Jak postupovat při koupi a registraci zbraně?

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » čtv 4. úno 2010, 15:35

Zdravím,
Chci se zeptat, na pár věcí, hledal jsem na fóru, ale nic konkrétního jsem nevyčetl.

Plánuju zakoupit CZ75, použitou, buď přes obchod nebo od člověka, zajímá mě, jak postupovat, nebo jak to funguje s přeregistrací zbraně u policie ČR? (Jestli ji nejdřív musím koupit, a sní pak na PČR - opravdu nemám páru jak na to)
Díky za informace...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » čtv 4. úno 2010, 15:50

Zajdeš na policii pro nákupní povolení kde uvedeš základní udaje o zbrani kterou chceš pořídit.
Sepíšeš s prodávajícím smlouvu (není to nutné ale doporučuje se to - vzory jsou dostupné na internetu) a pak máš 10 pracovních dní na to aby jsi se dostavil na policii k registraci zbraně kde ti vystaví průkaz zbraně. U obchodníka dostaneš místo smlouvy účtenku.
Toto se týká zbraní kat B, na C nepotřebuješ nákupní povolení.
Doufám, že jsem na nic nezapomněl, ostatní případně doplní.

§41, §42, §43 zákona 119/2002

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 327
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » čtv 4. úno 2010, 16:01

Základ: Musíš mít zbrojní průkaz a vzhledem k tomu, že chceš krátkou zbraň kategorie B, potřebuješ (od místě příslušného útvaru pro zbraně PČR) také platné povolení k nákupu plánovaného typu zbraně - v Tvém případě musí být povolení k nákupu pistole samonabíjecí (případně přesnější určení, pokud víš najisto, můžeš uvést přesnější specifikaci CZ75, ráži atd).

S těmito náležitostmi si můžeš legálně zakoupit zbraň, kterou musíš do 10 dní přihlásit k registraci na stejný útvar, kde Ti vydali povolení k nákupu a zbraň registruješ. Na stejném útvaru dostaneš všechny potřebné žádosti a na většině z nich určitě i vstřícnou radu jak správně postupovat.

Jelikož tento postup neznáš, tak předpokládám, že zatím ještě nejsi držitelem ZP.
Pokud chceš legálně koupit zbraň, tak si ze všeho nejdříve podej přihlášku ke zkoušce na ZP a začni se na ni učit.



memphisto
Příspěvky: 143
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » čtv 4. úno 2010, 16:14

Ještě doplním poplatky, které budeš muset na policii uhradit:

100 Kč vyřízení nákupního povolení
200 Kč registrace zbraně a vystavení průkazu zbraně (50 Kč pokud jsi člen střeleckého klubu/sdružení/spolku)

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 4. úno 2010, 20:44

Děkuji za informace...
ZP ještě nemám vydaný, před 3mi dny jsem složil zkoušku odborné způsobilosti.
Jen sbírám potřebné informace ať zbytečně nejezdím od čerta k ďáblu ;)



hanijak
Příspěvky: 28

Příspěvek#6 » sob 10. dub 2010, 13:13

Jenom si zkontroluj výrobní číslo,a číslo hlavně atd.ať nejsou zbytečné problémy.Mě zabavili pistoli a je to už skoro 3 měsíce a furt nic,a to bylo trošku ošoupaný od nošení...



Honza88
Příspěvky: 38

Příspěvek#7 » úte 1. čer 2010, 22:52

ahoj,
měl bych takový dotaz... jestli sem to správně pochopil, zajdu si na policii pro nákupní povolení, které tam vyplním a oni mi ho potvrdí a s tímto povolením si pak zajdu koupit zbraň... a co se týká registrace zbraně, tak potřebný formulář si mám vyzvednou nějak v předstihu nebo ho vyplním až na místě, až přinesu koupenou zbraň?

a ještě jedna taková otázka... když chci zbraň kupovat ve městě, které je vzdálené cca 50km, bude s tím nějaký problém? myslím tím, jestli musím něco vyřizovat na policii v tom konkrétním městě, kde chci zbraň kupovat nebo stačí na nejbližším policejním oddělení od místa mého bydliště?

Předem moc děkuju za odpověď :)



gilhad
Příspěvky: 28

Příspěvek#8 » úte 1. čer 2010, 23:16

Nakupku vyrizujes tam, kam patris TY, bez ohledu na to, kde chces nakupovat (v ramci republiky). Vyplnis formular a odevzdas ho na svem oddeleni. Oni si ho tam zpracuji (maji na to 30 dni, i kdyz nekde to zvladnou mnohem rychleji, ale na to nelze spolehat - kdyz se blbe vyspi, tak to necha v supliku do 30. dne a nezmuzes nic) a pak si ho tam vyzvednes s tim, ze ti nakup povoluji (precti si zakon, obcas maji cukani, ze "tohle skrtneme", a "tamto vam PRECE nemuzeme povolit" - aspon na me to zkouseli skoro pokazde, ale zakon rika, ze pokud zadas podle nejakeho pismene predchoziho odstavce, tak policie povoleni VYDA. Takze muj protitah - "nic skrtat nebudu, zadam o to, o co zadama, jestli mi to nemuzete povolit, tak mi to zamitnete pisemne, at mam dukaz". A povoleni jsem samozrejme dostal - blbe kecy se neodvazi dat na papir a podepsat.). S tim povolenim pak vyhledas prodavajiciho/obchod a provedes koupi. Zbran (v uzavrenem obalu = drzeni) doneses s tim papirem zpatky na TVOU policii, (mozna tam vypisujes jeste jeden formular). Po nejakem case (nekde prakticky obratem, jinde do 30 dnu) ti vystavi prukaz zbrane, ktery si na tom oddeleni vyzvednes a mas hotovo. (prodavajici si po prodeji vyridi sve papiry na SVE policii, ale to te ted nezajima)



Honza88
Příspěvky: 38

Příspěvek#9 » stř 2. čer 2010, 00:03

děkuju za odpověď ;-)

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#10 » stř 2. čer 2010, 09:13

gilhad zapomněl na jeden důležitý formulář, tzv.šedivák. S TÍM musíš dojít na policii a ohlásit registraci zbraně (s dalším poplatkem), nákupní povolení tam totiž mají (alespoň tak to funguje u nás, při registraci už NP není potřeba). ten šedivák doporučuji vyzvednout předem (třeba hned při převzetí NP) a vyplnit spolu s prodávajícím (ten musí tentýž vyplnit a odevzdat také, jako odhlášení zbraně), vyhneš se případnému pozdějšímu zjišťování některých údajů. Jinak to myslím napsal podrobně i s těmi lhůtami, ty se opravdu liší.
Nesmíš zapomenout také na kolky při podání žádosti o NP a při registraci.
možná bych doporučil udělat s prodávajícím (pokud je to soukromá osoba) i nějakou smlouvu. u nás ji třeba chtějí na policii vidět (i když na to nemají právní nárok), tak jim kopii dávám (jinak jsou velmi vstřícní, tak proč si to kazit kvůli maličkosti co mě nic nestojí).

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#11 » stř 2. čer 2010, 15:25

Pri soukromem nakupu/prodeji, u nas jim staci na sedivak (na ten uplne posledni radek) napsat: "Ustni dohoda ze dne ...".

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#12 » stř 2. čer 2010, 15:38

njn, jiný kraj, jiný mrav. někde dělají vše na počkání, ale chtějí kopii smlouvy, někde jim to trvá 30 dní a nechtějí nic, někde jsou rychlí a nechtějí nic a někde překročí i lhůtu a chtějí doložit všechno. jelikož nevíme odkud Honza88 je, je dobré ho připravit na všechny možné varianty. ;)



Honza88
Příspěvky: 38

Příspěvek#13 » stř 2. čer 2010, 22:10

díky všem za příspěvky :) jinak sem z okr. Břeclav

Uživatelský avatar
rabbit3278
Příspěvky: 258
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » čtv 3. čer 2010, 08:13

jen upřesnim, že s nákupním povolením si můžeš zbraň koupit kdekoliv na území ČR a ze zákona musíš tuto zbraň do 10 pracovních dnů zaregistrovat na svém oddělení. Dokud nebude zbraň zaregistrovaná a vydán PZ neměl bys ji nikam nosit ani na střelnici si zastřílet (samo že na policii ji donést musíš i bez papírů :D )

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#15 » čtv 3. čer 2010, 10:58

rabbit3278 píše:Dokud nebude zbraň zaregistrovaná a vydán PZ neměl bys ji nikam nosit ani na střelnici si zastřílet (samo že na policii ji donést musíš i bez papírů :D )


Dle mého skromného názoru ze zbraně u které ještě nemáš vystavený PZ můžeš střílet, ale musíš mít u sebe nákupní povolení. V zákonu je to povoleno například u skupiny E:

§ 28

4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,

Zcela jistě všichni víme co je to nákupní povolení. To znamená že zbraň koupím a s nákupním povolením si ji zajdu vyzkoušet a vše by mělo být OK. Nicméně dle dalšího paragrafu 29 a odstavce 3 vyplývá povinost mít u sebe PZ pokud mám u sebe zbraň (v zákonu je myšleno nošení).

§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně,

To je absurdní, že? Ale někde jsem četl že to nákupní povolení má suplovat PZ jinak by jsi si nemohl zbraň ani odnést z prodejny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů