Novela evropske smernice o zbranich



Kozel
Příspěvky: 64

Příspěvek#4531 » stř 6. led 2021, 18:30

Taky díky, až to bude aktuální, vyřídím si povolení nebudu teď dělat žádné unáhlené akce :-)

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#4532 » stř 6. led 2021, 18:45

https://www.youtube.com/watch?v=5BjrJnTEaAA
„Právo mít zbraň je důležité. Díky zákonu se nyní lidé v ČR mohou efektivně bránit.“ – Jan Korecký
Témata rozhovoru
0:00 Čím více zbraní, tím nižší kriminalita
2:35 Použití zbraně a výcvik střelce
6:15 Postup získání zbrojního průkazu
10:25 Víc zbraní kvůli koronaviru v Česku
13:25 Případ střelce v nemocnici
16:25 Branná výchova a zbraně doma
Copyright © XTV s.r.o.

Uživatelský avatar
ZelenyVerdi
Příspěvky: 7

Příspěvek#4533 » pát 8. led 2021, 22:00

Zdravím. Jsem začínající střelec a sotva jsem se zorientoval ve stávajícím zákoně vykukuje na mě další. Chtěl bych si v dohledné době koupit AR-15 a nějaké zlé 30 ranné zásobníky do mého glocka. Chápu to správně tak, že po vstoupení nového zákona v platnost budu moct zajít na policii a zažádat si o nárokovou výjimku na zásobníky, potom si budu moct koupit ar-15 jako zbraň kategorie B protože bude mít přes 60 cm ? Budu moct potom do té nové pušky dávat 30 ranné zásobníky ?



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#4534 » pát 8. led 2021, 23:52

To AR si tiež kúpiš na nárokovú výnimku ako A-I (ak máš existujúce nakúpko, tak ho pri registrácii zbrane necháš zdarma vymeniť za tú výnimku). Potom kapacitu zásobníkov neriešiš.

Edit: Do Glocka, ktorého už máš, môžeš samozrejme používať a nakupovať akékoľvek zásobníky na základe aktuálneho preukazu zbrane (grandfathering).



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4535 » sob 9. led 2021, 07:38

ZelenyVerdi píše:Zdravím. Jsem začínající střelec a sotva jsem se zorientoval ve stávajícím zákoně vykukuje na mě další. Chtěl bych si v dohledné době koupit AR-15 a nějaké zlé 30 ranné zásobníky do mého glocka. Chápu to správně tak, že po vstoupení nového zákona v platnost budu moct zajít na policii a zažádat si o nárokovou výjimku na zásobníky, potom si budu moct koupit ar-15 jako zbraň kategorie B protože bude mít přes 60 cm ? Budu moct potom do té nové pušky dávat 30 ranné zásobníky ?


Myslím, že ta odpověď od @machoh je neúplná a pokusím se to upřesnit:

1. AR-15: Zmiňujete, že si chcete AR-15 koupit po vstupu novely v platnost. Tady to můžou být dvě možnosti. Pokud je ta AR-15 ka vyrobena origo jako samonabíjecí, tak na to potřebujete nákupko na B. Pokud je ta AR-15 předělaná z automatu a je nyní samonabíječka, tak budete potřebovat povolení na A-I.

1a. AR-15 a 30 ranné zásobníky: Ne, když AR-15 pořídíte po novele (a je jedno zda B nebo A-I), tak do ní nemůžete jen tak vkládat 30 ranné zásobníky. Můžete vkládat max. 10 ranné zásobníky. Novela Vám však dává možnost požádat si (třeba zároveň s registrací té zbraně) o nárokovou vyjímku na ty nadlimitní zásobníky (pro AR-ko jako dlouhou zbraň vše co je nad 10 nábojů). Jakmile vyjímku budete mít, tak do AR-15 ky můžete bez legálních problémů vkládat zásobníky, které mají kapacitu nad 10 ran (tedy i ty 30 ranné).

2. 30 ranný zásobník do Glocka: Jakmile budete mít tu vyjímku na zásobníky zmíněnou v bodě 1a, tak ta platí na všechny zásobníky, pro dlouhé zbraně i pro krátké zbraně. Takže jakmile ji máte, neřešíte. Můžete pro Glocka ty 30 ranné zásobníky jak nakupovat, tak v něm používat.
Naposledy upravil(a) Netrefil dne sob 9. led 2021, 07:40, celkem upraveno 1 x.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4536 » sob 9. led 2021, 07:39

Až po odeslání svého příspěvku jsem si všimnul, že @machoh svůj příspěvek mezitím doplnil.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#4537 » sob 9. led 2021, 08:42

1) Začínající střelec co si chce v dohledné době koupit AR, by neměl vymýšlet cypoviny jak to bude až vstoupí novela v platnost a koupit si ho skutečně v dohledné době - tedy před platností novely zároveň s nadlimitním zásobníkem.
2) I poté, co novela nabude platnosti bude AR zbraň kategorie B (pochybuji, že by v republice byly k mání nějaké původně samočinné AR [vedené tak v CRZ] posléze předělané na samonabíjecí).
3) Podle vysvětlujícího článku LEXu se grandfathering týká i zásobníků samotných (už to tu bylo zmiňováno).
4) Výjimka na zbraň je na tu jednu konkrétní a je nároková, na zásobníky (nemají čísla) je jedna výjimka na všechny a je rovněž nároková z důvodů, které jsou stanoveny zákonem.
5) Kromě toho, si stejně musíme počkat na prováděcí předpis, abychom věděli více. Například zda omezovač kapacity vložený do nadlimitního zásobníku ze zlého udělá či neudělá hodný.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4538 » sob 9. led 2021, 09:58

Máte naprostou pravdu, akorát neodpovídáte na jeho dotaz. :-)

Uživatelský avatar
ZelenyVerdi
Příspěvky: 7

Příspěvek#4539 » sob 9. led 2021, 10:15

Pánové, děkuji za pohotovou odpověď :)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#4540 » sob 9. led 2021, 10:27

I odpovídám, hned v první větě, má si koupit AR, nebo alespoň zásobník už teď, Pak nebude muset žádat o výjimku na A-I. Jo kdyby se ptal někdo kdo teprve bude skládat zkoušky OZ pro nabytí ZP ... to by byla jiná. I když i ten si zatím ještě stále může spolu se svou tetičkou, synáčkem i dalšími koupit jakýkoliv zásobník, protože to zatím jsou "rohlíky na krámě". Pokud pak skutečně bude platit výklad LEXu, o grandfatheringu pro takové zásobníky tím lépe! I kdyby neplatil stejně si ho chce ZV koupit, tak jej už bude mít a jen si zažádá o výjimku na A-I(nepříliš pravděpodobná varianta).



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4541 » sob 9. led 2021, 10:39

I neodpovídáte. On se neptá, zda si ji má koupit teď nebo po novele...
Ale končím, abych neplevelil.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#4542 » sob 9. led 2021, 11:50

Já mám ještě takovou jednu myšlenku, čistě můj názor, proč jsem radši koupil pár zlých zbraní dříve něž jsem plánoval, aby to bylo před novelou. Předpokládejme, že retrospektivní účinnost zákona v ČR neprolomí ani EU, to je už dost velká hranice.

ALE .. umím si představit, že by za pár let nějaký aktivní politruk prováděl revize národních implementací a došel k závěru, že naše implementace naprosto není v duchu EU nařízení a už vůbec ne v duchu evropských hodnot a budovatelských principů a je potřeba napravit některá pochybení, například zrušit platnost "protievropských" kategorií A-I apod..

Podle mě čím dříve, tím větší jistota (či šance, naděje, chcete-li :D). Nejlépe jsou na tom ti, co to stihli před nařízením samotným.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#4543 » stř 13. led 2021, 14:16

Nevite nahodou od kdy ma novela nabyt ucinnosti? V samotnem textu novely je napsano: "Tento zákon nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení.". Novela byla odeslana k publikaci ve Sbirce zakonu 23.12.2020 a od te doby jsem nic noveho nenasel.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#4544 » stř 13. led 2021, 15:09

Přesně jak se píše, 15. den poté co vyjde v té sbírce zákonů... že to bylo posláno k publikaci 23.12. nehraje roli.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#4545 » stř 13. led 2021, 18:38

Předpoklad je půlka února. Zatím to nevyšlo, sledovat to můžeš přímo ve sbírce na webu: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Petr z Braníka a 15 hostů