, takze jsem mel smulu ja i kamosi. A zivot sel dal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti