Tlumiče na zbraně



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#526 » čtv 4. úno 2021, 00:02

Destructor: Taky souhlas, tlumiče jsou podle mě dost předražený vzhledem k tomu co to vlastně je. Na druhou stranu je ale třeba chápat že v ceně je i zkušebna, hodně testů bezpečnosti produktu apod. To prostě něco stojí.

Sem zvědavej jestli se k nám dostane i trend z USA, kdy se dá koupit a zaregistrovat adaptér na olejový filtr. Účinnost asi nic moc, ale sranda efekt super a na malorážku by to stačit mohlo.

Smates: Za mě dobrý :) Vim že každej Ruger Mark závit nemá, ale vždycky se mi prostě vybaví scéna z filmu Assasins (Nájemní Zabijáci). Ty nový Rugery Mark IV Tactical/Lite co závit maj, vypadaj tak nějak divně. Jako "cool" efekt asi dobrý, ale už to neni ta klasika.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#527 » čtv 4. úno 2021, 00:15

Zajímalo by mě, jak se na to dívá legislativa. Tlumič samotný i zbraň musí projít ověřením a splňovat spoustu náležitostí technických i legislativních .. a ani jedna strana by určitě neprošla schválením, kdyby se měla spojovat takto :D Na druhou stranu stranu chytit tlumič třeba do levé ruky a pravou rukou se snažit střílet skrze něj .. to přece taky nikoho nezajímá? Tlumič je hlavní část zbraně, nevztahuje se na jeho použití nějaký obecnější paragraf o používáni v souladu se specifikací výrobce? Fandím tomu, ale teda být správce, tak to u sebe nechci :D

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 546

Příspěvek#528 » čtv 4. úno 2021, 10:25

Naprosto s Lordem souhlasím. Jediné co mi dáva smysl a co koupím asi jako první je trubička na AR9 s 8" hlavní, to bude myslím i Cool :-) Na stavajících malorajdách nemám bohužel závity což je důvod k dalším nákupům radostí. Pokud už někdo máte typy nebo dokonce zkušenost co na karabinu, pište pls.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#529 » čtv 4. úno 2021, 10:46

používat olejový filtr, jakoukoliv strojní součástku, nebo třeba nádobu na potraviny jako tlumič je u nás nelegální proto, že jde o zbraň maskovanou za jiný předmět - tedy A.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 690

Příspěvek#530 » čtv 4. úno 2021, 10:57

Tlumič maskovaný jako tlumič, to mi dává smysl ...

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 700

Příspěvek#531 » čtv 4. úno 2021, 11:39

LordSalix píše:Tlumič je hlavní část zbraně


Tlumič je zbraň kat C.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#532 » čtv 4. úno 2021, 11:49

§ 6 - Zbraněmi kategorie C jsou

e) tlumiče hluku výstřelu, kterými jsou zařízení určená pro použití s palnou zbraní a konstruovaná pro celkové snížení hluku výstřelu při ostré střelbě, a to včetně snížení hluku výstřelu ve směru střelby.

Příloha č. 1 - ČÁST PRVNÍ - DRUHY ZBRANÍ

23. Hlavními částmi střelné zbraně jsou
e) tlumič hluku výstřelu.


Buď příloha nebyla aktualizována nebo záleží na kontextu. V kontextu spojení se zbraní mi přišlo lepší odkazovat se na něj jako na hlavní část zbraně.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#533 » čtv 4. úno 2021, 11:51

Destructor: podle zákona musí zbraň vypadat jako zbraň. tedy ani tlumič nesmí vypadat jako olejový filtr, kartuše od tmelu, nebo plechovka od piva. Ani koště místo pažby není u nás legální.



Piggy
Příspěvky: 1895

Příspěvek#534 » čtv 4. úno 2021, 12:38

LordSalix píše:Buď příloha nebyla aktualizována nebo záleží na kontextu. V kontextu spojení se zbraní mi přišlo lepší odkazovat se na něj jako na hlavní část zbraně.
Já v tom žádný rozpor nevidím.
1. Pro účel kategorizace se za zbraň považuje leccos, mimo jiné hlavní část zbraně nebo střelivo. V tomto smyslu tlumič je zbraň kategorie C.
2. Tlumič sám o sobě střelnou zbraní není, jelikož neumožňuje okamžité uvolnění energie a nemá požadovaný účinek na definovanou vzdálenost. Je tedy logické považovat ho za hlavní část zbraně.

Disclaimer: přísně vzato by tlumič mohl být střelnou zbraní a střelou současně, byl-li by puštěn z výšky někomu na hlavu = okamžité uvolnění potenciální energie gravitace.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#535 » čtv 4. úno 2021, 15:09

stip píše:. Ani koště místo pažby není u nás legální.

Muzes to nejak rozvest?



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#536 » čtv 4. úno 2021, 15:22

Zbraněmi kategorie A jsou
a) zbraně
3. vyrobené nebo upravené tak, že lze utajit jejich účel, nebo u kterých byly původní charakter a podoba změněny tak, aby se jejich použitím mohly způsobit těžší následky, anebo zbraně maskované jako jiné předměty (zákeřné zbraně),

No to je tak vágní, že to by musela rozhodnout až kreativita soudu (nebo zkušebny?) a přinejhorším by to bylo A. Podle mě se nedá očekávat, že by se v rámci té kreativity zkoumalo cokoli jiného, než hlavní části zbraně. Tlumič v designu plechovky od piva by možná opravdu mohl být zařazen jako A, smeták místo pažby pochybuju. Ale to se dá řešit třeba polepem na olejový filtr s nápisem TACTICAL SILENCER, pak by o maskování nemohla být řeč.



getsome
Příspěvky: 623

Příspěvek#537 » čtv 4. úno 2021, 15:26

Taky bych rád viděl tu pasáž, která vylučuje smeták místo pažby. Takhle střílející smeták - samodomo pytlácká jednoranka, to je něco jiného. Ale když si na buffer tube nasadím místo pažby gumovou hlavu růžového jednorožce, neudělá s tím IMO nikdo nic.

Tlumič v podobě plechovky od piva jsem nikde neviděl, pravděpodobně je to o dost blíž té A definici a žádný výrobce by se s tím nechtěl s*át.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#538 » čtv 4. úno 2021, 15:44

Dostali jsme se mimo téma. Původní dotaz zněl - co by vylučovalo olejový filtr použitý jako tlumič kateg. C.

O kategorizaci rozhoduje zkušebna.

Ten příklad se smetákem jsem uvedl proto, že když maskujete zbraň za jiný předmět nezáleží na tom jedná-li se o hlavní část nebo třeba pažbu.

Všimněte si, že ta formulace o zbraních maskovaných za něco jiného neobsahuje nic o tom jak moc má být to maskování dokonalé. Prostě se to nesmí.

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 690

Příspěvek#539 » čtv 4. úno 2021, 16:21

Tvůj problém je, že ty nevíš jak ty "olejové fitry" z Číny vypadají a jaké mají primární použití.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#540 » čtv 4. úno 2021, 17:19

ked sa filter ako tlmic zacal rozsirovat (par rokov to uz bude, nemam odhad kedy som o tom pocul prvykrat), mali to v USA poriesene tak, ze cislovana registrovana cast je adapter medzi hlaven a filter. Samotny filter bol nasledne iba spotrebny nahradny diel. u nas by to teda bolo realne, aj ked velmi malo pravdepodobne prave tomto duchu

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti