Praktická část zkoušky OZ – co Vás může potkat



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#6151 » čtv 18. čer 2020, 20:16

Začínáte být moc hodní, [nadsazka] vzdyt to je jeden z nasich argumentu, ze to nedostane kazdej [/nadsazka] :-D

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6152 » čtv 18. čer 2020, 20:21

Beru nadsázku, ale oni byli dnes opravdu dobří.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6153 » čtv 18. čer 2020, 21:23

Vsichni dva, vsichni tři, či snad všichni čtyři ? :mrgreen:

@rumburak, neboj ja to zachranuji [takynadsazka](takovou % neuspesnost jak ted jsem ja sam dlouho (nebo vubec) nezazil

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#6154 » pát 19. čer 2020, 10:35

všichni 6 :lol: :lol: :lol:



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#6155 » pát 19. čer 2020, 22:19

to bude tim ze celou koronu drepeli doma a trenovali :D :D :D



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#6156 » čtv 9. črc 2020, 00:15

Zdravím všechny,
chtěl bych se zeptat na poslední krok při bezpečnostní kontrole zbraně v návaznosti na následnou rozborku. Trochu v panice v předvečer/noc zítřejší zkoušky ráno (omlouvám se proto, jestli je dotaz "hloupý" a jen ze stresu) jsem znejistěl ohledně zcela správného postupu a následný průběhu (harmonogramu) u zkoušky - také proto, že se liší informace, jež mi dal instruktor na střelnici v přípravném kurzu s těmi, jež jsou k dohledání na internetu/instruktážních videích apod. Když jako první provádím kontrolu zbraně se všemi náležitostmi, tak jako poslední krok (po ráně jistoty/vypuštění kohoutu) mám zbraň odložit a ponechat prázdný zásobník mimo zbraň ? - tento postup udává většina instruktážních zdrojů. Nebo vrátit prázdný zásobník do zbraně a až poté zbraň odložit se zásobníkem uvnitř? - tento postup mě řekl instruktor. A to z důvodu, že když poté dojde na rozborku, tak opět logicky přichází první na řadu kontrola zbraně s vytažením zásobníku, jakožto prvním krokem. Když tento však již leží na stolku, tak jej logicky nemohu ze zbraně vytáhnout, abych kontrolu provedl, a proto mi instruktor doporučil jej do zbraně vrátit, ať člověk nezačně nějak zmatkovat a zásobník do zbraně vracet a hned vytahovat atd... Nevím totiž jaký je sled událostí u zkoušky - zda komisař se zbraní po prvotní bezpečnostní kontrole manipuluje ve smyslu vrácení zásobníku do zbraně, nebo pokyn vykonat rozborku nastává hned po prvotní kontrole. Doufám, že jsem situaci popsal alespoň trochu srozumitelně, možná jde o banalitu, ale nerad bych nějak zbytečně zpanikařil. Mockrát děkuji za reakce, ikdyž vím, že je již pokročilá hodina a začal jsem to řešit trochu "s křížkem po funuse", jelikož odpověď již nemusím do osmé hodiny ranní dostat :D
TS

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#6157 » čtv 9. črc 2020, 04:46

Po kontrole bezpečnosti zbraně můžeš zkontrolovanou zbraň odložit bez zásobníku. Pokud bys byl následně vyzván k rozborce, zkontroluješ jen, zda je prázdná zásobníková šachta (malík ruky, pohled) potom komora, hlaveň a rozebíráš. Logicky přece nebudeš tahat zásobník, když jsi ho už vytáhl! A zkouška je z bezpečné manipulace a ne z "předepsaného postupu". Doporučuje se říkat nahlas dopředu co budeš dělat (jednak si to uvědomíš a můžeš se sám opravit -dokud to jen říkáš ještě jsi chybu neudělal) a taky to značně uklidňuje zkoušejícího a přihlížející policajty - s předstihem vědí co se chystáš "provést". (Ale jestli jsi to netrénoval, tak si to raději vyzkoušej a když ti to nepůjde tak se do toho nenuť hlavní je klid a soustředěnost.)



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#6158 » čtv 9. črc 2020, 05:20

jezekif píše:Po kontrole bezpečnosti zbraně můžeš zkontrolovanou zbraň odložit bez zásobníku. Pokud bys byl následně vyzván k rozborce, zkontroluješ jen, zda je prázdná zásobníková šachta (malík ruky, pohled) potom komora, hlaveň a rozebíráš. Logicky přece nebudeš tahat zásobník, když jsi ho už vytáhl! A zkouška je z bezpečné manipulace a ne z "předepsaného postupu". Doporučuje se říkat nahlas dopředu co budeš dělat (jednak si to uvědomíš a můžeš se sám opravit -dokud to jen říkáš ještě jsi chybu neudělal) a taky to značně uklidňuje zkoušejícího a přihlížející policajty - s předstihem vědí co se chystáš "provést". (Ale jestli jsi to netrénoval, tak si to raději vyzkoušej a když ti to nepůjde tak se do toho nenuť hlavní je klid a soustředěnost.)



Moc děkuji za odpověď! :) Trénoval jsem dostatečně, takže technicky vzato by problém být neměl. Přesně jak říkáš jsem si myslel z logiky věci, že bych měl postupovat, ale v nervozitě jsem si radši říkal, že se zeptám. Co se "říkání nahlas" týče, tak taky oceňuji tento poznatek, myslel jsem si spíše, že má člověk jen konat bez "zbytečných řečí", takže další dobrý tip :)

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#6159 » čtv 9. črc 2020, 05:47

U nás na zkoušce, jestli si dobře pamatuju, se odkládala zbraň se staženým závěrem a vyndaným zásobníkem. EDIT: Ok, nepamatuju si to vůbec, teď jsem se ve vlastním příspěvku dočetl, že to bylo po ráně jistoty a už vůbec si nejsem jistej jestli zásobník byl nebo nebyl mimo zbraň. :D
Ať tak, či onak, inspektor to vše před zkouškou předvede a řekne.

Každopádně, když ho tam nedáš, tak nic nezkazíš. O to bezpečnější bude. :D
Když bude inspektor chtít zásobník zpět, tak to řekne. Rozhodně to není chyba.

P.S. Ještě bych doporučil si dát pozor, kromě bezpečného prostoru, na prsty před hlavní. Málem se mi to povedlo, když jsem přehmatával při rozborce.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6160 » čtv 9. črc 2020, 07:31

@dzimi, neni to inspektor ale komisar, a predvadet by to pred zkouskou tak nejak nemel.... rict asi ano

Ponechani zaveru vzadu na zachytu je jedna z pripustnych moznosti odlozeni to ano, ale v ramci kontroly zasobnik predtim samozrejme ven...

K dotazu tazatele: vracet zasobnik po kontrole neni nutno. Pokud by hned bezprostredne nasledovala rozborka, tak by ani nemuselo byt nutne kontrolovvat (ale v pochybnosti radeji zkontroluj, komisari jsou ruzni napriklad ....)
Tvuj instruktor to mozna myslel tak, abys jako nezkuseny a vynervovany novacek delal vse stejne a tedy automaticky, ale nevim...

Ps treba precte.....
Naposledy upravil(a) skagerak dne čtv 9. črc 2020, 07:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#6161 » čtv 9. črc 2020, 07:41

@skagerak: Ano, komisař. :)
Přestávám si už bejt i jistej, jak se jmenuju, ale řekl bych, že minimálně krátkou nám předvedl.

Stejně už si to dotazovatel nepřečte, jelikož už tam je. :) Tak mu budeme držet palce.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#6162 » čtv 9. črc 2020, 08:21

skagerak píše:... predvadet by to pred zkouskou tak nejak nemel.... rict asi ano

Přesně, a pokud to neřekne klidně se komisaře zeptat. Za dotaz jestli má odložit zbraň se zásobníkem/bez ve střelecké pohotovosti/s vypuštěním na ozub/s ránou jistoty mu nikdo hlavu neutrhne.
Bohužel asi píšu pozdě, tak snad to dobře dopadne.
Naposledy upravil(a) gogan dne čtv 9. črc 2020, 08:22, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#6163 » čtv 9. črc 2020, 08:21

omyl, chtěl jsem editovat dal jsem citaci ...



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#6164 » čtv 9. črc 2020, 15:38

Nakonec vše dobře dopadlo, komisař velmi příjemný a ochotný nekonfliktní mladý borec, za cca 10 min jsem byl hotový jak s manipulací tak střelbou. Vložím ještě recenzi do příslušného topicu, každopádně moc děkuji všem za ochotu a a pohotové reakce!

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#6165 » čtv 9. črc 2020, 18:15

Gratulujeme! :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů