Pravidla od 1.9.2023 - veřejná debata

Moderátor: LOS vedení



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#121 » pon 10. črc 2023, 08:56

cmk píše:
c) Lidi to tak regulerně nosí, regulerně se s tím trénuje a učí, regulerně to povolily i jiné disciplíny a regulerně se kupodivu ustřelený pinďoury nekonají. K tomu je tam pojistka, že "výrazně doporučujeme, aby startoval bez","musí dodržovat výrazně zvýšenou opatrnost", a nakonec "V případě pochybností o jakémkoliv vybavení závodníka rozhoduje Hlavní rozhodčí a jeho slovo je konečné." - takže když někdo přijde s Dastou, může ho hlavní rozhodčí nepustit do závodu.






Dekuji, lepe bych to nenapsal. Jen doplnim, ze to je defacto nejlepsi zpusob jak skryte nosit zbran z hlediska zachovani siluety postavy i co se tyka kontroly nad zbrani a dosahu obema rukama.



VláďaA
Příspěvky: 59

Příspěvek#122 » pon 10. črc 2023, 16:41

Naštěstí je tam možnost korekce ze strany pořadatele. Nevím, kolika závody LOS jsi prošel, Juraj1, ale já i coffee jich máme za sebou dost. Je velké množství střelců vynikajících, velké množství třeba průměrných, ale bezpečných, a je taky mraky velkých zabijáků. kteří jsou nebezpeční všemu kolem.....a o tyhle právě jde....nevím jak ty, ale já se chci vrátit po závodě domů v pořádku, a praktické poskytování první pomoci si taky rád odpustím....



Sly
Příspěvky: 109

Příspěvek#123 » pon 10. črc 2023, 17:02

Ahoj Honzo,
předně připomenu, že kvituji evoluční vývoj pravidel a jsem si vědom vynaložené odvahy, času a úsilí.. neboj, jsme již v cílové rovince.

Tvoje otázky na mě nejsou v rámci vlákna shodné, doplň tam slova proč ti to vadí na MČR 2023 a pak to teprve bude mít stejný význam.

Předně jak jsi napsal, řádek informace o trvání poháru od 1.9. do 31.8. je tam bezmála 13 let a dovolím si poznamenat, že každý rok, kdy není MČR hned v prvním týdnu, je tam zmatek a hledání co je lepší. Když kouknu do kalendáře zpětně, tak to zas taková neobvykost není. Jednou bylo tak, jiný rok zase jinak. Navíc je vždy v září a tedy v novém ročníku. Ten problém tam je a jen se tímto zrcadlově otáčí na druhou stranu (závod nový pohár vs starý mčr), ale stejnak tam zůstane.

Sám jsi ještě nedávno Pafovi napsal "..zdaleka to ještě není uzavřená věc a bude se řešit na jaře 2023, aby v průběhu prázdnín šla do světa pravidla od 1.9.2023 (kromě MČR - tam se ještě bude střílet dle pravidel pro ročník 2022)". Takže proč najednou taková otočka?

Kdokoliv si čte pravidla, tak navnímá, že je to soubor pravidel pro JEDEN ročník VČETNĚ MČR, který z toho nově bodem "3.1.6. Ostatní podmínky jsou shodné s Pohárovým závodem." přímo vychází. Nikdo netuší, že MČR se bude pískat dle jiných pravidel než celý rok (v té době navíc neexistujících). Mám tedy otázku? Bude na MČR 2024 povolený kompenzátor u pistole? Odpověď: Nevím, řeknu ti v červenci 2024, kdy budou schváleny pravidla pro ročník 2025. To přece není normální odpověď v žádné soutěži. Už vidím diskuzi v případě shody pohárových výsledků bod 6.2.2.8. např. u RE a dle jakých pravidel a omezení se bude střílet na MČR a to má rozhodnout o vítězi.

Problém je, že v době MČR již běží nový ročník. Jestli tento rok rozhodneš bude to takto, tak ok všichni to přežijeme, ale pokud se budou měnit pravidla (změna, upřesnění, překlepy cokoliv), tak přístí rok nebo ten další a další to budeš muset dělat znova. Znova budeš muset někde ve fóru psát.. Sdělení ředitele závodu a něco vysvětlovat proč takto, půlka to nečte, půlka ani neví, že něco takového je. To je za mě zbytečný zmatek, zbytečné otázky a diskuze a to jsi ještě neřešil ten bod shody výsledků.

Můj návrh byl na drobnou úpravu, která vyřeší pravidla/diskuze/nejasnosti i do budoucna. Zatím jsem neviděl, žádný věcný argument proč ne, nebo úvahy +- co je vhodnější. Nová pravidla jasně definují kdy sdělen termín MČR, kdy kvalifikace, z čeho atd., je tam toho na upřesnění víc, tak "částečně plovoucí" datum dostává zcela nový a oprávněný význam. Navíc dokument se oproti minulému roku i jmenuje v obecné rovině Pravidla LOS, nikde tam již není pro ročník xy, tedy ideální příležitost, ať to platí třeba dalších 10 let bez vysvětlování.

6.1.1. Každý ročník začíná 1.9. předchozího a končí 31.8. průběžného roku.
změna: Každý ročník začíná nejdříve 1.9. předchozího a končí dnem konání MČR, nejpozději však posledního září průběžného roku. (ten konec je tam na ochranu, kdyby se musel závod zrušit)
6.2.2.8. Pokud se nepodaří určit pořadí ani dle bodu 6.2.2.7, bude lépe hodnocen závodník, který se v dané
divizi umístil lépe na MČR, které se koná po ukončení ročníku Poháru LOS.
změna: ..., které se koná na konci ročníku Poháru LOS

Věřím, že bude provedeno věcné zhodnocení a zralá úvaha. Toť vše, už Vás nechám být a těším se na další závody.

S.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#124 » pon 10. črc 2023, 17:15

VláďaA píše:Naštěstí je tam možnost korekce ze strany pořadatele. Nevím, kolika závody LOS jsi prošel, Juraj1, ale já i coffee jich máme za sebou dost. Je velké množství střelců vynikajících, velké množství třeba průměrných, ale bezpečných, a je taky mraky velkých zabijáků. kteří jsou nebezpeční všemu kolem.....a o tyhle právě jde....nevím jak ty, ale já se chci vrátit po závodě domů v pořádku, a praktické poskytování první pomoci si taky rád odpustím....


To, jestli te nekdo na zavode zastreli nebo nezastreli neni otazka pouzdra ale manipulace. A od te tady je rozhodci, aby rozdaval DQ za nebezpecnou manipulaci.

S timhle pristupem muzeme strilet airsoftkama a usetrime spoustu penez za strelivo.



VláďaA
Příspěvky: 59

Příspěvek#125 » pon 10. črc 2023, 17:34

No koukám, že jsi zkušený rozhodčí a pořadatel, víš všechno...tak dej vědět, pokud to bude v našich časových možnostech, rádi se dojedeme poučit na tebou pořádaný závod, jak se to má dělat....případně se můžeš jako rozhodčí zapojit při některých našich akcích....



Ineluki
Příspěvky: 8

Příspěvek#126 » pát 14. črc 2023, 11:25

Tak se tak dívam na nová pravidla a zjistil jsem že se nevejdu do veké pistole.
https://www.waltertrading.cz/heckler-ko ... -or-match/
výška zbraně 163mm (krabice 160mm)
Jsou ty rozměry definitivní?
budou nějaké výjmky?
nebo s tim musím jit do divize OPTik
A ještě dotaz. Zbraň se měří včetně svítilny nebo bez?
Děkuji

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2233

Příspěvek#127 » pon 17. črc 2023, 14:45

Zbraň se měří tak, jak bude v závodu. Pokud bude svítilna při střelbě, musí být při měření.
Rozměr pro Pi vznikl tak, že se vzala nejvyšší pistole s běžným zásobníkem, který se k ní prodává (CZ Shdaow)a přidala se drobná rezerva - reálně šlo spíše zabránění použití přehnaně dlouhých šuplat (a permanentní dohady na téma, jestli se s 33kovým zásobníkem může začínat a jak se hodnotí krytí přes vodorovný kryt, když se bere botka zásobníku). Škoda, že tahle námitka nepadla dříve. Probereme na radě.

Sly> Původně byl plán udělat MČR v prvním, nejpozději druhém víkendu s tím, že domluvím s pořadateli, aby před tím nic nedělali. Ale zabít 2 víkendy už je moc.
Pořád postrádám odpověď: "jaký je reálný negativní dopad toho, že se aktuální MČR bude střílet podle aktuálně nových pravidel" (krom toho, že "to přijde nelogické, když se ročník střílel podle starých a MČR podle nových" - což tu někdo shrnul, že se ze 2 problémových variant prostě jedna vybrala a já říkám, že dokud nepadne reálný argument, jaký problém to způsobí, tak je tenhle důvod jen filosofická debata).

Ad appendix - ano, v pravidlech je výslovně povolené "omezení pořadatele". Např. Žalany omezují Blackhawk Serpa CQC (bo jaxe to jmenuje - taková ta plastová věc s lučíkovou pojistkou na silný ukazovák) - že se startuje bez náboje v komoře. Takže kterýkoliv pořadatel, co si to odmítne lajsnout, dá do propozic "Appendix bez náboje v komoře" a appendix bude bez náboje v komoře. Nechť se se střelci hádá pořadatel, který si tu volbu vybral.



Ineluki
Příspěvky: 8

Příspěvek#128 » pon 17. črc 2023, 19:25

cmk: sorry když ses na závodech zmiňoval o nové kategorii kompaktní pistole, netušil jsem, jakož to majitel velké pistole, že se chystá omezení velkých pistolí a tudíž jsem tomu nevěnoval pozornost.

Jinak bych rád ve formuláři a výsledkové listině viděl dobrovolné pole zbraň, kterou kdo střílí.



Sly
Příspěvky: 109

Příspěvek#129 » pon 17. črc 2023, 19:49

Honzo já ti ten negativní dopad už podrobně popsal 3x i návrh ošetření nutnosti vybírat menší zlo. Pokud to tam teď nevidíš, tak ok, v pořádku, stane se, ale teď bych to psal po 4. a jen se motáme v kruhu. Nechme tedy usadit prach, časem (měsíc/rok/dva) to bude vidět znova a možná i jasněji.



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#130 » úte 18. črc 2023, 10:39

Za pole, ve kterém bude zapsána "použitá zbraň" se též přimlouvám. Edukativnímu efektu LOSu by to prospělo. Už jsme o tom mluvili v předchozích letech mnohokrát. Možná by spuštění nového registračního formuláře mohla být ta pravá chvíle k zavedení... Klidně "dobrovolně" a bez úpravy pravidel...



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#131 » úte 18. črc 2023, 13:41

To, že budeme vědet, kdo čím střílí, pomůže čemu? Nic proti tomu, ale je to zbytečnost. Zjistí se jen to, že kdo umí, ten umí a "sportovní speciál" mu dává žádnou, nebo jen nepatrnou výhodu. Zbraň ze střelce na dvacátém místě vítěze neudělá. Jasným důkazem budiž výsledky napříč kategoriemi, kde se naprosto běžně i do desátého místa objevují střelci z MPi a to i v závodech s obsazeností 50+ střelců. Ale pořád to někdo bude řešit...
Jinak si nemyslím, že střílet stávající MČR dle nových pravidel je nějaká tragédie. Ty změny v pravidlech nejsou nijak zásadní, aby měly někomu činit potíže. Jak se říká - neznalost neomlouvá ;) . Kdo se do teď neuměl krýt, nebo krytí ojebával, toho nová pravidla krýt se nenaučí. To platí nejen o krytí. Navíc na situaci je rozhodčí. Ten může poradit, vysvětlit. Nedělal bych z toho vědu. Ale zas chápu, že někdo prostě musí :lol: :lol: :lol:



Sly
Příspěvky: 109

Příspěvek#132 » úte 18. črc 2023, 16:23

To Tomak. A na toto vlákno si vzpomínáš? LOS MS2018... fakt jsem se zasmál. Jak říkám opět a zase, jen zrcadlově.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#133 » úte 18. črc 2023, 20:11

Nějak mi uniká souvislost se současnou situací...no jak jsem psal, někdo rád bouři ve sklenici vody :? :? :?



MiraStar
Příspěvky: 144

Příspěvek#134 » úte 18. črc 2023, 20:50

Dobrý den/večer všem.
Snažil jsem se mlčet co nejdéle. Sorry, ale nejde to.
Co vlastně řešíme? Bude to prostě mistrovství dle nových pravidel. Bylo by dobrý si je nastudovat, než se začneme hádat o řešení nějaké situace. Pohár se vyhodnotí dle starých kategorií. No a holt bude víc medailí za jednotlivé kategorie, zbraň atd. Pořád se bude střílet dopředu. Budeme se snad trefovat do terčů. Jak píše Tomáš, nejsou změny tak zásadní, že by se to mistrovství tak lišilo. Jen si před závodem uděláme delší registraci, kdy si dá zbraň BEZPEČNĚ do krabice ten, kdo si není jistý do jaké divize patří. Nejde o život. Jde si o to užít závod, pokecat a těšit se na nějakou hodnotnou tombolu.
Pojďme si to užít. Přečteme si nová pravidla, vyzkoušíme si je předtím na nějakém závodu. A je klid.
Míra



mso
Příspěvky: 6

Příspěvek#135 » stř 19. črc 2023, 11:15

PaF píše:Tak to shrneme... Přes Honzovy výzvy se tu ke změně nabíjet vždy v MRe 5,5,5,5... nebo v Re 6,6,6,6... jako rozumné úpravě nepřihlásil vlastně nikdo.
Já bych viděl jako rozumný kompromis v MRe 5 plus dál libovolně (takže žádná změna) a v Re zavést obdobně 6 plus dál libovolně.
Tak uvidíme, jak se s tím Rada LOS vypořádá...


Díky PAF, že jsi za revolvery zabojoval. A díky radě za úpravu pravidel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host