Poplatek za vykonání zkoušky - bezdůvodné obohacení?



jamarltm
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » čtv 7. srp 2014, 16:33

Dobrý den, vážení uživatelé. Prosím o Váš názor na to, zda zaplacený polatek za vykonání zkoušky odborné způsobilosti může být plněním bez právního důvodu, či bezdůvodným obohacením ve smyslu příslušných ustanovení Občanského zákoníku (§ 2991). Po 15 letech jsem přišel o ZP, jednak díky delší nemoci (operace kyčle) a hlavně díky tomu, že Policie již nemá peníze na korespoďáky :) . V červnu t.r. jsem byl vykonat zkoušky na střelnici, kde ode mne předem vybrali celkem 1500,- Kč. 300,- zkušebnímu komisaři a 1200,- za zkoušky. Teoretická část proběhla ve veřejně přístupné restauraci v areálu střelnice a byla zcela v režii zk.komisaře. Bohužel jsem o jeden bodík neprošel a odešel domů sice středem, ale lehčí o těch 1500,- Kč. Po projití hlavou mi doma došlo, že jsem vlastně těch 1200,- Kč zaplatil za úplné nic. Chápu, že střelnice má nárok na zaplacení, pokud od nich dostanu nějakou protislužbu, tedy půjčení zbraní k praktické části, úhrada nákladů za provedení střeleb (řídící střelby), za náboje, za terče, zálepky, úklid a pod. Ale vzhledem k tomu, že jsem se na střelnici vůbec nedostal, mi přijde těch 1200,- jako naprosto nepodložený a nespravedlivý poplatek za nic. Zatím jsem se ve svém 55 let dlouhém životě nesetkal se situací, že bych někomu něco zaplatil a nic za to nedostal. Jaký na to máte názor prosím? Funguje to takhle na všech střelnicích stejně? Myslíte, že mohu uspět s žalobou na vydání bezdůvodného obohacení? Myslím, že by mohlo jít o zajímavý precedens. Díky za Vaše názory.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#2 » čtv 7. srp 2014, 16:54

Takhle to snad chodí na všech střelnicích. Ještě jsem neslyšel, že by někde vraceli peníze, když jde někdo po testech hned domů. Sice uznávám, přišli k 12 stovkám za nic, ale žadatel platí za účast u zkoušky a to zahrnuje i teoretickou část.
Naposledy upravil(a) Mobster dne čtv 7. srp 2014, 16:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#3 » čtv 7. srp 2014, 16:55

Proč hned žaloba? Co se s nimi zkusit domluvit? Těch 1200kč bylo za něco - dostal jste doklad? Za co tedy byl ten poplatek?



milos.hart
Příspěvky: 1

Příspěvek#4 » čtv 7. srp 2014, 17:00

V březnu jsem dělal zkoušku na střelnici Magnum v Praze 6 , teorii jsem také bohužel neudělal a v kanclu mi bez jakýhkoliv problémů vrátili prachy.Pouze jsem tedy platil 300 Kč za komisaře. :)



jamarltm
Příspěvky: 3

Příspěvek#5 » čtv 7. srp 2014, 17:20

Kurt píše:Proč hned žaloba? Co se s nimi zkusit domluvit? Těch 1200kč bylo za něco - dostal jste doklad? Za co tedy byl ten poplatek?



Domluvit jsem se pochopitelně zkusil - písemně (je to právnická osoba) jsem je požádal o vrácení a vysvětlil proč - bez reakce. Na dokladu je napsáno Zkouška na ZP - 1200,- Kč



jamarltm
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » čtv 7. srp 2014, 17:25

Mobster píše:Takhle to snad chodí na všech střelnicích. Ještě jsem neslyšel, že by někde vraceli peníze, když jde někdo po testech hned domů. Sice uznávám, přišli k 12 stovkám za nic, ale žadatel platí za účast u zkoušky a to zahrnuje i teoretickou část.



Domnívám se právě, že ne všude to chodí takhle - někde vrací peníze, někde dělají teorii třeba na policii a teprv pak jdou na střelnici. Podstata problému je, že k teoretické části pro mně neudělali za korunu práce, vše si režíruje komisař. A je to ve veřejně přístupném místě.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » čtv 7. srp 2014, 17:25

Když jsem dělal zkoušky ve Velvarech tak tam kdo neudělal teroii tak platil pouze poloviční částku. Je to asi na domluvě no.



david33
Příspěvky: 179

Příspěvek#8 » čtv 7. srp 2014, 17:33

mam pocit že se vrací penize jen ze zdravotní indispozice třeba když omdlíš při zkoušce nobo jine zdravotní problemy .Jinak bych to taky bral chodit na zkoušku dokut to neudělam zaplatit jednou a to mluvim ze sve zkušenosti taky sem platil dvakrát a to sem vylit při střelbach kdybych aspon při testech :lol: aspon to byla dobra motivace se přadně procvičit ve střelbě v malorašce ;)

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#9 » čtv 7. srp 2014, 18:08

Já si nemyslím, že je to "chodit na zkoušku dokut to neudělam zaplatit jednou" (dysgrafik?) - to přece nikdo nechce. Ale na střelnici, kde jsem dělal zkoušky já, bylo jasně napsáno, za co ta platba je. Čili pronájem střeleckého stavu, zapůjčení zbraně, ochranných prostředků, přítomnost správce střelnice, terč, střelivo, čištění zbraní po střelbě a úklid střeleckého stavu.... a mám za to, že pokud někdo využije jen část, bylo by fér taky jen část zaplatit. Nicméně netuším, jestli je na vrácení nějaký právní nárok, jen mi nevrácení přijde jako podraz.



setapouch
Příspěvky: 16

Příspěvek#10 » čtv 7. srp 2014, 19:28

Nejsem právník, ale podle mého střelnice umožní žadateli vykonat zkoušku. Je jen na žadateli, jak moc danou nabídku využije - jestli jen pro odsezení testu nebo i pro střelbu.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#11 » čtv 7. srp 2014, 20:49

Podle mého jste byl podveden. Pamatuji na svoji zkoužku kde bylo jasně řečeno:
"Vy kdo neprojdete teoretickou částí (testem) nikam neutíkejte, sice už nebudete pokračovat (praktická, střelba, rozborka..) nicméně jste povini uhradit odměnu komiseři 300kč."
Tak pravil správce/organizátor zkoušky.... A skutečně jeden nešťastník test nenapsal a uradil pouze 300kč. Za co jste tedy platil 1200kč je skutečně otázka ?!
Takovéto jednání ze strany organizátora zkoušky mi připadá ....... (nechám na každém co dosadí) :(



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#12 » čtv 7. srp 2014, 21:01

Když odejdete z kina po 10 minutách, také chcete vrátit adekvátní část vstupného? :)

Už je to pár let co jsem dělal zkoušku v Čestlicích. Už si nepamatuji přesnou částku ale bylo to také přes litr. Ale za ty peníze před zahájením zkoušky místní instruktor seznámil všechny přítomné se všemi zbraněmi, které byly později na zkoušce použité. Každý si ji mohl osahat, vyzkoušet rozborku apod. Po asi dvou hodinách začal test. Kdo neudělal, dostal poukázku na slevu pro opakování za tři měsíce. Tak nějak to bylo, jestli si dobře vzpomínám.

Uživatelský avatar
g-relax
Příspěvky: 557
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » čtv 7. srp 2014, 21:48

jamarltm: Přihlášením na zkoušku odborné způsobilosti jste akceptoval podmínky. Pokud neúspěšnému uchazeči některá střelnice vrátí část poplatku, je to jejich dobrá vůle a předcházení si budoucího zákazníka.

V době konání zkoušek odborné způsobilosti je střelnice uzavřena pro jiné zákazníky a je zcela pochopitelné, že tento servis uchazečům neposkytuje zadarmo.

Podívejte se na to z druhé strany. Pokud by se část uchazečů řádně nepřipravila na teoretickou část, nesložila by test, byl jim vrácen poplatek a toto se několikrát opakovalo, pak by pro střelnici přestalo být zajímavé poskytovat tuto službu.

Pokud byste si koupil jízdenku na určitý spoj busu a zmeškal jeho odjezd, také Vám nikdo nebude vracet peníze, a určitě byste to ani neočekával...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#14 » čtv 7. srp 2014, 22:08

Bezdůvodné obohacení to není a to z důvodů, které již předestřeli předcházející diskutéři. Jedná se o smluvní ujednání, na základě kterého byl poplatek zaplacen (plnění z právního důvodu). Střelnice by to měla mít v ceníku a pokud tam má, že za účast je poplatek XXX, tak je zřejmé, že případné vrácení je jejich dobrá vůle, protože oni účast umožnili a je na žadateli, jestli splní/nesplní.
Podívejte se např. na stránky střelnice Sezemice ( http://ssksezemice.tym.cz/Ceniky.html )
V praxi to je tak, že pokud vypadnete na testech nebo až při manipulaci, platíte pouze 200 Kč. To je férové.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » čtv 7. srp 2014, 22:29

To jamarltm : Nechci být nějak protivný je mě jasné že je to nepříjemné že tam musíte znovu ale kdyby jste se to líp naučil tak to tu teď neřešíte a je to v pohodě. Místo toho tady hledat viníka za svoji chybu bych se spíš vrhnul na ty otázky a příště to bude bez chyby :lol:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů