Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#286 » stř 9. pro 2015, 12:52

Simona píše:To neplatí, vyvolal-li nebezpečí vlastní vinou sám jednající...

Pokud si nebezpečí přivodíš sama, pak jeho odvracení je pořád KN. Odvracíš nebezpečí hrozící chráněnému zájmu, ať už je jakýkoli (a třeba jakkoli hloupý). Z pohledu trestního práva jsi z obliga.

Z hlediska občanského práva ale platí citovaná věta: pokud jsi nebezpečí vyvolala ty, odpovídáš za škodu, kterou jsi při následném odvracení tohoto nebezpečí způsobila. Pokud bys odvracela nebezpečí, které jsi nezpůsobila, pak za škodu odpovědná nejsi.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#287 » stř 9. pro 2015, 13:11

Simčo stačí, když se budeš držet třeba příkladu s ohněm. Hoří barák a hasiči se rozhodnou ti strhnout garáž, přes kterou by se mohl ohěň rozšířit na okolní obydlí. Barák nejde uhasit a není jiná možnost jak ochránit okolní obydlí. Tím, že ti strhnou garáž, zabrání rozšíření a způsobení daleko větší škody než je cena té garáže.
Takže, ty jsi to musela strpět a nemohla si jim bránit ve zbourání.

Nemá cenu se v tom moc pitvat. Ono čím víc se mažeš s hounem, tím víc smrdí.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#288 » stř 9. pro 2015, 15:37

wigum píše:Simčo stačí, když se budeš držet třeba příkladu s ohněm. Hoří barák a hasiči se rozhodnou ti strhnout garáž, přes kterou by se mohl ohěň rozšířit na okolní obydlí. Barák nejde uhasit a není jiná možnost jak ochránit okolní obydlí. Tím, že ti strhnou garáž, zabrání rozšíření a způsobení daleko větší škody než je cena té garáže.
Takže, ty jsi to musela strpět a nemohla si jim bránit ve zbourání.

Nemá cenu se v tom moc pitvat. Ono čím víc se mažeš s hounem, tím víc smrdí.
Myslím, že ji zbytečně mateš.
V krajní nouzi - čili oprávněně - konají ti hasiči, proto jim nesmíš bránit. Ovšem kdyby ti někdo boural garáž neoprávněně, byl bys v situaci nutné obrany. Bourání není nebezpečí, ale útok - i když oprávněný.
Promiňte všichni, chtěl jsem to poslat jako SZ, vzhledem k poslední větě ;) , ale blbě jsem to odkliknul. :oops:

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#289 » stř 9. pro 2015, 16:32

Já nevím, ale asi mluvím tatarsky. Co ji na tomhle může pomotat hlavu? Hasiči až po té, co zjistí, že nelze jiným způsobem zabránit rozšíření požáru a zamezit dalším větším škodám, tak teprve potom v KN rozhodnou o stržení té garáže.
Jsme pořád v KN. Neřešíme, že jí někdo bude jen tak bourat garáž.

Hasiče si řešte na protipožárním školení a nemotejte se s tím v legislativě ZoZ. Zkušební komisař by asi zíral kdyby na dotaz co je krajní nouze začala povídat o stržení garáže :roll:

sided



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#290 » stř 9. pro 2015, 19:19

Tak pozor, analogie s hasiči se používá i při přednáškách na právnické fakultě nebo PA. Ono dokázat odcitovat právní normu nemá s pochopením a praktickou aplikací skoro nic společného, takže nějaké vysvětlení je na místě... A mimochodem, zákrok hasičů je výkonem práva a povolání, takže proti němu není možná NO. :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4567

Příspěvek#291 » stř 9. pro 2015, 19:43

A povinnost strpět újmu na svém majetku při jednání některého subjektu v KN nemá s povinností snášet nebezpečí vůbec nic společného.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#292 » čtv 10. pro 2015, 12:53

NO - jsem napaden, jde mi o život - aktivně se bráním napadení
KN - jsem svědkem události, která může vést k újmě někoho jiného - dítě v létě v zamčeném autě na parkovišti. - Zde pozor, pokud rozbiju okno, všechno v pořádku. Ovšem pokud má za oknem řidič číslo telefonu a já přesto rozbiju okno, o KN se nejedná...situaci šlo vyřešit jinak a bezpečněji... prostě právníci si smlsnou na všem, protože v kritické situaci každý jednáme instinktivně a neobcházíme auto, jestli tam frajer nemá někde vizitku...



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#293 » čtv 10. pro 2015, 15:43

NO se nevztahuje jen na mou osobu, ale na kohokoliv jiného. A nemusí jít vůbec o život. Zájem chráněný trestním zákonem je i třeba zdraví či majetek (samozřejmě beru v potaz, že to soudci mohou ohodnotit jinak).

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#294 » čtv 10. pro 2015, 15:51

NO může chránit tebe i třetí osobu. Stejně KN se týká kohokoli.

Zákon je v rozdílu jasný, není tam co k hledání. KN - nebezpečí. NO - útok. Útok je úmyslný, nelze útočit nevědomky. Nebezpečí je ostatní ohrožení.

Pokud na tebe pojede auto a řidič bude vykřikovat "chci tě zabít", je tam úmysl, jde o útok, na místě je NO. Když na tebe auto pojede a řidič bude vykřikovat "nebrzdí to", nejde o útok, ale nebezpečí, jednáš v KN.



Gorgon
Příspěvky: 67

Příspěvek#295 » pát 11. pro 2015, 07:00

Marcurbo nemáš pravdu, KN neni pouze že jsem svědkem události. Pokud tě kupříkladu napadne čokl, je to KN, protože zvíře je jenom tupá věc, asi jako židle podle trestního práva (a je úplně jedno že v jiném zákoníku už pes není židle, to je úplně jiná věc týkající se práv té židle že ji nesmíš týrat třeba).



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#296 » pát 11. pro 2015, 08:57

To se pleteš! Se psem to může být na oboje, záleží na situaci. Pokud tě pes napadne, je to rozhodně NO. Ale pokud zastřelíš psa na dvorku sousedce, protože tam leží a ty se kvůli psovi k ní nemůžeš dostat, abys jí pomohl, tak je to KN ...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4567

Příspěvek#297 » pát 11. pro 2015, 09:18

Cipis : NO pouze proti psovi postvanemu, jinak KN

Uživatelský avatar
Simona
Příspěvky: 50

Příspěvek#298 » pát 11. pro 2015, 09:19

Pokud je to takto s tím psem a použitím střelné zbraně, potom mi je zhruba jasný rozdíl mezi NO KN. Jak bys prosím do stejného případu zakomponoval ty věty par. 28 odst.2....... nejde o KN .....a nebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet. Už mi to tu vysvětlovali, ale dík za každý příklad. Jde mi o tu zvýrazněnou v textu kombinaci.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#299 » pát 11. pro 2015, 13:54

Jedna filozofická: můžu v rámci KN někomu svěřit zbraň mimo režim povolený ZoZ? např. svěřím v kritické situaci zbraň osobě bez ZP za účelem provedení NO



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#300 » pát 11. pro 2015, 13:58

... čin jinak trestný není trestným činem... blabla... pořád dokolečka... U přestupku by se mělo postupovat obdobně. Samozřejmě ex-post se bude posuzovat konkrétní situace.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Johan75, mr.ricardo1 a 22 hostů