Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti



fitor
Příspěvky: 11

Příspěvek#196 » čtv 28. bře 2019, 12:29

Stejná zkouška jako předešlý příspěvek, skupiny: A + B + C + E jenom doplním:

Při briefngu komisař řekl, že při slabé ráně se nedává rána jistoty, na školeníčku jsme ji dávali

Test u mě plný počet, díky testům tady na webu

Před manipulací velice precizní vytýčení bezpečného prostoru, který byl dostatečně velký (z mého pohledu).

Při manipulaci u krátké jsem měl popsat zbraň, řekl jsem krátká palná kulová zbraň samonabíjecí ráže 9mm, tak mě opravil, že ráži nemůžu na první pohled vědět (což je pravda, CZ75 se dělá i v malorážce) a pak mě dostal otázkou, co je to za zbraň, nakonec mě nanavigoval, že jsem řekl pistole.
Následovala kontrola zbraně, hned rozborka, popis částí, sborka, pak nabíjet 2, palte - selhač, kontrola zápalky, vybít znovu nabíjet, při natažení jsem si vyrobil double feed asi tím, že jsem závěr při natažení nepustil ale držel ho, když se vracel, odstranění závady, protože jsem pořád nevím proč pouštěl závěr pomalu, nemohl jsem dostat ven druhou nábojnici z komory, komisař mě na to v klidu upozornil a nakonec jsem to dal. Před začátkem komisař řekl, že po první kontrole je zbraň bezpečná a není jí třeba opakovaně kontrolovat při každém vzetí do ruky.
Pro jistotu jsem vždy, když jsem bral zbraň do ruky řekl zbraň je zkontrolovaná.

Při malorážce popis, rozborka, pojmenovat části, nabíjet, vystřelit, selhač atd.......jenom při odstraňování závady nešel ven cvičný hliníkový náboj z komory, závěr jsem otvíral asi třikrát, chce to neznervóznět.

Při brokovnici jsem po sborce otvřel zbraň aniž bych se ohlédl, což mi vytkl, ale jinak dobré, závada selhač atd.

Shrnutí manipulace: v podstatě jsem dělal všechno (popis, rozborka, pojmenování částí, "jako střelba" a závady, se všemi zbraněmi včetně brokovnice, proto asi trvala manipulace dlouho. Můj dojem z manipulace byl nedělat nic, co komisař neřekne a vždy počkat až zavelí a přitom hlásit ke střelbě připraven a střelbu ukončil (i při manipulaci). To samé platí u střelby, kde mi odříkaní celého povelu až ke konečnému "pal", připadalo neskutečně dlouhé tak, že jsem málem při brokovnici vystřelil ještě před "pal".

Na střelbu jsem šel jako první, zbyl jsem jediný s C, brokovnice dvě do terče, jak se tu píše to nejde nedat, terč byl rovnoměrně pokropený v celé ploše, malořážka s oporou, po zkušenosti z tréninku, kdy jem měl soustřel dobrý ale v hořejšku černého, jsem si vzal nástřelné, vše na hraně černého na druhé hodině, 5 ostrých šlo do černého všechno, ale soustřel hrozný (špatně se mi míří jinam než na střed terče :-) , pistole 4 do černého 1 šestka, přebíral jsem i odkládal se závěrem v zadní poloze, takže jenom kontrola pohledem před nabitím, dát ke kontrole po střelbě komisaři a odložit, vše mi jasně velel, tak nebyl problém.
Poslední poznámka při briefingu majitel střelnice upozornil, že z brokovnice se střílí z bezpečnostních důvodů jen jedním nábojem, pak se znovu nabíjí (i bez nástřelné), takže první rána, vybít, druhá rána, zbraň ke kontrole, odložit zlomenou.

Z mého pohledu při zkoušce nebyly žádné záludnosti a proběhla zcela korektně. Pravda je, že 5 úspěšných z 11 je docela málo, ale co jsem slyšel ti, co neudělali, uznali svou chybu.

Uživatelský avatar
DZimmy
Příspěvky: 205

Příspěvek#197 » čtv 28. bře 2019, 13:45

Ještě bych doplnil svůj příspěvek, když to kolega tak pěkně rozepsal.
U mě maniulace byla, jak jsem již zmínil, pouze z pistole. První kontrola, hned pokyn pro rozborku (což bylo super, protože jsem tím pádem nedostal příležitost zapomenout na kontrolu hlavně před nabíjením), hlavní části zbraně, sborka, kontrola funkčnosti, nabít. Pak nálsedoval selhač, takže počkat, vybít, otisk úderníku, odevzdat náboj komisaři, nabíjet, "pálit", zbraň ke kontrole, ještě jednou kontrola a rána jistoty. Tím bylo hotovo. Také jsem vždy dělal jen co komisař řekl a kolirát jsem si ptal, když mi pokyn nebyl jasný. Tím nevzikla žádná chyba a já už čekám na ZP. :)

P.S. Zdravím Vás! Tím Céčkem jste se prozradil. :)



Sirius.black
Příspěvky: 2

Příspěvek#198 » pát 5. dub 2019, 13:38

Datum: 2. 4. 2019
Místo: Krásná Lípa (okres Děčín)
Zkušební komisař: p. Pitro
Skupiny: A + E
Počet osob: 8 (z toho jedna holka)
Úspěšných: 4
Cena: 600 + 1000 za střelnici

Sešli jsme se v prostorách místního hotelu, kde probíhala praktická část zkoušky. Přítomni byli kromě komisaře také dva policisté v civilu a pan Pospíšil ze střelnice. Po úvodním představení, prezenci a vybrání poplatku nám komisař vysvětlil, jak bude probíhat test, jak označit odpověď, opravu chyby, atd.

Jelikož jsem se učil testy zde na stránkách, odevzdával jsem jako první asi po osmi minutách. U jedné otázky jsem sám sebe z nervozity znejistěl, ale u všech ostatních jsem si byl jistý správnými odpověďmi. Takže jsem to měl za 76/79.
Tři účastníci test za potřebný počet bodů nenapsali, takže nás na praktickou šlo jen pět.

Před manipulací nám pan komisař přesně popsal, co a jak bude chtít: při kontrole zbraně vytáhnout zásobník, vizuální kontrola šachty a komory a ránu jistoty do bezpečného prostoru. Poté zbraň bez zásobníku odložit. Poté že bude chtít rozborku a sborku a u té už nemusíme mířit do bezpečného prostoru ( tím mě docela překvapil). Pak bude simulace střelby s nějakou závadou a nakonec bezpečné odložení zbraně po střelbě.
Po jeho instruktáži jsme se přesunuli na chodbu a postupně chodili. První šla jediná dáma mezi námi a hned jako první neprospěla, protože nevytáhla zásobník a začala manipulovat. Pak šel kolega, ten udělal. Třetí jsem šel já. Probíhalo to přesně tak, jak pan komisař řekl. Přebírání zbraně (u rány jistoty jsem ji udělal z nervozity jednoruč, tak to okomentoval, že si to mám zkusit ještě jednou, jako by to bylo opravdu na střelnici, tak jsem to udělal obouruč a to už byl spokojen), rozborka, sborka (zbraň ČZ 75). Pak napáskovat zásobník dvěma školními náboji. Zásobník do zbraně a střílet. Závadu jsem měl selhač. Takže jsem mu řekl, že hlásím vedoucímu střelby závadu, čekám 30 vteřin, vytáhnout zásobník, zatažením závěru vyhodím náboj ven a kontrola komory a šachty. Poté po mě chtěl bezpečně vybít, ukončení střelby a odložení zbraně. Pak se mě zeptal, proč jsem 30 vteřin čekal. Řekl jsem, že proto, že by mohlo dojít k opožděnému zahoření slože. Pak po me chtěl, abych sebral náboj ze země a řekl mu, jak bych poznal, zda byla závada na zbrani, či náboji. Tak jsem řekl, že na náboji je vidět otisk od úderníku, takže chyba byla v náboji.
To bylo vše, co chtěl.
Pak šel ještě jeden jen na KKZ a poslední dělal i ZP skupiny C, takže manipuloval pistoli, malorážku i dvojku.
Takže na střelby jsme postoupili pouze 4.
Na střelnici jsme se přesunul každý svým autem.
Tam už proběhlo stručné seznámení s provozním řádem a hned bez nějakých průtahů se šlo střílet. Šel jsem jako druhý.
Nabídnuté tři nástřelné jsem přijal a všechny šly do terče.
Pak jsem opět na povel nabil zbraň a začal střílet pět naostro. Hned první jsem asi z nervů strhnul a šla mimo. Polilo mě horko, protože se mi to stalo vůbec poprvé, co jsem na 10 m netrefil terč a teď už jsem musel vše trefit. Pan komisař mě upozornil, že šla moc dolů a že bych měl asi zamířit výš a být v klidu.
Trochu mě to uklidnilo a zbylé čtyři šly pohodlně do terče.
Takže jsem si to trošku zdramatizoval, ale dobře to dopadlo. :-)
Musím říct, že komisař byl solidní, nechtěl žádné nesmysly ani nedělal záludnosti.
Moc bych chtěl poděkovat oběma policistům i panu Pospíšilovi za podporu, rady a dobrou náladu.
Nakonec bych rád poděkoval tvůrcům Zbraně Kvalitně, za skvělé stránky, Bleskriderovi za dobré video na youtube a hlavně instruktorovi Martinovi ze střelnice Military v Děčíně, který mě skvěle připravil na praktickou část.



Daveran
Příspěvky: 1

Příspěvek#199 » čtv 25. dub 2019, 15:13

Datum: 25. 4. 2019
Místo: Příbram
Zkušební komisař: Ing. Alexander Sedláček
Skupiny: B + E
Počet osob: 16 (včetně 2 opravenkářů)
Úspěšných: 11
Cena: 6000 celkem včetně přípravného kurzu a střeleb

Vše probíhalo na střelnici LERO v Příbrami. V instruktážní místnosti za přítomnosti dvou velmi vstřícných a profesionálních policistů proběhla instruktáž ke zkoušce jako takové a pak k testům. Testy průběžně opravovány jak lidé odevzdávali, v čase to napsali všichni, 5 vypadlo. Následovala instruktáž k manipulaci a po jednom se chodilo na manipulace do oddělené místnosti.
Komisař vyžadoval slovní komentář k jednotlivým krokům, u krátké rána jistoty, u dlouhých odkládání s otevřený závěrem. Vše naprosto korektní, žádné špeky, jen důraz na naprosto bezpečnou manipulaci.
Postoupili všichni.
Následovala střelba - v mém případě jen krátká, střílelo se z malorážkové pistole Ruger, takže to tam padalo samo. Prošlo všech 11.
Komisař skvělý - evidentní profesionál každým coulem, nebazíroval na blbostech ale kladl důraz na bezpečnost. Přítomní policisté přátelští, ve volném čase poradili, uklidnili. Celkově super atmosféra.
Děkuji za přípravu jak na střelnici Lero tak panu Ledvinkovi z Kladna - oboje super a rozhodně se vyplatilo.



Cervotoc
Příspěvky: 2

Příspěvek#200 » čtv 25. dub 2019, 16:56

Datum:25.4.2019
Místo: Olomouc Lazecká střelnice
Komisař: František Pospíšil
Skupiny: A,B,C,D,E
Počet osob: 25, úspěšných jen 20
Cena: 600,- komisař+1000,-střelnice

Vše probíhalo podle mých představ a informací které jsem měl dopředu zjištěny.
Prezentace, následně instrukce komisaře co a jak bude probíhat. Pak jsme přešli k testu, já odevzdával mezi prvními takže jsem si počkal na hodnocení- prospěl. Na testech vypadli 3 uchazeči, prý spíše nervozita..
Poté byla bezpečná manipulace se zbraní. Klasika, vyberte si zbraň kterou chcete, já pětasedma. Kontrola zbraně zda není nabitá, vyjmutí zásobníku stažení závěru, byl samozřejmě školní náboj, kontrola šachty. Pak jsem byl vyzván k rozborce zbraně takže vypuštění kohoutu přes dva palce natažení na bezpečnostní ozub, palec do lučíku stažení závěru na rysky vyjmutí čepu a sejmutí závěru z rámu zbraně a vytažení vratné pružiny a hlavně. Při složení jsem si v závěru pomalým puštěním vyrobil zádržku takže jsem si nechtěně vybral. :lol: Takže vyhození zásobníku, vyhození zaseknutého náboje a kontrola šachty. Napáskování vyhozeného náboje a nabytí napodruhé v pořádku.
Dva neudělali rozborku. Jedna žena co se jí nepodařil ani stáhnout závěr a jeden muž.
Střelba na povely v mém případě vše. Krátká kulová 15m dlouhá kulová a brokovnice25m. Komisař byl velmi profesionální. Žádné vymýšlení nesmyslů. Všichni prošli.
Na závěr jsme dostali doklad o odborné způsobilosti a žádost o vydání zbrojního průkazu.
Děkuji za přípravu Michalu Jurdovi as Sean.



WalWerin
Příspěvky: 10

Příspěvek#201 » úte 14. kvě 2019, 17:45

Datum zkoušky: 14.05.2019
Místo: Boletice nad Labem (Okres Děčín)
Zkušební komisař: Ing. Ivo Musil
Žádané skupiny: A, B, E

Organizace policií:
Na termín zkoušky jsem musel čekat relativně dlouhou dobu. Žádost k připuštění jsem podával 11.3. Informaci o termínu a místu konání zkoušky jsem obdržel 9.4.

Střelnice a placení:
Ihned po příchodu na střelnici jsem byl vyzván k zaplacení poplatku 1500kč, který obsahoval jak cenu střelnice tak odměnu komisaři - toto mi ale nesdělili takže jsem se pokoušel po úspěšném dokončení zkoušky platit dalších 600kč komisaři. Nicméně ten to pochopitelně odmítl. Naštěstí toto byla jediná nepříjemnost, která mě během zkoušky potkala.

Policejní dohled:
Policisté dorazili 2 oděni v civilu (což mě překvapilo) a prakticky nezasahovali (jeden z nich byl ten stejný policista, který ode mě před dvěma měsíci přijímal přihlášku ke zkoušce). Jediná interakce s nimi byla když jsme čekali než přijdeme na řadu s manipulací nebo střelbou. Případně když jim někdo ze zkoušených položil nějaký dotaz v "mezičasech". Tímto způsobem jsme se dozvěděli, že ten den nás mělo dorazit celkem 12.

Úspěšnost:
Skutečnost byla ovšem taková, že přišlo celkem 5 lidí přičemž jedna holčina přišla jen na opakovanou manipulaci a střelbu, tedy s námi nepsala písemný test. Z těch 4 lidí, kteří jsme test psali jsme uspěli 3. V tento okamžik ovšem odchozího člověka nastoupila dříve zmíněná slečna takže i manipulace se účastnili 4 lidé. Manipulaci jsme udělali 3 a střelbu následně všichni 3 zbylí. (Tedy celkem vypadl 1 člověk na testech, 1 na manipulaci a 0 na střelbě)

Zkouška odborné způsobilosti
Písemná část: Pan komisař se představil a vysvětlil/popsal průběh celé zkoušky. Poté se zeptal na dotazy a když žádné nebyly jednotlivě si nás volal a oproti kontrole naší totožnosti nám dal vylosovat otázky testu. Potom stopl čas a řekl ať křížkujeme. Zde není potřeba nic popisovat. Když jsme testy odevzdali, řekl že jsme povinni se seznámit s provozním řádem střelnice, který je za dveřma a v podstatě nás velmi slušně vyhodil na ten čas, ve kterém testy hodnotil. Pak si nás zavolal zpět a oznámil nám, že jeden pán může jít domů a zbytek bude pokračovat předveděním bezpečné manipulace.

Manipulace se zbraní: Pan komisař nám řekl, že je povinen nás seznámit se zbraněmi. Měl tam starší CZ75 (Ještě s delším čepem záchytu závěru než je šíře zbraně a kratším vedením vratné pružiny takže při pohybu závěru vzad tato "tyčka" nevylézá ze zbraně. Navíc tato zbraň byla solidně ochozená a vše šlo strašně hladce.) dále měl s sebou malorážku a dvojku. Ani jedna z těchto dlouhých zbraní se mi do ruky ovšem nedostala. Pro všechny 3 zbraně předvedl kontrolu bezpečnosti zbraně a roborku+zborku se stručným popisem toho co dělá a proč. Po kontrole zbraně (a i při rozborce) se zbraněmi dost šermoval tak jsem si neodpustil dotaz na konci jeho ukázky a zeptal jsem se zda-li vyžaduje abychom i při rozborce mířili zbraní do bezpečného prostoru a zároveň zda-li si přeje vypouštění kohoutu "přes palec" nebo rány jistoty. Odpověděl mi, že po kontrole zbraně si již můžeme mířit kam a jak chceme. Důležitá že je ta kontrola a ať si to zapamatujeme i pro život po zkoušce. Co se týče kohoutu tak metodu vypuštění nechá také na nás pokud bude přesvědčen, že jsme jistě zbraň před těmito akcemi zkontrolovali. Potom začala zkouška a první šla paní, která žádala pouze o skupinu C. Předpokládám, že vzhledem k našemu malému počtu nás nevykázal z místnosti a nechal to na nás jeslti zůstaneme nebo odejdeme. Všichni ostatní ze slušnosti odešli, ale já drze zůstal (venku byla zima a já byl navíc zvědavý ). Paní odpustí, ale i přestože bylo vidět, že je připravena tak nervozita sehrála svoje a její výkon byl naprosto žalostný. Nemohla brokovnici dlouhou dobu rozložit, pak ji nemohla dlouhou dobu složit. Dopustila se několika hrubých a mnoha drobných porušení bezpečnosti (a to i když opomenu šermování zbraní všemi směry). Komisař jí dával další a další pomocné a naváděcí otázky a ona je chudinka zazdívala jednu po druhé. Když už jsem si říkal, že komisař nemůže jinak než ji vyhodit tak ji předal malorážku a celý proces se opakoval úplně stejně. Když se jí potřetí ptal jak postupuje v případě selhače a ona potřetí zapomněla říct, že bude půl minuty čekat (i přestože v předchozích dvou těchto stejných dotazech jí komisař opravil) se s ní s lítostí rozloučil. Pak jsem nastoupil já na pětasedmdesátku a chtěl kontrolu nabitosti, rozborku, zborku a zeptal se mě na zaseknutou nábojnici ve vyhazovacím okénku. Nejsem si vědom žádné chyby kterou bych udělal a komisař mě na nic neupozornil. Celá moje akce trvala cca 5minut a pak mi řekl že to je všechno ať počkám u stavu. Předpokládám, že měl pocit že vím co dělám tak nechtěl ztrácet čas. Přiznám se ale, že předchozí velký neúspěch vyhozené paní mi dodal strašně moc odvahy protože jsem už viděl, že mě pravděpodobně nevyhodí za blbost a že se nejedná o komisaře, který si do Dečína přijel namastit ego. Co jsem slyšel a četl na internetu může se to asi stát. Poslední dva adepty jsem u manipulace nesledoval ale za cca 20 minut oba úspěšně přišli ke stavům.

Střelba: Komisař upozornil na dva povely - nepamatuji si přesnou formulaci ale jednoduše "napáskuj zásobník" a druhý pokyn "střílej". Po vystřelení posledního náboje ještě používal pokyn doslova "Položit zbraň!", ale na ten neupozornil předem. Nevěděl jsem jestli ji mám kontrolovat nebo prostě položit. Když jsem ale jeho pokyn ignoroval a zbraň jsem kontroloval tak to na mě zařval ještě jednou a zbraň jsem na ten stolek málem zahodil jak jsem si v ten moment uvědomil že mě vlastně ještě může vyhodit. Ostatní také nastříleli bez potíží, během střelby se neudálo nic neobvyklého. Jen slečna co dělala všechny skupiny (ta co tam byla podruhé na opakované manipulaci) se se stojanem, které na střelnici byly k dispozici pro podepření malorážky, docela prala protože ho viděla poprvé v životě. Než si ho naštelovala to bylo dobrých 10minut. Pan komisař byl mile trpělivý a i přes nervozitu slečny se mu podařilo ji neznervóznit ještě víc.

Pak přišly na řadu podpisy, policistka nám dala prázdné žádosti o ZP a já šťastně odjížděl. Celá zkouška trvala od 8.30 do 10.30.

V případě nějakých dotazů můžete napsat SZ a já rád doplním další informace.
S pozdravem David

P.S. Chtěl bych velmi poděkovat správci střelnice Military v centru Děčína. Na této střelnici sice neprobíhala zkouška, ale byl jsem u něj na přípravném kurzu pro praktickou část zkoušky. Tento kurz byl naprosto špičkový. Věnoval se mi skoro 4 hodiny individuálně na jeho střelnici v čase mimo pracovní dobu. Byl velmi trpělivý, věcný a zkušený. Předvedl a naučil mě vše co je potřeba ke zkoušce a pravděpodobně i mnohem víc. Nechal mi se zbraněmi tolik času kolik jsem potřeboval, kontroloval všechny moje úkony a upozorňoval na chyby. Každému kdo jste z okolí Děčína a přemýšlíte o ZP doporučuji navštivte právě jeho. Dokonce i v případě, že máte zkušeného kamaráda, který Vás na střelnici rád vezme. Pan Šusta ze střelnice Military (http://www.strelnicemilitary.cz/) je dle mého pohledu profesionální školitel, který na nic nezapomene a za celé toto odpoledne jeho času a vlastně celé střelnice chtěl pouhých 1000kč (včetně střelby).

P.P.S. Zároveň musím poděkovat i serveru zbranekvalitne.cz za pomoc s přípravou na teoretickou část, za pomoc s byrokracií a i za všechny formuláře ke stažení. V neposlední řadě i za toto fórum na kterém jsem již také našel mnoho užitečných informací.
Naposledy upravil(a) WalWerin dne úte 14. kvě 2019, 17:59, celkem upraveno 4 x.



Ajsin
Příspěvky: 4

Příspěvek#202 » pon 27. kvě 2019, 21:07

Datum: 21. 5. 2019
Místo: Army Arms Liberec
Komisař: Ing. Ludvík Šmíd
Počet účastníků: 11+1 repetent na manipulaci a střelbu
Přítomni policista a policistka s kamerou.
Skupiny ABE


Sraz byl před osmou přímo na střelnici, následovala registrace u komisaře a když dorazila většina přihlášených, jelo se výtahem do hotelu Pytloun do zasedací místnosti. Zde proběhla platba 600 + 900 a kvůli nesrovnalostem opětovná registrace, protože nám při první nebylo rozdáno poučení o GDPR a záznamu. Pak už jen vysvětlení, jak se mají testy vyplňovat a přání úspěchu.

Odevzdával jsem první s jednou chybou, udělali všichni. Výsledky ani nevyhlašoval, jen řekl, že si můžeme oddychnout.
Poté následovalo vysvětlení požadavků a pokynů na manipulaci a střelbu a přesun výtahem zpět na střelnici.

K praktické zkoušce jsme přistupovali v pořadí dle odevzdávání písemné části, takže jsem šel první. Z manipulace přebrání pistole CZ 75, kontrola, rozborka a sborka. Následovalo nabití třech školních nábojů a povel ke střelbě. Zmáčknutí spouště, selhač. Otázka, jak vyřeším, nevyšla žádná rána. Zde jsem zazmatkoval a jazyk předběhl hlavu, takže jsem řekl, že vyndám zásobník. Naštěstí ruce napřed nebyly a já se hned opravil, že čekám 30s. Poté již vše v pořádku, závadu jsem vyřešil. Ještě chtěl vědět, zda byla chyba ve střelivu, či ve zbrani. Zápalník náboj orazil, takže špatné střelivo. Následovalo odložení zbraně v bezpečném stavu. na to jsem se ho ptal předem, jak tuto část preferuje, zda závěr vzadu, či vpředu s kohoutem spuštěným a řekl, že je mu to jedno. Po odložení jsme se přesunuli na vedlejší box, kde probíhala střelba. Já střílel na deset metrů, nástřelné jsem si nevzal. Při přebrání zbraně samozřejmě opět kontrola. Střílelo se ze Shadowa, takže krása. Všech pět v černém, i celkem pěkný soustřel. Potom už jen kontrola, rána jistoty a odložení zbraně. Papíry vyplnil hned a rovnou šel další. Než jsem odešel, splnili jsme tři, zbytek nevím.

Na PČR jsem byl dnes a zbroják prý cca do týdne, nákupko i PZ na počkání.

Před zkouškou jsem byl dvakrát na kurzu přímo v Army Arms na zopakování manipulace a hlavně závad. I se střelbou z pistole cena 350 a 250 (podruhé jsme byli ve dvou, takže jsme se podělili).

Test zvládnutý především díky aplikaci, za kterou velmi děkuji autorům!
Celkový dojem z komisaře - velmi klidný, zjevně potěšen 100% úspěšností. Vše, co chtěl vědět, řekl dopředu a nedělal žádné záludnosti typu papírky v hlavni atp. Velký sympaťák.

Uživatelský avatar
Tomcat68
Příspěvky: 40

Příspěvek#203 » sob 8. čer 2019, 10:09

Datum: 6. 6. 2019 (pěkně na výročí D-Day)
Místo: Plzeň, střelnice Karlov (Karlov Shooting Range s. r. o.)
Zkušební komisař: Josef Trojan
Skupiny: A+B+C+E
Počet osob: přihlášeno asi 27, dostavilo se 20 (včetně 6 opravkářů)
Úspěšných: test 12 ze 14, manipulace 18 z 18, střelby 17 z 18
Zbraně: CZ 75 B, CZ 452 ZKM, broková dvojka hammerless (pojistka auto)
Cena: 1200 (600 střelnice, 600 komisař)
Přítomna policistka v civilu ze zbraňové služby KŘP, milá, pohodová, povzbuzovala, chválila (a ještě navíc to byla kočka ;))

Místo: Poměrně nová a mezi Plzeňáky málo známá střelnice, provozuje ji Pavel Rosa, který má na Doubravce obchod se zbraněmi (http://www.los-rosa.com/). Komfortní zázemí, výborně zařízená a vybavená, ale jen 2 stavy (25 m). Pouštějí krátké kulové, malorážky a brokovnice.

Komisař: Na první pohled působil poněkud zmateně, úvodní instruktáž omezil na informaci, že bude vyhazovat za porušení bezpečnosti (nedodržení bezpečného směru, prst v lučíku), a jaké povely bude dávat při střelbě, ale už neupřesnil, jakou činnosti po nich očekává. To ale nakonec bylo jedno, viz níže. Na dotaz, jestli ránu jistoty nebo vypouštění, řekl, že vyžaduje ránu jistoty. Další dotaz – bezpečný směr při rozborce: pokud je zbraň zkontrolovaná, nevyžaduje při rozborce směřování hlavně do bezpečného prostoru, což je pro mnohé úleva.

Test: Standardní postup, většina měla hotovo po 10 minutách, nenapsala jedna paní, která se přehlídla a asi od půlky zapisovala odpovědi o řádek níž, a jeden Rus či Ukrajinec, pro kterého to muselo být docela náročné z jazykového hlediska.

Manipulace: Před manipulací komisař přinesl všechny tři zbraně, ukázal bezpečnostní a rozborné prvky. Postup při rozborkách samozřejmě neukazoval. Při vlastní manipulaci se ptal na některé části zbraní (radost mu způsobilo, když jsem řekl „zásobníková šachta“, „temenní klička“ a věděl jsem rozdíl mezi nábojištěm a nábojovou komorou :) ); u malorážky má rád, když se při vyndaném závěru člověk podívá přes pouzdro do laufu, než ji odloží. Jinak žádné záludnosti, spíš napovídal.

Zbraně: CZ 75 B nemá cenu komentovat, příjemné bylo, že se rozborný čep dal vytáhnout prsty, nebylo třeba používat zásobník. CZ 452 ZKM – u tohoto typu malorážky se závěr vyjímá po zatlačení spouště dopředu. Brokovnice byla dvojka hammerlesska s automatickou pojistkou. Místo výklopné páčky v předpažbí má šroub s pružinou u nosu předpažbí.

Střelby: Začínal jsem pistolí, vzal jsem si nástřelné, všechno sedělo, jak jsem chtěl. Akorát v těch nervech jsem se pokusil vystřelit bez natažení závěru, což komisař naprosto ignoroval, nechal mě natáhnout a pak už šlo všechno samo. Komisař ani tak nevelel, jako spíš vyprávěl, co chce, abych udělal, nerajtoval na ničem jiném, než na bezpečném směru. Všechno se mi sypalo hezky do černého, stejně tak z malorážky (střílel jsem asi jako jediný bez opory, a po nástřelu, kde jsem vyslal jednoho „letce“ mimo černé kruhy, už šlo zase všechno do klubka). Z brokovnice mě nechal prásknout jen jednou, a „máte splněno, zavolejte dalšího“.

Osvědčení: Tady to trochu skřípalo, kdo odstřílel, musel čekat až úplného konce, osvědčení se vypisovala a vydávala, až když odstříleli všichni. Celá zkouška tak trvala od 9 ráno do čtyř odpoledne.

Celkový dojem: Dlouhodobá příprava se rozhodně vyplatila, testy nanečisto tady na stránkách a v appce byly skvělá příprava, zrovna tak jako kurz a tréninky na Leiku (díky, pánové!). Střelnice Karlov je pěkná, vybavená, čistá – a abych nezapomněl, v předsálí stoly s kávou, pitím, mísa s ovocem a asi tak dvě tuny nasmažených kuřecích řízků... :D Takže za mě super, moje původní pochybnosti (nová střelnice, žádný kontakt, žádný web, žádný fb) byly liché.



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#204 » stř 12. čer 2019, 13:21

Datum: 6.6.2019
Místo: SSK Stříbro
Komisař: Mgr. Jiří Vaněk
Skupiny: ABE
Cena: 800+600kč
Počet účastníků: 18+3 opravkáři na praktickou část

Přihlášku jsem podával 14.5. v Plzni na Borech a trochu mě překvapilo, že nabízené termíny byli buď ve Stříbře nebo v Koutě na Šumavě.

Průběh zkoušky asi víceméně standardní - prezence, placení poplatků. Poté nám komisař vysvětlil jak máme vyplnit test. Během testu vyřídil praktickou s opravkáři(udělali všicni tři) a test jsme psali za dozoru jedné ze dvou přislušnic. Po vyhodnocení testu 4 skončili a komisař zbytku vysvětlil co po nás bude chtít u manipulace. Pak si nás po jednom volal do takovéo kamrlíku. Cčkaři měli i malorážku, ostatní jen pistole. Brokovnici na manipulaci nedával, s tím, že je jednoduchá...

U manipulace naprostý základ - zkontrolujte zbraň, pak připravit ke střelbě, pálit, nevyšla rána (takže 30s čekat, vybít zkontroval náboj,..), na závěr
tzv. divná rána - co se mohlo stát (střela v hlavni) a rozborka.

Prošli všichni, pak následovali střelby, všichni nastříleli. Komisař byl podle mě milý, korektní a ferový. Všechny se snažil uklidnit, žádné grilování se nekonalo.

Poděkovaní na závěr zdejšímu webu za cvičné testy a panu správci Žůrkovi z SSK Střibro za milý kurs v neděli před zkouškou.



Exon Valdez
Příspěvky: 1

Příspěvek#205 » pon 24. čer 2019, 15:31

Zdravím, jsem čerstvým držitelem ZP. Jelikož s praktickou přípravou mi pomáhal dobrovolník z Prostějova, kterého jsem si našel v seznamu na této stránce, byl jsem požádán o stručné shrnutí zkoušky odborné způsobilosti, kterou jsem skládal v Brně.

Datum: 20.6.
Místo: Trigger service Brno
Komisař: Ondřej Svoboda

Celkový průběh zk bych hodnotil jako standardní. Teoretická část proběhla písemného testu, jehož obsah lze najít na stránkách jako jsou e-testy apod. Mimo testů bych doporučil číst i konkrétní zákony, zjednodušuje to samotné učení a vzhledem k povaze zákonů je dobré určité části memorovat a mít v hlavě déle, než jen do prvního piva na oslavu udělané zk.

Praktická část byla samozřejmě o něco více "stresující". Lidé, kterým se ze stresu potí ruce (jako například mě), mohou mít při vyvolání jména a odchodu na stanoviště problém s manipulací se zbraní (např. stažením závěru). Zní to možná vtipně, ale co jsem zaslechl, tak přesně z tohoto důvodu, tam se závěrem bojovala dobře polovina uchazečů. A není nic horšího než si nechat rozhodit sandál i nirvánu takovou marginalitou jako je stažení závěru. Problém vyřešen solvínou.

Samotná praktická část byla ve výsledku ale jednoduchá. Nejprve bezpečná manipulace, odstranění závad (mne se ptal jen na dvě závady ze tří klasických) a poté střelba (dal jsem 10,10,9,9,8 - kupodivu můj nejlepší výsledek zatím). Jednou jsem zapomněl natáhnout závěr a zkoušel vystřelit. když jsem si chybu uvědomil a popsal, co jsem udělal špatně, komisař mne nechal bez problémů pokračovat.

Celkově byl vyhozen jeden uchazeč z 20, který nepopsal závady a zapomínal (opakovaně) na ránu jistoty. Celá zk (včetně čekání na praktickou část-byl jsem skoro poslední) zabrala cca 3,5h.

Tento portál mne provedl celým procesem od A do Z, díky Vám za něj a díky dobrovolníku Michalovi za to, že mne naučil vše, co jsem potřeboval!

Legálně drženým zbraním zdar!



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#206 » pon 24. čer 2019, 18:04

Dovolím si vložit stručně zkušenost za kamaráda.
termín: květen 2019
místo: Luková u Lanškrouna
komisař: Stanislav Simon (zároveň správce střelnice)

Kamarád absolvoval na střelnici kurz (ale pouze krátkej na manipulaci se zbraněmi), kde byl pochválen, že jeho bezpečná manipulace se zbraněmi je v podstatě perfektní. Sám jsem mu věnoval několik hodin přípravy. No ale komisař měl potřebu šťourat do hloubky, např. jak vyndám uvízlou střelu z hlavně. V případě selhače, čím to je? Odpověď, že buď vadná zápalka nebo závada na zbrani, nejspíš špatnej úderník, nebyla dostatečná. Chtěl vědět co s úderníkem je a jak to opravím. No závěr byl takovej, že sice žádnou chybu neudělal, ale komisaři to připadalo málo jistý. Takže neprospěl.
Celkově přístup pana Simona je takovej, že pokud jsi nebyl na dlouhé verzi kurzu, tak se snaží, aby takovej uchazeč neprošel a peníze přinesl znova (to už jsem slyšel od více lidí)
Ještě taková perlička. Na tom krátkým kurzu byl člověk, kterej neustále strkal prst na spoušť, rozborka pro něj byla taky velkej problém, ale byl i na dlouhým kurzu a následně zkoušky udělal.

2. pokus
termín: červen 2019
místo Moravská Třebová
komisař: Jakub Engelmajer

Správcové střelnice se snažili uchazeče uklidňovat, ještě jim dávali rady na co si dávat pozor a co naopak vyzdvihnout. Pan komisař také perfektní, působil klidným dojmem, nedělal žádný záludnosti, když bylo za co tak i pochválil. Prostě fér přístup, ale samozřejmě, když někdo udělal chybu proti bezpečnosti, tak letěl. Myslím, že to potkalo jednoho uchazeče.

Shrnutí:
U pana Simona, musíte umět opravdu perfektně, spíše nad rámec požadavků a ještě pokud jste nebyli na jeho kurzu, dá vám to najevo a je to přítěž. U zkoušky je nepříjemnej až arogantní. Toto můžu potvrdit i sám za sebe, jelikož jsem kdysi u něj zkoušku dělal.
V Moravské Třebové přístup správců i komisaře perfektní, nikoho nestresovali, prostě pohodová atmosféra. Cenově to vychází v Lukové na 1600, v MT na 2600 včetně poplatku komisaři.

Tímto netvrdím, že střelnice v Lukové je špatná, to vůbec ne.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#207 » čtv 11. črc 2019, 14:50

Datum 11.7 2019
Luková
Komisař ing. Studený
ABE

Sešlo se nás asi 20kusů. O testech nemá cenu psát, to tě nikdo nenaučí. Jenom nechápu, jak může někdo napsat test na 55bodů, když to měl jako podmínku vstupu k MP. Já díky těmto stránkám za 79. Manipulace proběhla v klidu i přesto, jakou má prý tento komisař reputaci. Musím zodpovědně prohlásit, že byl naprosto v pohodě, žádné chytáky. Nechtěl nic co jsem se naučil. A nakonec mne ještě pochválil slovy kdo umí ten umí. Střelba už byla bonbónek na dortu. Nejhorší zásah 7. Z osmi ran 3 desítky. Chci poděkovat Lukášovi Novákovi za ochotu a trpělivost, když mě připravoval, klukům ze střelnice, komisaři za fér přístup a manželce za podporu. Jo a děkuji svému mozku, že se na mne nevy...ral.



Gwin
Příspěvky: 35

Příspěvek#208 » pát 12. črc 2019, 15:47

Datum: 9.7.2019
Místo: Rosnička, Brno
Komisař: Ing. Petr Holyszewski
Cena: 600 + 1200 Kč
Počet účastníků: 19 se dostavilo +3 opravkáři na praktickou část

Na zkoušku se cca 6 lidí nedostavilo, dalších zhruba 6 lidí nezvládlo teoretickou část.

Během praktické části zkoušky byl komisař přísný, neodpouštěl žádnou chybu a držel se přesně Zkušebního řádu (Nařízení vlády č. 315/2011 Sb.)

Komisař vyhazoval nejčastěji za:
  • Nečekání alespoň 10 s při selhači
  • Nezkontrolovaná šachta zásobníku při kontrole, zda je zbraň nabitá
  • Neprovedení kontroly zbraně pokaždé, když byla zbraň po odložení opětovně vzata do ruky
  • Neprovedení mířené rány jistoty

Za tyto chyby vyhazoval i během ostrých střeleb. Kuriózní bylo vyhození žadatele, který po sborce brokovnice (broková kozlice), když dával rány jistoty, nevěděl, že brokovnice není po sborce natažena a je ji potřeba znovu zlomit, aby došlo k natažení. Ránu jistoty vyžadoval u všech typů zbraní (pistole, malorážka, brokovnice).

Zkoušku nakonec zvládlo jen cca 5 lidí včetně jednoho opravkáře a trvala zhruba od 8:00 do 13:00.

Během celé zkoušky probíhal náslech nového komisaře.



LubosD
Příspěvky: 40

Příspěvek#209 » pon 22. črc 2019, 15:08

Datum: 22.7.2019
Místo: Rakovník
Komisař: Ing. Tomáš Soudek
Cena: 600 + 900 Kč
Počet účastníků: 11 (z toho asi 3 opravkáři včetně mě)

Při testu vypadli celkem 3. Při bezpečné manipulaci další 3:

  • jeden zapomněl čekat 30 sekund;
  • další dostal malorážku s vyndaným zásobníkem a otevřeným závěrem, jenže tam měl strčený náboj a nevybil;
  • třetí udělal ránu jistoty, ale jen tak od boku (nebyla mířená).

Nastříleli všichni. Zbraně: CZ75, klasická malorážka a broková kozlice.

Z pana Soudka jsme měli pocit, že je čerstvým komisařem, možná to snad byla jeho první zkouška v roli komisaře. Takže přítomné policistky dolaďovaly jeho postupy (ohledně vyhlašování a tak), aby byly zcela korektní. Při zkoušce z manipulace jsme měli dojem, že občas přemýšlí, co dál.

Úvodní popis průběhu zkoušky byl z jeho strany dosti důkladný. Mj. upozorňoval na to, že:

  • Budeme používat střelivo S&B, u kterého se v případě selhače čeká 30 sekund.
  • Když při střelbě z malorážky zapomenete počítat výstřely a pokusíte se vystřelit pošesté, tak i když vám dojde, proč nedošlo k výstřelu, tak musíte opět čekat 30 sekund.

Při vybíjení chce vidět důslednou vizuální kontrolu nábojové komory a šachty zásobníku a také ji sám provádí, když mu po střelbě ukazujete otevřený závěr a zásobník. Když jsem před střelbou nezkontroloval pohledem šachtu, tak jsem dostal varování. U pistole vyžaduje ránu jistoty, u ostatních zbraní otevřený závěr.

Zato ho moc netrápí to, jestli při bezpečné manipulaci před nabíjením chcete zkontrolovat průchodnost hlavně, nebo ne. Až se skoro divil, když jsem se toho dožadoval :) Kontrolu průchodnosti hlavně opravdu chtěl až tehdy, kdy mi sám řekl, že mám provést rozborku zbraně.

Celkově jsem z průběhu bezpečné manipulace byl poněkud zmatený. Například když jsem na jeho povel simuloval střelbu, výstřel pochopitelně nevyšel, tak jsem chtěl hlásit závadu a že čekám 30 sekund, on řekl, že žádná nebyla, v mojí ruce mi přetáhl závěr, ale nenápadně mi tam hodil pojistku a pak mi řekl, že mám bezpečně vybít a odložit a já se na vteřinu divil, jak je možný, že to nejde. Nakonec mě osobně vlastně ze žádné/slabé rány nezkoušel. Pak už jen nasimuloval zádržku a bylo.



FalconFX
Příspěvky: 1

Příspěvek#210 » stř 24. črc 2019, 20:28

Datum: 24.7.2019
Místo: Čestlice
Zkušební komisař: Jan Gregor
Počet účastníků: 16 + 1 opravka
Cena: 600 + 1299 Kč
Popis: Po úvodu a teoretické části, kdy dál nepostoupili 3 uchazeči, nás komisař seznámil se vším co bude požadovat. Vybití zbraně bylo možné zvolit buď ránou jistoty, nebo přes palce. Zbraně pro manipulaci: CZ 75 (řádně vyběhaná, bez zápalníku, určená pouze na manipulace), malorážka ZKM 452 a broková kozlice. Průběh manipulace: převzetí zbraně, rozborka, sborka, nabíjet, pálit => závada (selhač/slabá rána) a její odstranění, znovu nabít, přerušit střelbu - ještě před výstřelem, ihned následované pokynem ukončit střelbu. Téměř všichni, kdo měli krátkou zbraň, ji měli připravenou nataženou s nábojem v komoře, zajištěnou pojistkou a položenou výhozním okénkem nahoru (nebyla tedy vidět pojistka). To pravděpodobně mohlo rozhodit pár prvních uchazečů (z prvních pěti vypadli čtyři), Podle všech, kteří manipulaci nezvládli si za to ale mohli vlastní chybou, žádný si nestěžoval na nefér jednání komisaře. Po třetím neúspěšném uchazeči vyšla jedna z přítomných policistek a uklidnila nás zbývající tím, ať děláme jen to, co komisař chce a jen podle jeho pokynů, nic napřed a nic o co si neřekl. Když jsem přišel na řadu a zjistil jsem v jakém stavu se pistole nachází, řekl jsem mu to a i další kroky v průběhu manipulace jsem nejdříve popsal. Komisař vypadal spokojeně, nechtěl vidět značky ani se mě neptal na nic jiného mimo vlastní manipulaci. Zbraně pro střelby: CZ 75 Shadow, 2x ZKM 452 (s optikou/bez optiky - byla možnost volby) a brokovnice (typ netuším, jelikož jsem střílel jen z pistole). Než jsem šel na řadu ke střelbám, tak nenastřílela jedna uchazečka. Já jsem po nástřelu poslal všech pět do černého a spokojeně jsem odešel.

Závěr: korektní průběh jak ze strany komisaře, tak policistek.

Rád bych poděkoval autorům tohoto webu za výbornou aplikaci, díky které jsem měl test během pár minut hotový za plný počet bodů, dále Martinu Holickému za výborný popis manipulace http://www.martinholicky.com/zbrojniprukaz/ a v neposlední řadě instruktorům a osazenstvu Střelnice Čestlice za přípravu před zkouškou a podporu během dneška.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: trojda33 a 15 hostů