Nutná obrana, krajní nouze...

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#31 » pát 12. úno 2010, 12:50

Samozrejme, protoze neni tvoji povinnosti zkoumat, jestli ma ostrou, nebo airsoftku. Kdyz prepadnes banku s detskou hrackou a pak vybehnes vem a namiris na zasahovku, tak skoncis na prkne a nikoho nebude zajimat, ze sis chtel jenom hrat ...



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#32 » pát 12. úno 2010, 16:14

Souhlas,zkoumat,co útočník drží v ruce by taky mohla být poslední činnost v životě...

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#33 » pát 12. úno 2010, 21:11

hodnocení bude hodně záležet na tom jak se soudce vyspí a jaký je jeho vztah ke zbraním :(

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#34 » sob 13. úno 2010, 12:18

neni tvoji povinnosti zkoumat, jestli ma ostrou, nebo airsoftku - no řekl bych, že obrana dle zákona musí být přiměřená útoku a pokud někdo na ulici vystřelí v tvé blízkosti z plynovky tak Ti nešlo o život a snad ho nesejmeš? Ten příklad z banky o kukláčích venku je málo reálný /taková přepadení banky jsou otázkou 2 minut a pokud by byl pachatel obklíčen zásahovkou nebude jistě na ně mířit plynovkou, to by asi neriskoval, snad nějaký debil co chce spáchat sebevraždu / ale mohlo by se to stát i jinak. Jsi uvnitř banky, kdy jsi tam na pokladně a někdo tam vlítně a mává zbraní na všechny včetně pokladní.V nestřežené chvíli vytáhneš zbraň a zastřelíš ho?



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#35 » sob 13. úno 2010, 12:33

Poradce02 píše:Jsi uvnitř banky, kdy jsi tam na pokladně a někdo tam vlítně a mává zbraní na všechny včetně pokladní.V nestřežené chvíli vytáhneš zbraň a zastřelíš ho?

Diskuze na toto téma nikam nevede. Řeči o tom jak by jste jej chladnokrevně odpráskli jsou čistá spekulace ničím nepodložená. Rozhodování jestli reagovat a zmáčknout to a ohrozit tak ostatní nebo přihlížet jak si odnáší cizí, pojištěné peníze se v klidu za klávesnici provádí lehce.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#36 » sob 13. úno 2010, 12:44

Asi takhle - pokud na pet metru poznas, ze mava plynovkou a ne ostrou, tak vsechna cest, jsou to body pro tebe. Ja to nepoznam, takze budu predpokladat, ze je to ostra a podle toho se budu chovat. Priklad z banky je jenom jeden z moznych. V Plzni minuly patek prepadli chlapa (je o tom tema na strelectvi), taky se zbrani, jeste jsem nikde nevidel napsano, jestli to byla ostra nebo plynovka. Co bys delal, kdybys sel nahodou okolo a pred tebou zaclo ozbrojene prepadeni? Zkoumal bys, jestli pachatel miri obeti na hlavu plynovkou? :D

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#37 » sob 13. úno 2010, 13:42

Ono to nikam opravdu nevede, neodpověděl jste konkrétně nikdo. Já osobně bych se v té popsané situaci v bance jako klient cítil ohrožen na životě a použití zbraně by dle mě bylo na místě.To jestli bych nakonec spoušť stisknul je o něčem jiném.Šlo mi jen o podstatu problému, né diskutovat a tom, zda někoho chladnokrevně střelím.Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech a může i dotyčný lupič ztratit nervy a začít bezhlavě střílet na všechny.

Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 346
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#38 » sob 13. úno 2010, 14:26

Konkretne jsme ti odpovedeli, ze neni tvoji povinnosti zkoumat, jakou zbrani na tebe utocnik jde - kdyz to bude v seru, tak i detska hracka bude vypadat jako ostra pistole. Samozrejme, zmacknuti spouste je pouze tvoje volba



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#39 » sob 13. úno 2010, 14:56

Poradce02 píše:může i dotyčný lupič ztratit nervy a začít bezhlavě střílet na všechny.
V tomto případe už ale není co řešit a měl bys být připraven tot vyřešit, pokud se ti nepodlomí kolena.
Poradce02 píše:a nepoznal bys, že je to plynovka, nebo nějaká replika kterou ani pohledem nerozeznáš od originálu. Když tohoto člověka zastřelím, nebo zraním, je to přiměřená obrana a splňuje to znaky ochrany života?

Na to ti odpověděl Bobr :
bobr píše:hodnocení bude hodně záležet na tom jak se soudce vyspí a jaký je jeho vztah ke zbraním
Jednoznačně se to nedá říct, obecně nemáš povinnost řešit jestli je to skutečná zbraň nebo né. Bude asi na tobě prokázat, že jsi byl tou plynovkou natolik ohrožen, že jsi byl nucen dotyčného zabít. Zastánci plynovek tvrdí, že pokud ji proti tobě použijí tak nebudeš schopen zbraň použít. Situace nabízí tolik různých alternativ, variant, možností a zahrnuje tolik proměnných, že se nedá stanovit jednoznačný výsledek.

Uživatelský avatar
b52
Příspěvky: 86

Příspěvek#40 » úte 16. úno 2010, 17:56

beru zpět byl jsem nasra......
Naposledy upravil(a) b52 dne stř 17. úno 2010, 08:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#41 » úte 16. úno 2010, 18:01

jo a hřbitovy(vězení) plný hrdinů :roll:

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#42 » čtv 8. dub 2010, 12:24

Jen pro upřesnění jomekabiho, čumák je nejcitlivější. Ze skušenosti vím, že když se začali rvát dvě dogy a majitel si myslel, že maj citlivé koule, tak jim je sice málem ukroutil, ale jedinej následek kroucení byl, že ho podrápali zadníma tlapama jak se rvalia hrabali zadníma. Rozzuřenej pes je v rozkroku citvilej asi jako rozjetej tank proti táborovýmu stanu. Jediná obrana je čumák, popřípadě pokud je pes zakouslej a není to spíš kůň, tak chytit psa zespod za tlamu a co nejpevněji stisknout v místě sanice, tam je pes citlivej a povolí stisk, jenže to asi nikdo ve stresu a u cvakajících zubů bez praxe nebude zkoušet.



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#43 » úte 3. dub 2012, 10:40

Jsem nováček a nosím. Ovšem vzhledem k nedavným událostem jak ve světě, v ČR ale také v mém okolí a rodině, si nejsem jist, jestli bych vůbec někdy použil. Nejprve zmíněné události:

1. Opilý chlap vytáhl v hospodě pistoli a přikládal jí lidem k hlavě. Pokud bych byl host a viděl, jak u sousedního stolu mává chlap s pistolí a obtěžuje lidi, neprosto nevím, jestli bych zasáhl, nebo ne. Na jednu stranu bych měl jistě i já trochu vypito, na druhou stranu by ten magor mohl někoho sejmout a já bych si do konce života vyčítal, že jsem tomu nezabránil (co já vím, jestli to není stejnej "magor" jako teď ten korean v americké škole).

Já tu zbraň nechci použít, bojím se zranění nevinných, bojím se našich zákonů, bojím se že se nezachovám správně ani v jedné z alternativ, pač co kdyby přišel ke stolu, kde sedím já a moji kamarádi, mám vůbec na výběr?

2. Často chodím se svou 2 letou dcerkou do parků a na dětská hřiště. Vy co jste na tom podobně, jistě jste už několikrát vyháněli psy z a domlouvali jejich majitelům (už jen kvůli tomu, že tam psy kálejí). Naposledy jsem však měl už docela strach, partička nezletilých dívek a hochů kouřila, pila a oblejzali se navzájem na lavičkách hned aprotí dedikovaného dětského hřiště. Měli sebou velkého psa (v uvozovkách "bojové plemeno") bez dozoru, bez náhubku chodil a očuchával kde co. Najednou se zaměřil na nás, asi proto, že dcerka kvíkala radostí, když jsem jí houpal a vydal se zrychlujícím tempem směrem k nám. Okřikl jsem ty mladé, ať si toho psa zavolají, musel jsem jim to zopakovat, než na toho psa začali volat, aby šel zpátky. Pes naštěstí poslechl.

Bojím se takovýchto psů. Nechci ani pomyslet, co by se dělo poté, kdyby pes neposlechl a přiběhl až k nám. Jak se zachovat, když psům naprosto nerozumím a rozumnět nechci. Psy nemají na dětském hřišti co dělat a majitel psa nezabezpečil náhubkem. U psa nevím, jestli si nás chce jenom očuchat, nebo zakousnout to, co vydává ty "pískací zvuky". Raději než dát psovi na výber, mám pro jistotu střílet? Jenže co odražené střely, naproti mě byly ty lavičky s lidmi...

------------------

Bohužel v termínu přednášky NO a KN od LEXu v Brně mám jinou akci a tak se bohužel nemohu dostavit a zeptat se odborníků.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#44 » úte 3. dub 2012, 12:22

Ad 1): Ani odborník v takovém případě na pohled nerozezná plynovku či airsoftku od originálu. Tedy musí předpokládat, že se jedná o ostrou a tomu přiměřeně jednat. Kdyby takovýho debila někdo smáznul, osobně bych to jedině schvaloval.
Je ale potřeba domýšlet další možné důsledky tohoto jednání:
- Střelba v místnosti plné lidí není sranda.
- Nikdo nic neviděl, nikdo si nic nevzpomíná, ty jsi zabil známého místního vtipálka, a jdeš do tepláků na deset let. Nebo ještě lépe nadosmrti zmrzačil, a budeš ho živit a léčit. Než se vrátíš z basy, tak Tvá rodina a bez Tvého příjmu.
Takže v reálu bych se vytratil někam za roh (mimo dostřel), volal policii a/nebo monitoroval situaci s rukou na pažbičce.

Ad 2): To je hodně blbá situace. Pes má velmi malou zónu, kde ho zásahem okamžitě vyřadíš, a pohybuje se moc rychle.
Nedávno jsem na jednoho vyzkoušel pepřák. Pes prudce uskočil a odběhl jinam. Asi nebyl moc odhodlaný, nicméně pohyboval se bez košíku, vodítka, majitele neposlouchal a přiblížil na necelý metr k mému dvouletému dítěti. Můj řev a možná i zásah z pepřáku jej asi odradil, ale rozhodně nebyl paralyzován, kdyby to byl agresivní bulík, tak jsme v prdeli (dámy omluví mou francouzštinu). Pepřák tedy lze nosit nenápadně v kapse, dlani, ale je nanic. Krom toho, jak poskakuje, je těžké jej účinně zasáhnout.
Kdybych měl na sídlišti před každým čoklem bez košíku a vodítka tahat obuch, kudlu nebo dokonce pistoli, tak se ani nemusím namáhat odkládat danou zbraň z ruky. Sice by to odpovídalo realitě, ale asi bych byl za paranoidního magora :evil:



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#45 » úte 3. dub 2012, 14:34

U té první situace bych asi neřešil, jestli má plynovku nebo ostrou, ale subjektivní pocit ohrožení a to jak svého, tak i toho, na kterého míří.
Něco jiného je, pokud bude dělat tenhle pohyb a říkat, že ti chce ukázat pistoli a něco jiného je když ti řekne, že tě zastřelí. V druhém případě by šlo o NO nebo pomoc v NO v případě třetí osoby.
Vždy se totiž pohlíží na subjektivní vnímání ohrožení zájmu.
Kdyby nemířil přímo na vás ale na jiného člověka, tak bych asi připravil kvér, ale okamžité odprásknutí útočníka by mohl být problém. Nevíte, co mezi těma dvěma vzniklo a jestli se třeba nejedná o NO obráceně.
BTW v případě pití přeci nenosím, takže tenhle problém nenastane:)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: skagerak a 31 hostů