Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#5386 » pát 31. bře 2017, 19:25

Tomi : Uchovává se 6 měsíců pouze pro řešení případných stížností na průběh ZOZ. Nic víc.



Tomi_901
Příspěvky: 60

Příspěvek#5387 » úte 4. dub 2017, 11:13

Já to jen vítám, PČR vnímám jako nestranného pozorovatele průběhu ZOZ.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#5388 » sob 15. dub 2017, 12:57

Reakce na příspěvek: #89 » sob 15. dub 2017, 10:28
pana: "Greywolf"
ve vláknu: "Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti"

Nechci špinit vlákno, kde byl příspěvek zveřejněn, proto píši sem.

ZOZ má svá pevná pravidla, která jsou legislativně dána zákonem 119/2002 Sb o zbraních, nařízením vlády 315/2011 o zkušebním řádu ZOZ a vyhláškou 115/2014 o provedení některých ustanovení zákona o zbraních.

Zkouška má dvě části: teoretickou (= test) a praktickou (manipulace a střelba). Manipulace zahrnuje pouze 3 činnosti:
a/ prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není nabitá
b/ její částečné rozebrání a složení v rozsahu k čistění
c/ postup při přípravě zbraně ke střelbě přerušení, zjištění závady,ukončení

Tedy jednoznačně není součástí ZOZ nějaký ústní test nebo ústní pohovor na téma části zbraní, ověřovací značky atd. (Pozn.: ústní pohovor - v délce max. 20 minut - je součástí zkoušky odborné způsobilosti zkušebního komisaře.) Pokud komisař prováděl opravdu zkoušku tak, jak příspěvek popisuje, pak jednoznačně požadoval něco, na co neměl nárok a jedinou správnou reakcí žadatele mělo být, že se měl důrazně proti postupu komisaře ohradit, případně od zkoušky odejít.

Zkušební komisaři mají právo se mnou nesouhlasit, žadatelé o ZOZ budou argumentovat strachem, stresem .... nicméně vše má své meze.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#5389 » sob 15. dub 2017, 13:47

Taktéž reaguji na příspěvek od Greywolf.
Hledal bych jádro pudla ve větě "Pravděpodobně poprvé v dějinách čestické střelnice se průběh zkoušky /manipulace/ nahrával." a komisař tuto skutečnost zřejmě špatně vyhodnotil.
Tím se dostávám k tomu, co mě při přípravě strašilo nejvíce. Chybějící přesná metodika pro praktickou část ZOZ a možnost různého přístupu komisařů ke stejnému problému.
Zatím situace jen zbytečně stresovala absolventy, nyní to s rozšiřujícím se nahrávání praktické části bude stresovat i komisaře.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#5390 » sob 15. dub 2017, 15:16

Teda reknu vam, kdyz jsem zmineny prispevek cetl, tak jsem neveril svym ocim. Tohle pokat me tak vyletim taky a uz bych se tam I bal podruhy jit ;-)

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5391 » sob 15. dub 2017, 16:14

Je mi jasný, že se to člověku kecá, ale panu komisaři bych oznámil, co je účelem praktické a že mu nic vyjmenovávat nebudu ani nic říkat nebudu. Že mu ukážu bezpečnou manipulaci, protože teorectikou částí jsem již prošel.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5392 » sob 15. dub 2017, 17:16

a) presne z tohohle duvodu jsem to vlakno zalozil - aby bylo videt ruzne postoje a postupy (i ty nad ramec azkusebniho radu)

b) dokud si na tohle lidi nebudou stezovat, ke zmene nedojde

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5393 » sob 15. dub 2017, 17:20

wigum asi takhle. Taky se ptám při zkoušce na hlavní části zbraně, chci vidět kde je pojistka , a plno dalšího ,ALE NEVYHAZUJU ZA TO .
Pokud by mi uchazeč však řekl "" tak hele nic ti říkat nebudu ani ukazovat "" tak věř že by vyletěl a to právě a pouze a jenom na tom co má předvádět. On ten stres působí a drobnou chybu udělá skoro každý :roll:

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#5394 » sob 15. dub 2017, 18:10

Taky se ptam na hlavni casti... A nemam strach, ze by mi nekdo odpovedel "nic nebude".
Tady jde o extrem... Tady uz si to odpoved: "nas*er si" zaslouzi.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#5395 » sob 15. dub 2017, 18:12

scorpions: Praktická je o ukázané a jestli někdo někoho dusí na zkušebních značkách a podobným, tak je něco špatně. Hrubej pytel, hrubá záplata. A když chce pan komisař být extrémní, tak proč ne. A ono si nejsem tak jistej o tom, že by neprošel. Takovej poučenej uchazeč, co by pana komisaře informoval o tom podle čeho se postupuje, by ho taky mohl znejistět a ubrat mu na sebevědomí.
Ale to je každého boj. Jak říká CMK, když nebude žalobce nebude ani soudce a dál se bude moci na zkoušce setkat i s takovým komisařem jako byl tento.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#5396 » sob 15. dub 2017, 18:18

Já bych řekl, že to je typická ukázka "dej blbci funkci"...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#5397 » sob 15. dub 2017, 18:45

wigum : K otázkám na uchazeče už jsem se tu vyjádřil několikrát ale vzájemnou komunikaci pochopitelně očekávám. ZOZ se dá vždy přizpůsobit, (ženě, němému, invalidovi. člověku se slabou konstitucí, pokud je přpraven s jinou zbraní), ale je to vždy o komunikaci a vzájemné dohodě. Nejlépe už předem. Jak jsem tak zjišťoval, není problém si na policii zjistit, který komisař bude u zkoušek a získat na něj kontakt předem. Ale o tom to asi vše je.
Průběh ZOZ v Česticích je podle mě přesný případ toho, jak tato zkouška vypadat nemá a nesmí a jaký komisař nemá svoji funkci vykonávat. Toť vše.



petras125
Příspěvky: 158

Příspěvek#5398 » ned 16. dub 2017, 10:40

K tomu stresu: Cca před měsícem jsem rozšiřoval svoje E o skupiny A, B a C. Střílím mnoho let, na střelnici jsem každý týden. Mnoho úkonů se zbraní dělám zcela podvědomě. Díky tomu, že jsem střílel při zkouškách pouze k dlouhé a brokové, nebylo moc co pokazit. Kdybych ale rozšiřovat třeba jen o A a střílel z krátké, pak bych se nejspíš klapal jako ratlík z prostého důvodu - jeden komisař chce nechat zbraň po střelbě s vypuštěným závěrem, druhý ve střelecké pohotovosti, třetí s kohoutem na ozubu, .... Tím, že komisař dá nějakou otázku (sice "de jure" nemá nárok naodpověď) a pozoruje uchazeče, měl by být schopen uchazeče trochu roklíčovat a osvícený komisař by měl především rozlišit, zda uchazeč manipuluje bezpečně (byť třeba ne na 100% podle pokynů), nebo zda je nebezpečný sám sobě.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#5399 » ned 16. dub 2017, 12:57

scorpions.cz píše:wigum asi takhle. Taky se ptám při zkoušce na hlavní části zbraně, chci vidět kde je pojistka , a plno dalšího ,ALE NEVYHAZUJU ZA TO .
Pokud by mi uchazeč však řekl "" tak hele nic ti říkat nebudu ani ukazovat "" tak věř že by vyletěl a to právě a pouze a jenom na tom co má předvádět. On ten stres působí a drobnou chybu udělá skoro každý :roll:

Takže ty tady veřejně přiznáš, že bys někoho vylil za každou cenu jenom proto, že po tobě jako komisaři chtěl dodržovat zákon? :roll:

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5400 » ned 16. dub 2017, 13:26

Grasel tos pochopil blbě. Právě ,že bych byl pouze a jenom v mezích zákona. Jak jsem psal NEVYHAZUJU ZA NEODPOVĚDĚNÍ NA NĚJAKOU MOU OTÁZKU .
Podívej pokud se zeptám na hl.části zbraní ,tak to spousta lidí poplete-nic se neděje.
Pokud se zeptám myslivce zda může stílet z této brokny ocelovejma brokama -neví nic se neděje.
a tak bych mohl pokračovat. !!! Neporušuju tím žádnej zákon!!!
ale pokud by tom přišel člověk a na mou otázku by odpověděl " teorii jsem již prokázal a vám nebudu nic říkat" tak jo ,ale neodpustil bych mu sebemenší přešlap. A upřímě drobnej přešlap (za kterej můžu a nemusím vyhodit) udělá tak 95% lidí.
Vše je o komunikaci jak psal marinakus . Já dokonce vozím i revolver ,pokud by se ke zkoušce dostavila holčina co nepřetáhne závěr , tak jí nechám klidně manipulovat s ním.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 hostů