Novela evropske smernice o zbranich

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4201 » ned 25. říj 2020, 11:53

Může i civil, který nesportuje. A pokud sportuje, pořadatel musí mít zbrojní licenci a vydat potvrzení.

Policie udělí výjimku ... A-I, pokud to neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, držiteli
b) zbrojního průkazu skupiny B nebo E ... z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle
c) zbrojního průkazu ... pro vzdělávací, kulturní, výzkumné a historické účely,nebo
d) zbrojního průkazu skupiny B nebo E ... jde-li o zbraň, na níž byl vydán průkaz zbraně nejpozději ke dni 13. června 2017.

Policie udělí výjimku ... také držiteli zbrojního průkazu skupiny B, C nebo E, který předloží potvrzení vydané držitelem
zbrojní licence, který se vrámci své činnosti zabývá sportovní střelbou, zekterého vyplývá, že
a) tento držitel během posledních 12 měsíců aktivně trénoval nebo se účastnil soutěží vestřelbě a
b) zbraň splňuje specifikace požadované pro příslušnou sportovní střeleckou disciplínu.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#4202 » ned 25. říj 2020, 12:26

Na první pohled mi to připadá, že nosit HP bude i nadále nelegální.
projednávaná novela píše:z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle
Takže bude možnost naládovat expanzy za účelem HD (=držení), nebo třeba učitelka v mateřince (se souhlasem ředitelky dtto), ale už ne na ulici nebo jiné veřejně přístupné místo.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4203 » ned 25. říj 2020, 12:29

Pokud nejde o "zbraň, na níž byl vydán průkaz zbraně nejpozději ke dni 13. června 2017", vidím to stejně.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#4204 » ned 25. říj 2020, 12:45

Lynx: díky, nečetl jsem odstavce pozorně až do konce.
Je to lepší než nic, ale škoda, umím si představit řešení, že lidi se skupinou E by nemuseli žádat o výjimku na střelivo typu HP.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#4205 » ned 25. říj 2020, 14:58

Mno, ve veřejných prostorech se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle, neozbrojení civilisté...



sirda
Příspěvky: 9

Příspěvek#4206 » ned 25. říj 2020, 15:09

Lynx píše:
Jestli to chápu správně, samonabíjecí s vojenským vzhledem budou A-I, na nárokovou výjimku (odpovídá dnešnímu B). A bez omezení počtu "nadkapacitních" zásobníků (jedna generální výjimka).

A nakonec, Žádost o povolení k nabytí zbraně kat. B by měla být zjednodušena a v případě elektronického podání také osvobozena od správního poplatku.


Nebude tedy kat.B zrušena nahrazením A-I?

Jaké zbraně tedy budou spadat do kat.A-I? Pokud půjde o podkategorii A zakázaných, a kat.B by se zrušila, lze si vůbec zažádat o NP na jakoukoliv samonabíjecí pušku? (do jakékoliv přeci dáš zasobník s více než 10 náboji)



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#4207 » ned 25. říj 2020, 15:27

sirda: treba pistole apod. do A-I spadnou jen ty "nebezpecne s vojenskym vzhledem" apod kraviny co si EU vymyslela a chce je to A.



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#4208 » ned 25. říj 2020, 15:30

Kategóriu B nikto neruší, proste veci ktoré chcela komisia zakázať sa presunú do A-1 ktorá má na papieri vyzerať obmedzene, ale reálne bude fungovať ako dnešné B.
V A-1 budú prerábky z automatov a všetko v čom chce človek používať nadlimitné zásobníky. "Vojenský vzhľad" sa v konečnom návrhu vôbec nerieši, tá vec sa nakoniec nedostala ani do smernice...



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#4209 » ned 25. říj 2020, 16:03

@sirda četl jsi vůbec tu novelu?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4210 » ned 25. říj 2020, 16:31

ViralWinter: a kdo ji četl? :) Asi bych byl shovívavý k těm, kteří nemají čas, chuť, nervy... na to, aby tohle četli, stačí, když zákony dodržují. K návrhu zákona jsem tu dělal výtah, ale po těch pozměňovacích návrzích jsem to nečetl ani já. Vycházím ze shrnutí LEXu a počkám si na uveřejnění ve sbírce.



ViralWinter
Příspěvky: 659

Příspěvek#4211 » ned 25. říj 2020, 17:11

@Lynx: No jo, ale "vojenský vzhled" vypadl z návrhu směrnice někdy v roce 2017 nebo kdy, takže jsem byl lehce v šoku, že to tu vůbec zaznělo, protože do návrhu naší novely vůbec nikdy ani nedoputoval :D

A stáhnout si ze stránek Sněmovny PDFko a Ctrl+F v něm zahledat "A-I" zvládnu i já, takže...
Zbraněmi kategorie A-I jsou a) zbraně

1. samočinné, u nichž došlo k úpravě na samonabíjecí palné zbraně,
(přihlaste se, kdo z vás má, nebo se chystá koupit opravdu předělávku samočinné kosy a ne jen samonabíječku složenou z původních dílů, která byla do CRZ zapsána jako nová samonabíjecí?)

2. samonabíjecí pro střelivo se středovým zápalem, do kterých je vložen příslušný nadlimitní zásobník,
(je vložen, ne lze vložit)

3. dlouhé samonabíjecí pro střelivo se středovým zápalem původně určené ke střelbě z ramene, vybavené skládací, zasouvací nebo bez použití nástrojů odnímatelnou ramenní opěrou, přičemž po jejím sklopení, zasunutí nebo odejmutí je délka zbraně menší než 600 mm a není ovlivněna její funkčnost,
(už jste takovou dlouhou někdo viděli?)

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4212 » ned 25. říj 2020, 17:26

Moc se omlouvám za způsobené trauma. Můžeš mě zažalovat.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#4213 » ned 25. říj 2020, 19:34

ViralWinter píše:
Zbraněmi kategorie A-I jsou a) zbraně

1. samočinné, u nichž došlo k úpravě na samonabíjecí palné zbraně,
(přihlaste se, kdo z vás má, nebo se chystá koupit opravdu předělávku samočinné kosy a ne jen samonabíječku složenou z původních dílů, která byla do CRZ zapsána jako nová samonabíjecí?)
Nemám ZL a nevím, jaké údaje se vedou v CRZ. Opravdu je tam rozlišeno, jestli jde o předělávku, složeninu nebo novovýrobu? Já třeba nevím, jak vznikly moje ošklivé pušky vojenského vzhledu. Zatím to neřeším, protože grandfathering. Ani nevím, jestli mi někdo dá vědět, co zústává B a co přejde do A-I.



machoh
Příspěvky: 114

Příspěvek#4214 » ned 25. říj 2020, 20:18

Ničomu čo už je k dnešku registrované sa kategória meniť nebude, to je pointa grandfatheringu.
A rozlíšené to tam pokiaľ viem nie je, z čoho sa dá odvodiť presný počet zbraní, ktorých sa tento problém bude týkať ;-)



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#4215 » ned 25. říj 2020, 22:26

Kategória sa samozrejme zmení, Grandfathering spočíva v tom, že ostaneš oprávneným držiteľom a nemusíš o nič žiadať.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: T.waroh a 17 hostů