Nákupní povolení

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#2311 » ned 5. led 2020, 12:54

@ Pavel 0965:
Nějak jsem nezachytil zmínku o tom, že si s prodávajícím musíte navzájem vyplnit "šediváky". Doufám, že to bylo proto, že to berete jako samozřejmost.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#2312 » ned 5. led 2020, 14:23

Je to určitě rozumné, efektivní a obvyklé, ale není to bezpodmínečně nutné. Musíte o sobě získat všechny potřebné informace abyste každý mohl udělat svoji část. Jestli si ty informace napíšete na cár papíru nebo do poznámky v telefonu je taky možné.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#2313 » ned 5. led 2020, 15:28

rujceho úprimne fakt sa až tak veľmi nevyznám, radím len s tým s čím mám sám skúsenosti.
peggy a morho majú samozrejme pravdu, potrebujete si vymeniť údaje potrebné na vyplnenie šediváka, pritom to môžete vyplniť buď spolu naraz alebo neskôr na polícii, vzor tu:
https://zbranekvalitne.cz/zbrojni-pruka ... -dokumenty

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#2314 » pon 6. led 2020, 08:12

rujceho: Jestli jsi občan Slovinska a máš slovinský ZP, neměl bys odpovědi hledat spíš ve slovinském zákoně? český x slovenský x slovinský zákon o zbraních totiž může vypadat úplně jinak.



rujceho
Příspěvky: 31

Příspěvek#2315 » pon 6. led 2020, 09:34

Sud píše:rujceho: Jestli jsi občan Slovinska a máš slovinský ZP, neměl bys odpovědi hledat spíš ve slovinském zákoně? český x slovenský x slovinský zákon o zbraních totiž může vypadat úplně jinak.
To mi je jasné.pridem z Slovinskim nákupným do Česka alebo na Slovensko a čo potom??? Potrebné je to preložiť???ísť na políciu???Alebo len dať papier predajcovi zobrať zbraň a ísť naspäť???

Poslano z mojega POCOPHONE F1 z uporabo Tapatalk

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#2316 » pon 6. led 2020, 10:18




vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#2317 » stř 8. led 2020, 15:52

Na Sdruzeni jsou rychlejsi nez Ceska Posta :-)
Zadost o ZP podana 23/12, ZP vystaven 31/12 (a to byly mezi tim svatky, takze 3 pracovni dny) + odeslana obalka s informaci postou kterou posta "dorucovala" z P4 na jinou Prahu dalsich 5 pracovnich dnu :D :D



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#2318 » stř 8. led 2020, 17:33

Arc píše:... že mu nákupné povolenie ukážeš alebo budeš tvrdiť, že máš... pretože fyzická osoba si jeho platnosť a pravosť aj tak len ťažko overí [...]


Platnost NP lze ověřit celkem snadno prostřednictvím CRZ například když k předání zbraně dochází na nějaké střelnici (návrh nového ZoZ s tímhle dokonce přímo počítá), záleží pak na obsluze střelnice, jak se k tomu postaví - imho by s tim nemuseli mít problém.

Druhá možnost je zavolat rovnou na OSZBM PČR, který to povolení vydal a zeptat se jich - když jsem tohle udělal, byli sice malinko překvapený, ale info dali.

Teoreticky by to měli být schopni ověřit i na 158...



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#2319 » stř 8. led 2020, 17:37

Jinak, když tady zase po letech čtu ty stesky jako "mě dali NP už za dva týdny!", dovolím si nenuceně upozornit na možnost vyřídit si NP na dálku: prostřednictvím DS to neni problém, mělo by to jít i poštou (s ověřeným podpisem???) a samotné NP si můžete nechat doručit i e-mailem (jako podepsané PDF) - pokud ho teda vůbec potřebujete: za poslední cca tři roky po mě žádný komerční prodejce NP ukázat nechtěl.



jenikw
Příspěvky: 84

Příspěvek#2320 » stř 8. led 2020, 17:52

Mikky: Lze to i bez ověřeného podpisu poslat poštou a to jak NP tak i registraci zbraně a další žádosti, činím tak pravidelně již delší dobu. A obecně si myslím, že se zde přeceňuje nutnost kontroly dokladů při prodeji, zfalšovat se dá cokoliv a v zákoně nikde není uvedena povinnost prodávajícího a kupujícího si pravost dokladů ověřovat, ani za případné takové potíže nehrozí sankce.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#2321 » stř 8. led 2020, 18:00

mikky máš samozrejme pravdu, lenže nie každá strelnica má prístup do CRZ, nie každý predaj zbrane je realizovaný na strelnici, nie každý predaj je počas pracovných hodín uszbm... či to overia na 158 fakt netuším (ale zdá sa mi to excesívne na bežný obchod využívať tiesňovú linku) a nový zákon ešte neplatí.

Moja pointa bola, že predávajúci toto nemá povinnosť do hĺbky riešiť a skúmať. Malo by stačiť aj čestné vyhlásenie kupujúceho že povolenie má (ideálne písomne). A toto by malo stačiť ukázať úradom aj v prípade nejakého problému. Stále ale doporučujem pri kúpe predávajúcemu doniesť obyčajnú kópiu NP, alebo mu ho aspoň ukázať a nechať si ho odfotiť kľudne len na mobil. Predávajúci však nemá zákonnú povinnosť skúmať pravosť a platnosť NP kupujúceho.

(edit - jenik ma predbehol)

Inak v Brne je NP na počkanie, našťastie nie "už" za 2 týždne :) Máme tu dobrých policajtov.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#2322 » stř 8. led 2020, 18:04

Díky za doplnění, s tím ověřeným podpisem sem si nebyl jistej, naposled sem to poštou posílal před >5 lety :) Kontrola platnosti NP je za mě spíš otázka mýho vlastního vnitřního klidu, povinnost to samozřejmě není. Nicméně narozdíl od ZP není NP veřejná listina, takže pokud existuje nějaká pochybnost o jeho platnosti, už je to imho trochu šedá zóna...

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 685

Příspěvek#2323 » stř 8. led 2020, 19:28

mikky - "za poslední cca tři roky po mě žádný komerční prodejce NP ukázat nechtěl."

Tak já jsem za poslední tři týdny a dvou prodejců v Práglu kupoval dvě zbraně a všude to chtěli.
Dokonce mi tam na to foukli razidlo "Zaplaceno".



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#2324 » stř 8. led 2020, 20:03

K tomu overovani povoleni pres policii telefonem. Spravne by nemela policie po telefonu zadne informace tohoto druhu podavat, protoze nema jak overit totoznost dotazjiciho a tim padem ani jeho pravni narok na poskytnuti takoveto informace.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#2325 » stř 8. led 2020, 20:29

Když už tady hovoříte o podání Žádosti o NP prostřednictvím DS, Jak se to řeší s "kolkem"?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů