Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
Voyager1
Příspěvky: 72

Příspěvek#301 » stř 14. srp 2013, 13:52

Gratuluju:-) Já udělal 31.7. a musím čekat měsíc na doktorku, než se vrátí z dovolené... :evil:
Jinak nechápu "experty", co se snaží testy udělat s tahákem...za pokus o podvod bych jim zakázal se přihlásit znovu pořádnou řádku měsíců nebo i let. Jak, prosím tě, vypadal ten tahák? Nějak si to neumím představit :lol:

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#302 » stř 14. srp 2013, 14:24

Díky! Taky gratuluju k nedávno složené zkoušce! :) Já musím taky příští týden k doktorce, pak vyběhat policajty, pak mě čeká týdenní dovolená a pak snad budu mít připraven ZP a půjdu si vybrat svou první velkou lásku. :D

Ten tahák jsem sám neviděl, po pravdě si toho většina z nás ani nevšimla, protože jsme se všichni soustředili na tu písemku. Dokonce ten dotyčný měl snad i nějaké řeči, ale já jsem tou dobou vůbec nevnímal, takže nevím. Všechno jsem se dozvěděl až potom. Taky nechápu proč s tahákem, hlídali nás asi 4 lidi. No, tak pán má 3 měsíce distanc, než bude smět podat novou přihlášku.

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#303 » stř 14. srp 2013, 14:29

Rád bych ještě poděkoval tvůrcům těchto stránek, které mi přípravu na zkoušku hodně usnadnily. :) Velký dík patří taky kolegovi E-Rycovi, který mě nechal potrénovat střelbu. :)
Naposledy upravil(a) Mobster dne stř 14. srp 2013, 14:52, celkem upraveno 1 x.



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#304 » stř 14. srp 2013, 14:52

E-Ryc píše:Mobster: Nam komisar rikal, ze aktualni oficialni vyklad je, ze manipulace se dela se vsim, ale strili se jen nejnarocnejsi (cili pokud mas D nebo E, tak pistole). Ale ocividne, kdyz usoudi, ze chce, tak zkousi vsechno.... EDIT: pokud delas C, tak samozrejme dlouhe odstrilet musis.

Tento týden jsem na A, C, E v Praze, Spořilovská, střílel ze všeho - pistole, malorážka, brokovnice.



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#305 » stř 14. srp 2013, 15:03

A zkušební komisař Milan Černý. Myslím, že vyhláška 384/2002 Sb., §5. odst. 5) je vcelku jasná, žadatel prospěl, pokud má počet zásahů v terči stanovený podle skupiny. Čili když některou zbraň nestřílí, nenastřílí požadovaný počet bodů a nemůže danou skupinu získat.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#306 » stř 14. srp 2013, 15:32

hamon: tak to je jasne ne? Pistoli jsi strilel, protoze je povinna v E a dlouhe jsou zase povinne v C.



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#307 » stř 14. srp 2013, 20:32

Jistě, reagoval jsem na to, ze se nestřílí jen nejnáročnější (ostatně, co je těžší - pistole na velký terč a malou vzdálenost, nebo malorážka na malý terč a velkou vzdálenost?). Střílí se to, co je definované ve vyhlášce, že je nutné odstřílet.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#308 » ned 25. srp 2013, 10:03

Zdravíčko,

jdu na zkoušku za dva týdny v Praze, na Kapslovnu. Skupiny ABE.

Vzhledem k tomu, že jsem se tady na fóru dočetl místama celkem hrůzné zkazky o působení komisařů, chtěl bych se zeptat na pár věcí stran praktické zkoušky tak, abych co nejvíce zvýšil šanci na úspěch.

Pokud jde o testy, tam asi není o čem - 74 bodů z 79 a pokud jsou otázky na tomto webu aktuální (dělám si zkoušku na nečisto), tak by to mělo jít.

Ale praktická zkouška je už o něčem jiném, takže:

1) Pro výše uvedené skupiny, střílí se jen pistole a malorážka, nebo i brokovnice? Slyšel jsem oba názory, tak by mně zajímalo, na co se připravit.

2) Pokud by se brokovnice nestřílela, může komisař chtít její sborku/rozborku? Mám se učit její části, jaké jsou ráže apod.?

3) Jak moc podrobně se učit názvy částí pistole po rozborce? Stačí základ: rám, hlaveň, závěr, vratná pružina, záchyt závěru? Umět najít výrobní číslo a zkušební značku...nebo ještě něco?
To samé u malorážky a brokovnice?

4) Z testů jsem pochopil, že zkušební značka je hnedka vedle výrobního čísla na hlavních částech zbraně...kde a co je tormentační značka? Jsem trošku zmaten, co se názvosloví týká.

5) Jak podrobně se učit informace obsažené zde:

http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... o-zbranich

zbraňové mechanismy, závěrové systémy, způsoby uzamčení závěru, spoušťové a bicí mechanismy, náboje a jejich části, princip funkce náboje, berdanXboxer - stačí znát, že nábojnice boxer má jeden průšlehový otvor a berdan dva, nebo je nutné umět přesně popsat princip toho, co se děje po zmáčknutí spouště?

6) Ještě k těm testům - otevřeně se přiznávám, že některé otázky se učím přes klíčová slova v odpovědích a proto se chci zeptat, není doufám možné, že by se komisař následně ptal ústně na něco z testu, že ne? Třeba některé ty šílené, prkené definice...to bych nedal ani náhodou!

Omlouvám se za dlouhý dotaz, ale zmínka, že tady někoho na těhle věcech komisař koupal půl hodiny, mně celkem vyděsila... :?

Díky všem za jakoukoliv reakci!



naexx
Příspěvky: 4

Příspěvek#309 » ned 25. srp 2013, 17:36

Ja delal A+B+E ted ve ctvrtek 22.8., na zkousky jsem se ucil tak jak to pozaduje zakon tzn pistoli, malorazku i brokovnici. Rozbor, zbor i nazvoslovy, funkce celku i dilu vse totiz komisar muze chtit. V mem pripade zkousek zadatele A+B+E strileli pouze pistoli+rozborka. Nikdo nechtel zadne povidani, pouze se me komisar zeptal jaky je u CZ75 zaver (zrovna jsem mel zbran rozebranou tak jsem ukazal i ozuby, pak me povidani o zaveru prerusil a rekl "slozit a odchod". Pri odchodu se me policista zeptal jestli nejsem u nejakych ozbrojenych slozek :shock: ). Kazdy komisar chce zrejme neco jineho (bezpecnost predpokladam vsichni :) ), takze muzes delat zkousky ze vsech 3 zbrani ale i treba z jedne. Myslim ale ze se vyplati naucit se co nejvic.
Naposledy upravil(a) naexx dne ned 25. srp 2013, 17:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#310 » ned 25. srp 2013, 17:41

nauc se vsechno... to co po tobe bude chtit je jeho vec.. nemusim po tobe chtit nic ale muze vsechno podle toho co sis vybral za skupiny... po me nechtel nic... udelal sem test... ani czetu sem nerozebiral, pote s fake nabojem co delat kdyz cvak a zadna rana a bylo to. rekl mi ze je videt ze to umim... vystrilel sem 5 do terce a sel sem...

1. takze se nauc vsechno
2. zalezi na komisari (nalada,cas)
3. zalezi na strelnici (co ma k dispozici a z ceho se tam muze strilet)
4. zalezi na tvym osobnim projevu
5. muze se te zeptat na cokoliv pri manipulaci ci rozborce/zborce coz souvisi s bodem 4, kdyz te bude chtit potopit udelato ;)



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#311 » ned 25. srp 2013, 21:03

naexx píše:Nikdo nechtel zadne povidani, pouze se me komisar zeptal jaky je u CZ75 zaver (zrovna jsem mel zbran rozebranou tak jsem ukazal i ozuby, pak me povidani o zaveru prerusil a rekl "slozit a odchod".


A stacilo mu rict uzamceny zaver, nebo jste popisoval, jak funguje kratky zakluz s poklesem?

Kde jste ty zkousky delal prosim?



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#312 » ned 25. srp 2013, 21:05

Int1m1thy píše:4. zalezi na tvym osobnim projevu
5. muze se te zeptat na cokoliv pri manipulaci ci rozborce/zborce coz souvisi s bodem 4, kdyz te bude chtit potopit udelato ;)


No offence, ale tyhle odpovedi moc nesouvisi s otazkami pod stejnym cislem ;)



hamon
Příspěvky: 27

Příspěvek#313 » pon 26. srp 2013, 00:07

Vyhláška č. 384/2002 Sb. hovoří jasně. Žadatel předvede prohlídku zbraně za účelem zjištění, že není nabitá, částečné rozebrání a složení a postup při přípravě ke střelbě, při přerušení, závadě a ukončení střelby. Následně provede střelbu na pevný cíl. Toto provádí s druhem zbraně odpovídající skupině o kterou žádá.

Aby byl žadatel hodnocen stupněm "prospěl", musí mít na skupinu:
A a B zásahy z dlouhé kulové, zásahy z krátké kulové NEBO zásahy z dlouhé brokové zbraně;
E zásahy z krátké kulové zbraně.

Podle formulace "druh zbraně" může komisař pro ABE požadovat střelbu z kterékoli nebo ze všech zbraní (krátká kulová, dlouhá kulová i dlouhá broková), stejně tak i rozborku a sborku. Pozor, podle vyhlášky ti musí střelbu uznat, i když máš pro sk. A a B zásahy JEN z brokovnice (slovíčko NEBO, nikoli A).

Vyhláška neříká nic o tom, že musíš znát názvosloví, ale docela určitě je vhodné znát názvy hlavních částí zbraně a poznat o jakou ráži jde.

Co se výše uvedeného osobního projevu týká, bylo to určitě myšleno tak, že když vezmeš zbraň do ruky a okamžitě při tom povídáš co a proč děláš, co bereš do ruky..., pak je daleko větší šance, že komisař nebude klást další dotazy.

Mne osobně se komisař ptal právě na části zbraně (pistole, malorážka i brokovnice) a ráži (jak ji poznám), dokonce i na použité nábojnice. Ale i když jsem ne na všechno odpověděl přesně, prošel jsem.

Hlavně buď v klidu. Pokud se učíš, uděláš testy a nastřílíš, pravděpodobně projdeš. Když tě bude chtít komisař potopit, máš "koženou brašnu". Prostě to neovlivníš, tak nemá smysl se stresovat.



jinda voyer
Příspěvky: 418

Příspěvek#314 » sob 31. srp 2013, 20:41

hamon píše:Co se výše uvedeného osobního projevu týká, bylo to určitě myšleno tak, že když vezmeš zbraň do ruky a okamžitě při tom povídáš co a proč děláš, co bereš do ruky..., pak je daleko větší šance, že komisař nebude klást další dotazy.

Mne osobně se komisař ptal právě na části zbraně (pistole, malorážka i brokovnice) a ráži (jak ji poznám), dokonce i na použité nábojnice. Ale i když jsem ne na všechno odpověděl přesně, prošel jsem.

Hlavně buď v klidu. Pokud se učíš, uděláš testy a nastřílíš, pravděpodobně projdeš. Když tě bude chtít komisař potopit, máš "koženou brašnu". Prostě to neovlivníš, tak nemá smysl se stresovat.


Diky za post!

Takze myslis, ze kdyz si vezmu do ruky pistoli na rozborku, tak mam zacit povidat, ze to je "kratka kulova zbran s uzavrenym zaverem...bla bla bla"? A neni spis lepsi drzet hubu a odpovidat az na otazky komisare? Zase kdybych zacal takle mluvit, aby me nevidel jako chytrolina a nezachtelo se mu mne o to vic vyrazit...no tezko rict!

Temi pouzitymi nabojnicemi myslite boxer versus berdan? A co o tom chtel vedet?

Jo, to je fakt...proste jako u zkousek na skole...kdyz mne bude chtit sejmnou, tak stejne nemam sanci, takze je to vlastne jedno.


Mel bych jeste par otazek:

1) Zjisteni kalibru u brokovnice...znaceni 12-76...to prvni cislo je primo kalibr...pocet olovenych kouli stejneho prumeru odlitych z jedne libry olova, ktere projdou suvne vyvrtem hlavne...souhlasi? A to druhe cislo, to je delka nabojnice...ale po vystrelu, nebo pred vystrelem?

2) Tormentacni znacka je to same, co zkusebni znacka...ano?

3) Zavady zbrane...zkouseji se v teoreticke rovine, tj. co delat kdyz...a nebo to nejak umi ten komisar primo nasimulovat?

4) Postupy pri odstranovani zavad...napadaji mne 4 mozne zavady:

a) skripnuta nabojnice ve vyhoznim okenku - vytahnu zasobnik, stahnu zaver a nabojnice vyleti nebo propadne spodem...vratim zasobnik, natahnu a strilim dal...je to tak spravne?

b) zaseknuta nabojnice v komore...postup jako v bodu a)

c) naboj vystreli malo (tzn. muze i zustat kule v hlavni)...30 vterin mirim do terce...pak vytahnu zasobnik, stahnu zaver...kontrola komory a hlavne...pokud by byla kule v hlavni, musi se udelat rozborka a kule vyrazit ven...je to tak spravne?

d) naboj nevystreli vubec (tomu se rika selhac?) - postup stejny jako u bodu c) az na tu rozborku


5) Bezpecnostni prvky zbrane u CZ75 - manualni pojistku chapu, ale kdyz se komisar zepta, jak popisu bezpecnostni ozub, blokovani zapalniku, vypousteni kohoutku?

Predem diky 8-)



KlokanXM
Příspěvky: 95

Příspěvek#315 » sob 31. srp 2013, 23:38

Ad závady co jsem měl u zkoušky....ty může komisař lehce nasimulovat.

Závada při zavedení náboje do hlavně (stačí pomalu pouštět závěr dopředu, a ožvejkaný školní náboje se kousnou jedna dvě) (vyndat zásobník, stáhnout závěr - náboj vypadne. mířit pořád do bezpečného směru)

Závada při vyhození prázdné nábojnice - prostě jí tam strčí. (zas, zásobník ven, stáhnout závěr, mířit do bezp. směru)

Neodpálená střela - zápalka je netknutá - problém ve zbrani (u některých zbraní je možné znovu zkusit vystřelit, jinak čekat 30 vteřin nebo dle údaje výrobce střeliva při míření do bezpečného směru, pak zásobník ven, stáhnout závěr, náboj odevzdat správci střelnice, kontrola zbraně.)

Neodpálená střela - zápalka má otisk úderníku, ale nedošlo k výstřelu - problém ve střelivu - špatná zápalka, prach atp (u některých zbraní je možné znovu zkusit vystřelit, jinak čekat 30 vteřin nebo dle údaje výrobce střeliva při míření do bezpečného směru, pak zásobník ven, stáhnout závěr, náboj odevzdat správci střelnice, kontrola zbraně.)

Došlo k výstřelu, zvuk byl divný a jakoby to spíš místo zpětného rázu cuklo vpřed .... nutná kontrola zbraně - střela v hlavni ? (zásobník ven, kontrola zbraně - rozborka a kontrola průchodnosti a stavu hlavně)

Vždy byl dotaz, jak to řešit a jak to mohlo vzniknout, kde je problém. u posledního byl zašitej papírek v hlavni - (pokud se na stole válí kartáček na čištění hlavně - bude tam papírek :-D )

Vše přímo míří na bezpečnou manipulaci se zbraní a řešení závad při střelbě. Vždy byl komisař férovej, šlo mu o tu bezpečnou manipulaci a o pochopení, co se stalo a jak to řešit.

To jsou mé zkušenosti ze zkoušky.
Naposledy upravil(a) KlokanXM dne sob 31. srp 2013, 23:57, celkem upraveno 1 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: audis, DaveCZ, monk, nn, stip a 19 hostů