Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#6406 » pát 1. zář 2023, 15:15

Za chvíli tu budete popisovat manipulaci s předovkou ...



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#6407 » sob 2. zář 2023, 06:54

Ale já se ptal na manipulace se "zbraň nebo zbraně obvyklého typu odpovídající skupině zbrojního průkazu, kterou žadatel uvádí v přihlášce."



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#6408 » sob 2. pro 2023, 12:50

311_Mart píše:Datum: 30.11.2023
Místo: Újezdec u Přerova (venkovní střelnice)
Zkušební komisař: Bc. Karel Zůbek
Popis: Podělím se o ne úplně příjemnou zkušenost ze včerejší ZOZ. Zkouška začínala v 8:00, žadatelů se dostavilo 17, z toho minimálně 5 opravkářů, omluvil se 1 a nepřišel 1 nebo 2. Na teorii, která probíhala v klubovně střelnice, vypadla jen jedna žadatelka a ne o moc. Následovalo zevrubné poučení o průběhu praktické části zkoušky, která začala cca v 11 hod a probíhala venku na střeleckých stavech. Z lehce jízlivých poznámek komisaře směrem k policejnímu dozoru by se dalo domnívat, že si na komisaře někdo stěžoval a odpovídal tomu i průběh zkoušky. Většina žadatelů měla více skupin, často včetně C. Pokud žadatel uspěl, tak manipulace a střelba trvala cca 30 - 40 min. Na předchozím termínu byla prý "úmrtnost" při manipulaci značná, ale na včerejším ani ne, takže jsme se začali obávat, že do 17 hod, kdy končí provoz střelnice v zimním období, to všichni nestihneme. Cca ve 14:30 mělo hotovo 7 lidí, z toho 5 prospělo a probíhala zkouška osmého. Správce střelnice nás zbývající vyzval, jestli se domluvíme a pustíme zbývající 4 opravkáře, kterým se blížil konec lhůty pro vykonání opravy. Dva to ještě stihli a prospěli, třetí stihl pouze manipulaci, ale střílet už se nedalo - padla tma a nebyl vidět val, takže to správce musel kolem 16:30 ukončit.

Komisař se omluvil, opět poznámka směrem k policii, že termín a místo určila ona. Vrátil poslední opravující žadatelce, na kterou se nedostalo, peníze za vykonání zkoušky. Nám zbývajícím řekl, že pokud budeme mít náhradní termín u něj, tak samozřejmě nic neplatíme. Stejně se vyjádřil správce střelnice.
Promrzlý policejní dozor se také omluvil s tím, že nám bude určen náhradní termín.

Komisař, jednal férově a u všech stejně. Jel podle jednotného mustru slovo od slova. U všech chtěl řešit všechny možné typy závad na všech zbraních - nabít 5 školních do pistole a postupně selhač, slabá rána i zádržka, to samé u malorážky. U kozlice samo jen 2 školní - selhač a slabá rána. U každé zbraně znovu určoval bezpečný směr atd. Před každým úkonem vyzýval k opakované kontrole zbraně, třebaže právě zkontrolované. Přišlo nám, že to prostě zavádí do krajnosti, aby mu nemohlo být nic vyčteno a bohužel se průběh zkoušky natahoval.

Odcházel jsem otrávený. Den dovolené a příprava přišly vniveč. Pokračování příště.

Viz patricne vlakno o zkušenostech
.....
Taky vec ktera muze uchazece potkat.
Ze se nestihne vse kvuli tme (coz ted teda neni tak slozite pokud strelnice nema svetla atd...

Komisar u manipulace rozhodne nemusi kazdeho zkouset ze vseho- u vsech zbrani vsechny zavady vsechny rozborky... (ale muze). Tim ze to delal to pak trvalo dlouho...
Proc tak postupoval tezko rict, ale jak uzivatel 311- Mart naznacuje asi "za tím neco bylo", do ceho nevidime, a ceho asi byly uchazeči obětí...

Blbe je ze to vezme dva dny, a realne jestli pak nebude vhodne zopakovat pripravu...
(V predpise je ze se zkouska "zpravidla" dela ve stejny den, takze ne nutne...)



vvitty
Příspěvky: 231

Příspěvek#6409 » stř 6. pro 2023, 08:13

Zacatek zkousky v 8 a prakticke v 11? To se tam nesmi rano strilet nebo si uchazeci dali rozvicku v odklizeni snehu?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#6410 » stř 6. pro 2023, 11:41

No jistě ve své jasnozřivosti víš, že komisař musí všechny seznámit s průběhem zkoušky, zkontrolovat totožnost, seznámit s průběhem teoretické části, rozdat testy, počkat 40 minut, testy vyhodnotit a veřejně všechny seznámit s výsledkem. Je ale jisté, že ty bys těch 17 uchazečů zvládl rychleji, to je evidentní. :-))



vvitty
Příspěvky: 231

Příspěvek#6411 » čtv 7. pro 2023, 17:16

Petzold: je mozne ze jsem casovou narocnost pro 17 uchazecu podcenil, pokud to zde dotycny komisar cte tak se mu timto omlouvam.
Presto mi tri hodiny prijdou celkem hodne, mimo jine proto ze opravy testu lze realizovat jiz v prubehu - kolik uchazecu si opravdu vezme tech 40 minut ktere na test maji ? Co jsem tak videl vetsinou odevzdaji behem prvnich 10 - 15 minut temer vsichni a opozdilici o par minut pozdeji. Stejne tak mi prijde ponekud neobvykle trvat u vsech ucastniku na vsech zavadach atd - i kdyz pochopitelne komisar toto pravo ma a proc na tom trval vi jen on.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#6412 » čtv 7. pro 2023, 17:29

V mém případě komisař trval na všech (možných) závadách, včetně malorážky a brokny. Test samozřejmě byl za 20 minut komplet dopsaný a vyhodnocený. To nás tam ale bylo covidových 6.



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#6413 » čtv 7. pro 2023, 17:54

@vvity, treba ja opravuji testy az odevzdaji vsichni, sice by to mozna slo jinak, ale rusilo by to ty co pisou a snizovalo moznost dohlizet na prubeh zkousky, takze zacinam az odevzda posledni coz je nekdy do 20 minut. nekdy az za 40.... (tedy klido 20 min.
rozdil zkouska od zkousky nezavisle na me vuli)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#6414 » čtv 7. pro 2023, 19:49

vvitty : Dříve jsem testy většinou opravoval průběžně. Dnes i vyhodnocování testů u nás policie natáčí a chtějí aby se testy vyhodnocovaly až když mají všichni dopsáno a najednou, přičemž vykáží uchazeče na tu dobu z místnosti. Sice na to nemají zákonný nárok ale jinak je s nimi spolupráce velice dobrá, tak proč jim nevyjít vstříc? Ale ty 3 hodiny od zahájení po začátek praktické mi taky připadají dost. Ovšem některý komisař se rád poslouchá a má briefingy skutečně dlouhé. Tím by se to vysvětlovalo.



macmanCZ
Příspěvky: 1

Příspěvek#6415 » úte 9. led 2024, 00:20

Přispěji také svou zkušeností..

Zkoušky jsem dělal na střelnici v Byšicích a napoprvé jsem byl vyhozen na manipulaci, ale uznávám že vlastní vinou..

První zkouška byla v listopadu, jméno komisaře nevím..
Bylo nás cca 20, zhruba 4-5 lidí neudělalo testy.. Většina o chlup, jeden člověk byl kolem 50 bodů a pochopil jsem, že to zdaleka není jeho první pokus.

Před manipulací obsáhlý briefing, co od nás čeká, jak máme postupovat, vše jasně a pochopitelně vysvětleno. Co jsem úplně nečekal, že všichni budeme dělat manipulaci na všech zbraních. Jako ABE jsem čekal spíše krátkou, ale měl jsem vyzkoušené i dlouhé, jen né na konkrétních typech, takže trošku mne to znervoznilo. Šel jsem na řadu jako třetí od konce, takže už jsem byl nervozní jak pes.

První jsem dostal CZ 75, na první pohled bylo vidět, že není dovřený závěr. Zásobník ven, dvakrát natáhnout (mám pocit, že vypadly dvě nábojnice, takže tam byl double feed), kontrola komory, šachty, rána jistoty. Napáskovat náboj, opět kontrola zbraně, nabít a pal.. Oznámena slabá rána, takže nahlásit závadu, zásobník ven, kontrola zbraně, rozborka, kontrola hlavně, zbraň složit, RJ a hotovo..

Pak šla na řadu malorážka, kde byla připravená zádržka.. Jak jsem byl nervózní, tak jsem měl potřeba závadu odstranit, takže jsem otevřel a zavřel závěr, aniž bych vyndal zásobník. Sice jsem si to uvědomil, zásobník vyndal, zbraň zkontroloval, ale po odložení zbraně byla zkouška ukončena.

Úmrtnost než jsem odešel odhaduji na 50%

Druhý pokus jsem měl opět v Byšicích 13.12.. Komisař mám pocit, že Mgr. Šebek.

Setkalo se nás 5 opakovačů (jeden nahlásil selhač a že musí čekat 30s, nicméně nepočkal. Druhý si popletl selhač a slabou ránu, třetímu nevyhodila brokovnice nábojnici a on jí přehlédl)

K ostatním jsme se připojili po dopsání testů, takže cca 3-4 lidi nenapsali testy a šli domů..

Briefing nebyl tak podrobný, nicméně bylo nám oznámeno, že je na nás jakým způsobem uvedeme do bezpečného stavu (RJ, vypuštění kohoutu přes palec, nebo odložit na záchytu závěru), že nebudou tolerovány hlavně chyby ohrožující bezpečnost, konkrétně důraz na bezpečný směr a prsty v oblasti lučíku.

Kdo neměl C, manipuloval pouze krátkou. Co vím, tak všichni dostali zbraň ve stavu nataženo, náboj v komoře a zajištěno. Prvního to překvapilo, že nešel natáhnou závěr, chvilku mu trvalo, než na to přišel, ale nebyl za to vyhozen. My ostatní jsme už věděli, co nás čeká..

Opakovači šli nakonec a já měl tu smůlu, že jsem šel úplně poslední, takže opět nervozita jak prase. Předemnou minimálně 4 lidi vypadli, možná více.. Vím, že 1x za míření mimo bezpečný směr a 2x prsty v lučíku..

Dle očekávání byla zbraň natažená s nábojem v komoře a zajištěná.. Zásobník ven, odjistit, kontrola zbraně, RJ a odložit.. Povel provést rozborku zbraně, kde jsem položil otázku, zda mohu považovat zbraň jako bezpečnou, bylo mi řešeno, že ano, jelikož jsem jí měl stále pod kontrolou. Takže rozborka, kontrola hlavně, složit, 2x natáhnout, kontrola šachty a komory, RJ a odložit..

Povel napáskovat dva náboje a připravit ke střelbě.. Takže jsem čistě napáskoval, vrazil zásobník a natáhl. Povel jedna rána na cíl, cvak, selhač. Hlásím závadu, čekám 30 vteřin, po chvíli pokyn že čas uplynul. Zásobník ven, vybití a kontrola zbraně, RJ. Otázka, jak budu postupovat, takže klasika otisk=vadný náboj, dát správci střelnice, bez otisku=chyba zbraně, puškař.

Povel vložit zásobník se zbývajícím nábojem a připravit se ke střelbě.. Takže zásobník dovnitř, natáhnout, mířit a čekat. Povel ukončit střelbu, zásobník ven, vybití a kontrola zbraně, RJ.

Postupuji do poslední fáze..

Než střelba začala, spekulovali jsme, zde si dávat nástřelné, protože to v principu znamená manipulaci navíc a nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu. Komisař nás ujistil, že zkouška je nyní v našich rukách, zda nastřílíme. Pokud nevytvoří nikdo nebezpečnou situaci, nebude vyhazovat za drobné chyby.

Na pultu ležela zbraň ve střelecké pohotovosti s prázdným zásobníkem vedle. První povel byl, že zbraň je v bezpečném stavu, nemusíme provádět kontrolu. Po vystřílení nábojů nechat zbraň na záchytu, ukázat prázdný zásobník a odložit. Nebyl to takový ten vojenský přístup, prostě napáskujte zbraň, nabijte a palte 3/5 na cíl. Nevyžadoval "ke střelbě připraven", "střelba ukončena"..

výsledek byl 5 z 5, ZP vystaven pak v Mělníce na počkání včetně NP a hotovo

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2233

Příspěvek#6416 » pát 19. led 2024, 11:00

K té debatě nad začátkem praktické části:
"Komisař se omluvil, opět poznámka směrem k policii, že termín a místo určila ona."

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 3000

Příspěvek#6417 » ned 3. bře 2024, 19:34

Zaslechl jsem jpp východní Čechy
, že po střelbě na ff jsou komisaři při zkouškách na zp (manipulace popř manipulace při střelbě) mnohem přísnější (a vyhazuji za maličkosti) . Je to pravda dle vašeho pozorování?



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#6418 » ned 3. bře 2024, 21:08

Jako komisar (ne vsak z vychodnich cech) prohlasuji ze "ffuk" na to jak zkousim nema vliv....

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4579

Příspěvek#6419 » pon 4. bře 2024, 09:34

Audis : Nic takového jsem ani nezaslechl, natož abych to dělal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti