Rozborka zbraně při zkouškách na ZP

Uživatelský avatar
BusDriver
Příspěvky: 91

Příspěvek#16 » stř 15. led 2014, 23:07

Nechci ti do toho vnášet bordel, ale "mířit zbraní při rozborce do bezpečného prostoru"?? to je s prominutím trošku předposraný přístup. Pokud si zbran zkontroloval, že je bezpečná tak potom už manipuluj dle potřeby. Ono totiž třeba 1911 nerozebereš pokud budeš mířit kamsi do... ;)

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 555
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » čtv 16. led 2014, 00:53

Neustále mířit zbraní do bezpečného prostoru není předposraný přístup. Já bych to nazval spíš "dobrým nezpečnostním návykem"

Odesláno z telefonu aplikací Tapatalk. Omluvte překlepy.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#18 » čtv 16. led 2014, 07:06

Proč se asi kontroluje zbraň před rozborkou? No aby měl člověk jistotu, že je to jen neškodný kus železa. Ano 1911 otočím po kontrole k sobě, jinak se rozborka dělá fakt blbě. Přítelkyně má v pondělí zkoušky a u nás se rozebírá CZ 83 a vzhledem k tomu, že prostě nemá sílu aby odklopila lučík (ono na té konkrétní pistoli to jde těžce kdekomu, protože na střelnici kde budou zkoušky, se správce o zbraně moc nestará), našla si fígl, ale musí si ji pažbičkou opřít o nohu. Ptal jsem se komisaře a prý by to nemělo po kontrole zbraně vadit.



Tombarider
Příspěvky: 66

Příspěvek#19 » čtv 16. led 2014, 07:36

Ono asi ani nejde o to co a jak pak delam doma ale spis jde o to minimalizovat risk vyhozeni ze zkousky. Proto se zde neznali jako ja radeji ptaji na podobne chujoviny.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#20 » čtv 16. led 2014, 07:39

Po mých zkušenostech a po tom, co jsem si tu přečetl, neexistuje opravdu nejen žádný "standartní" postup, ale ani "zaručený" postup. Alespoň co se týče záruky toho, že nevyletím. Nemyslím, že by jsme měli u zkoušek nějakého lajdáka, nebo někoho, kdo rozdává osvědčení na potkání ale bylo vidět, že sleduje podstatné věci. Jestli jsem si zkontroloval před rozborkou zbraň, jestli při tom nemám prst na spoušti, jestli mířím správným směrem.... ale absolutně nebazíroval na nějakých přesně předepsaných výkřicích při střelbě nebo "podle něho" jediném správném postupu. Ani nedával nějaké jednotné instrukce. Jen řekl, že je důležitá bezpečná manipulace, kterou bychom měli všichni už znát. Prostě jsem po dostřílení vyndal zásobník, dvakrát zatáhl za závěr (podruhé, abych mu ukázal prázdnou komoru, ale v podstatě jsem mu ten pohled musel vnutit) a pak jsem dal ránu jistoty. Kolega vedle mě jen vyndal zásobník a nechal ležet zbraň se závěrem se střelecké pohotovosti a komisař taky nic nenamítal.
Při rozborce kozy mi naopak řekl, že se mi to bude dělat mnohem líp, když si ji postavím svisle, pažbou dolů. Takže taky nemířila do bezp. prostoru. Po kontrole funkčnosti jsem ji jen zlomil a nechal ležet (to už jsem radši dělal směr bezp. prostor).
Takže to chce opravdu sondovat nejlépe na té střelnici, kde žadatel dělá zkoušku. Hodně se to liší.

PS: a přeju hodně zdaru!

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#21 » čtv 16. led 2014, 08:59

Nám vždycky vtloukali do hlavy, že i s vybitou zbraní zacházíme tak, jako by byla nabitá. Vždycky a za všech okolností. Říká se tomu, myslím, bezpečnost nebo tak nějak. :)

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#22 » čtv 16. led 2014, 09:14

Já mám před střelnou zbraní respekt a kontroluju ji asi tak 3x, než s ní začnu manipulovat. Dokud není rozebraná na prvočinitele, tak ji nerad otáčím nějakým nevhodným směrem a pořád tak nějak instinktivně nehrabu na spoušť ani nemířím na nic živýho.... ale pokud jem si na 100% jistej, že není nabitá (zásobník venku, několikrát natažená, prohlídnutá komora a rána jistoty) a nepustím ji mezi tím z ruky, tak ji klidně otočím do boku a začnu rozebírat.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#23 » čtv 16. led 2014, 09:35

No já bych z toho, jako obvykle, nedělal větší vědu než to je.

  • Vždy zkontrolovat zbraň, uvést do bezpečného stavu, mířit bezpečným směrem.

  • Při rozborce, pokud to jde, rovněž mířit bezpečným směrem. Pokud to nejde, natočit se tak, aby hlaveň mířila aspoň přibližně bezpečným směrem. Pokud to nejde ani tak, můžu na to upozornit, třeba "Teď je třeba otočit hlaveň vzhůru/k zemi/někam jinam...". Vyvaroval bych se otočení hlavně proti sobě nebo proti jiné osobě, zvláště pak zkušebnímu komisaři.

  • S rozebranou zbraní můžeš manipulovat jak chceš, ale ani tak bych to nikomu úmyslně "nestrkal do ksichtu". Ale to snad normálního člověka ani nenapadne (zvlášť u zkoušky :mrgreen: )



Tombarider
Příspěvky: 66

Příspěvek#24 » čtv 16. led 2014, 10:54

LLRTM1: on si tady určitě nikdo nemyslí, že by jsi nebyl dostatečně opatrný, každý jen reflektuje svoje zkušenosti ze zkoušek, aby jsem veděl s čím případně počítat.. čím dál víc to opravdu vypadá, že záleží na komisaři spíš než na liteře zákona.. Všem moc děkuju.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#25 » čtv 16. led 2014, 11:10

Tombraider: Ano, záleží především na komisaři. Většinou jsou to normální lidi a jde hlavně o to, aby viděl, že víš co děláš a proč. Pak jsou ochotní odpustit nějakou i nějakou drobnou chybku nebo neznalost. Je to jako u zkoušek na VŠ, tam šlo zkoušejícím taky víc o pochopení podstaty než o encyklopedickou znalost všech podrobností.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#26 » čtv 16. led 2014, 13:35

MOBSTER: to nikdo nezpochybňuje, to je zdravá zásada, ale komu jinému věřit než sobě? Pokud přistupuji k čištění (a rozborka u zkoušek je o rozebrání zbraně k čištění) a provedl jsem základní bezpečnostní úkony (zbraň bez zásobníku, komora bez náboje), tak prostě vím, že zbraň nemůže vystřelit. Když rozebírám zmíněnou 1911, tak po této kontrole pistoli otočím hlavní vzhůru a začnu s demontáží prstýnku a pružiny. Nicméně pokud to u zkoušek nejde rozebrat bez natočení hlavně mimo bezpečný prostor, tak ji je nejlépe natočit mimo zkoušející a případně se zeptat.

Uživatelský avatar
fixfokus
Příspěvky: 568

Příspěvek#27 » čtv 16. led 2014, 13:50

Daniel X: OK, ale 1911 u zkoušek nemáš šanci potkat. U CZ75 nebo CZ83 (jinou zbraň zřejmě u zkoušek nepotkáte) neotáčím zbraň, otočím sebe tak, aby hlaveň neopustila bezpečný směr. A mám klid 8-)

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#28 » čtv 16. led 2014, 13:55

fixfokus: jasně že ne, ale diskuze sklouzla k obecnější bezpečné manipulaci. Jak jsem ale uvedl, přítelka lučík na CZ 83 neodklopí v ruce, prostě nemá dost síly tu nečištěnou zbraň rozebrat (zkoušeno na konkrétní střelnici se zapůjčením konkrétní zbraně co bude u zkoušek), tak to prostě opře o nohu a trhne :-) ... prý by to neměl být problém, pokud provede kontrolu zbraně před rozborkou a v této poloze bude hlaveň směřovat vzhůru.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#29 » čtv 16. led 2014, 20:06

Je hezké, jak to tady popisujete, většina z vás má určitě pravdu a správné návyky a ví, o čem je řeč.
U zkoušek na ZP bych v té bezpečné manipulaci viděl ještě takovou skrytou nianci, řekl bych, že ne na první pohled zřejmou. Pokud zkušební komisař (ZK) obecně nutí k bezpečné manipulaci, míření do bezpečného prostoru během rozborky a možná dokonce i během sborky evidentně vybité a bezpečné zbraně, tak je to hlavně o tom, aby si zkoušený uvědomil, že u té manipulace se zbraní není sám! Že jsou tam v okolí osoby potenciálně jím ohrožené. Co si se zbraní bude člověk vyvádět doma, to ZK je víceméně jedno. Jde jen o ty bezpečné návyky, aby přešly budoucímu držiteli ZP do krve, aby věci nedělal bezmyšlenkovitě, aby si zkrátka uvědomil, že nejde jen o jeho vlastní bezpečnost, ale o bezpečnost okolí! V okamžiku, kdy při rozborce budete zbraní "šermovat" sem a tam a nechtěně osa hlavně půjde NEbezpečným směrem, nelze se ZK divit, že zkoušku ukončí. Je lepší činnost dělat pomalu a s rozmyslem, případně jí i slovy komentovat, než si to pokazit jediným špatným pohybem...



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#30 » pát 17. led 2014, 08:53

Jinými slovy okolostojící nemusí vědět, že jsi zbraň zkontroloval (nebo rozebral) a právem se můžou cítit ohrožení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti