Licence - provozování střelnic a výuka a ...



skalm
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 16. dub 2013, 15:30

Zdravím, v budoucnu uvažuji o vybudování a otevření komerční střelnice (venkovní, 150 metrů ...). Abych mohl takovouto střelnici provozovat, potřebuji koncesovanou živnost na "provozování střelnic a výuka a výcvik ve střelbě se zbraní". Jelikož nemám vzdělání na vojenské ani policejní škole, vidím (alespoň zatím) jako nejjednodušší cestu získání "průkaz rozhodčího nebo trenéra střeleb a 3 roky praxe v řízení střeleb nebo provozování střelnic".
Na vás mám tři dotazy. Za 1) kde tento průkaz získat (kontaktoval jsem AVZO, jelikož mají kurzy tohoto zaměření na stránkách, kde mi sdělili, že to je možné pouze pro jejich členy, čemuž bych se chtěl spíše vyhnout, protože členství v různých organizacích už mám i tak víc než dost) a jaké jsou podmínky získání? Podotýkám, že o sportovní mířenou střelbu příliš zájem nemám a lákají mě spíše disciplíny jako LOS. Za 2) počítá se do 3 let praxe s řízením střeleb a provozování střelnic i to, že jsem evidován jako správce střelnice (podle zákona o zbraních) klubu, který je zaměřen na biatlon? A za 3) je nutné mít i skupinu D zbrojního průkazu, nebo stačí některá ze skupin B, C, E?
Předem díky za odpovědi!



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#2 » úte 6. čer 2017, 15:26

Také mne toto téma zajímá. Nemůže někdo poradit ?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#3 » úte 6. čer 2017, 15:35

Déčko budeš muset mít, pokud budeš dělat sám sobě zbrojíře. Není to logické ale je to tak. Jinak budeš muset jmenovat zbrojířem někoho jiného, kdo Déčko mít bude. Skutečností je, že pokud budeš chtít získat průkaz rozhodčího, zřejmě se budeš muset stát členem příslušné organizace, ať už jakékoliv. Nemusí to být zrovna AVZO ale předpokládám, že i LOS má obdobné podmínky a navíc tam bude získání průkazu rozhodčího možná nejsložitější. Minimálně k tomu potřebuješ školení příslušné organizace a členství v ní. Máš mít praxi 3 roky v řízení střelby. Jestli zrovna toto splňuje funkce správce střelnice je na posouzení příslušného živnostenského úřadu. Je to zodpovězené na přeskáčku ale asi vše.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#4 » úte 6. čer 2017, 18:18

Je to poněkud spletené dohromady.
Podmínka kvalifikace pro vystavení koncese je jednoznačně popsána v příloze živnostenského zákona.
Pro získání průkazu trenéra nebo rozhodčího je zpravidla povinné členství v daném spolku (Český střelecký svaz, atd.). Upozorňuji, že LOS nemá právní subjektivitu, není to spolek, sportovní klub apod. Je to jen sportovní aktivita v rámci Sdružení LEX a průkazy rozhodčí jsou vydávány pod hlavičkou LEX.
Nicméně u obou je podmínka následné praxe, tedy po získání průkazu trenéra nebo rozhodčího, 3 roky aktivní činnosti. Nelze spojovat průkaz jedné organizace s praxí v jiné. bude to asi úřad od úřadu, ale osobní zkušenost mám takovou, že potvrzení od klubu o prokazatelné 7leté praxi správce střelnice úřad shodil ze stolu a vzal průkaz rozhodčího.



Vaclaf
Příspěvky: 102

Příspěvek#5 » úte 6. čer 2017, 19:31

Dá se to řešit garantem, který tu koncesi má :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#6 » úte 6. čer 2017, 19:36

Samozřejmě. Navíc, pokud střelnice nemá vlastní zbraně asi mít zbrojíře jmenovaného nemusí. Tím by padalo to Déčko.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#7 » úte 6. čer 2017, 19:50

marinakus píše:Samozřejmě. Navíc, pokud střelnice nemá vlastní zbraně asi mít zbrojíře jmenovaného nemusí. Tím by padalo to Déčko.


To určitě, protože:

§39, odst. 5: Pokud držitel zbrojní licence vykonává činnost samostatně, musí být držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny. Přitom neplní povinnosti uvedené v odstavci 1 písm. a), c), j) a n), je však povinen plnit povinnosti zbrojíře uvedené v § 40 odst. 1 písm. b) a e).

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#8 » úte 6. čer 2017, 19:52

Přesně to by odpovídalo opaku, příteli. Příslušná skupina ZP je totiž skupina D. Na provoz střelnice ovšem postačuje koncese.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#9 » úte 6. čer 2017, 22:04

marinakus píše:Přesně to by odpovídalo opaku, příteli. Příslušná skupina ZP je totiž skupina D. Na provoz střelnice ovšem postačuje koncese.


Asi máš pravdu.

Necituj předcházející příspěvek, viz pravidla viewtopic.php?f=2&t=601 bod.7. Díky McFly

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#10 » stř 7. čer 2017, 13:02

coffee píše:Bude to asi úřad od úřadu, ale osobní zkušenost mám takovou, že potvrzení od klubu o prokazatelné 7leté praxi správce střelnice úřad shodil ze stolu a vzal průkaz rozhodčího.


Tak tak - urady k tomu pristupuji vselijak - vyhodou je, ze o koncesi lze zazadat kdekoliv.
Ze zakona je nutno splnit 2 pominky - a to OBE DOHROMADY (pokud neplnim treba vzdelani apod...).
a) mit prukaz rozhodciho nebo trenera
b) mit praxi nejmene 3 roky v rizeni streleb

Akorat si neumim predstavit, ze by neco z toho urad "smetl ze stolu" a stacila mu jen jedna cast. Ja musel dokladat obe. Praxi (5 let spravcovani a poradani zavodu na dane strelnici) + prukaz rozhodciho.
Aniz by se menil zakon, tak ted lidi chodi s tim, ze praxe je vyzadovana "3 roky na full-time". Nevim, jakou to ma pravni oporu.

Jinak co se tyce strelnice - skutecne staci koncese a majitel a provozovatel strelnice ani nemusi mit nejen licenci, ale dokonce ani zbrojak.
Pokud ovsem spravcem jmenuje nekoho, kdo zbrojak ma.

A ano, tou jedinou spravnou skupinou zbrojaku pro ziskani licence je sk. D.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#11 » stř 7. čer 2017, 16:33

Původně jsem si myslel, že bude problém se získáním průkazu rozhodčího nebo trenéra střeleb a domníval jsem se, že s praxí v řízení střeleb problém mít nebudu (dělám několik let správce střelnice). Opak je pravdou. Získat průkazku není až takový problém. V zákonu není specifikováno, kdo ji má vydat (jaké vydávající organizace jsou akceptovány) a tak je zde vícero relativně schůdných možností, protože prý postačuje průkazka vydaná jakoukoliv alespoň trochu seriózněji vypadající organizací.

Problém je ta druhá podmínka (3 roky řízení střeleb), protože vyžadují potvrzení od někoho, kde je člověk v pracovním nebo obdobném poměru a myslí se tím (pdle živnostenského zákona), že to musí být 3 roky na plný úvazek, tj. v rozsahu pracovní doby 40 hod. týdně. Nebo třeba 6 let při polovičním úvazku.

Vtipně mi poradili, že si mám na 3 roky najít odpovědnou osobu a za 3 roky si potvrzení vydám sám sobě ....

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#12 » čtv 8. čer 2017, 08:53

Jo jo, je to tak...
Ale me by zajimalo, co konkretne se zmenilo oproti roku napr. 2014, kdy to takto (3 roky full-time) vyzadovano nebylo. To mi dosud nikdo nezodpovedel.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#13 » čtv 8. čer 2017, 10:03

Vyšla prý nějaká směrnice ŽÚ o uznávání praxe .... Takže legislativně nic. Je to o "dokonalejší" interpretaci zákona ...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#14 » čtv 8. čer 2017, 19:10

Opět státní úředník vnitřním předpisem omezuje občana víc než zákon vlastní. Že to je vlastně protizákonné (resp. protiústavní) nikoho nezajímá. Jsme dobrým žákem EU.

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 536

Příspěvek#15 » pon 20. lis 2023, 17:00

Máme licenci ABCDE a rádi bychom F (výuka a výcvik ve střelbě). OSZBM Fko podminuje koncesí, živnostenský uřad tápe, podobnou skupinu nezná. Máte někdo zkušenosti, klidně SZ.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Spock lone wolf a 11 hostů