Nutná obrana, krajní nouze...



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#1531 » stř 20. pro 2023, 10:24

Jelikož zde jde do značné míry o právní otázky, neodpustím si hnidopišské slovíčkaření:
- "škrcení holýma rukama" neexistuje, ruční dušení bez škrtidla se zove "rdoušení"
- rvačka je vzájemné napadání, u NO je prokazatelná dělba rolí útočníkxobránce



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#1532 » stř 20. pro 2023, 10:32

to je dobře, že ty termíny vysvětluješ

Když mě bude napadat někdo a já budu v autě, tak v případě, že vylezu, abych mu mohl čelit, bude to dělení rolí pořád tak jednoznačné, nebo se mi tím aktivním vstupem do fyzického kontaktu smažou nějaké body?



ExplosiveCZ
Příspěvky: 22

Příspěvek#1533 » stř 20. pro 2023, 10:53

"Jen nějaký pán od SUV se bohorovně smál a dával najevo své sympatie agresorovi, dokonce ho slovně povzbuzoval, ať zavolá policii, když mu agresor říkal, že svůj útok nemohl dokončit, protože jsem na něj "vyndal zbraň", což mi přišlo dost bizarní".
To snad není pravda... Ale často jsem svědkem na silnici situací, že se "dav" nebo nějaký jedinec obrátí na stranu útočníka. A v jeho očích jsi přeci psychopat s pistolí, protože nikdo "normální" jí nenosí... Taky se bojím toho, že v případě, že někde budu nucen tasi, tak se do toho pustí nějaký "uvědomělý" držitel ZP a postaví se v tu chvíli bez znalosti kontextu na stranu útočníka.

"Nicméně sankcionovat mě, nebo mi vyčítat, že jsem vytáhl zbraň" - za mě jsi to udělal dobře. Jen mě zaráží, že ten dement ještě pak pokračoval.

Držím palce, ať z toho nejsou nějaký problémy. Jak jsem odkazoval na stránky zbrojnice.com, tak ze všeho vyplívá, že v případě NO zásadně NEVYPOVÍDAT.



ExplosiveCZ
Příspěvky: 22

Příspěvek#1534 » stř 20. pro 2023, 10:57

Carloss píše:Explosive: Co si myslíš, že bys udělal?? Vůbec NIC!!
Pro představu, jak rychle věci běžej: https://www.youtube.com/watch?v=RJzw4liFaZA&t=1372s


Budu jen bláhově doufat, že to bude jen takový ten dement co se jde "jen prát". Pár jich schytám, nějaké zranění, než zapůsobí pepřák a snad se spravedlnost obrátí na správnou stranu :lol:



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1535 » stř 20. pro 2023, 11:02

Nemyslím si, že legální držitel ZP, který nosí zbraň na obranu by do toho bezhlavě zasahoval. Myslím naopak, že "my" jsme natolik vyspělí, že si tohle hodně dobře rozmyslíme., že si dobře uvědomujeme, že skutečnost může být jiná, že ne vždy je ten, kdo drží zbraň jednoznačně tenorista, nebo naopak... Ono je to dost často vidět na twitteru, nebo pod článkama na novinkách... Většina vůbec nic o popsanym problému nic neví, ale jednoznačně ví, kdo je viník.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1536 » stř 20. pro 2023, 11:03

Explosive, to může být taky poukázka pod kytičky. Ono se to totiž může strašně rychle změnit. Já osobně preferuji předcházení takové situaci, pak aktivní obranu.



ExplosiveCZ
Příspěvky: 22

Příspěvek#1537 » stř 20. pro 2023, 11:11

Carloss píše:Nemyslím si, že legální držitel ZP, který nosí zbraň na obranu by do toho bezhlavě zasahoval. Myslím naopak, že "my" jsme natolik vyspělí, že si tohle hodně dobře rozmyslíme., že si dobře uvědomujeme, že skutečnost může být jiná, že ne vždy je ten, kdo drží zbraň jednoznačně tenorista, nebo naopak... Ono je to dost často vidět na twitteru, nebo pod článkama na novinkách... Většina vůbec nic o popsanym problému nic neví, ale jednoznačně ví, kdo je viník.


Tak jsou i výjimky. Bohužel. Dementi se najdou v každé skupině. Jinak Twitter a diskuze na novinkách, to je vlastní svět. Tam jsou odborníci a s nimi se nesmí diskutovat. "Nikdo normální nemá u sebe teleskop" Natož pak krochnu :lol:



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#1538 » stř 20. pro 2023, 11:20

Par ran pesti do hlavy, par kopancu do hlavy, vzdyt o co jde...

Nevim jak ostatni, ale ja rozhodne nemam v umyslu jich "par schytat". Rvacky nevyvolavam a neminim se jich ucastnit...

U incidentu ktery se tu ted resi jsem neby, kamerovy zaznam nevidel, jedine co mam je verze co je tady. Ale verme ji...

Nemam moc rad kdyz nekdo kvuli nějaké banalni dopravni situaci se zacne chovat takhle agresivně, (a to i kdyby byl po te dopravni strance v pravu). Pokud se rozhodne ze pujde nekomu ublizovat tak to pro nej muze mit ruzne nasledky. Je to jeho volba. Nasledky v podobe obrany napadeneho i v podobe "pravnich a financnich" nasledku. ...

Pokud by mi v dusledku jeho utoku vznikla skoda na zdravi tak ja osobne bych to resil... chapu ze kazdemu se to ale nechce podstupovat, nebo nevi co delat.

Priklad. Jeden pan taky sedel v aute a dostal pesti... utocnik byl odstihan a nakonec platil, ne tedy dobrovolne, musel to resit exekutor, ale alespon tak..
Je to vsak zabava na delsi dobu no.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1539 » stř 20. pro 2023, 12:14

skagerak píše:Par ran pesti do hlavy, par kopancu do hlavy, vzdyt o co jde...

Nevim jak ostatni, ale ja rozhodne nemam v umyslu jich "par schytat". Rvacky nevyvolavam a neminim se jich ucastnit...

U incidentu ktery se tu ted resi jsem neby, kamerovy zaznam nevidel, jedine co mam je verze co je tady. Ale verme ji...

Nemam moc rad kdyz nekdo kvuli nějaké banalni dopravni situaci se zacne chovat takhle agresivně, (a to i kdyby byl po te dopravni strance v pravu). Pokud se rozhodne ze pujde nekomu ublizovat tak to pro nej muze mit ruzne nasledky. Je to jeho volba. Nasledky v podobe obrany napadeneho i v podobe "pravnich a financnich" nasledku. ...

Pokud by mi v dusledku jeho utoku vznikla skoda na zdravi tak ja osobne bych to resil... chapu ze kazdemu se to ale nechce podstupovat, nebo nevi co delat.

Priklad. Jeden pan taky sedel v aute a dostal pesti... utocnik byl odstihan a nakonec platil, ne tedy dobrovolne, musel to resit exekutor, ale alespon tak..
Je to vsak zabava na delsi dobu no.


S tímhle přístupem se naprosto ztotožňuji. Pokud má někdo rád fyzické konflikty, pak ale by se měl prát s někým, kdo s tím souhlasí. Tedy mohou si pak dát souboj. Ideálně ale někde mimo veřejný prostor, třeba v tělocvičně nebo v ringu. Když mám chuť střílet, tak si přeci také zajdu na střelnici a nestřílím si někde v lese, notabene ve městě mezi lidmi. Když si chci zazávodit v autě, tak také přeci nezávodím ve městě na silnici a s člověkem, který nemá ani tu chuť. Je mi čtyřicet let a na nějaké fyzické bojování prostě už ani nemám chuť. Jediné co chci je klid. Ten nabízím ostatním a od ostatních ho i vyžaduji.

Jsem ochoten ustát nějakou tu urážku, aniž bych to řešil, křik a všechno. Ale vztáhnout na mě ruku bez mého souhlasu, to není dobré. Notabene když jde o útok se stupňující intenzitou, kdy si se mnou útočník chce dělat co uzná za vhodné. A jaksi já bych měl nějak spoléhat na to, že bude mít rozum a příliš mi neublíží? Ale vždyť to ani není možné. Upadnu při jeho útoku nešťastně hlavou o hranu dveří automobilu, dám mu špatně pěstí a je z toho jen tragédie. Dospělí lidé by to měli vědět a měli by se umět integrovat do civilizované společnosti.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#1540 » stř 20. pro 2023, 12:14

pavelg píše:Když mě bude napadat někdo a já budu v autě, tak v případě, že vylezu, abych mu mohl čelit, bude to dělení rolí pořád tak jednoznačné, nebo se mi tím aktivním vstupem do fyzického kontaktu smažou nějaké body?
V praxi se bude ta logika nejspíš odvíjet v protisměru: pokud OČTŘ určí útočníka a obránce, bude to NO. :D
Když to jednoznačně nepůjde, označí to jako rvačku. :(



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#1541 » stř 20. pro 2023, 12:41

Teoreticky ten kdo je na začátku obráncem je obráncem i po celou dobu, i když třeba už má navrch (ale nesmí pochopitelně to přehnat nad rámec NO...)

tak dám zas jeden příklad z praxe pro názornost jak se třeba pak řeší:

Osoba X někam vlezla chovala se agresivně, po nějaké době přistoupila k osobě Y a tu napadla. Osoba Y se bránila, osoba X pak skončila na zemi a tím to tak nějak skončilo....

Stíhaní byly oba, a oba šli pak k sodu.
takže
Jeden týden "na lavici obžalovaných" seděla osoba X,a osoba Y byla svědkem a současně poškozeným a seděla vedle státního zástupce, další týden se v podstatě prohodily...
jeden incident - dvě řízení- dva rozsudky ...

jen pro ilustraci jak se takové věci mohou vyvíjet.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#1542 » stř 20. pro 2023, 12:46

Klidně to může být horší. Jeden bude souzen za pokus loupeže nebop krádeže, druhý za vraždu. To záleží na tom, co se vlastně stalo a jak. A od toho je tu vyšetřování.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#1543 » stř 20. pro 2023, 13:00

Pro ilustraci reality je dobré si přečíst kazuistiky od JUDr. Gawrona na zbrojnice.com, celkový dojem je tento:
Jeden soud rozhodne, že A zaútočil a B se oprávněně bránil. Taková je pravda.
Druhý soud rozhodne, že A to nemyslel zle a B to protiprávně přehnal. Taková je pravda.
Přece nemůžou mít oba pravdu - no a milý čtenáři, ty máš také pravdu.



pavelg
Příspěvky: 3125

Příspěvek#1544 » stř 20. pro 2023, 13:22

No jasně, a to ještě předpokládáme čisté úmysly orgánů.



Tondys
Příspěvky: 38

Příspěvek#1545 » stř 20. pro 2023, 14:14

Pobavilo mě tohle video se soudním znalcem Zdeňkem Maláníkem, odborným asistentem bezpečnostního inženýrství UTB ve Zlíně.

"Soudy jsou nejradši, pokud se něco obránci stane, není moc vítáno pokud se obránce umí bránit a to nemluvím o tom, pokud se umí bránit i se zbraní."

Podstatné tedy je hlavně, jak to vyhodnotí policie, potažmo státní zástupce. U soudu pak už jeden nikdy neví.

https://www.youtube.com/watch?v=4cGGWQCS3OU

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti