Kde nelze nosit zbraň



skagerak
Příspěvky: 1008

Příspěvek#1036 » pát 23. úno 2024, 10:32

Nebudu ted vstupovat do aktualnich pravnich rozboru :mrgreen:

Ale jen pro zajimavost odlozim

Zajišťování bezpečnosti chráněných objektů a prostorů
(1) Policie zajišťuje bezpečnost chráněných objektů a prostorů. Rozsah zajišťování bezpečnosti stanoví na návrh policejního prezidenta ministr v závislosti na bezpečnostní situaci a možné míře ohrožení.

(2) Chráněným objektem a prostorem se rozumí objekty a prostory zvláštního významu pro vnitřní pořádek a bezpečnost, o nichž tak rozhodne vláda; chráněným objektem a prostorem se rovněž rozumí objekty a prostory, pro které taková ochrana vyplývá z mezinárodní smlouvy.

(3) Za chráněný objekt nebo prostor se považuje rovněž objekt nebo prostor, který nesplňuje podmínku podle odstavce 2, po dobu trvání jeho bezprostředního ohrožení. Policie zajišťuje ochranu takového objektu nebo prostoru po nezbytnou dobu. O zajišťování této ochrany rozhoduje policejní prezident, a pokud věc nesnese odkladu, policista provádějící úkon.

(4) Při zajišťování bezpečnosti chráněného objektu nebo prostoru je policista oprávněn

a) zjišťovat důvod vstupu osoby do objektu nebo prostoru,

b) zjišťovat totožnost vstupující nebo vycházející osoby,

c) provést prohlídku vnášené nebo vynášené věci,

d) zastavovat vjíždějící nebo vyjíždějící dopravní prostředek a provést jeho prohlídku,

e) provést prohlídku vstupující nebo vycházející osoby,

f) na dobu pobytu osoby v objektu nebo prostoru jí odebrat zbraň
.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#1037 » pát 23. úno 2024, 10:43

Ano, Zákon č. 273/2008 Sb. Zákon o Policii České republiky to je právě ono.



cipis
Příspěvky: 2138

Příspěvek#1038 » pát 23. úno 2024, 12:01

Tohle jsme tu řešili u toho borca na otevřeném dni v Brně.
Závěr byl jednoznačný, aby to bylo veřejné shromáždění, tak to musí být (krom dalších) oznámeno.
A ke slavnostem/sportovním podnikům/lidovým zábavám bylo kdysi dávno ve výkladu zákona (či komentáři) dobrá hláška, ve smyslu "moc lidí, moc alkoholu".

Piggy píše:
risa2000 píše:Nezmiňoval tady někdo, že ZoZ zakazuje nošení zbraně jen na veřejné akce typu demonstrace, nebo jiná shromáždění sloužící k vyjádření svobodného názoru? A že na koncert to je OK?
Vedle veřejných shromáždění platí zákaz i pro slavnosti, sportovní podniky a lidovou zábavu.
V konkrétních případech může být aplikace problematická.



nn
Příspěvky: 66

Příspěvek#1039 » pát 23. úno 2024, 20:15

K těm lidovým zábavám, co vše by tam mělo spadat? Plesy, stavění májky…? Masopustní a velikonoční průvody..?



JirkaCV
Příspěvky: 1598

Příspěvek#1040 » pát 23. úno 2024, 20:26

Kdekoliv se chlastá.
Zákon je z roku 2002, přebírá pojmy z předešlých zákonů.
Já to vnímám tak, že nebudu strkat hlavu do vosího hnízda.



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#1041 » sob 24. úno 2024, 08:26

Zkusil jsem hledat na "zakonyprolidi.cz". Předešlé zákony tento pojem neznají. Použilo ho jedině nařízení vlády č. 193/2022 Sb. (tedy novější předpis) o vyhrazených technických zdvihacích zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti, které stanoví, že "prostředky lidové zábavy" takovými nejsou.
Z toho lze odvodit, že zákonodárce míní lidovou zábavou matějskou pouť a podobné kratochvíle.



MojeTikka
Příspěvky: 1614

Příspěvek#1042 » sob 24. úno 2024, 18:57

nn píše:K těm lidovým zábavám, co vše by tam mělo spadat? Plesy, stavění májky…? Masopustní a velikonoční průvody..?

Inu, lidova zabava je treba predvanocni nakupovani v supermarketech, behani v parku, venceni psu, lyzovani,... toho je...



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#1043 » sob 24. úno 2024, 19:16

risa2000 píše:ZoZ zakazuje nošení zbraně jen na veřejné akce typu ...
Ty asi vis, ale ja presto radeji upresnim - ten paragraf zacina slovy "Osoba, která se účastní ...". Noseni je zakazano "kdyz se ucastnis". Nikoli, kdyz jdes z prace domu pres naves, kde shodou okolnosti probiha nektera z vyjmenovanych verejnych akci a ty se neucastnis, ty jen prochazis "skrz".
A pokud si to pamatuju spravne, prichazejici novy zakon tento zakaz uz neobsahuje vubec.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#1044 » sob 24. úno 2024, 19:37

dan: Tím, že vymažeš kontext mého příspěvku a pak mě s tím ocituješ, tomu dáváš úplně jiný smysl a vytváříš dojem, že jsem napsal něco, co jsem nenapsal (a ani nemyslel).



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#1045 » ned 25. úno 2024, 08:32

Me slo komentar k tomuhe konkretnimu aspektu problemu "kdy nelze nosit zbran". Neslo mi o nic jineho a proto jsme kontext ke kteremu jsem se nemel v umyslu vyjadrovat smazal. Neslo mi ani o to kdo to rekl. Ano, v takovem pripade jsem z citace mohl umazat jmeno, ale zase by mi pripadalo blby opakovat neci slova a nenapsat ci. Jestli se te to necim dotklo, tak promin.



vvitty
Příspěvky: 239

Příspěvek#1046 » ned 25. úno 2024, 22:00

Patton píše:
Ty striktně dodržuješ nálepku s beretou na kde jakých dveřích? Já rozhodně ne, to bych se vůbec nedostal ve své bance k přepážce. Jo podle toho smajlíka to od Tebe beru jako nadsázku.


Ktera banka jeste porad na dverich zobrazuje zakaz vstupu s Beretou? Chodim do nekolika a nevidel jsem to ani na jedne.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 284

Příspěvek#1047 » stř 28. úno 2024, 19:07

vvitty: Po delší době jsem zavítal včera do své banky. Máš pravdu, Bereta v klasickém červeném přeškrtnutém kroužku tam již není. Ani nevím kdy ty samolepky vyměnili, ale je tam nová, nějaká pistolka společně s fotoaparátem, asi v rámci šetření to dali dohromady. Je to na vtupních "vratech" do ČSOB v Sušici. Na důkaz toho, že jsem v předešlém příspěvku nekecal, posílam foto .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



JirkaCV
Příspěvky: 1598

Příspěvek#1048 » stř 28. úno 2024, 20:54

Já to čtu takto: Nevstupujte s kompaktním fotoaparátem nebo budete zastřelen.



lumír
Příspěvky: 8

Příspěvek#1049 » stř 28. úno 2024, 22:17

JirkaCV píše:Já to čtu takto: Nevstupujte s kompaktním fotoaparátem nebo budete zastřelen.

Já to čtu stejně. Ale tu averzi k foťáku taky nechápu.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#1050 » stř 28. úno 2024, 22:29

Správný (a jediný možný) výklad je:
Nefoťte a nestřílejte uvnitř pobočky. ;)

Páč těžko budou chtít zakázat vstup každému s mobilem (neznám mobil, co nemá foťák),

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti

cron