Uberti 1873 (puška), zkušenosti

Westernové střílení a vše co k tomu patří


Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#16 » ned 24. bře 2024, 19:06

Díky za názory. Závody by byly fajn - možná ten Sarý Plzenec v květnu bych mohl zvládnout. Jinak je to všechno nějak daleko...
Už bych vzhledem k přebíjení nebyl ani tak proti .45LC, ale origo je origo :D

Nicméně jsem si to hodně ujasnil díky.

Pokud nakonec ta 1873 bude (a zatím ji fakt chci) tak v ráži .44-40. Což znamená přebíjet.
Lis - po radách zde - Lee Turret classic (i když jedním prodejcem mi byl doporučován spíš jednooperační lis, že se vše ostatní sype... :o )
Lisovací nástroje: https://www.strobl.cz/44-40-lee-steel-3-die-set_p338 - budou fungovat i se střelou .429?
Nábojnice Starline - hlavně kvůli střele dále.

Střela - pokud bych si ji časem lil sám tak jsem našel kleště (typ, prodejce uvidím):
https://www.strobl.cz/lee-mold-429-200- ... avity_p591
Je to OK? Četl jsem že tahle střela a nábojnice Magtech si moc nerozumějí.. Jiné kleště (třeba někde zmiňovaný Biglube jsem nenašel)
Kalibrujete nějak odlité střely? Co je k tomu potřeba?

Jaký střelný prach a zápalky na 44-40 používáte? Chci bezdýmák, našel jsem náhrady černého prachu - tak něco takového? Jsou prý o třetinu účinější, ale tahle puška je postavená na výkonější střelivo než originál..
Mažete - nebo obecně - maže se střela pro použití s bezdýmím prachem (nebo náhražkou)? Je mi jasné že pro BP výrazně...

Dík C.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#17 » ned 24. bře 2024, 20:58

Turret pro tebe podle mě nejlepší volba.
Matrice mám ty samé. Fungovat budou bez problémů. Jiná1873, kromě originálu, se v jiném diametru než .429 nevyrábí.
Kleště si kup na šest střel, odlévat po dvou je opruz.
Ještě si pořiď kalibr na .429.
Nábojnice používám všech dostupných značek a bez problémů. Magtech je jakoby tvrdší a silnější, ale ničemu to nevadí.
Prach používám Vectan Ba10. Než zdražili, tak Lovex S 015. Na bezdýmák si střely poplastovávám. Na černý prach mažu do drážek přírodním mazáním (vnitřní lůj s normálním lojem).
Na bezdýmák můžeš použít i Alox, nebo Rezistin, který je ůplně stejný, ale stokrát levnější a koupíš ho v každé prodejně barev.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#18 » pon 25. bře 2024, 10:23

Koupi lisu bych si dobře rozmyslel, protože špatné rozhodnutí znamená kupovat 2x... Otázkou je, kolik do toho chceš, můžeš investovat. Není to jen o lisu. NBC je třeba připravit, tzn. vyprat, u jiných puškových ráží pak i zkrátit a další operace. U 44-40 to nutné není.
Když na lisu něco zničíš, není to "přebytek síly", ale "momentální nedostatek inteligence" :-) Já mám přebito opravdu hodně na LEE PRO1000 a stále funguje. Chvíli mi trvalo, než jsem si na sebe zvykli, ale ted 100% spokojenost. Před tím jsem používal LEE 3HOLE TURRET, který už ale bohužel také nedělají. Ten Turret Classic je 4 matricový. Když by jsi používal jen 3 matrice, tak za chvíli je to jedno promáchnutí otravné. Ale já bych doporučil pořídit i 4. matrici a tou škrtit.
Plánuješ střílet celkem málo a díval jsem se, že u Štrobla je LEE Breech Lock Reloader Press za 2tis. Je to jednooperační lis, který má systém rychloupínacích vložek pro matrice. Tím padem je jednou našteluješ a jsou pořád stejně a výměna je rychlá. Pokud bys s přebíjením přestal, není to taková částka. Pokud by jsi to chtěl posunout na jiný level, tak takový lis se vždy hodí na jinou činnost, třeba kalibraci střel apod.
Důležité je také vyřešit, jak budeš dostávat do NBC novou zápalku... Některé lisy to umí, jiné ne. Ruční zápalkovač je komfortní a umožnuje zápalkovat třeba u TV.

Možná, že nejlepší bude investovat do knihy o Přebíjení a než něco koupíš, pořádně si ji pročíst.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#19 » pon 25. bře 2024, 20:20

Turret byl můj první lis a jede pořád bez problémů přes pětadvacet let. Odzápalkovávám, kalibruju střely a přebíjím na něm 7,65, 45 ACP, 45LC, 44-40, 8x57 i 50-90 Sharps. Je to podle mě nejvšestrannější lis a když se vyhodí ta hřídelka, tak se používá jako jeddnooperák. Mám i LEE PRO 1000, je háklivější a je vhodný spíš na jednu ráži. Přechod na jiný náboj je drbačka a když je ještě zápalka jiného rozměru, tak ještě výměna zápalkovače. Když funguje dobře, tak je celkem výkonný, ale někdy je to o nervy, je náladový jak baba v přechodu.
Třetí matrice usazuje střelu a zároveň zaškrcuje. Čtvrtou matrici nepoužívám ani na 9mm ani na 45ACP, jsou to zbytečně utracené prachy.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#20 » pon 25. bře 2024, 20:46

Přebíjení má svoje vlastní vákno. Dokonce několik :roll:



Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#21 » stř 27. bře 2024, 22:14

Admin má pravdu, přesunu se s dotazy na přebíjení do korektního vlánka.

Zde již prosím případně pokračovat s detaily a informacemi k samotné pušce od Uberti...

PS:
Díky moc všem diskutujícím v tomto vláknu. Jsem moc rád za Vaše rady a objasnění mi základních věcí. Už do toho vidím mnohem víc... ;)
To: Hungry: budu přemýšlet, kniha je objednaná, tak se budu věnovat i samostudiu ;) :D



Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#22 » pát 29. bře 2024, 22:13

Netlučte mne do hlavy ale přád řeším ty ráže... :D :)

Dle příspěvků "Redsnake" jsem se podíval i na ty náboje .45LC, které jsem původně vůbec ale vůbec neměl ve výběru.
A musím říct že už mi ta myšlenka vůbec nepřipadá špatná.... S přebíjením jsem se smířil a tento náboj se prý dobře přebíjí. Až na zůžení krčku a o fous větší řáži jsou si náboje 44-40win a .45LC hrozně moc podobný - a to jak tvarově, tak (v cowboy loads) i výkonově a charakteristikou. Navíc jsou k sehnání (když už je vyrábí i S-B) a není tam takový bordel ve střelách jako u 44-40 (je nutné koupit origo náboje které jsou špatné - střela .427 - jen aby byly nábojnice na přebíjení .429kovou střelou - a někdo říká dokonce .430 pro tvrdší olovo.)

Ach jo.

No nic. mám o čem přemýšlet a dokud není objednáno, jsou všechny cesty otevřené...
(PS: Navíc, pokud bych si někdy kupoval Colt SAA, tak bych ho na jedny matrice mohl vzít v originálu... ;-) )

EDIT: ještě doplním, původně jsem slintal nad 1873 od Great Gun v ráži .45APC. Takže taky neorigo ráže. Ale to bych se nedočkal.

Uživatelský avatar
KajaKliment
Příspěvky: 238

Příspěvek#23 » sob 30. bře 2024, 13:27

45 LC plněný černým prachem v pákový opakovačce bude dělat bordel kolem výtahu. Střílím s tím závody (1860 Henry od Ubertiho) a po 40 nebo 50 ranách musím naplivat do výtahu, chvíli s tím verblovat, bordel vyteče a střílí to dál. Historicky 1873 používaly lahvičkovou nábojnici, kde krček utěsní komoru a spaliny nefouknou kolem do šachty výtahu.

Logistika je jasná - 45 LC seženeš snadno, střely taky, jde nabíjet jak černým prachem tak bezdýmákem a nábojnice nejsou tak náchylný. Puška i pistole v této ráži se sehnat dá. Hurá nakupovat. Případně pustíš dál a koupíš jinou.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#24 » ned 31. bře 2024, 19:17

U .45 LC je daleko větší výběr střel, takže to otvírá větší možnosti při přebíjení.
Nábojnice doporučuju StarLine. Selliery jsou tvrdé a brzo praskají.
A to máme ještě jeden krásný náboj: 38-40 WCF.

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#25 » ned 31. bře 2024, 22:36

A co teprve .32-20WCF.... :-D



Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#26 » pon 1. dub 2024, 10:37

A jak si v tom vybrat :D
Kdyby byly dostupné nábojnice .44-40 Starline a už odlité střely .429 (abych ideálně nemusel hned řešit pícku, klešětě.... ) tak bych to neřešil a bylo by to jasné...

Ještě k pušce. Teď jsem se díval na balistické výkony origo náboje .44-40. Nevím proč, ale čekal jsem mnohem nižší - asi na úrovni .45APC - cca 500J.
Ve wiki jsem našel 200gr střela, 375m/s - cca 900J. Asi bych to nepotřeboval hnád tak vysoko, pro tuhle 200gr střelu bych alespoň těch 310 - 330m/s chtěl (= cca 700J). A občas hodit i origo Magtech 850J.
Ten Cowboy Loads - asi taky občas půjde, ale rychlost střely 230m/s je nižší než u mojí 16J větrovky. :-(

- Ustojí to ta zbraň? Podotýkám - nemám jí na soutěž, nevystřílím tisíce nábojů měsíčně (spíš tak max 2,5tis. ročně).
- Pokud vzniknou v závěru vůle dá se provést nějaká repase objednáním ND od ubertiho? Ví se co odchází?

Díky

(PS: ty .44-40 mne stejně lákají nejvíc)

Uživatelský avatar
Hungry
Příspěvky: 369
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#27 » pon 1. dub 2024, 10:57

Nábojnice Starline dělá, střely patřičných rozměrů se dají také - ARES.
Výkon náboje- 900J na pušku není moc, ale je to výkon nábojů současné produkce. S černým prachem to bude asi méně. Rychlost je jen jeden parametr, druhým je hmotnost... Dlažební kostka nemusí letět rychlostí světla..

Pokud použiješ laborace se středním výkonem, určitě to nebude špatně, zbran to bude namáhat méně.
Já bych to neviděl tak tragicky, že se to rozsype po krabičce továrních nábojů... :-)



odouda
Příspěvky: 67

Příspěvek#28 » pon 1. dub 2024, 11:09

To se mi líbí: Dlažební kostka nemusí letět rychlostí světla.. :)



Corwin_102
Příspěvky: 15

Příspěvek#29 » pon 1. dub 2024, 16:15

Založil jsem téma o přebíjení zde:
viewtopic.php?f=75&t=16940


To Hungry: právě ten výkon s černým prachem by mne hodně zajímal. V historii na wiki jsem právě našel těch zhruba 900J... :

https://en.wikipedia.org/wiki/.44-40_Winchester
Kde píší:
The initial standard load for the cartridge was 40 grains (2.6 g) of black powder propelling a 200-grain (13 g) round-nose, flat-point bullet at roughly 1,245 ft/s (379 m/s).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti