Důvod žádosti o povolení k nabytí vlastnictví zbraně kat. B



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#1 » úte 1. črc 2014, 12:51

Budu žádat o vydání ZP skupiny ABE a následně i nákupního povolení na samonabíjecí pistoli. V rámci žádosti je nutno uvést i důvod, z jakého žádáte.
Na skupinu B dle dle 119/2002 Sb., § 12, odstavce 5, písmena b) uskutečňování sportovní činnosti
Na skupinu E dle dle 119/2002 Sb., § 12, odstavce 5, písmena f) ochrana života, zdraví nebo majetku


Jestli to chápu správně, tak je z hlediska mého pohodlí lepší zbraň (samonabíjecí pistoli) napsat na skupinu E. Nejsem pak omezován, co se týče transportu zbraně na trase „hnízdo-střelnice“ – mohu ji převážet v režimu nošení (i nabitá skrytě) nebo držení (nenabitá v obalu). Pokud by byla psaná na B, tak v úvahu připadá pouze držení.

Hypoteticky: Sportovní terčovou pistoli .22 LR s dlouhou hlavní zřejmě automaticky napíšu na B už kvůli složitějšímu skrytému nošení (v tomto případě nesmyslnému), ale co třeba oblíbená malorážková Beretta 71? Ta je pro nošení rozměrově přijatelná a v případě sebeobrany je .22 lepší než klíčky od auta (účinnost střeliva prosím neřešit) – napsat ji na B nebo E?

Má napsání zbraně na B nějakou výhodu oproti E?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#2 » úte 1. črc 2014, 13:04

Moj nazor - ja som vzdy uvadzal oba dovody (ochrana zivota, zdravi, majetku + sportovni cinnost).

Pominuc nosenie - teoreticky - v pripade ze dojde k zmene predpisov, tak by ta mohli popotahovat ak ju mas len na sport (skupina ZP 'B') a pominuli dovody k jej vlastnictvu = napr. nevykazujes aktivnu sportovu cinnost. Niektore staty unie uz to tak maju. Toto odpada, pokial to mas odovodnene aj 'E'ckom. Takze pokial to mas na strielanie a nie v tvojom pripade vyslovene zberatelsky kus pre 'A', pis dovody pre 'B' a 'E' a mas pokoj.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 1. črc 2014, 13:14

Možná je v tomto případě vhodné trochu slovíčkařit a namísto "na E" či "na B" používat odpovídající termíny, tj. jde o to, zda si k povolení k nabytí vlastnictví a držení zbraně kat. B zažádat i povolení k nošení.

Osobně jsem si od té doby, kdy jsem v 21 rozšířil ZP ze sk. B na sk. ABE, ve všech povoleních na zbraně kat. B žádal rovnou i na nošení. Prostě protože to jde a oprávnění je více - kdo ví, kdy by se to mohlo hodit, že ano.
Snad jediná nevýhoda, která mě napadá, je poplatek za registraci zbraně kat. B - pokud je žadatel členem SSK a žádá o povolení pro sportovní zbraň a sportovní využití, může mu být poplatek snížen z 300 Kč na 100 Kč. To není možné, když si žadatel do žádosti uvede, že chce zbraň k osobní ochraně, tj. k nošení. Viz zákon o správních poplatcích.

Ohledně toho, co píše MM - mně vždycky řekli, že si na žádost smím uvést jen jeden z důvodů, takže to záleží na tvé služebně.
Co se toho druhého týče - jsem spíše proti "preventivnímu" plánování "co kdyby se stál rozhodl nás zaříznout". A argumentace by se dala použít i opačná, že se omezí možnosti osobní obrany a pak by byl problém naopak. Spíš bych takto netaktizoval.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1150

Příspěvek#4 » úte 1. črc 2014, 13:21

viewtopic.php?f=57&t=566

Pozri nazory tu - posledne prispevky sa tocia okolo tohto.

A este - aj ked pripadne necitis potrebu zbran 'nosit' (ako zatial ja), niekedy je sikovnejsie mat moznost mat ju hoci aj nenabitu 'na tele' ako tahat so sebou tasku. Takze daj si tam oba dovody, tych par Kc naviac ta nezabije a nevies kedy sa ti to moze zist.

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 24

Příspěvek#5 » úte 1. črc 2014, 13:30

"Povolení vydané podle § 12 odejme příslušný
útvar policie, pominul-li řádný důvod, pro který bylo
vydáno; to neplatí, bylo-li povolení vydáno podle § 12
odst. 5 písm. f)."

Takže když se uvede jako důvod ochrana života, zdraví nebo majetku, povolení k držení/nošení nemá omezenou teoretickou platnost.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » úte 1. črc 2014, 13:58

V nových formulářích od 1.7. už nebudete důvody vypisovat, ale aby se zabránilo "lidové tvořivosti" na obou stranách přepážky, tak si zaškrtnete některý/některé konkrétní předepsané zákonné důvody, takže zaškrtneš sportovní činnost a zároveň ochrana života, zdraví a majetku.

viz. vyhláška 115/2014 a její přílohy

http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/formulare-a-dokumenty/



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#7 » úte 1. črc 2014, 15:23

Steiner - díky
Netušil jsem, že došlo i ke změně formulářů. Tím se problém řeší elegantně - zaškrtnu oboje a je to.

A ještě dotaz:
Zaznamenává se někde do průkazu zbraně oprávnění ji nosit, nebo je to automatika, že když mám ABE, tak mohu nosit všechno na co mám průkaz zbraně? Nekamenujte mě prosím - sem novej a zmatenej :)



JendaP
Příspěvky: 11

Příspěvek#8 » úte 1. črc 2014, 18:15

V JC chtěli pouze jeden důvod. Vždy jsem čekal a rovnou to dopsal tam. Když jsem tenkrát napsal oba, tak jsem to musel celý přepisovat a když jsem napsal, že to bude podle paragrafu, tak jsem to taky přepisoval.

V průkazu zbraně tam nic takovýho nemám pokud si dobře vzpomínám. Jediný oprávnění nosit zbraň kategorie B se psalo do zbrojáku ale to by po novele pokud jsem dobře pochopil už být napsané nemělo.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#9 » úte 1. črc 2014, 18:40

mne zase rikali "napiste tam co nejvic". napsal jsem sport, zivot a zdravi a bylo to



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#10 » úte 1. črc 2014, 19:32

SKS - sběratelství, sport, lov, ochrana ŽZM (a šla by i koncesovaná živnost) ;)

P.S. Pardon, sport/lov je jeden stejný křížek :oops:



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#11 » úte 1. črc 2014, 20:12

Na Příbrami bez problémů berou obojí, pro jistotu píšu jak slovy, tak paragraf.



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#12 » stř 2. črc 2014, 06:24

V Praze na Nadrazní byl primo vzor s oběma takže jam mam vše na sport i obranu a to včetně dlouhých



j.e.n.i.k.82
Příspěvky: 17

Příspěvek#13 » ned 6. črc 2014, 18:33

V patek jsem jsem byl zadat a pani na "urade" mela problem se zaskrtnutim vice polozek u samonabijeci pistole.. Zadal jsem zaroven o ZP ABCE, takze jsem si rikal, ze pistoli samonabijeci mohu pouzit jak pro sberatelskou cinnost, tak pro sportovni, tak pro ochranu.. Krome toho, ze pani prekvapil novy formular, kde se duvody zaskrtavaji, hledala v zakone (a nenasla) zda je mozne vyplnit vice duvodu.. Nakonec jsem zadost radeji prepsal na stary formular, vyplnil tam ochrana zdravi a majetku, vylepil kolky a vic to neresim..

Jedna se urad v Pisku



Azar
Příspěvky: 105

Příspěvek#14 » ned 6. črc 2014, 21:13

ta to odpovim pokud to neni zakonem zakazano je to povoleno



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#15 » pon 7. črc 2014, 10:49

Podával jsem žádost ještě na starém formuláři, jsou tam 3 řádky a měl jsem obsazené 2 z nich. Vyplnil jsem
§ 12 odst. 5 písm. b) zákona č. 119/2002 Sb. - uskutečňování sportovní činnosti
§ 12 odst. 5 písm. f) zákona č. 119/2002 Sb. - ochrana života, zdraví nebo majetku
Povolení mi samozřejmě bez problémů vydali.

Ono to dává smysl - ty důvody se navzájem nevylučují. Pokud vím, nikde v zákoně není něco jako že zbraní pro ochranu zdraví a života nesmíš chodit na soutěže a podobně. Bohužel jsi narazil na paní, která o tom houby věděla.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 hostů