Ztráta ZP a PZ



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#76 » úte 6. zář 2016, 09:07

Řekl bych, že zapomenutí ZP nebo PZ je společensky škodlivější než zapomenutí ŘP. Nejspíš se jedná taky o to, že držitelé ZP musí být o hodně spolehlivější a důslednější než držitelé ŘP a tedy sankce za nedodržování pravidel přísnější. A taky se nejspíš jedná o historický relikt z doby, kdy veškeré záznamy byli uloženy někde v archivu, a tedy policista na ulici si dané skutečnosti nemohl ověřit na místě přes vysílačku jako je to dnes.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#77 » úte 6. zář 2016, 09:21

Ta pokuta je zhruba stejná i u toho řidičáku :-)

Docela by mne zajímalo, co je tak strašně nebezpečného na tom, že zapomeneš doma dvě kartičky :-D

A přijde mi, že držitelé ŘP jsou daleko nebezpečnější a v zabíjení lidí i úspěšnější, než držitelé ZP.



Melchisedech
Příspěvky: 84

Příspěvek#78 » úte 6. zář 2016, 09:57

Podle mého názoru při zapomenutí ZP nebo PZ nedojde ke spáchání přestupku, neboť chybí jeho materiální znak.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#79 » úte 6. zář 2016, 10:56

Proč myslíš, že chybí? Ostatně v čem ho v tomto případě vidíš?



Melchisedech
Příspěvky: 84

Příspěvek#80 » úte 6. zář 2016, 11:01

Absenci materiálního znaku vidím právě v možnosti policisty ověřit si, zda jsi/nejsi držitelem ZP či PZ.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#81 » stř 7. zář 2016, 07:36

OT smazaný

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#82 » čtv 8. zář 2016, 07:58

Tak..nemám čás číst, co se tady nasbíralo, nicméně jako zakladatel vlákna si sám sobě odpovím a tím bych to uzavřel.

Začátkem týdne jsem byl převzít nové průkazy zbraně a zbroják.

Na zbrojáku je dole napsáno "DUPLIKÁT" - prý to tam být musí. U průkazů zbraně nic.

Definitivně - NEJEDNÁ SE O ŽÁDNÝ DELIKT / PŘESTUPEK na úseku zbraní a střeliva proti spolehlivosti apod...

Melchisedech : ???

20 000Kč pokuty se vztahuje na porušení (podle toho co píšeš - není těžké to najít a nejsem fanatik, z hlavy to neznám)

f) nosí na veřejných shromážděních, slavnostech,
sportovních podnicích nebo lidových zábavách
zbraň v rozporu s § 60,

g) veřejně vystavuje zbraň kategorie A, B anebo C nebo střelivo do této zbraně v rozporu s § 61
odst. 1,

To se ztráty, zapomenutí apod. fakt netýká.

Sided - nešlo by vymazat balast a nechat tady faktické informace ?



Melchisedech
Příspěvky: 84

Příspěvek#83 » čtv 8. zář 2016, 08:48

Reagoval jsem na příspěvek Ivoo ohledně zapomenutí ZP či PZ, nikoli jeho ztráty. Pro zjednodušení kopíruji i skutkovou podstatu.

Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E se dopustí přestupku tím, že v rozporu s § 29 odst. 1 písm. i) u sebe nemá zbrojní průkaz nebo průkaz zbraně.

Samotná ztráta jako přestupek označena není, pouze neprodlené neohlášení takové ztráty či odcizení je zákonem označeno za přestupek podle § 76a odst. 4 písm. b).

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#84 » čtv 8. zář 2016, 09:58

Tak tak, říkáš to přesně.

Irituje mě to ale. Povinnost mít u sebe doklady..ANO..jasně, je to třeba. Pokud ojediněle zapomenu, stejně jako ŘP. Na co ty centrální registry jsou ? Vím, psal to tady už Enerccio a nesetkalo se to s úspěchem, ale já s ním souhlasím.

Plastové kartičky jsou v dnešní době trochu přežitek, nebo minimálně pokuty a vláčení po přestupkových komisích za jejich nepředložení ano.

"Dobrý den, předložte XY"
"Dobrý den, já se velice omlouvám, ale odcházel jsem z domu ve spěchu a zapomněl jsem je na stole"
"Dobře, sdělte mi své údaje a vyčkejte si na ověření XY"

Nebo by bohatě stačila jednotná pokuta 100Kč bez dalších právních dopadů. Abych se provinil tím, že U SEBE nemám řidičák a byl to dokonce přestupek, tak to sorry...Totéž u ZP a PZ. A omlouvat to tím, že má někdo možná pozastavenou platnost ŘP, ZP či něco podobného je blbost. První, kde se to blokuje je ten registr.

Každý z vás zaplatil nemalou částkou (odvody/daně platíme až některé individua všichni) zavedení registrů, sloučených Evropských nesmyslů (vozidla) a stejně jsme 100let za opicema a hrozí mi nemalý postih za to, že nemám kartičku v peněžence.

Sided - pokud je to OT, smaž to, štve mě to, tak jsem se trošku vyblil :-)



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#85 » čtv 8. zář 2016, 10:40

Asi je to OT, ale přihodím svůj názor:
Mít U SEBE řidičák či zbroják má praktický význam spíš při jednání s nestátními subjekty - autopůjčovny, střelnice apod., kdy je zcela přirozenou sankcí za zapomenutí nemožnost provést plánovanou činnost.

Uživatelský avatar
jirka87
Příspěvky: 262

Příspěvek#86 » čtv 8. zář 2016, 11:19

Sankci bych pobral.Je normální doklady nosit. Ale už se mi nelíbí popotahování v dalším smyslu...Paragrafy, přestupkové řízení apod...

Pořád by se mělo přihlížet k tomu, že to nikoho neohrožuje a člověk není stroj. Mám v hlavě i jiné a důležitější věci, než důsledně nonstop vědět kde mám klíče, mobil, peněženku (doklady). Kdy vezeš manželku do porodnice, můžeš bejt na plech a přitom je tam riziko, že někoho zabiješ, ale zapomenout řidičák a řídit je průser...

Asibych to už nechal. Sided promaž balast a zamkni to, ne ?



Mates Picco
Příspěvky: 69

Příspěvek#87 » čtv 8. zář 2016, 12:00

Taky ty průkazy u sebe nemám rád, ale pohled může být i z druhé strany. Seberou ti řidičák za chlast, drogy, blbou bouračku a ty budeš hlásit při kontrole nacionále svého bratra, které znáš zpaměti. Jak zjistí, že mají před sebou někoho jiného ????
P.S. Neber to osobně, psal jsem to jako příklad, všeobecně.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#88 » čtv 8. zář 2016, 12:28

Apep píše:Řekl bych, že zapomenutí ZP nebo PZ je společensky škodlivější než zapomenutí ŘP. Nejspíš se jedná taky o to, že držitelé ZP musí být o hodně spolehlivější a důslednější než držitelé ŘP a tedy sankce za nedodržování pravidel přísnější.


Takováhle argumentace nemá šanci obstát, protože by byla v jednoznačném rozporu s ústavním pořádkem ČR (rovnost lidí před zákonem).

A taky se nejspíš jedná o historický relikt z doby, kdy veškeré záznamy byli uloženy někde v archivu, a tedy policista na ulici si dané skutečnosti nemohl ověřit na místě přes vysílačku jako je to dnes.


Fakt, že policista si může danou skutečnost snadno zjistit společenskou škodlivost takového jednání prakticky eliminuje.


Zapomenutí ZP je sice v souladu s definicí přestupku v přestupkovém zákoně definováno v ZoZ jako přestupek, nicméně to je pouze formální část definice přestupku. Materiální aspekt je právě to porušení nebo ohrožení společenského zájmu a tam je to podle mě neprokazatelné - jak přesně je ohrožen zájem společnosti, když u sebe člověk nemá kus zalaminovaného papíru, který pouze konstatuje nějaký fakt, který je ovšem na existenci toho papírku prakticky nezávislý, a každá osoba oprávněná ten kousek papíru kontrolovat má velice jednoduchou možnost si fakt prokazovaný tím papírkem ověřit jinou cestou?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#89 » stř 21. říj 2020, 09:25

Když už jsme u toho, tak nový ZP a PZ nelze (narozdíl od OP, ŘP) vyžádat na kterékoliv služebně OSZBM. Teď jsem to (v případě ZP) ověřoval a prý v rámci kraje by to ještě (asi) šlo, ale mimo rozhodně ne. Ani v případě, že by se jen prodlužoval...

A k té debatě, nikdy nenosit PZ, když nenosím zbraň bych to tak neviděl. Já nosím, takže mám PZ v peněžence a tu s sebou beru vždy, takže se nikdy nestane, že bych nosil bez PZ. Naopak to ničemu nevadí (samozřejmě dokud neztratíte tu peněženku, ale ruku na srdce, kolikrát se vám to za život stane? Nehledě na to, že pokud ji ztratíte a zrovna když nosíte, tak je situace úplně stejná...)



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#90 » stř 21. říj 2020, 11:39

Průkazy hlavně nesmíte ztratit, ale postrádat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů