Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



pista1
Příspěvky: 109

Příspěvek#61 » pát 23. pro 2016, 23:10

Termín zkoušky: 23. 12. 2016
Místo: Česká Lesnická Akademie - Trutnov
Komisař: Petr Jiránek
Před zkouškou jsem jednou střílel se známým a jednou před 14 dny na 3h kurzu na střelnici v Trutnově. Teorie a testy nabiflovaný na tomto webu + apka na droida.

Ke zkoušce se dostavilo 12 lidí, nedorazilo asi pět.

Dva vypadli na testech. Jeden měl 2 chyby, ale na C to stačilo. Zbytek plný počet.
Ono začít se učit otázky 2 týdny před zkouškou není nejlepší, ale pán to bral už od začátku s humorem, že bude v 10 doma.
Sedm vypadlo na manipulaci: 30s na selhači, neprohlédnutí hlavně, neviděl náboj v komoře, vzal pistoli a ukazoval komisaři značku bez kontroly zbraně, při oznámení že v prostoru střelby je osoba sklonil hlaveň tak „že by si prostřelil nohu“ a ještě další co už si nepamatuju.
Takže ke střelbám jsme šli nakonec jen 3 a všichni nastříleli.

Zkouška probíhala klasicky. Po představení a vyřízení formalit jsme si vylosovali testy a na pokyn jsme začali vyplňovat. Odevzdával jsem první asi za 7 minut. Po vyhodnocení a oznámení výsledků testů byl briefing, kde nám komisař vysvětlil, jak si manipulaci představuje a zodpověděl dotazy. Pořadí jsme si mohli dohodnout mezi sebou.
Už když sem vešel, tak sem byl pěkně nervní, ale komisař byl super. Několikrát mě uklidňoval, ať se nestresuju, naprosto korektní, nevymýšlel žádný špeky. Podíval se, co mám za skupiny a určil, že budu manipulovat se vším.
Začal jsem popsáním všech zbraní. Pak komisař určil bezpečný prostor a přešli jsme k pistoli, která ležela s natáhnutým kohoutem a jak se ukázalo s nábojem v komoře, chtěl vědět co je kde na pistoli za značky a vidět ty z druhé strany. Začal jsem teda s kontrolou zbraně a popisoval jsem při tom, co dělám. (To jak sem zjistil, bylo na houby, protože přemýšlet nad tím co říkám a ještě to zároveň dělat, by vedlo k tomu, že to zblbnu. Takže jsem vždycky jen řekl, co udělám a pak to provedl.) Teď ani nevím, jestli jsem komisaři po kontrole ukázal to, co chtěl vidět. Po odložení zbraně velel komisař nabít jeden náboj a střílet. Vyfasoval jsem slabou ránu. Takže sem si dal zrovna rozborku pistole a prohlídku hlavně. Při sborce se mě tak klepali ruce, že sem závěr nasadil asi napopátý. Po složení a odložení jsme přešli k malorážce.
Při kontrole zbraně byla v komoře prázdná nábojnice, radši jsem zrovna vyjmul závěr a zkontroloval hlaveň. Opět nabít jeden náboj. A při hlášení připravenosti ke střelbě. Mě vstoupila osoba do bezpečného prostoru. Sklonil a zajistil jsem zbraň, komisař ohlásil ukončit střelbu, zkontroloval, odložil jsem na stůl a tím byla malorážka hotová.
Zbývala kontrola brokovnice, nabití a selhač. Komisař chtěl vědět příčinu závady a co s vadným nábojem. Komisař prohlásil, že mu to stačí, ze mě spadnul šutrák. A přísedící policista se mě zeptal, jestli si troufnu rozebrat brokovnici. To už byla brnkačka, akorát jsem jí začal pokládat zavřenou. No asi 15čísel nad stolem jsem si to uvědomil, zvednul jí zpátky a položil znova otevřenou.

Před odchodem na střelnici rychlý briefing, jaké budou povely a jak bude střelba probíhat. Vcelku mě překvapilo, když komisař prohlásil, že nebude vyžadovat kontrolu zbraně, tu že provedou oni a stačí jen střílet. Dokonce jsme dostali vybrat, jestli chceme na A,B krátkou, nebo dlouhou.

Na stavu jsem se stejnak do té komory radši podíval, přece nebudu riskovat, abych na poslední chvíli vylítnul. Tři nástřelný byly relativně v pohodě, dva v černým jeden těsně vedle. Ale pak to přišlo, začli se mě klepat ruce, nemohl jsem zaostřit mušku, jeden sem strhnul úplně mimo ale ty zbylý čtyři jsem nasázel do kruhů.

Kdybych nebyl takovej trémista a nervák, mohlo to být v pohodě a bez stresu.



wallander
Příspěvky: 7

Příspěvek#62 » stř 28. pro 2016, 15:22

Termín zkoušky: 15. 11. 2016
Místo: Písek, Hradiště
Komisař: Ing. Alois Kliš

Před samotnou zkouškou jsem si byl na Hradišti v Písku vyzkoušet manipulaci + střelbu pod vedením pana Kafky, což velmi doporučuji. Pan Kafka dělal do tohoto června komisaře, takže mě přesně vedl tak, jak probíhala i samotná zkouška. Za téměř dvouhodinový kurz včetně střelby si řekl 700 Kč, což je podle mě férová cena.

Samotná zkouška probíhala v klidu a přátelské atmosféře, účast přibližně 20 uchazečů. Byla to první zkouška pana komisaře Kliše, ale na jeho profesionalitě to nebylo poznat. Po napsání testu (vypadla přibližně třetina uchazečů), jsme zaplatili poplatek komisaři a kdo udělal test, šel na manipulaci. Zde byly k dipozici dvě krátké zbraně (čz 75 a čz 50), ze kterých si uchazeč jednu zvolil pro následnou manipulaci (většina brala čz 75), a dále zde byla malorážka a broková dvojka. Já dělal skupiny A,B,E, komisař když viděl, že umím, tak po mě chtěl jen krátkou. Manipulace klasika, předvést prohlídku zbraně za účelem zda není v nabitém stavu, rozborka, sborka, nabít dva školní do zásobníku, nabít zbran, vystřelit. Hlásil jsem postup při poruše, komisař jen kývnul hlavou, že dobře a řekl mi, abych vybil zbraň a odložil jí. Za tři minuty jsem byl pryč. Musím říct,že pan Kliš byl velmi tolerantní, pokud se člověk spletl, hned nevyhazoval a snažil se dotyčného spíše uklidnit. Po manipulaci následovali střelby, pak poplatek správci střelnice (1000 Kč) a předání osvědčení. Jediné mínus bylo to, že nebyla v provozu hospůdka na střelnici, a já samozřejmě zapomněl na svačinu. Zkouška začínala v devět hodin dopoledne a končila v jednu odpoledne. Nejvíc se protáhly střelby, trvaly skoro tolik, co manipulace s testem dohromady.



BlankaKovandova
Příspěvky: 1

Příspěvek#63 » stř 11. led 2017, 08:40

Termín zkoušky: 10.1.2017
Místo: Hradec Králové - střelnice Třebeš
Komisař: Bc. Jiří Krejčí + komisař v zaučení (jméno nevím)

13 účastníků, 2 vypadli na testech, zbytek plný počet, na manipulaci přišli dva opravkáři. Na manipulaci šli první opraváři. První prošel a upozornil nás, že komisař nacpal papírek do hlavní. Druhý opravkář neprošel - rána jistoty se zásobníkem.
Předem nás komisař upozorňoval, co po nás bude chtít a že simuluje závady na zbrani.
Nejdříve se mě zeptal, co je bezpečný prostor a poté ho určil.
Jako první jsem dostala do ruky malorážku - popsat hlavní části zbraně, co je to za ráži (věděla byste i v milimetrech). Zjistit bezpečnost zbraně (preferuje ránu jistoty). Po zjištění bezpečnosti jsem měla zbraň rovnou rozebrat. Rozebráno, hlásím neprůchozí hlaveň. Jak byste odstranila? Běžným čištěním nebo odnesu ke zbrojíři. Dobrý, složte a ověřte funkčnost zbraně. V pořádku. Odkládám se závěrem vzadu.
Poté jsem měla určit hlavní části pistole CZ 82. Určeno, připravit zbraň k čištění. Rozloženo, kontrola hlavně, tam opět papírek. Hlásím neprůchodná hlaveň. Jak byste řešila? Opět běžným čištěním nebo zbrojíř. Výborně. Složit zbraň.
Brokovnice. Máte nabito, zbraň je zkontrolovaná, můžete střílet. Jakože střílím. Rána nevyšla, co uděláte? Hlásím závadu, 30 s čekám. Výborně. Co pak? Zlomím, vyndám náboje, profouknu, prokouknu. Komisař určil, že závada je na náboji, jak byste to poznala? Náboj by byl ťuknutej. Výborně.
Zpátky k pistoli. Připravte zbraň ke střelbě. Od komisaře jsem měla skříplej náboj v komoře. Vyndám zásobník, viditelně zkontroluju komoru, vyhazuju náboj, rána jistoty. Napáskuju školní náboj do zásobníku. Dávám do zbraně, natahuju, hlásím ke střelbě připraven. Střílejte jeden náboj směr terč. Jakože střílím. Střelbu přerušit. Hlásím překážku na střelišti. Prst ze spouště, pojistka, odkláním do bezpečného prostoru. Komisař mě upozornil, že bezpečný prostor není hlava policajta ale chápe, že si kolega špatně sednul :) Střelbu ukončit. Vybít a předložit zbraň ke kontrole. Vyndávám zásobník, ukazuju komisaři, odkládám na stůl. Kontroluju komoru, ukazuju komisaři. Rána jistoty, okládám. Nikdo nic neříká, tak se ptám, jesli jako jo nebo jako ne. To se všichni začali smát, dokonce i komisař a odpovídá, že ano.

TAKŽE U PANA KREJČÍHO: pozor na ucpané hlavně, preferuje ránu jistoty, jak neukážete zásobník a zbraň po ukončení střelby jdete ven, bacha na bezpečené odkládání zbraně, čekat na povely - vlastní aktivita je nežádaná. Je hodně důsledný, na dost věcí se ptá a chce vidět, že opravdu se zbraněma umíte.

Nejčastější chyby u manipulace: nenapočítání do 30 u závady, neproběhla kontrola hlavně, odložená zbraň s nábojem v komoře, nehlášena závada, klasicky prst na spoušti a nezacvaknutý lučík.

Ze třinácti nás prošlo manipulací 7 a pak už všichni nastříleli v pohodě.
Skupinám A, B dal vybrat z čeho chtěji střílet.
C střílelo ze všeho
D jenom pistole na 15 m
E jenom pistole na 10 m

Dnes mažu na policajty dát žádost o ZP a rovnou na povolení pro nákup zbraně :)



karnas
Příspěvky: 2

Příspěvek#64 » pát 20. led 2017, 14:16

Ahoj vsem,

tremink zkousky: 19.1.2017
misto: Velvary
komisar: Ladislav Kaupe

na zkousce bylo cca 18 lidi, 3 nenapsali testy, pres manipulaci proslo 8, jeden nenastrilel malorazku, tedy zbrojni prukaz udelalo 7 lidi.

K testum asi neni co rici takze klasika. uz po testech jsem se pres kontakt dozvedel co je pan Kaupe zac. Evidentene i provozovatel strelnice potvrdil jen nejhorsi zkusennosti. Nicmene musim predem uvest na pravou miru, ze to co bylo o panu Kaupem napsano uz neplati a evidentne zmenil pristup.

Prisny stale je, ale rekl bych ze nedela svinarny. Trochu jsem mel problem s tim jak vyzadoval manipulaci. Tedy pistoli vzdy odkladat se zavrenym uzaverem po rane jistoty. Jsem zvykly odkladat se zachycenym zaverem coz on absolutne neuznava. Dale me prekvapila nutnost kontroly pred a po kazde manipulaci vcetne dvoji vizualni kontroly jak nabojove sachty tak nabojove komory a rane jistoty. Tady mi odpustil malou chybu kdy jsem po odstraneni zavady a odlozeni dostal povel nabijet. Znovu jsem provedl kontrolu pred nabitim, ale zapomel jsem dat ranu jistoty nebo vypustit kouhout a nacpal jsem zasobnik do prazdne zbrane s natazenym kohoutem. Domnivam se ze mi to odpustil protoze do te doby me chvalil za prikladnou manipulaci.

Jinak pistole byla vzdy pripravene s nabojem v komore s vycvaklym vytahovakem, tedy naboj vyskocil az po druhem stazeni zaveru. Kupodivu i ctvrty clovek se na toto nachytal i presto ze lide pred nim na to upozornovali. Tedy vyhazoval za naboj v komore, necekani 30 sec pri selhaci, nevyndani zasobniku. Nekdo nechal naboj v malorazce. Ja presto ze jsem mel ABE jsem manipuloval jen s pistoli.

Na strelbach s dlouhyma strileli jen cecka, zbytek jen s pistoli. Jak jsem jiz psal pistoli nastrileli vsichni, jeden nenastilel malorazku.s
Tedy za me pristup pana Kaupeho prisny ale naprosto korektni, mam informaci ze nan bylo hodne stiznosti a evidentne zmenil pristup.

Tot vse
H



stach
Příspěvky: 4

Příspěvek#65 » úte 24. led 2017, 12:22

Datum 24.1.2017
Střelnice Trigger Service Brno.
Nahlášených ?, přišlo 16 (z toho 3 ženy)
Komisař p. Lukeš + uniformovaná policistka, oba dva moc příjemní.
Skupina: A,B,C,E

6 z 16 neudělalo testy (ženy udělali všechny)
cca 5 lidí včetně mě na plný počet

Na manipulaci nás bral po dvou, šel jsem v první dojici.
První krátká, kontrola zbraně, rána jistoty, rozborka a složit. Nabít školním nábojem do komory, pomalu jsem pustil závěr, tak se mě náboj sekl, zásobník ven, vybít, rána jistoty, znouvu nabít, co uděláte, když nevyjde výstřel, posat (počkám 30 s, zásobník ven, vybít, kontrola funce, rána jistoty, nový náboj do komory a pokračujeme)
To stačilo komisaři stačilo.

Potom jsme šli hned na dlouhé u vedlejšího "stolku".
Rozborka molorážky, kolega dělal rozborku brokovnice (zase kontrola zbraně zda není v nabitém stavu, atd.)
Když byli zbraně rozebrané, tak jsme se prohodili a já složil zpět brokovnici, kolega malorážku.

Potom hned na střelbu ve vedlejší "střelnici" spojené dveřmi.
Na povel "nabíjet" provést kontrolu zbraně, náboje do zásobníku, vložení zásobníku a natažení, aby byl náboj v komoře.
Potom povel sřílet, po dostřílení zbraň se závěrem vzadu a zásobník ke kontrole.
Krátká 3 nástřelné a 5 hodnocených do terče. oba bez problémů nastříleno.
Hned ve vedlejším boxu malorážka, kolega začal 3 nástřelné (jeden mu šel nad) 5 hodnocených (2 nad), takže už jen šel domluvit opravnou zkoušku, velká škoda, protože měl krásný soustřel. Já vše do černého, uf ;)
U malorážky je pořeba opravdu mířit na spodní okraj čeného.
Potom už jen brokovnice, na výběr dvojka nebo kozlice, beru kozlici, kontrola zda není v nabitém stavu + rána jistoty, nabít dva náboja a pálit, vše v pohodě.
Komisař vypnil "doklad o osvěčení" a pogratuloval, od střelnice jsem dostal složku s formuláři (žádost o vydání ZP, žádost o "povolení k nabití vlastnictví zbraně" a nějaké dolší užitečné materiály), buru to jako milou pozornost od střelnice.


Začínalo se asi 9:14 a v 10:50 odcházím jako první úspěšný :lol:
Náklady: Pár x střelnice s kamarády, jeden má naštěstí ČZ 75 Shadow, tak jsem měl možnost si ji pořádně osahat.
Za náboje nic nechtěli, se slovy, že potom si zastřílíme z mích vlastních :-)
Kolek 100,- na přihlášce.
Kurz přímo na Triggeru 1500,- + cca 300,-Kč za střelivo (doporučuji obsolvovat)
Zkouška na Triggeru 1900,- (v ceně je odměna komisaři)

Velké díky autorům těchto stránek, které mi byly po celou dobu průvodcem při učení.
Dále dopoučuji aplikaci pro android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zbranekvalitne.zbrojniprukaz&hl=cs
za necelých 40,-Kč je to opravdu velmi užitečné.
Já se na testy opravdu učil (díky těmto stránkám je to úplně v pohodě) a bych si byl jistý, že to udělám, je škoda potom dát 1900,-Kč za zkoušku a za 30 min. vyletět.

Ještě jsem našel na netu soubor ve wordu (takový "tahák"), kde byli vypsáný hlavní a důležité body v testech (důležité lhůty, a jiné pomůcky), přepracoval jsem to na aktuální testy ze srpna 2016.
Trošku tomu dám formu, uložím to někam a dám sem nějaký odkaz.
(určitě pošlu i nějaký příspěvek na provoz stránek)



mudrc
Příspěvky: 3

Příspěvek#66 » čtv 2. úno 2017, 16:57

Datum: 2.2.2017
Místo: Děčín, Školní jídelna Sládkova (testy, manipulace) + Střelnice SSK Boletice (střelby)
Komisař: Bc. Radek Štefl

Přišlo 14 lidí, 2 asi opakovali praktickou část.
2 z těch 14 neudělali testy, ostatní na plný počet.
Všech 12 udělalo manipulaci.
Střelby si nejsem jistý (odešel jsem před koncem), ale řekl bych, že min. 10 lidí to zastřílelo dobře.

Před testem, manipulací a střelbou pan komisař vysvětlil co bude chtít a zodpověděl na dotazy. Byl příjemný a profesionální.

Na manipulaci se šlo po jednom, ti co měli C (můj případ) měli i dlouhé (malorážka a kozlice), ostatní jen CZ 75. Stejně tak u střeleb, ti co měli C+B měli jen malorážku s kozlicí, já jako jeden z mála měl všechny zbraně (A+B+C+E) a ostatní stříleli jen z pistole (B,E atd).

Při manipulaci se pan komisař ptal na označení zbraně, popis hlavních částí, co nich najdeme a jaké náboje použít do jaké zbraně. Chtěl ukázat bezp. manipulaci, rozborku, sboru, prošli se závady (každý měl nějaké náhodně, já například uvízlou nábojnici v okénku u pistole a slabou ránu u malorážky) - tj správný postup (je zde popsán několikrát). Rozborka a sborka všech zbraní byla docela snadná, jen u kozlice se špatně vyndavalo předpažbí.

Začalo se v 8:30, v 8:45 začal test, skončil víceméně v 9:15, pak manipulace do cca 11:30, pak se jelo do Boletic na střelnici, kolem jedné sem dostřílel (jeden z posledních).
Platilo se na místě 600 (komisař) + 900 (střelnice).



Fanda78
Příspěvky: 4

Příspěvek#67 » čtv 2. úno 2017, 19:19

02/02/2017
strelnice Zvoleneves
komisar ing Ivo Musil
prihlasenych 20, dostavilo se 12
testy neudelal jeden
manipulaci se zbrani udelali vsichni
kratkou nenastrilel jeden Deckar a dva Ceckari nenastrileli malorazku byt o fous.
komisar bille fer a vse vysvetlil. nechtel nic navic a nedelal naschvaly.
u kratke daval dve zavady u dlouhe po jedne.

Platilo se 1600kc (komisar + strelnice)



pedro.cz
Příspěvky: 11

Příspěvek#68 » ned 5. úno 2017, 11:38

střelnice Březová u Karlových Varů
komisař Edvard Frisch
datum zkoušky 4.2.2017
přihlášeno asi 19,příšlo asi 15 žadatelů,přesně to opravdu nevím
testy neudělaly dva,manipulaci jeden,střelbu všichni.
komisař byl příjemný a profesionální,ještě před testem vše vysvětlil co bude chtít atd...
nedělal chytáky a ani naschvály,policie byla také profesionální.
celkový dojem ze zkoušky byl velice dobrý.
platilo se celkem komisař i stělnice 1700kč cena bych řekl dobrá :)

Uživatelský avatar
Václaf
Příspěvky: 67

Příspěvek#69 » ned 5. úno 2017, 17:02

26.1.2017
střelnice Smiřice-Hradec Králové
Bc.Vladimír Fiedler

Přišlo nás 14+4 opraváři,testy nenapsali 3,manipulaci neudělalo 6 vč. jednoho opraváře a zbývajících 9 už nastřílelo v pohodě. Nevymýšlel na nás žádné záludnosti,zbraň stačilo zkontrolovat jednou. a střelba probíhala poměrně svižně,asi mu byla zima a nechtěl to zdržovat. Ale z 18 jen 9 je docela smutné



DOLLYm
Příspěvky: 28

Příspěvek#70 » ned 5. úno 2017, 20:21

Sice trochu opožděně, ale taky sem napíšu poznatek:

Datum: 20.1.2017 v 9:00
Místo: střelnice Ústaleč
Zkušební komisař: Mgr. Jiří Kratochvíl

Popis: Pokud si to ještě pamatuji dobře, tak z celkového počtu 20 přihlášených lidí dorazilo 16 plus, jeden neudělal testy, 5 manipulaci a jeden nenastřílel (nějakej myslivec, trefil z malorážky jednu ránu z pěti, prej má doma na kulovnici a malorážce optiku a s tou se trefí vždycky :lol: ) Cena včetně odměny pro komisaře 1200Kč a v ceně ještě dva plátky sekaný k obědu :D

Jinak co se týče komisaře, byl velmi příjemný a korektní, předem všechno velmi důkladně vysvětlil, co bude požadovat (mj. rána jistoty). Všichni rozebírali jak pistoli, tak i malorážku a brokovnici (kromě těch, co měli pouze Cčko, ti bez pistole), žádné chytáky typu papírek v hlavni atd. U každého naprosto stejný postup:

1. Zde máte zbraň, zkontrolujte stav (předtím vždy dal náboj do komory)
2. Rozeberte a složte zbraň
2. Zde je cvičný náboj, nabijte zbraň (nabít a připravit se ke střelbě)
3. Vystřelte - rána Vám nevyšla, jak to budete řešit? (30 vteřin, mířit do bezpečného prostoru, pak vyhodit náboj, zbraň uvést do bezpečného stavu
4. Po odložení zbraně zjištění, co bylo příčinou selhače (úder na zápalce - vadný náboj, pokud úder chybí - vadná zbraň)
5. Stejný postup u dalších zbraní.

Nijak zvlášť nevyžadoval ani neustálou kontrolu po odložení mezi jednotlivými kroky, já jí dělal sice automaticky, ale pokud byla zbraň pod kontrolou zkoušeného, nebylo to nutné.. Neptal se na popis zbraní ani na zkušební značky a výrobní čísla, žádné chytáky.. Ti co neudělali manipulaci si to určitě zasloužili, jeden hned po uchopení pistole zamířil neochvějně do pozorujících lidí, jedna paní zmáčkla spoušť dříve než k tomu byla vyzvána, zbytek lítal víceméně za prst na spoušti. Myslím, že komisař byl velmi shovívavý, například poslední dva chlapi, co byli na manipulaci (jeden z nich byl ten, co nenastřílel), bych bez milosti vyhodil po pár okamžicích. Jeden neuměl rozložit malorážku, bál se dát prst na spoušť a tak tam DVĚ minuty trhal závěrem jak smyslů zbavený a divil se, že to nejde. Druhý se zase zhruba desetkrát snažil při rozebírání zlomit brokovnici bez sundaného předpažbí (bylo mi tý flinty dost líto, když si vzpomenu, co dostala za rány, bral to celkem silou), než mu to došlo, že ho musí sejmout. Pak se při skládání zase nemohl trefit hlavněmi do baskule, prostě hrůza :o Přitom zbraně byly od časného rána k dispozici v klubovně a každý si jí mohl rozebírat a skládat kolikrát chtěl ještě před zkouškou.

Pak se šlo na střelby. Dost velkou nevýhodou bylo, že střelnice je venkovní a ráno bylo -21°C, při střelbách sice teplota stoupla na nějakých -12°C, ale i tak nic moc příjemného. Bylo krásné počasí, naprostý azuro, ale sluníčko svítilo při střelbách přímo do tváře, tak bylo hůř vidět na terče. Střelba šla celkem svižně, já měl skupiny ABE a střílel jsem jen krátkou, Cčkaři malorážku a brokovnici, jestli někdo střílel něco jinýho přesně nevím, na stav se chodilo po dvou lidech, zbytek se nahříval v klubovně. Ale pokud si mlhavě pamatuji, kdo měl třeba ABCE, tak střílel ze všech tří zbraní.

Prostě celková atmosféra byla fajn, dobře se pokecalo i s policajtama a komisařem a ve dvě odpoledne se jelo domů..



ostrostrelec
Příspěvky: 19

Příspěvek#71 » sob 11. úno 2017, 21:18

Absolvoval jsem rozšíření ZP koncem ledna na střelnici Guncenter v Otrokovicích.
Zkušební komisař, pokud si dobře pamatuju, ing. Pavlíček (lejstro s jeho jménem jsem již odevzdal).
Komisař korektní, nedělal naschvály. Cena střelnice i s odměnou pro komisaře 1200 Kč.
Vyletěli tuším 3 lidé u testu, u manipulace a střelby asi nikdo, nemůžu ale říct se 100% jistotou, měl jsem odevzdaný test mezi prvními a byl jsem tedy i mezi prvními vyhodnocen a do úplného konce jsem tedy nečekal.
Při manipulaci (pro C) proběhla kontrola malorážky a dvojky, u pistole navíc ještě rozborka/sborka.
Pokud to srovnám se svou první zkouškou před více než 10 lety, tak kvituju dozor PČR u zkoušky. Ať už kvůli opisování v testech, tak u manipulace. Tehdy to bylo tak nějak mnohem benevolentnější...



JoHu
Příspěvky: 1

Příspěvek#72 » pon 13. úno 2017, 20:30

13.2.2017

střelnice - Magnum Praha
komisař Karel Adamec

ráno přišlo 13 žadatelů na testy, testy neudělaly tři
na manipulaci přišlo dalších sedm lidí na opravu. takže celkově pokračovalo 17 lidí
manipulaci udělali VŠICHNI - v Praze docela rarita :-))
nastříleli asi také všichni nečekal jsem až úplně do konce
komisař byl příjemný a profesionální, před manipulaci vše vysvětlil co bude chtít atd...
nedělal chytáky a ani naschvály, chtěl kontrolu zbraně, rozborku, odstranit jednu závadu u pistole, kontrolu a rozborku i u dlouhých
celkový dojem ze zkoušky byl velice dobrý.



Peca
Příspěvky: 33

Příspěvek#73 » čtv 16. úno 2017, 22:15

Datum: 16.2.2017
Místo: AVIM Praha
Zkušební komisař: Štěpán Knop (snad je to správně)

Na testech nás bylo 15, z toho 1 neudělal, 2 měli jednu chybu, ale udělali, zbytek plný počet. Nikdo neměl C ani D. Komisař po testech (nebo to bylo ještě před testem?) měl řeč, v podstatě ať ti, co byli jednou na střelnici nebo na jednom kurzu, moc nepočítají, že to udělají, protože mají málo zkušeností :) Pak vysvětloval, co bude chtít a tady nás začalo trochu mrazit - kontrola všeho, tj. pistole, malorážky i brokovnice, u všech rozborka a sborka, pak jedna závada na pistoli. To je snad ještě asi bežné, ikdyž co jsem pak v průběhu slyšel, tak spíš je běžnější, že se dává komplet pistole a pak případně malorážka - ale nevím, neumím posoudit. Dále jaké budou povely při nácviku střelby a při ostré (klasika).

Ránu jistoty nevyžadoval, ale když pokud jsme ji chtěli (byli zvyklí), tak mu to nevadilo. A teď podrobněji k jednotlivým částem, tady už to začíná být zajímavé:

Kontrola zbraně (všech tří typů) - při příchodu jsou v nějakém stavu, úkolem bylo zjistit v jakém a po dokončení kontroly je nechat v takovém stavu, v jakém byly - a to začal být kámen úrazu, mám dojem, že na to pár lidí vyletělo. Šlo totiž o to, že mohl být náboj v komoře či v zásobnících. To, že se provede kontrola a vybití je jasné, ale správně dokončená kontrola byla, že pokud byl náboj v komoře, musel tam být i pak, tj. nabít zbraň! A dále - po ukončení říct, co jsme zjistili, tj. např. u brokovnice "v levé komoře byl náboj", u malorážky třeba "komora prázdná, náboje v zásobníku" apod. Zbraně se tedy odkládaly i nabité a pozor, pokud byla na začátku pistole třeba na bezpečnostním ozubu, tak ji tak i na konci zanechat.

Rozborka + sborka - tak tady klasika, rozbrat a složit postupně všechny tři. Co bylo ale zásadní, dotaz zněl, zda z dané zbraně mohu dle zákonných požadavků střílet (ptal se na to u všech zbraní zvlášť, u druhé a třetí pak už řekl jen "jaká je odpověď na otázku" nebo něco v tom smyslu). Tady jsme si před zkouškou nikdo nebyl jistý, co vlastně přesně chce, dozvěděli jsme se to až po té, co vyletěl první od zkoušky. Museli jsme říct, že musí být označeny zkušební značkou, ale hlavně je ukázat všude, kde jsou umístěny (tj. opravdu ukázat prstem na tu značku). Tady byl trochu problém pro neznalé (což jsme byl i já), že malorážka byla ruská, takže značka nebyl lvíček, a taky já jsem nevěděl, že brokovnice má písmeno N (všechno jsme teda našprtali v rámci čekání na praktickou, takže dobrý). A dále také říct, že je nutno zkontrolovat ráži na náboji a na zbrani, a ukázat přesně, kde ta ráže je, tj. najít ji.

Jinak žádné popisy částí zbraní nechtěl, žádné kulišárny jako papírek v hlavni taky nedělal. Teď si nějak nevybavuju, jestli simulace závady byla při kontrole nebo po rozborce, ale spíše po ní, dal jednu, různě je střídal (takže selhač, pšouk, zádržka).

Nácvik střelby z pistole - tady byl v podstatě postup jako při ostré střelbě, včetně simulovaného střílení, kdy říkal "vystřelte", po každém stisknutí spoště prst mimo mimo spoušť a lučít a čekat, jestli bude zase simulace dalšího výstřelu nebo zda konec, kdy řekl "jakobyste dostřílel, závěr si dejte do zadní polohy a zachyťte ho" a co dál - tady bacha, šlo o to opravdu říct hlášku "střelba ukončena" (na začátku po kontrole zbraně také nutno zahlásit "ke střelbě připraven") - prostě jako u ostré střelby.

No, praktickou udělalo nakonec jen 7, tj. polovina. Ostrá střelba už pak byla relativně v pohodě, na konci jsme zbraň po kontrole komisařem a vlastní kontrole odkládali se závěrem vzadu. Bohužel jeden střelbu nedal (prst na spoušti při stažené zbrani k tělu), takže ve výsledku z 15 na začátku úspěšně složilo 6.

Během čekání nám tam radil místní správce, na co si dávat pozor, co ti, co už to měli za sebou dělali za chyby, takže jsme sbírali spoustu informací a to bylo dobře - já kdybych šel první, tak zaručeně letím.

Ještě bych chtěl poděkovat panu Janu Koreckému, u kterého jsem byl na týden před zkouškou na kurzu, věděl jsem, co dělám za chyby a na co si dávat pozor, a kde jsem měl i možnost manipulace s brokovnicí, bez toho bych vůbec nevěděl, co s ní na zkoušce :)

A také samozřejmě těmto stránkám a aplikaci Zbrojní průkaz na Android OS, hodně to pomohlo.

A hlavně teda - zjistěte si, kde přesně a kde všude se vyskytují zkušební značky a ráže.



Paragun
Příspěvky: 17

Příspěvek#74 » pon 20. úno 2017, 19:48

Datum: 20.2.2017
Místo: Magnum Praha
Zkušební komisař: Ladislav Kaupe

testy: 9 z toho jedna paní nevzládla, cca půlka s jednou chybou a druhá bez chyby
manipulace: 8+5 na opravu, 4 neudělali nevím podrobnosti, většinou se sbalili a šli

zkotrolovanou zbraň chtěl vždy se shozeným závěrem vepředu po ráně jistoty, bezpečný prostor byl skoro celá stěna nad hranou stolu, tedy cca 2x3m, já dělal A,B,C,E, u pistole a malorážky byl náboj v komoře s nezachyceným vytahovačem, brokovnice také v nabitém stavu, závadu mi dal jednu a to selhač (závady střídal dle komentáře ostatních), u všech zbraní rozborka a popis hlavních částí, žádné jiné technické detailnější věci nechtěl, důraz byl na bezpečnou a správnou manipulaci, takové to "praktické používání zbraně" podle mě kdo měl nadrilováno neměl problém, z mého pohledu jednoduché, žádné zákeřnosti

střelba: šel jsem první, vše v černém, dostal jsem razítko a mazal pryč, nicméně myslím, že všichni ostatní to pak taky dali, vypadali na to. Průběh střelby byl jen o střelbě. Tedy kontrola zbraně, nabít a pálit a pak ukočit a zbraň ke kontrole a odložení v bezpečném stavu

hodnocení komisaře: na briefingu jasně řekl co vyžaduje a při vlastní manipulaci jsem měl pocit, že tak trochu žadatele vede, při každém úkonu zdůrazňoval co přesně chce, takže kdo věděl a měl nacvičeno skoro nešlo udělat chybu, velice férový a profesionální chlapík

hodnocení střelnice: nemohu porovnávat, jinde jsem nebyl, mohu jen pochválit, připravili mě velmi dobře, jsou skvělí, zejména co se týká uvolňování atmosféry při zkoušce :-)



ProchY01x
Příspěvky: 5

Příspěvek#75 » čtv 23. úno 2017, 14:40

Ahoj všem. Podělím se o zkušenosti z dnešní zkoušky. 23.2.2017 od 9:00 v Brně Trigger střelnice. Komisař Ing. Jan Pollák.
Přišlo nás 18 (někteří se nedostavili), psal se test, všichni dohromady. Pře testem zcela jasně vše vysvětlil co a jak a kam vyplňovat. test se psal do 10:10. Kdo má hotovo, odevzdá dřív, ale výsledky se dozví všichni až na konci. Tři nenapsali test a šli domu. Místo nich se k nám přidali 3 repetenti, co opakovali praktickou.

Než se začalo, tak zcela jasně vysvětlil co bude a nebude chtít vidět. Klasika a naprosté základy (bezpečný prostor, prst na spoušti, kontrola zbraně atd.). A měl i nějaká asi trochu individuální pravidla, nevyžadoval ránu jistoty při první kontrole - jen na konci střelby a stanovil dohodu, že nebudeme zbraně zajišťovat. To má asi každý komisař trochu jinak.

Pak si vzal ty repetenty a šli už na střelnici, co se dělo nevím, ale po asi 20 minutách všichni vylezli spokojení. Nás zbylé pak bral po třech a bylo to na dvě kole. V prvním byla jen manipulace se zbraní CZ 75, případně kdo dělal C tak malorážka a dvojka brokovnice.

Chtěl rozborku a sborku po některých chtěl ještě nabití a vybití školním nábojem. Závady se neptal, aspoň ne mě.

To udělali, pokud vím, všichni.

Potom nás volali ke střelbě, zase skupinky po třech. Pořadí měl tak, jak se lidi přihlašovali ke zukoušce. Z první skupiny jedna slečna nenastřílela. Já byl ve druhé skupině. Ptal se nás, jestli chceme nástřelnou sérii. Taková perlička: kluk, který byl se mnou si řekl o nástřelnou na brokovnici (nárok na to má) a komisař i instruktor ze střelnice se hrozně divili a smáli se, že to nikdo nikdy nechtěl a nakonec střílel hned na čisto.

Střelba z CZ 75 celkem bez problémů. A z naší skupinky nastříleli všichni.

Doklady nám potvrzoval a vydával hned jak jsme dostříleli.

Já byl hotovej asi 12:45 (celkem dlouho to trvalo).

Jak dopadli další nevím, nečekal jsem.

Celkem 1900,- Kč (platit se dá kartou) + 100,- Kč jsem platil parkování před střelnicí.

Na cestu dostal člověk ještě potřebné formuláře k doktorovi a na žádost o ZP.

Komisař velice rozumný, až bych řekl zbytečně hodný :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: vgj a 28 hostů