prodloužení zbrojního průkazu



pernick
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pát 16. led 2015, 14:32

Vážení diskutující,
potřebovala bych poradit. Obdržela jsem upozornění od PČR, že jsem si nepodala včas žádost o prodloužení ZP. Ano, na ZP mám skutečně platnost do 3/2015, jenže jsem se domnívala, že ZP platí až do podzimu. Řekla jsem si, že jsem se spletla a vyrazila rychle k lékaři na prohlídku, ale lékař mi potvrdil, že posledně jsem byla pro potvrzení v září 2009, tzn. že předchozí ZP končil 11-12/2009.
V roce 2013 jsem měnila ZP z důvodu změny příjmení, vydali mi ho hned na počkání, žádná lhůta tam neběžela. Pokud mi neuniklo něco v zákoně, měl tedy ZP končit platnost asi 11-12/2014 a nechápu, jak se z toho vznikl březen 2015? Napadá někoho vysvětlení, jak k tomu došlo a pokud ne, měla bych na to PČR upozornit, nebo zaplatit kolky a mlčet? :-)

Děkuji za nápady
Lenka

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#2 » pát 16. led 2015, 14:52

Jestli to dobře chápu dali ti delší platnost, což je pro tebe výhoda. Tak ze bych prodloužil a neřešil :)



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#3 » pát 16. led 2015, 14:53

Vzhledem k tomu, že zbrojní průkaz je veřejnou listinou, tudíž informace v něm obsažené se považují za pravdivé, není-li prokázán opak, je třeba brát jako stěžejní datum na průkazu.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#4 » pát 16. led 2015, 20:48

Asi nejsi Lenko z Prahy, že? Já jen, že v Praze zbraňové odd. posílá v přechodném období před skončením platnosti ZP výzvu a upozornění na nutnost prodloužení ZP a dokonce je možno této výzvy z druhé strany použít pro lékařské vyjádření obvoďáka. Sám bych to asi taky prošvihl, ale aspoň pro Prahu 6 dělají služby nadstandardní... :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#5 » pát 16. led 2015, 21:02

Kdyby ti platnost zkrátili, pak bych chápal, že ti to vadí. Takhle bych na Tvém místě mlčel a rychle si nechal ZP vyměnit za nový. Počítej s tím, že pokud jsi prošvihla lhůtu dvou měsíců před skončením platnosti ZP, mohou ti počítat plný poplatek za vydání nového, tj. 700,- za každou skupinu. U nás to tak dělají.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#6 » sob 17. led 2015, 00:01

Vše je napsáno v zákoně, jak se všeobecně ví, neznalost zákona neomlouvá, pochopitelně ti to ale nepřeji.



pernick
Příspěvky: 3

Příspěvek#7 » sob 17. led 2015, 13:47

Děkuji všem za odpovědi.
Samozřejmě, že si za prošvihnutí lhůty můžu sama, jsem doma s dítětem a na střelnici nemám čas, takže jsem ZP měla v šuplíku. To jen na okraj pro vševědy, kteří by jistě na rozdíl ode mě stihly s dítětem v jedné ruce uklízet a ještě podrobně studovat zákon o zbraních. :-)
Ne, nejsem z Prahy, ale ze Středních Čech, takže mi PČR poslala až dopis s "vyúčtováním" za kolky. Nu což, zaplatím, vyplním, vyfotím, převezmu a budu mlčet. :-)

Lenka

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#8 » sob 17. led 2015, 14:11

Buď ráda že je to tak. Se mnou na zkouškách byl chlap co si dělal znovu zkoušky protože si nepožádal o prodloužení včas. Prostě mu propadl zbroják a na prodlopužení neměl nárok. CO by dal za dopis s upozorněním.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#9 » sob 17. led 2015, 14:14

Pernick: spadáš nejspíš pod Příbram, že? ta to dělá přesně takto.



pernick
Příspěvky: 3

Příspěvek#10 » ned 18. led 2015, 12:31

Ne, spadám pod Mělník, ale třeba mají s Příbramí společná školení. :-)

Style: Že by někdo musel dělat zkoušky znovu kvůli tomu, že si požádá o prodloužení 1,5 měsíce před vypršením platnosti ZP a ne 2 měsíce? To se mi nějak nezdá...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2528

Příspěvek#11 » ned 18. led 2015, 12:33

No uvidíš.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#12 » ned 18. led 2015, 19:23

Pernick: to určitě ne, musíš nechat propadnout jeho platnost bez žádosti o nový - pak musíš opakovat zkoušky

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#13 » úte 20. led 2015, 09:33

marinakus píše:Pernick: to určitě ne, musíš nechat propadnout jeho platnost bez žádosti o nový - pak musíš opakovat zkoušky


...nejdříve 6 měsíců před koncem platnosti a nejpozději 2 měsíce před koncem platnosti.
Jinak znovu zkouška OZ + související. Taková je alespoň praxe u nás (Pce). Jeden z absolventů zkoušky OZ to nestihl (dle jeho slov) o 4 dny. Neřekl bych, že se bude praxe nějak lišit služebnu od služebny, zákon hovoří jasně a ruku na srdce - čtyřměsíční termín na zařízení nového ZP je dostatečný.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#14 » úte 20. led 2015, 13:33

To považuji za nesmysl. Pokud je zahájeno správní řízení v době platnosti původního ZP - a to je podáním žádosti o nový ZP, byť by to bylo poslední den platnosti původního - splňuji podmínky stanovené ZoZ o žádosti o vydání ZP a tudíž nechápu, jak mě někdo může nutit opakovat zkoušky OZ. Stejně jako platí osvědčení OZ 1 rok a já si mohu zažádat o vydání ZP klidně poslední den jeho platnosti. Pokud nestihnou vydat ZP dřív než skončí platnost původního, musím samozřejmě dát zbraně na tuto dobu do úschovy. Jinak samozřejmě souhlasím, že 4 měsíce je dostatečně dlouhá doba a hříšník je také potrestán placením plné ceny ZP podle jeho skupin, které má zapsány. (Ani to nebývalo všude - možná je už to sjednocené.) Jestli máš možnost, zkus ověřit na PČR a ne tím, co kdo povídá. (Oni lidé jsou kolikrát cháska prolhaná ;) )



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#15 » úte 20. led 2015, 16:57

§ 24 odst. 3 ZoZ:
(3) Žádost o vydání nového zbrojního průkazu předkládá držitel zbrojního průkazu příslušnému útvaru policie nejméně 2 měsíce a nejdříve 6 měsíců před uplynutím doby platnosti dosavadního zbrojního průkazu.


Podle výkladu MV je tato lhůta pořádková, tudíž marinakus má pravdu v tom, že teoreticky lze podat žádost i poslední den platnosti, avšak bude nutné po skončení platnosti uložit zbraně k PČR do doby vydání nového ZP.

...je třeba uvést, že lhůta podle § 24 odst. 3 zákona o zbraních je lhůtou tzv. pořádkovou a její uplynutí nezpůsobuje zánik práva v podobě nároku (při splnění ostatních zákonných podmínek) na vydání nového zbrojního průkazu, tím se liší např. od lhůty v podobě samotné doby platnosti zbrojního průkazu; při podání žádosti méně než dva měsíce před koncem jeho platnosti je tedy stále žádost platně podána a nový zbrojní průkaz lze vydat, žadateli též sice nehrozí žádná sankce (v žádném případě nelze takové nedodržení lhůty považovat kupř. za přestupek podle § 46 zákona o přestupcích), na druhé straně však hrozí, především při podáních učiněných krátce před koncem platnosti dosavadního zbrojního průkazu, že nový zbrojní průkaz nebude moci být vydán před skončením platnosti předcházejícího zbrojního průkazu; v takovém případě je žadatel povinen po skončení platnosti dosavadního zbrojního průkazu postupovat podle § 29 odst. 1 písm. j) zákona o zbraních a zbraně a střelivo, které má v držení, do doby vydání nového zbrojního průkazu odevzdat příslušnému útvaru policie;

Zdroj: http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/s ... 70-2013-sb

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ante, Kodiak66, Triplehead, vladimir.srubek a 4 hosti