Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



bobstein
Příspěvky: 1

Příspěvek#211 » čtv 29. srp 2019, 14:27

Datum: 29.8.2019
Místo: AVZO Odry (okres Nový Jičín)
Komisař: pan Hekele
Skupiny: A, B, E
Cena: 600 Kč + 900 Kč
Počet účastníků: 11+1 oprava praktické části

Na začátku byla prezence a placení poplatků. Poté nám komisař řekl, jaké používá povely (rozdal je i vytištěné), že trvá na ráně jistoty a vysvětlil, jak máme vyplnit test. Test měli všichni vyplněný za cca 15 minut. Všichni uspěli a šlo se na praktickou část. Tady 3 vyletěli, protože udělali chybu (prst v lučíku apod.). Manipulaci s brokovnicí a malorážkou měl jen ten, kdo si dělal sk. C. Já jsem tedy měl CZ 82 – popsat co je to za zbraň, rozborka, popsat hlavní části, simulace střelby (i s povely) – rána nevyšla – selhač – čekat 30s, zase kontrola zbraně a rána jistoty, pak kontrola náboje (zápalky). Někteří byli na praktické části docela dlouho. Bylo horko a dusno, což moc nepomohlo a na střelbě (malorážka) vyletěli další 2. Já jsem si vzal u pistole nástřelné, abych se uklidnil a pak jsem měl v pohodě 5/5 v černém.

Komisař byl korektní, férový, ale striktně trval na povelech a přísně vše sledoval. Nevymýšlel žádné chytáky apod.

Perfektní přípravu na praktickou část jsem měl v AVZO Odry u pana Kresánka. U teoretické části jsem dal na rady ze zdejšího fóra a nejprve si všechno přečetl (zákon, vyhlášky), pak aplikace na android (nejlépe utracených 40 Kč) za což zbranekvaltine.cz opravdu velké díky.



Jokinen
Příspěvky: 41

Příspěvek#212 » čtv 12. zář 2019, 09:40

Datum: 10.9.2019
Místo: Brno, AWIW
Komisař: Jiří Mareček
Skupiny: A, B, C, D, E
Cena: 1200 (AWIW) a 600 komisař. Příprava (1x kurz tamtéž je za 1200,-)
Počet účastníků: tuším 18 + 3 oáčko praktické části.


Prezentace a test - není co řešit. Neudělalo asi 5 lidí.
Manipulace: jasně vytyčil bezp. prostor, upozornil, že nevyžaduje ránu jistoty, ale doporučuje. Taky že vyhazuje za prst na spoušti, míření někam mimo atd. Hodně lidí na tom vyletělo. Já jsem měl CZ75, malorážka a brokovnice, bez záludností, bez dalších dotazů (sám jsem mu říkal jen co dělám po jeho pokynu. Takže on řekl nabíjet, já jsem spíš pro sebe řekl, že si zkontroluji zbraň atd).
Střelba ze stejného (M, K, K) byla pro mě horší, střílelo se z P09 a to je mě nesedící pistole :-) Ale nakonec jsem nastřílel 3x nástřel, zalepit, 5x. Do terče dopadly 4, 5. nebyla k nalezení), i když mě na začátku strašně překvapil dlouhý krok spouště a už jsme začínal zmatkovat. Zastavil mě, at položím zbran zpět a podíval se na ni. Mě to mezitím docvaklo, že je vše ok :-) Pak teda už to bylo v pořádku, dostal jsem potvrzení a už jen to vše s kolkama zanesl na PČR. Celkově velmi příjemný pán, i když asi docela náročný na požadavky, ale fér..Celkový dojem za 1.



Acqua
Příspěvky: 12

Příspěvek#213 » ned 22. zář 2019, 19:09

Miesto: Brno, Rosnička
Komisár: Kubis (riadny termín), Záruba (opravný termín)
Skupiny: B, E
Cena: 1200,- + 600,-, 1000,- (oprava)

Teoretická časť: Stránky a úžasná aplikácia od ZbraněKvalitně mi prípravu na skúšky nesmierne uľahčili a sprehľadnili. Fóra a rozhovory s manželom tiež veľmi pomohli :) Teoretickú skúšku som zvládla bez problémov. Na mojom prvom termíne vypadli na písomnej časti asi 5 uchádzači, na druhom to boli 3, v oboch prípadoch skôr tesne, väčšinou o bod.

Praktická časť: V oboch prípadoch boli k dispozícii CZ75 (staršia na manipuláciu, novší model na streľbu), malorážka a broková kozlica

KUBIS
Komisár bol veľmi priateľský, zásady a požiadavky vysvetlil úplne jasne po vyhlásení výsledkov písomných testov. Stačí si len dobre zapamätať tie požiadavky, vymenuje a popíše naozaj všetko, čo po účastníkoch chce. Odo mňa požadoval:
  • správne pomenovanie všetkých zbraní - bolo treba uviesť detailnejšie, čiže napr. "dlouhá, planá, střelná, broková kozlice se šoupátkovou pojistkou"
  • predvedenie rozborky a zborky CZ75 a malorážky. Do týchto som tiež musela napáskovať 1 školný náboj a predviesť streľbu.
  • pomenovanie častí zbraní - nestačili iba základné, ako napr. puzdro záveru a hlaveň pri malorážke, ale chcel, aby som ďalej ukázala kde je zámněrná, hledí, poistka,..
  • vybitie bicieho mechanizmu vždy cez mierenú ranu istoty (mimo brokovnice)


Bohužiaľ nervozita asi urobila svoje, takže som nastrieľala iba 3 z 5. Výsledok skúšky oznámil hneď po ukončení streľby, takže všetci účastníci mohli ísť domov, keď skončila ich časť. Čo viem, tak z mojej skupiny nespravili ešte ďalší 3, pretože tiež nenastrieľali. Všetci sme sa stretli na opravnej skúške :)

ZÁRUBA
Komisár bol prísny, ale férový. Požiadavky vysvetlil úplne jasne - v podstate šlo o 2 zásady, ktoré ak dodržíte, už máte skúšku z veľkej časti za sebou:
1. počúvajte pokyny - Nerobte nič, kým to neprikáže a ak si nie ste istí, pýtajte sa. Ideálne celú dobu držte ruky za chrbtom a na nič nesahajte a ani ju nepúšťajte z ruky, pokiaľ to nedovolí (ani keď už všetko skontrolujete a dáte ranu istoty nepokladať zbraň na stôl)
2. vždy zbraň skontrolujte - Je úplne jedno, či ste ju pred chvíľkou rozobrali alebo práve idete strieľať na terč. Platí zásada "akonáhle beriem zbraň do ruky, kontrolujem ju". Na toto si dáva extrémny pozor.

Viac info:
  • Odo mňa požadoval iba predvedenie bezpečnej manipulácie so všetkými zbraňami. Možno je to tým, že to bola moja opravná skúška a manipuláciu som zvládla bez problémov už predtým. Tiež musím povedať, že po mojom poslednom neúspechu pri streľbe som toho veľa dobehla, cítila som sa oveľa sebaistejšie a myslím, že to bolo veľmi poznať.
  • V CZ75 bol hneď na začiatku napáskovaný školní náboj v zásobníku a pokiaľ viem, urobil to úplne každému účastníkovi, takže pozor na to.
  • Počas celej doby som nahlas opisovala, čo práve robím (napr. beriem do ruky zbraň, kontrolujem a hlásim šachta prázdna, komora prádzna, ...). Vyzeral s tým byť obzvlášť spokojný.
  • Po kontrole požadoval odloženie malorážky v stave so záverom v zadnej polohe. Preto obzvlášť čakajte na pokyny. Ja by som obvykle zrejme už začala spúšťať bicí mechanizmus naspäť alebo dávať ranu istoty a pod., ale tu proste nie. U kozlice mi povedal, že ju po kontrole môžem znova scvaknúť naspäť a odložiť tak. Vtedy som povedala, že v poriadku, ale ešte si dovolím zapnúť tú šoupátkovú poistku. Na to odkývol, že v poriadku a že môžeme prejsť ku streľbe.

Streľba z CZ75 dopadla nad moje očakávania (všetko v čiernom, 7-9), tak ma potešil komentárom, že som si určite chcela len prísť zastrieľať :) Zbraň opäť kontrolujte. Ak sa vydýchavate, určite pozor na prst - veľmi pozorne sleduje, či ste bezpeční aj pri pauze.

Vyhadzoval najčastejšie za:
  • neuposlúchnutie pokynov - uchádzač siahol na / položil zbraň, keď mu to ešte nedovolil
  • neskontrolovanie bezpečnosti zbrane

Výsledky naozaj vyhlasuje spoločne a verejne, takže si počkáte až na úplný koniec na oficiálne vyhlasovanie.



hasmic
Příspěvky: 4

Příspěvek#214 » úte 1. říj 2019, 14:15

Datum: 1.102019
Místo: Libušín, okr. Kladno
Komisař: pan Pitro
Skupiny: B, D, E
Cena: 1800 Kč, poplatek střelnici spolu s platbou komisaři
Počet účastníků: 10+2 oprava praktické části

Komisař byl naprosto v pohodě, před zkouškou vysvětlil co očekává. Po testech (-2 uchazeči) manipulace. Vše předem vysvětlil, kromě závad řekl celý průběh zkoušky. Jak řekl, tak bylo. Dva nedali (prst na spoušti, druhý nečekal 30s). Střelby pro mé skupiny byl jen z pistole.
Celá zkouška korektní, žádné záludnosti. Kdybych si mohl vybrat komisaře příště, určitě bych pana Pitra bral znovu.

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#215 » pát 4. říj 2019, 14:25

--- S vlastním dovolením jeden "přeposlaný případ" ze dneška - jako odstrašující příklad nekompetentního přístupu komisaře (pokud se to přesně takhle stalo ) ---

Datum: 4.10.2019
Místo: kraj HK
Komisař: Jiří Hora
Skupiny: B, E, ...
Počet účastníků praktické: 6

Info o zkoušce:
Situace/zadani máte "cizí" zbraň, tak si ji zkontrolujte před střelbou... Postup uchazece zásobník pryč, kontrola komory a šachty, zbran zkontrolovana = DQ. Duvod dle komisare měla následovat kontrola průchodnosti hlavně (rozborka). Z sesti lidi na zkousce takto vyhodil 5 pricemz ten jeden mel C brokovnici bez Pi tak proto prosel.

Diskuzi prosím v příslušném vláknu (viewtopic.php?f=57&t=586&p=198345#p198345), ne zde...

a) zkušební řád stanoví, jak vypadá kontrola zbraně (zásobník ven, stažení závěru, vizuálný kontroly a 4 způsoby ukončení)
b) zkušební řád jasně říká: "Kontrola technického stavu vnitřního mechanismu zbraně, ověření funkčnosti zbraně pro střelbu nebo průchodnosti vývrtu hlavně není povinnou součástí zkoušky."

Uživatelský avatar
TibaCze
Příspěvky: 13

Příspěvek#216 » stř 9. říj 2019, 07:35

Místo: Rosnička Brno
Komisař: Záruba + policistka
Skupiny: B+E
Cena: 1200,- střelnice + 600,- komisař
Počet účastníků: 15 , 2 nedošli + 3 opakující


:arrow: Test se píše v 1.patře budovy, taková menší zasedací místnost.
Po úvodním papírování (kontrola OP) a slovu komisaře se psal test, je nachystán v černých deskách s číselným označením sady testů.
Ten kdo to umí nebude mít problém, většina měla plný počet, jeden 74, jeden 73, a jeden 66 - ten se po testech rozloučil.
Vyhodnocení testů cca 15-20 minut, výsledky hlášeny veřejně všem.

:arrow: Na další část se jde dolů na střelnici, kde je recepce, jde tam koupit voda..Kafe a nějaký snack jde koupit u vstupu v automatu (pouze mince! :D)
Na manipulaci se chodilo po jednom, kdo udělal manipulaci ihned střílel.
Vše probíhá přímo na střelnici, kde je stůl a na něm nachystána CZ75, broková kozlice a malorážka. U pistole byl napáskovaný školní náboj v zásobníků.

:arrow: Po mě chtěl komisař kontrolu všech zbraní, rozborku a sborku CZ75. Dával si obzvláště pozor zda nemám prst na spoušti a kam mířím během kontroly.
:!: Vyžadoval vše na pokyn. Pokud neřekne zbraň odložit tak nepokládat..Pokyny dával jasně a zřetelně.

U střelby jsem si dal 3 nástřelné..ani jeden do černého, ale vše v okruží, klepali se mi ruky jak snad naposledy u maturity :lol: Dalších 5 ostrých jsem dal podobně.

:arrow: Po dostřílení dával pokyn na předložení zbraně ke kontrole, dal jsem zásobník k výhoznímu okénku. Poté dával pokyn uvést zbraň do bezpečného stavu a odložit.
:!: Jinak vyžaduje ránu jistoty. Spouštění přes prsty, říkal že ať si pak děláme u své zbraně, ale u zkoušek vždy rána jistoty.

Celkově to vše trvalo cca od 8:10 do 12:30 kdy předával doklad o odborné způsobilosti.
Já šel na manipulaci a střelbu jako třetí v cca 10:15 a pak jsem dvě hodiny čekal než skončí poslední a předá nám potřebné lejstro.

Vyhodil myslím 5-6 lidí za:
neudělal kontrolu zbraně před střelbou na terč
2x nenastřílel , jeden z malorážky
jeden řekl, že to jen neudělal a beze slov odešel.
a chybná manipulace



Zuzanna
Příspěvky: 1

Příspěvek#217 » čtv 17. říj 2019, 23:01

Tak já už to mám za sebou :-) No byla to makačka naučit se všech 511 otázek, ale zvládla jsem to :-) Dělala jsem všechny skupiny ABCDE, takže mám zbroják v plné výbavě :-)
Otázky jsou šílené jsou v nich i chyby např. v otázce 269 se uvádí "v množství uvedeném v předchozí větě" a žádné množství v předchozí větě není :-( Prostě nutnost nabiflovat a nesnažit se pochopit :-(
U techniky komisař viděl, že nedávám prst na spoušť, a že zborku - rozborku zvládám rychle (rozebírala jsem krátkou, malorážku a brokovnici) tak mě nijak nedusil, jen se ptal na závydy zbraní. Já jsem se učila i drahy závěru a spouští a plno dalšího, ale na to se vůbec neptal.
Nastřílela jsem krátkou na 15m všech 5 do černého, malorážka taky všech 5, přežila jsem bez újmy i brokovnici, takže mi to dal :-) Mám radost, sice 2 měsíce učení, ale mám všechny skupiny :-)

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:



rjar611
Příspěvky: 1

Příspěvek#218 » pát 18. říj 2019, 13:50

Místo: Hliník Frýdek - Místek
Komisař: Bc. Martin Konečný + policistka + policista
Skupiny:vše
Cena: 1600,- střelnice + 600,- komisař
Počet účastníků: 16
test nezvládl jeden účastník který hned odešel, výsledky sděleny všem veřejně
Komisař v pohodě, před zkouškou vysvětlil co očekává.
Manipulace vše předem vysvětlil, kromě závad řekl celý průběh zkoušky.
Při manipulaci vypadli myslím 4 , jeden ponechal zásobník v malorážce zbytek nevím. Já osobně dělal všechny skupiny tak jsem byl trochu déle ( pistole - slabá rána, brokovnice - selhač , malorážka rozborka. Střelba následovala po ukončení manipulace všech, na střelbu jsme chodili po 2 lidech, střílel jsem po sobě z malorážky, pistole 15 metrů a brokovnice. Odstříleno bez nástřelných vše na plno. Hned po střelbě vydán doklad o odborné způsobilosti a mohl jsem domů.
Začínali jsme v 8 ráno a v 11 hodin jsem sedal do auta domů.
Celá zkouška korektní, žádné záludnosti.

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#219 » čtv 24. říj 2019, 15:02

Za čerstva přidávám svou zkušenost...

Datum: 24.10.2019
Místo: Velvary
Komisař: Ing. Zbyněk Vydra
Skupiny: A, B, D, E
Cena: 1100 (střelnice) a 600 komisař
Počet účastníků: 15, nikdo neopravoval

Přihláška podána na Kladně, i když spadám pod Kolín. Chtěl jsem dělat zk. ve Velvarech, protože je znám. Nebyl problém.

Všichni dorazili včas a při čekání na komisaře a policii (dvě policistky) se nervozita dala krájet. Správce vybral poplatky i za komisaře. Když dorazili a komisař promluvil, zklidnilo mě to. Příjemný klidný člověk. Provedl prezentačku s kontrolou dokladů (jeden člověk nedorazil) a následně poučil o chování na střelnici a vysvětlil průběh celé zkoušky s tím, že k bezpečné manipulaci a střelbě bude povídat až po testech. 3 lidi neudělal testy, většina ze zbytku je dala na plný počet včetně mě. Času je opravdu hodně. Kdo se to našrotí, nemá problém do 20 minut test v klidu udělat a ještě si jej zkontrolovat.
Před bezpečnou manipulací vysvětlil nejen pokyny které bude používat, ale i upozornil na neustálé míření bezpečným prostorem (karton s mezinárodním pistolovým terčem ve vzdálenosti cca 1-1,5 metru) a to i při rozborce/sborce. Dále řekl, že kontrolu zbraně vyžaduje jen jednou a je mu jedno, jestli dáme ránu jistoty či vypustíme kohout. Každopádně zbraň odkládat se spuštěným kohoutem (pistole) či otevřenou (dlouhá malorážka a brokovnice). Celé poučení bylo vcelku rozsáhlé a vše jasně řečeno.
Šel jsem jako první. Komisaři bylo pořadí jedno, nechal to na nás...tak jsem se přihlásil. Jak řekl komisař "Nepopulární disciplína, tahle bezpečná manipulace" :D Ruce i kolena se mi klepala, ale průběh byl v pořádku. Nejdříve kontrola pistole, pak rozborka, sborka, naladovat zásobník, nabít zbraň, pálit, cvak..."Teď se vám zasekla nábojnice ve vyhazovacím okénku". Hlásím zádržku a popisuji postup odstranění, zároveň jej provádím. Následovalo opětovné nabití zbraně, další závada (selhač) a její řešení + kontrola náboj. Opět nabít zbraň (poslední školní náboj v zásobníku), dotaz v jakém stavu bude zbraň po vystřelení posledního náboje (říkám "Závěr vzadu na záchytu") a prý ať ukážu. Trochu mě to zmátlo, ale komisař mě nanavigoval, tak jsem zatáhl za závěr, tím vyhodil poslední náboj a závěr zůstal na záchytu. Následoval povel "Ke kontrole zbraň" a pak odložení.
U malorážky pak chtěl jen kontrolu, rozborku a sborku. Takže jsem prospěl.
Zdálo se, že ostatní měli průběh stejný. Jak to bylo s brokovnicí nevím.
Neudělali to 2. Jeden zapomněl vyndat zásobník při závadě na pistoli a druhý u malorážky stiskl spoušť když měl závěr v přední poloze.
Následovaly střelby, taková třešnička na dortu. Měl jsem jen pistoli. Ležela bez zásobníku, se závěrem na záchytu. Takže jen "Naplnit zásobník", "Nabít zbraň", "Pálit", "Ke kontrole zbraň" a "Odložit". Vzal jsem si nástřelné na uklidnění, všechny v terči. Takže dalších 5 a bylo hotovo. Odcházím s papírem :)
Nakonec nastříleli všichni, tedy 10 lidí udělalo zkoušky.

Za mě vše v pořádku. Největším problémem jsou vlastní nervy :D

Děkuji tomuto webu za mobilní aplikaci, kterou jsem používal nejvíce na šprtání. Děkuji i zdejším uživatelům na fóru za vysvětlení některých věci. Nepsal jsem sem nic, ale vše potřebné jsem tu našel v již existujících vláknech.
Děkuji správci střelnice Velvary, Karlu Marešovi, za přípravný kurz a fajn přístup.



Daleko
Příspěvky: 137

Příspěvek#220 » sob 26. říj 2019, 10:20

Datum:24.10.2019
Místo: Olomouc střelnice Gunsport (Timpo)
Komisař: pan Šikl
2 policisté z Olomouce
Moje skupiny: A,B,E
Dělaly se skupiny všechny.
Počet osob: 20 + 1 na opravu, úspěšných jen 17 (a ten opravenkář zase nenastřílel)
Cena: 600,- komisař+1200,-střelnice

Vše probíhalo podle mých představ a informací které jsem měl dopředu zjištěny.
Prezentace, následně instrukce komisaře co a jak bude probíhat. Pak jsme přešli k testu, davál jsem si hodně záležet ale i tak se mi vyplatila kontrola kde jsem našel otázku u které jsem sice správnou odpověď věděl ale z nepozornosti jsem zatrhl jiné písmenko - tak jsem to předepsaným způsobem opravil. Hotovo jsem měl za 22 minut a po mě odevzdávala jen jedna paní, očividně nejistá (a oprávněně, test neudělala).
Měl jsem plný počet bodů, tři účastníci vypadli a další tři tam měli nějakou chybu (nebo chyby) ale dostačující výsledek.
V této fázi jsem se trochu uklidnil, jednak tím že jsem napsal test na plný počet bodů, druhak tím že pan komisař působil věcně, klidně a pozitivně.
Na bezpečnou manipulaci si nás zvali postupně, první šli ti co měli chyby v testu. Někdo tam byl delší dobu, někdo kratší ale všichni udělali a poté jsme se shodli že pan komisař byl důkladný, nicméně fér a žádné chytáky nepoužíval. U mě se stalo, že při manipulaci kdy jsem vyhodil ze zbraně školní náboj a ten spadl pod stůl jeden z policistů poznamenal "Ten náboj máte pod stolem" ... možná to byl takový chyták jestli se nezačnu shánět po náboji a nenamířím hlaveň mimo bezpečný směr. Ale já jsem dobře věděl že mám věnovat pozornost jen tomu co řekne komisař tak jsem na to nijak nereagoval :-)
Pro mě byla bezpečná manipulace jednoznačně psychicky nejnáročnější disciplína, dost jsem si oddechl když mi komisař řekl, že mám splněno.

Na střelby volali po dvojicích, nejdříve ty co chtěli C a D, a pak nás ostatní "klasiky" A,B,E (na ABE šlo 14 lidí).
Opravenkář nenastřílel (chtěl D a to je na 15 m a asi s tím má trochu problém). Z ostatních předpokládám nastříleli všichni, kdo měl střelbu za sebou odcházel, byl jsem skoro poslední a všichni předtím co odcházeli se tvářili spokojeně (teda kromě toho opravenkáře)

Můj závěr:
- velmi se mi velmi osvědčila příprava s instruktorem přímo na střelnici kde se konaly zkoušky
- šprtat testy na "zbrane kvalitne" cca 2 měsíce je rozumné
- nervozita při střelbách funguje - oproti tréninku kdy jsem měl vždy vše v černém, tady byly dvě z pěti sice v kruzích ale v bílých. Což na zkoušku samozřejmě bylo vyhovující.



Na závěr jsme dostali doklad o odborné způsobilosti a žádost o vydání zbrojního průkazu.
Děkuji za přípravu pracovníkům Gunsport Timpo a webu zbrane.kvalitne



eMeMko
Příspěvky: 1

Příspěvek#221 » čtv 31. říj 2019, 19:12

Datum : 31.10.2019 (začátek v 9:00 a konec v 13:00)
Místo : AVZO Odry (okres Nový Jičín)
Komisař: Jan Závidčák + policista a policistka
Moje skupiny : jen E
Počet osob : přibližně 10 osob, pár lidí nedorazilo (jeden se omluvil, zbytek ne)
Úspěšnost : 2 lidé neudělali teorii (oba 73b, potřebovali 74b) a jeden neudělal manipulaci (komisař velel napáskovat 3 náboje a nabíjet a daný člověk hned nabíjel bez kontroly zbraně)
Cena : 900 Kč střelnice + 600 Kč komisař

Na začátek musím říct, že mi je 21 let a zkoušku odborné způsobilosti jsem udělal napoprvé. Není to nic těžkého, pokud se člověk naučí teorii i praxi.

Naučit se teorii je základ, já to dokázal za 2-3 týdny každodenního učení, bez problému jsem dělal po této době testy na 100%. Díky za aplikaci zbraněkvalitně.cz - nejlépe utracených 40 Kč.

Byl jsem na školení u pana Kresánka v Novém Jičíně, cena 1 800 Kč a v tom zahrnuté rady, zkušenosti, manipulace s pistolí, malorážkou i brokovnicí + jedno odpoledne na střelnici, kde jsme stříleli ze zbraní, které budou na zkoušce. Pan Kresánek je skvělý a ochotný člověk, jen se nenechte odradit prodavačem v prodejně, který nemusí být tak příjemný, jak někdo očekává. Toto školení u pana Kresánka můžu jen doporučit, naučíte se ohledně manipulace a střelby vše, co je potřeba. Navíc pan Kresánek dodává zbraně na zkoušku, takže víte, co Vás čeká.

Pan komisař budil respekt, nicméně působil přátelsky a profesionálně. Po napsání testů, kde dva neudělali se chodilo po jednom na manipulaci. Já měl jen skupinu E, ale manipuloval jsem s pistolí i malorážkou. Pan komisař dbal především na bezpečnost. Žádné záludnosti nebo natahování zkoušky. Kdo byl u zkoušky jistý, tak byl na manipulaci 5-10 minut. Kdo působil nervózně a nejistě, tak tam byl o pár minut déle. U pistole jsem dělal rozborku a sborku + cvičná střelba s povely. Závady jsem měl u pistole selhač a u malorážky slabou ránu. Komisař se neptal na ráži zbraně, na hlavní části zbraně, šlo mu především o bezpečnou manipulaci. Jeden manipulaci neudělal, popsal jsem nahoře. Pak jsme jednotlivě chodili na střelby - všichni nastříleli. Radím všem, aby si vzali nástřelné. Správce střelnice, policista a policistka byli příjemní a snažili se i radit na co si dát pozor, správce nabízel i čaj, kafe nebo chlebíček.

Nejtěžší na zkoušce byla manipulace, stres na člověka působí a některé věci se člověku vypaří z hlavy hned, ale jde o to manipulovat pomalu, zachovat klidnou hlavu a já osobně i nahlas popisoval co dělám a co budu dělat. Manipulace proběhla rychle, čekal jsem to horší.

Nejdůležitější pravidlo zní : Když beru zbraň nebo když ji odkládám, tak VŽDY ji musím zkontrolovat. Tedy za 1) vyndat zásobník 2) stáhnout závěr klidně 2x a zkontrolovat nábojovou komoru 3) mířená rána jistoty. Tohle dělám vždy když zbraň beru do rukou nebo když ji odkládám.

U zkoušky bych nespoléhal na štěstí, teorii i praxi se musíte naučit, bez toho to nejde a bez toho bych na zkoušku ani nešel. Naučení teorie i praxe mi trvalo měsíc a dnes jsem úspěšně složil zkoušku.

Díky všem, co tady popsali své zkušenosti, to mi hodně pomohlo. Díky taky patří tomuto webu a aplikaci, obojí je skvělé. Díky patří jak komisaři, tak policistovi a policistce, tak správci střelnice a v neposlední řadě panu Kresánkovi, který mě na zkoušku připravil.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#222 » úte 3. pro 2019, 13:38

Datum : 26.11.2019 (začátek v 9:00 a konec v 15:00)
Místo : Zvoleněves (okres Kladno)
Komisař: Mgr. Jiří Kratochvíl + dvě buchty od policie.
Moje skupiny : ABE
Počet osob : 15 + 2 (opakovačky)
Úspěšnost : 3 lidé neudělali teorii, jedna dívčina neudělala praktickou (selhač, nepočkala 10sec)
Cena : 1000 Kč střelnice + 600 Kč komisař

Pan komisař Kratochvil podle mého i ostatních názorů od začátku vystupoval příjemně, profesionálně a s velmi perfektním vysvětlením jak si představuje průběh manipulace a případné střelby.
Skoro bych řekl, že jeho předstvava o manipulaci se zbrani bylo to nejlepší školení co jsem slyšel. Na závěr dopodrobna zodpověděl dotazy z pléna, až ho jedna z policistek napomínala, že už to trvá hrozně dlouho a že jí asi brzo dejde film v digitální kaměře. Srnadičky no ...

Vlastní manipulace byla standardní, běžné závady, vyndání zásobníků, rány jistoty a na závěr ověření ukončení střelby na nečisto, tedy vrazit prázdný zásovník do zbraně, natáhnout, závěr zůstane ve střelecké pohotovosti a veleno, ukončit palbu.
Já jsme měl manipulaci jen s pistolí, když asi viděl že bez jakéhokoliv zváhání dělám vše podle jeho představ, nechtěl víc.

Střelba byla už v pohodě, všichni co chtěli, tak to si nastříleli.



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#223 » stř 25. pro 2019, 16:23

Datum : 19/12/2019
Místo : AVIM Praha
Komisař : Ing. Jan Skalický (nový komisař)
Cena : 1500 + 600
Počet účastníků 17 + 1 oprava (neudělala cca polovina)
Příprava: CMK (kops.cz)

Na začátku pan komisař seznámil účastníky s průběhem zkoušky, způsobem vyplnění testu a s tím že instrukce k praktické části bude dávat na místě praktiké zkoušky a upozornil na to že je vhodnější se zbraní manipulovat na výzvy, přílišná aktivita je na škodu. Poté proběhla kontrola průkazů, rozdal testy a začalo vyplňování.
Po testech odešla paní co to "přišla zkusit aby věděla jak to bude probíhat za tři měsíce (7 otázek špatně)" a dva pánové co jim to nevyšlo o bod. Pořadí v jakém bude zkoušet nechal komisař na účastnících.

Manipulace byla pouze s CZ75 s tím že se ten den nezkouší "C" (střelnice jej nedělá). Před manipulací vysvětlil co dělat a také že zbraň po kontrole lze považovat za bezpečnou dokud bude pod kontrolou uchazeče. Každý měl předvést řešení jedné ze tří standardních situací - selhač, zádržka, slabá rána - a buď jako součást řešení nebo po vyřešení provést rozborku zbraně. Poté se ptal na hlavní díly zbraně, značky, čísla - s tím že za případnou špatnou odpověď samozřejmě nevyhazoval. Součástí byl na možnost registrace a střelby se zbraní bez značky zkušebny. Přišlo mi že se ptal spíš pro uklidnění uchazečů před střelbou.
Střelba - střelnice připravila slušnou zbraň pro zkoušku (Shadow 1), komisař se zeptal zda znám ovládání této zbraně (ano, střílel jsem z ní předevčírem) a zda chci nástřelnou (když se nabízejí náboje zadarmo nelze odmítnout ... :D ). Potom povel nabít zásobník, nabít zbraň, střílet, předložit zbraň ke kontrole. Výsledek vše v "5" vlevo dole od středu což mě netěšilo ale komisaři celkem ano. Zalepit, opět nabít, přemířil jsem o něco doprava nahoru a krom jedné vše v černém.
Dál nebylo co řešit a po mě to ještě udělala manželka.

Komisař byl velice korektní, nedělal žádné chytáky nebo podrazy, ti co neudělali vyletěli pro jasné chyby (rána jistoty s nábojem v komoře - přitom uchazeč viděl že ho tam před ním dává, předložení zbraně ke kontrole po nástřelných se zásobníkem ve zbrani, nenastřílení i když komisař s policistkami a uchazečem pečlivě zkoumali zda některý zásah nemůže být od dvou ran) a nikdo z těch co neudělali si nestěžoval na komisaře ale na svou blbost.

PS: Příprava před zkouškou se osvědčila, určitě doporučuji oslovit dobrého instruktora a nesjíždět jen videa na youtube. CMK nám ukázal podstatné věci pro manipulaci, používání zbraní a střelbu.

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#224 » úte 28. led 2020, 18:07

Datum: 23.1.2020
Testy a manipulace: Sportovní hala Česká Kamenice (600kč komisař)
Střelby: Střelnice SSK Česká Kamenice (700kč poplatek)
Komisař: Ing Hotový
Policista a policistka, oba v civilu.
Účastníci: 19
Moje skupiny: A+B+E

Po úvodním slovu komisaře z většiny z nás spadla nervozita. Pan Hotový vtipkoval už od začátku, ujistil nás, že záludnosti, naschvály a léčení ega z jeho strany nehrozí(na to že má doma manželku) a dodržel to.
Jasně vysvětlil jak celá zkouška bude probíhat v jednotlivých krocích a začal rozdávat testy. Soubor otázek si každý vylosoval sám. Teoretickým testem neprošli dva účastníci, kteří rovnou odešli domů. Po zveřejnění výsledků jsme všichni odešli na chodbu. Někteří si šli nakoupit do kantýny nebo do Penny hned vedle.

Postupně jsme vcházeli zpět do místnosti k manipulaci. Při manipulaci pan komisař určil před stolkem bezpečný prostor pod televizí, během manipulace se ptal na základní věci u mě to byl popis náboje a dotaz na pojistky u CZ75. Dával prostor, nedýchal na krk, netlačil, nesnažil se nikoho nachytat. Převzetím, kontrolou, řešením závady a rozborkou pistole(CZ75) jsem ho nejspíš dostatečně přesvědčil, stačilo pak převzít malorážku a popsat její hlavní části, popsat kozlici a měl jsem hotovo (cca 4-5 minut celkem). Jinak byla doba na manipulaci cca 10-15 minut. Po manipulaci jsem se přemístil na střelnici (cca 3km)

Na střelnici všichni zaplatili 600+700kč. Komisař znovu zopakoval povely, které bude používat při střelbě. Nechtěl hlásit připravenost ke střelbě ani konec střelby. Ke každému kroku vedl povelem. Střílelo se po dvou od jednoho dlouhého stolu v jednom boxu, na venkovní střelnici bez problémů. Střílelo se z CZ 75 B. Ve skalách mi mrzly ruce, ale nástřelnou sérii jsem nastřílel do černého, 5 ran na ostro - 4 do černého, poslední šla asi o centimetr vedle černého. Po gratulaci mi paní policistka předala žádost o vydání ZP, řekla do kdy to ještě stihnu, abych nemusel dávat nový papír od doktora a odcházel jsem.

Celkově atmosféra skvělá, policisté usměvaví. Celková úmrtnost 2 z 19 a to v teoretické části.



BozskyCZ
Příspěvky: 1

Příspěvek#225 » pát 7. úno 2020, 00:09

Datum: 5.2.2020
Místo: Střelnice SSK Kostelec nad Černými lesy
Komisař: pan Ing. Kaupe
Skupiny: E
Cena: 2000,- vč. komisaře
Počet účastníků: 12ks

- Po placení přišlo na řadu rozdání testu a rychlá instrukce. Tady není čem buď se naučíš nebo ne.
- Po testech důsledné vysvětlení co komisař bude chtít a jak přesně to bude vypadat.
- Manipulace : když člověk poslouchá co komisař řekne a nenechá se strhnout nervozitou, tak bez problému projde. Pokud člověk jednou
zaváhá, tak komisař upozorní. Žádné záludnosti apod.
- Střelba probíhá na venkovní střelnici možnost nastřelených. Osobně jsem nevyužil a nasypal to tam.

- Komisař naprosto normální a férovej člověk.
- Policie 2ks bez projevu.
- Přípravu jsem absolvoval před zkouškou na střelnici za 500,-
- manipulace a střelba probíhá s CZ 83, která je ve stavu tak 5/10 (nejde povolit lučík, vytáhnout zásobník) CZ 83 se v půlce střeleb rozpadla,
takže část lidí střílela z CZp07 :D
- Jelikož bylo asi dva stupně nad nulou a hnusnej vítr, tak obrovskej mínus střelnice je, že člověk čeká venku než na něj přijde řada. Takže v
zimních měsících doporučuji lyžařské oblečení a termosku čaje (+- venku strávíš 3h)
- správci střelnice starší pánové na pohodu.

Co vím tak 10ks udělalo a 1ks na testech a druhej na manipulaci.

Dovolím si říct, že bylo štěstí i na dobrou partu uchazečů. Atmosféra výborná.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů