Nákupní povolení

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#2791 » sob 6. bře 2021, 11:21

Lynx píše:
risa2000 píše:Lynx: Tak hlavně, měl bys mít jak ty důvody doložit. Což můžeš buď skupinou ZP, nebo živností, nebo jinak. Nemyslím, že by odvolání tohle mohlo nějak změnit.

Kde je řečeno, že v okamžiku podání žádosti musím mít ZP příslušné skupiny nebo živnost? Ty víš, co budu dělat za měsíc?


??? vy doma paříte že? Jak si jako představuješ, že budeš žádat o nákupko na zbran a nevyplníš tam číslo zbrojáku? Prostě dokud němáš ZP, tak ti NP neudělaj.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#2792 » sob 6. bře 2021, 11:33

Přátelé, prosím poraďte mi jako začátečníkovi s datovkou. Mám jí sice už druhý rok, ale zatím jsem ji používal jen na příjem dokumentů a posílání EPO... Hledal jsem v historii tohoto vlákna i na webu PČR a nedopátral jsem se. Dotazy jsou tři:

1) Kam žádost o NP posíláte? Normálně bych kontaktoval přímo spádové OSZBM. Adresář ID DS PČR ale končí na úrovni krajských ředitelství a okresní OSZBM žádnou datovku neuvádí. To jde všechno přes kraj?

2) Posíláte jen samotný formulář, nebo má podání obsahovat i průvodní dopis?

3) Jakým způsobem se mohu vzdát práva na odvolání, aby vydané NP bylo účinné bez odkladu?

Samozřejmě si tam můžu v pondělí normálně zavolat, ale bližší košile než kabát :-). A třeba případné odpovědi v tomto fóru pomohou i někomu dalšímu.

Díky za jakékoli informace a zkušenosti.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#2793 » sob 6. bře 2021, 11:36

hledal /četl jsi nepozorne

1) ano posilás na DS krajskeho reditelství. Oni si to predaj. Pomuze, kdyz napises k rukám / nebo na OSZBM

2) zadný pruvodní dopis, jen do textu muzes napsat co a proc posílás v priloze.

3) Prava se vzdas tím, ze pouzijes novej formulár, kterej na to má okynko, jinak nijak. Napsany do textu se to nebere.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2794 » sob 6. bře 2021, 11:52

Blacky píše:
Lynx píše:
risa2000 píše:Lynx: Tak hlavně, měl bys mít jak ty důvody doložit. Což můžeš buď skupinou ZP, nebo živností, nebo jinak. Nemyslím, že by odvolání tohle mohlo nějak změnit.

Kde je řečeno, že v okamžiku podání žádosti musím mít ZP příslušné skupiny nebo živnost? Ty víš, co budu dělat za měsíc?


??? vy doma paříte že? Jak si jako představuješ, že budeš žádat o nákupko na zbran a nevyplníš tam číslo zbrojáku? Prostě dokud němáš ZP, tak ti NP neudělaj.

Proč bych neměl mít zbroják?



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#2795 » sob 6. bře 2021, 12:15

Blacky: Díky moc!



risa2000
Příspěvky: 846

Příspěvek#2796 » sob 6. bře 2021, 12:16

Pro Lynxe (a ostatní, kteří o tom pochybují):

Zákon o podání žádosti o povolení říká toto:
(5) Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud
má k tomu žadatel řádný důvod
. Za řádný důvod se považuje
a) provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti,
b) uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti nebo příprava na
povolání,
c) provozování koncesovaných živností v oboru zbraní a střeliva,
d) zajišťování ostrahy majetku a osob,
e) zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu,10) nebo
f) ochrana života, zdraví nebo majetku.
(6) Příslušný útvar policie vydá povolení k nošení zbraně kategorie B, uvádí-li žadatel
důvod uvedený v odstavci 5 písm. b), c), d), e) nebo f).


"Pokud má k tomu žadatel řádný důvod" neznamená, "bude někdy (možná) mít řádný důvod".

Dále, povolení jako takové řeší jen povolený způsob "vztahu/nakládání se zbraní" tedy, vlastnit, držet a nebo nosit (jak jsem vyznačil modře). Neřeší kde, a za jakých podmínek, protože tohle všechno je stanoveno skupinou ZP, kterou žadatel vlastní. Pokud dostanu povolení zbraň držet, držím ji v souladu se svými skupinami ZP, když dostanu povolení nosit, nosím v souladu se svými skupinami.

Důvody uvedené v zákoně (a ve formuláři) (ne)překvapivě korespondují se skupinami ZP, není to vyloženě 1:1, někde je místo skupiny ZP důvod, který vyžaduje např. koncesi (c), nebo splnění jiné podmínky (e). Nicméně některé vztahy lze odtušit:
a) -> ZP sk. A, licence I
b) -> ZP sk. B, C, D(?), licence H
c) -> koncesovaná živnost (licence(?))
d) -> ZP sk. D, licence G
e) -> člen městské policie(?)
f) -> ZP sk. E
(Seznam berte jako příklad, jak tomu rozumím podle toho, co je v zákoně a licence jsem jen nastřelil. Předpokládám, že na to existuje jednoznačný výklad, podle kterého rozhoduje úředník.)

Vzhledem k tomu, že pouze ZP sk. A nemůže zbraň nosit, uvádí výše zmíněný odstavec (6) i výslovně to, že pokud někdo označí pouze důvod a) (přesněji neoznačí žádný z důvodů b) až f)), nošení nedostane, protože se to vylučuje s tím, co umožňuje sk. A. U ostatních skupin, licencí, atd. je nošení vždy v nějaké míře dovolené a proto jej žadatel na daný důvod dostane. Stačí, aby jeden z důvodů byl dostatečný pro nošení a žadatel nošení dostane, protože i pak pořád platí, že může nosit jen tam a za takových podmínek, které dovolují skupiny jeho ZP.

Ověření oprávněnosti důvodů je pro úředníka také jednoduché, stačí se podívat, jestli žadatel má odpovídající skupiny, licence, živnost, případně jiný doklad/záznam, který důvod potvrzuje, protože úředník ví, že pokud odpovídající skupinu, licenci, živnost nebo doklad nemá, nemůže mít legálně ani odpovídající důvod. Jinými slovy, nemohu tvrdit, že mám řádný důvod k např. "provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti" a současně nemít ZP sk. A, protože zákon říká, že právě k tomuhle je sk. A potřeba.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2797 » sob 6. bře 2021, 13:15

risa2000 píše:Pro Lynxe (a ostatní, kteří o tom pochybují):
...
"Pokud má k tomu žadatel řádný důvod" neznamená, "bude někdy (možná) mít řádný důvod".
...

Začal jsem odpovídat asi pětkrát, ale bohužel, na tohle odpovědět nedokážu. Jsi jako Bůh. Něco jsi napsal. Pro někoho je to písmo svaté, pro někoho snůška keců bez jediného důkazu. Přitom stačilo, abys napsal číslo paragrafu, který mi ukládá povinnost doložit důvody žádosti.

Pro mne zůstáva faktem, co jsem už psal, a sice že důvod nemusím dokládat. Je to uvedené pouze u A-I a sportovní činnosti. Nikde jinde se důvody nedokládají. Pokud Policie ví, že ten důvod nemůže nastat, zamítne mi to.



risa2000
Příspěvky: 846

Příspěvek#2798 » sob 6. bře 2021, 13:45

Lynx: Tak si tam místo "dokládat" představ "splňovat". Když žádáš o ZP, tak musíš splňovat několik podmínek, kde některé z nich musíš dokládat a jiné si Policie ověří sama. Např. si pořídí výpis z RT.

Podmínky, pro uvedení důvodů splňuješ/dokládáš implicitně tím, že uvedeš číslo svého ZP a svoje další nacionále. Policie si pak podle ZP ověří skupiny, případně ověří v obchodním rejstříku jestli máš koncesi, atd.

To, že je u výjimky na A-1 uvedené výslovně, že musíš něco doložit, je proto, že to z ničeho jiného zjistit nejde.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2799 » sob 6. bře 2021, 13:50

Tvoje představy a zákon, to jsou dvě dost odlišné věci.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2518

Příspěvek#2800 » sob 6. bře 2021, 16:19

Ta parba porad jede?

Inu delej jak myslis. Do zadosti, proste uvedes co je potreba a dostanes ho. Nebo te vyzvou k doplneni/ doplnis a dostanes ho, nebo nedoplnis/nebudes splnovat co je potreba a nedostenes ho. ;)

Pekny slunecny den.

OT a výpady promazány, přístě to bude i s odměnami... McFly

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#2801 » stř 10. bře 2021, 17:04

Pro info - NP bylo v pondělí vystaveno podle žádosti.



ReLium
Příspěvky: 12

Příspěvek#2802 » stř 10. bře 2021, 19:39

Poslal jsem emailem žádost o povolení ke zbrani kategorie B. Jsem zvědavý jak to dopadne



ReLium
Příspěvky: 12

Příspěvek#2803 » pát 12. bře 2021, 11:59

ReLium píše:Poslal jsem emailem žádost o povolení ke zbrani kategorie B. Jsem zvědavý jak to dopadne


Dobry. Dneska ozvali a poslali mi informace k úhradě správních poplatků



dan
Příspěvky: 311

Příspěvek#2804 » úte 16. bře 2021, 17:48

Jen na okraj - kdybys to emailem poslal elektronicky podepsany, uz jsi to mohl mit vyrizeny. A poku nemas ZAREP, tak vytisknout, podepsat, na nejblizsim Czech Pointu nechal autorizovane zkonvertovat do elektronicky podoby a tak poslat. Uz bys to mel taky a stalo by to 30Kc (plus navstevu posty).



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#2805 » stř 17. bře 2021, 06:53

Je někdo z Prahy kdo spadá pod Sdružení a posílal žádost o vyjímku na zásobníky a/nebo A-1 střelivo přes datovku? Zajímalo by mě jak dlouho vydání vyjímky trvalo.

Já jsem 15.2. přes datovku (takže 15.2. bráno jako "Doručeno") posílal 3 žádosti - jednu na zbraň kategorie B, tam nákupní povolení dorazilo asi před týdnem, a pak samostatně žádost o nadlimitní zásobníky a A-1 střelivo, a pořád bez odpovědi.

Teda dávaj si fakt docela na čas.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Haluziak, sided a 11 hostů