Novela evropske smernice o zbranich



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#4516 » úte 5. led 2021, 13:01

Vždyť je to dobrá zpráva, skautíci i tetičky (i Muhamadové) bodou v klidu.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4517 » úte 5. led 2021, 13:44

Jen pro upřesnění...jak by jste mi doporučili (vizuálně) rozlišit:

a) nadlimitní zásobník, který jsem vlastnil už před novelou a používal ho ve zbrani X
b) nadlimitní zásobník, který nevlastním, mám ho v držení, a před novelu ho používal ve zbrani X
c) nadlimitní zásobník, který nevlastním, nemám ho v držení, ale mám k němu právo k nakládání a mám v úmyslu ho používat ve zbrani Y, kterou si koupím po novele
d) nadlimitní zásobník, který nevlastním, nemám ho v držení, ale mám k němu právo k nakládání a nemám ho v úmyslu použít v žádné zbrani
e) nadlimitní zásobník, který koupím po novele s úmyslem ho nepoužít ve zbrani X
f) nadlimitní zásobník, který koupím po novele s úmyslem ho nepoužít ve zbrani X, ale použít ve zbrani Y
g) nadlimitní zásobník, který koupím po novele s úmyslem ho použít ve zbrani X
h) nadlimitní zásobník....atd atd.

, abych v tom měl trochu přehled a věděl jaké papíry ke kterému potřebuju.

Myslíte že nastříkat e) žlutýma hvězdičkama a g) žlutýma hvězdičkama na modrém pozadí by mohlo vypadat esteticky? :)



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#4518 » úte 5. led 2021, 16:45

Netrefil: Ty to moc rešíš, prostě zásobníky si budeš kupovat jako doteď, problém nastane, až ho dáš do zbraně a někdo tě uvidí/nabonzuje ... a ty budeš mít zbraň koupenou po novele a nebudeš mít povolení k zásobníku.



getsome
Příspěvky: 616

Příspěvek#4519 » úte 5. led 2021, 17:05

@Netrefil
Pokud mám nadlimitní zásobníky, které jsem měl už před účinností novely, jak při případné kontrole policií prokážu, že jsem je měl už před účinností novely?

Povinnost prokázat porušení zákona je na straně státu, v případě pochybností je tedy na policii, aby prokázala, že jste předmětný zásobník před účinností zákona neměl.

Co když vlastním jak krátkou, tak dlouhou zbraň, používající stejné zásobníky s kapacitou mezi 10-20 náboji? Potřebuji povolení pro jejich nabývání?

Definice nadlimitního zásobníku se odvíjí od zbraně, do které je vložen. Z toho plyne, že po účinnosti zákona můžete takové zásobníky nabývat i bez povolení, ale používat je smíte pouze v krátké zbrani. Pokud je chcete používat v dlouhé zbrani, vyřiďte si některé z výše zmíněných povolení.

K tomu je nutno dodat, že pokud jste předmětné zbraně měl již před účinností zákona, pak se podle přechodných ustanovení považuje ta dlouhá zbraň za zbraň kategorie A-I a vy jste považován za oprávněného majitele a držitele výjimky A-I. Máte tedy automaticky oprávnění nabývat nadlimitní zásobníky, které do této zbraně patří.

Papír nepotřebuješ, výjimka na nabytí se ověřuje při nákupu skrz CRZ.

Ale klidně si je hvězdičkama označ, aspoň na střelnici hned poznáme "jo, to je tamten..."



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4520 » úte 5. led 2021, 17:25

kk píše:Netrefil: Ty to moc rešíš, prostě zásobníky si budeš kupovat jako doteď, problém nastane, až ho dáš do zbraně a někdo tě uvidí/nabonzuje ... a ty budeš mít zbraň koupenou po novele a nebudeš mít povolení k zásobníku.


Už jsem klidný! Děkuji za osvětu.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4521 » úte 5. led 2021, 17:51

getsome píše:Papír nepotřebuješ, výjimka na nabytí se ověřuje při nákupu skrz CRZ.


Omlouvám se za OT, ale .... máte smysl pro humor?



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#4522 » úte 5. led 2021, 18:00

Netrefil: Klidný být nemůžeš nikdy, ale já bych se v takové situaci s policajtama hádal, jako že zásobníky mám koupeny už dlouho před novelou, tak ať mi dokážou že ne (protože účtenku nemám, protože nebyla povinost to prokazovat).
Jak píšeš sám, od kdy mám zbraň ať si policajti ověří v CRZ. Teda do doby než jim to někdo nabourá a celou slavnou CRZ někdo smaže včetně záloh ... :twisted: :roll: :lol:

To nic nemění na tom, že sdílím názor většiny o tom, že je to postavené na hlavu, no ale vlk se nažral a koza zůstala celá.



Kozel
Příspěvky: 64

Příspěvek#4523 » úte 5. led 2021, 20:30

jezekif píše:
Netrefil píše: Jediná možnost byla poslat Brusel do brusele formou ústavního dodatku, ale k tomu neměl nikdo z vrchnosti chuť a ani odvahu.

Brusel netřeba posílat kam patří pomocí ústavního dodatku, ještě pořád jsme i přes různé smlouvy samostatný a svrchovaný stát. Přestože se tak naše vrchnost obvykle nechová ( s výjimkou Bureše a jen v případě, že se ho to týká osobně - jeho a dotací pro Agrofert co vůbec není jeho.)
Co se týká nadlimitních zásobníků tak z LEXu to vysvětlovali, že kdo má před platností novely jakýkoliv "zlý" zásobník může ho i nadále mít a používat, jen jej nesmí prodávat, dát... někomu, kdo nemá výjimku. Tedy babička i s tetičkou, pokud obě vlastnili nadlimitní zásobníky je spolu mohou směňovat dle potřeby i když nemají ZP, a po jeho dodělání by je mohli i používat v příslušné zbrani. Jak to bude vykládat PČR a další stejně teprve uvidíme.


To by tedy chtělo, aby do chlívku Agrofertu přibyl nějaký český výrobce zbraní, nebo podobně :-) :-) To by nastal potom ten správný lobbing v Bruseli, schůzky s Macronem atd :-) :-)

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#4524 » úte 5. led 2021, 22:38

To je holt jako "kontrolní kontrola". Kdo moc mluví, ať se nediví... Když už se náhodou někdo zeptá, tak
a) začnu koktat, že tohle je ten zásobník, co jsem měl povolený, nebo teda jsem ho měl už dřív, vlastně já ho nevlastním, ale možná jsem ho tam dal, už přesně nevím, ale nechtěl jsem střílet tak mě prosím neflastrujte
nebo
b) odpovím, že postupuji v souladu s příslušným zákonem, pokud se domníváte, že ne, dokumentujte si v souladu se svými pravomocemi, ale budete si mě muset předvolat k podání vysvětlení (kam přijdu připraven)

Ten zákon je bohužel napsaný tak, že už nic nedává smysl a vše je možné. A tedy postupem času nutně vzniknou mezi střelci a (některými) policisty určité rozpory o interpretaci. Naštěstí je ten zákon napsaný tak, že už nic nedává smysl a vše je možné (a zatím v této zemi alespoň většinou platí presumpce neviny). Že si protiřečím? Ne, jen jsem to už četl :-D

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#4525 » úte 5. led 2021, 23:30

bohužel ... naštěstí
:thumbup: :thumbup: :thumbup:



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#4526 » stř 6. led 2021, 08:34

Mám dotaz.. Pročetl jsem si to a chytrý z toho nejsem. To je samá teta, skaut a banány :oops:
Pokud zvažuji do budoucna pořízení dospělé samonabíjecí AR15, a chtěl bych využívat legálně zásobníků na 30nábojů, chápu-li to správně, ideální doba na pořízení zásobníků je teď? S tím, že si uschovám doklad o koupi pro případné dokládání? Zbraň pořídím třeba za rok se zásobníkem na 10nábojů a vše bude legislativně v pořádku?
Díky



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#4527 » stř 6. led 2021, 08:39

kludne nakup kolko chces jakych chces a nechaj si paragon, mozes nim v pripade sporu dokazovat grandfathering. Ale tiez kludne nekupuj nic, po vstupeni v platnost vypises jednu ziadost (narokovu vynimku na A-I pre nadlimitne zasobniky, 200kc papierovo alebo zdarma elektronicky) a defacto si v tom momente na urovni terajsieho stavu, stale je vsetko legalne



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#4528 » stř 6. led 2021, 08:56

Chápu. Takže postup co jsem popsal mi zaručí legální držení a užívání "nadlimitních" zásobníků stejně, jako když bych si po začátku účinnosti zažádal o výjkmu.

Jde o to, jak pak budou posuzovány ony výjmky.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#4529 » stř 6. led 2021, 09:07

Ne!
1. Institut tzv. "grandfatheringu" se týká zbraní, nikoliv zásobníků.
2. Nebude možno (legálně) používat nadlimitní zásobníky ve zbrani, ke které není tzv. "grandfathering"
3. Pokud bude člověk chtít používat nadlimitní zásobník do zbraně registrované po vstupu novely v platnost (tj. bez grandfatheringu), bude potřebovat nárokové povolení/vyjímku od PČR na používání těchto nadlimitních zásobníku ve zbrani

Zásobníky si kupte, ale do foroty je kupovat nemusíte! Když si zbraň pořídíte po nabytí novely v platnost a budete ty nadlimitní zásobníky chtít používat v té nové zbrani, tak si při registraci té své nové zbraně zároveň bezplatně požádáte o povolení/(vyjímku) na ty zásobníky a hotovo.



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#4530 » stř 6. led 2021, 11:21

Děkuji. Nebudu to teda hrotit a až na to přijde, zkusím si vyřídit povolení :wave:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Destructor a 76 hostů