SA/DA a vypouštění na bezpečnostní ozub

Moderátor: LOS vedení



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#1 » stř 3. led 2024, 20:01

Ahoj,

mám dotaz k této části pravidel:

12.5.4.1. SA/DA nebo DAO - nabitá komora a bicí mechanismus plně vypuštěný (pokud však má zbraň
páku pro vypouštění kohoutu, může závodník tuto použít bez ohledu na to, zda zbraň vypouští
kohout na bezpečnostní ozub či na závěr), nebo prázdná komora a kohout po poslední ráně
jistoty vypuštěný až na závěru. Na SA/DA pistoli, která je vložena do karabinové konverze a
neumožňuje bezpečné manuální vypouštění kohoutu, je pohlíženo jako na SA zbraň.


To si vykládám tak, že např. CZ 75 bez decokeru je nutné vypouštět úplně, nikoliv na bezpečnostní ozub. Můj dotaz směřuje k motivaci tohoto omezení.

Když se na to podívám z pohledu bezpečnosti při vypouštění bez decockeru:

Vypouštění na bezpečnostní ozub:
- nacpu prst mezi kohout a úderník
- druhým palcem chytím kohout
- zmáčknu spoušť
- pustím spoušť
- vytáhnu prst mezi kohoutem a zápalníkem
- i přesto, že by mi nyní kohout vyklouzl, zbraň nikdy sama nevystřelí - zastaví se na bezpečnostním ozubu
- pomalu vypouštím kohout až na bezp. ozub

Vypouštění úplně:
- chytím kohout
- zmáčknu a držím spoušť
- pomalu vypouštím kohout až na zápalník
- pokud by mi kohout nyní vyklouzl, existuje šance, že zbraň vystřelí - pokud kohout vyklouzne brzo

První varianta mi přijde více blbuvzdorná.

LOS mimo jiné chápu i tak, že má střelce učit správné návyky nošení a toto pravidlo tedy učí nosit zbraň s úplně vypuštěným kohoutem. Chápu, že tohle může být lehce výhodnější, protože se nemůže kohout na bezp. ozubu a úderník nic dostat a tím bránit výstřelu. Na druhou stranu zbraně s decockerem se takto (vypuštěné na bezp. ozub) běžně nosí, protože jinam ani decockerem vypustit nejdou. A v případě decockeru je možnost vypuštění na bezp. ozub dle pravidel povolená.

Proč tedy není dovoleno ruční vypouštění i na bezp. ozub a je vyžadováno úplné vypuštění? Závodníkovi to přeci žádnou výhodu nepřináší, negativní vliv na bezpečnost to také nemá - spíše obráceně.

Díky.
Naposledy upravil(a) onovy dne stř 3. led 2024, 20:20, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#2 » stř 3. led 2024, 20:07

Já mám na P-07 vypouštěč a používám ten. Takže jsem na ozubu. Nikdo to nikdy neřešil.

Není to tak, že buď je pojistka nebo vypouštěč ?



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#3 » stř 3. led 2024, 20:13

Ano, buďto je pojistka a nebo vypouštěč. Ověřil jsem si u rozhodčího, že pokud není decocker, je nutné vypouštět úplně, nikoliv na bezpečnostní ozub. Což je uvedeno i v pravidlech.
Naposledy upravil(a) onovy dne stř 3. led 2024, 20:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#4 » stř 3. led 2024, 20:15

A co tam tedy dát deckoker ?
Nebo snad používáš pojistku ?



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#5 » stř 3. led 2024, 20:19

Konkrétně na zbraň manželky - CZ Shadow 2 Compact - decocker bohužel dát nejde.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#6 » stř 3. led 2024, 20:24

No, proto já mám ČZ P-07 :-)

Pak je varianta zbraň bez kohoutu, tam se tohle nemusí řešit.



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#7 » stř 3. led 2024, 20:28

Striker fired mám já. Žena chtěla kohout, tak ho má :). Každopádně diskuze není o výměně zbraně, ale o pravidlech a jejich důvodu.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#8 » stř 3. led 2024, 20:58

Důvod nejlépe vysvětlí cmk.

Než se tak stane nabídnu úvahu o tom, že kohout jakkoliv na ozubu se hypoteticky může uvolnit či při pádu zlomit a vrazit do zápalníku silou dostatečnou k odpálení náboje. Zatímco kohout na závěru zatlačí zápalník mírně dovnitř a leží velkou plochou na závěru. V případě nárazu jeho energie nepřejde do zápalníku ale do závěru a k odpálení tak s mnohem vyšší předpokládanou pravděpodobností nedojde.

Zvažte doma možnost vyměnit da spoušť za sa. To by zmíněný problém s pravidly vyřešilo úplně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#9 » stř 3. led 2024, 21:19

Ten důvod asi nebude pádová bezpečnost, protože u zbraně s vypouštěčem je to stejné a tam je ozub možný.
A už jsem viděl střelené vypouštění kohoutu.
Není mi to moc jasné, ale naštěstí se mne to netýká.



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#10 » stř 3. led 2024, 21:23

Neměl by kohout na bezpečnostním ozubu být dostatečně blízko zápalníku (zároveň ale nikoliv přímo na něm), aby v případě jeho uvolnění již energie nebyla dostatečná k iniciaci zápalky?

Naopak pokud kohout leží přímo na zápalníku a dojde k pádu přímo na kohout (či z druhé strany hlaveň kolmo proti zemi), tak k výstřelu přeci dojít může velice snadno. Není to právě jedna z motivací, proč se bezpečnostní ozub na CZ75 přidával? Myslím tím v druhé generaci (rok 1980), tedy dávno před blokací úderníku.

Výměna SA/DA spouště za SA je vlastně skvělý nápad, díky za něj. Žena bude pak mnohem spokojenější s konstantní a malou tuhostí spouště :)
Naposledy upravil(a) onovy dne stř 3. led 2024, 21:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#11 » stř 3. led 2024, 21:32

Je tedy pravda, že SA/DA má na první ránu větší odpor spouště, ale proto se nedá vystřelit omylem.
SA spouště se musí natáhnout a někde je to fakt jen na fouknutí. To je spíše mířenkářské řešení, tam se nestartuje s nábojem v komoře.



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#12 » stř 3. led 2024, 21:37

proto musíš dle pravidel LOS u SA spouště mít zbraň v pouzdře na pojistce, nebo bez náboje v komoře. Aby jsi omylem nevystřelil při tasení. Já bych to v tomto stavu ven nenosil, ale "na LOS dobrý" :)



onovy
Příspěvky: 11

Příspěvek#13 » stř 3. led 2024, 22:01

kolombo píše:...
A už jsem viděl střelené vypouštění kohoutu.


Chápu správně, že někdo ručně vypouštěl, uklouzlo mu to a vystřelil? Jeden rozhodčí se mi dušoval, že s postupem vypouštění kohoutku až na zápalník nikdy nebyl problém. Tedy že nehoda tohoto typu se nikdy nestala. Já mu to moc nevěřím, takže budu rád za referenci :-)

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1012

Příspěvek#14 » stř 3. led 2024, 22:09

Jasně že se to stalo. Prostě při neopatrné manipulaci kohout vyklouzl a... bum. Proto je taky dobrý mít to nacvičené a dělat to pomalu a pečlivě.

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1012

Příspěvek#15 » stř 3. led 2024, 22:12

Mě se povedlo spustit kohout bez toho že bych zmáčkl spoušť :lol: :lol: :lol: ozvala se rána, rozhodčí STOP DQ atd...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti