Dovoz zbraně do ČR (nákup zbraně v zahraničí)



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#121 » ned 5. úno 2017, 01:27

To je zajímavé. Nepotřeboval jsi ani apostilu? A obchodník se spokojil s faxovou kopií? A dovoz z DE jsi realizoval sám jako soukromá osoba? Musel jsi předložit EU zbroják? Nejspíš německý obchodník požívá u německého úředníka důvěru, takže se pak věc dá vyřešit i bez byrokracie. Nebo je tu opravdu už pár roků, co jsi to realizoval, a mezitím v zákonech přitvrdilo.
Dovoz zbraně z DE jsem osobně ještě nedělal, protože jsem to nepotřeboval. Jen jako soukromá osoba v posledních dvou letech opakovaně řeším na české i německé straně různá jiná povolení ve vztahu ke zbraním. Na vícejazyčný formulář, který by (a bez ověření!) uznávaly obě strany, jsem zatím nenarazil. Naopak, jak PČR, tak německá strana vyžadují ověřené překlady. Proto předpokládám, že i pro vývoz zbraně z DE - pokud to řešíš sám - platí ty samé požadavky na doklady, tedy apostila a úřední překlad.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#122 » ned 5. úno 2017, 08:55

Poslední cca 2 roky zpět a tak jak jsem psal. Jednalo se o komisní i nové zbraně. Žádný EU zbroják, na to slouží ZPL.

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#123 » pát 17. úno 2017, 17:15

Celníci se rozhodli, že budou dělat potíže.
Z pošty mi psali, že
v příloze Vám zasíláme výzvu k doložení dokladů ke zboží deklarovanému v přijatém celním prohlášení, č.j. 6500/2017-650000-23 ze dne 14.2.2017, dle které celní úřad požaduje doložit chybějící doklady:
- povolení MInisterstva průmyslu a obchodu k dovozu výrobků, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů dle zákona č. 228/2005 Sb.,
o kontrole obchodu s výrobky, jejichž držení se v České republice omezuje z bezpečnostních důvodů, a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.


Debilnější a nepoužitelnější informaci jim předat nemohli. "Napište si na Ministerstvo průmyslu a obchodu o žádost". Absolutně z toho jejich webu nejsem schopnej zjistit, co přesně mám chtít, a kde to tam hledat.

Navíc o nutnosti takovýho povolení NIKDO nic neví, a ve všech dostupných zdrojích se píše, že je potřeba akorát Zbrojní průvodní list.
Já už fakt nevím, to zoufalost tenhle bordel.



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#124 » sob 18. úno 2017, 13:33

Od loňských prázdnin platí nové celní předpisy EU. Ty definují jinak než dříve tzv. "neobchodní zboží" a "obchodní zboží". Ve zkratce asi takto: neobchodní zboží - zásilky mezi dvěma fyzickými osobami, zdarma.
obchodní zboží - všechny ostatní
Takže dříve neobchodní zboží, kdy stačil pro dovoz zboží do ČR jen ZPL je dnes obchodním zbožím a je nutné pro dovoz zboží předložit licenci pro dovoz tak, jak ji předkládají oficiální dovozci (firmy). Celnící nevymysleli - pouze aplikují :D
O tom jestli Licenční správa MPO v praxi vydává licence pro dovoz zbraní fyzickým osobám nevím... asi by měli, ale není to zadarmo...

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#125 » sob 18. úno 2017, 19:57

Už jsem aspoň našel tu sekci na webu MPO, ale ani jeden z těch formulářů se zjevně nevztahuje na fyzickou osobu, která si něco dováží pro vlastní potřebu. Všechno je to ve stylu licence pro obchod. Fakt nevím co s tímhle provedu.

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#126 » sob 18. úno 2017, 20:04

Nestačilo by v tomhle případě obyčejné čestné prohlášení, že zboží je pro osobní potřebu fyzické osoby a licenci proto nepotřebuje, resp. ani nemůže získat, protože MPO ji "obyčejnému člověku" nevydává?



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#127 » sob 18. úno 2017, 21:42

Nahradit licenci čestným prohlášením opravdu nejde. Když jsme vloni přišli na problém s dovozem zbraní fyzickými osobami, tak jsem si myslel, že se někde prostě v legislativním procesu EU stala chyba. Dnes si myslím, že to byl úmysl. Bez licence opravdu ne....

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#128 » sob 18. úno 2017, 22:04

Ok, ale o jakou licenci mám žádat?
http://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ ... u--118769/
Nic z tohohle nedává smysl, a z těch několika formulářů, který jsem otevřel, ani jeden není jak vyplnit (nejsem obchodník, nechci v ničem podnikat, atd.).



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#129 » úte 21. úno 2017, 12:24

Sorry, jak na licenci to fakt nevím, znám to jenom na straně Celní správy a stejně se pořád nestačím divit. Každopádně zavolat na LS MPO. Celní správa má taky konzultační středisko pro tyto případy. Mrkni na web....



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#130 » úte 21. úno 2017, 12:31

Ing. Jan Bezemek-vedoucí oddělení nevojenských zbraní
tel. č. 224885635
Bezemek(zavináč)mpo.cz



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#131 » úte 21. úno 2017, 12:52

eFormulář žádosti o udělení povolení pro dovoz.zfo
lze tam vyplnit datum narození žadatele, takže je určitě určený pro fyzické osoby.
Jde vyplnit a vytisknout-poslat poštou, nebo vyplnit a poslat datovkou.
Správní poplatek až na výzvu.....



Pavel V.
Příspěvky: 54

Příspěvek#132 » úte 21. úno 2017, 12:56

Správní poplatek bych viděl na 500,- kč, položka 103 písm. a) zákona č. 634/2004 Sb.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#133 » stř 15. bře 2017, 15:30

Pavel V. píše:Od loňských prázdnin platí nové celní předpisy EU. Ty definují jinak než dříve tzv. "neobchodní zboží" a "obchodní zboží". Ve zkratce asi takto: neobchodní zboží - zásilky mezi dvěma fyzickými osobami, zdarma.
obchodní zboží - všechny ostatní
Takže dříve neobchodní zboží, kdy stačil pro dovoz zboží do ČR jen ZPL je dnes obchodním zbožím a je nutné pro dovoz zboží předložit licenci pro dovoz tak, jak ji předkládají oficiální dovozci (firmy). Celnící nevymysleli - pouze aplikují :D
O tom jestli Licenční správa MPO v praxi vydává licence pro dovoz zbraní fyzickým osobám nevím... asi by měli, ale není to zadarmo...


Dnes jsem se při vyřizování nákupka na pušku optal, co že se to změnilo s dovozem zbraní do ČR a čuměli na mě jako puci. I z vedlejšího kanclu vylezli další policajti a ptali se mě, kde jsem tomu jako došel? Že oni o ničem takovým slyší poprvé (o potřebě licence).

Pak se jeden chytil za hlavu a že prej jedině, že bych žádal jako právnická osoba (firma), tak to že prej jo. Ale coby fyzická osoba kupující sám pro sebe prej nic jinýho než ZPL nepotřebuju (kolek 800 Kč a až 10 ks zbraní na jeden ZPL).

Tak jak to teda je? Lze uvést nějakou legislativu, kde by to bylo popsaný (ta potřeba nějaký licence)? A netýká se to třeba jen dovozu ze států mimo EU?

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#134 » stř 15. bře 2017, 21:03

Není to pravda, a tyhle instituce by si mezi sebou měly předávat informace. Pak by lidi nemuseli dopadnout jako já, kdy jim zbraň visí u celníků extra měsíc, protože NIKDO (kromě celníků pochopitelně) netuší, že od podzimu(?) si i fyzická nepodnikající osoba musí za 500Kč koupit "povolení na povolení", a samotný ZPL je dobrý leda tak k utření zadku.

A Ministerstvo průmyslu a obchodu s jejich formulářema absolutně nepamatujícíma na tenhle případ, a webem kde nejde nic najít, by mohlo jít do prdele. Btw, žádost pošlete datovou schránkou, ale povolení vám pošlou poštou v obálce. lol?

Fakt peklo, a kdybych dopředu věděl, jakej to bude porod, "investuju" 70 tisíc úplně jinak.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#135 » stř 15. bře 2017, 21:13

OK, můžeš dát odkaz na nějakej předpis, kde se toto píše (ta potřeba licence)?
A dovážel jsi z EU, nebo zvenčí?

A hlavně - kde a jak se ta slavná licence zařizuje, ať už to máme kompletní. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: marinakus a 14 hostů