GunCentrum: LOS

Moderátor: LOS vedení



JaGr
Příspěvky: 5

Příspěvek#16 » pon 19. lis 2012, 22:07

Ptak
Závod o pár ranách který stojí zato, jsem zatím mimo Otrokovice nezažil a zažil jsem jen jeden závod v Otrokovicích s jednou tajnou.
Z hlediska té taktiky by možná stálo za to si zjistit co to slovo znamená.
On totiž LOS je taktickou přípravou ale naprosto de***ní. Podobně jako IPSC.
Jak jsem psal výše o jedničce situaci. Na minulých závodech se střílelo tak že jsi dostal proceduru jen za to že jsi se nekryl před nevyřešeným terčem tzn si se před terči nemohl procházet a pak na jedničce tohoto závodu i když bylo řešení situace vidět, nebyla to tajná, tak po pípnutí většina lidí terče hledala a postupovala pomalu na této situaci "zbytečně" pomalu. Stejné to je u lidí, kteří jsou zde poprve a naběhnou do situace ala LOS jinde a nechápou fototerče, vyskakovací terče nic...
Vstup do neznámého ohroženého prostoru a taktické prohledávání je v Otrokovicích o tom že jdeš z bodu A do bodu B víš odkud jdeš kam jdeš na několika posledních závodech i s plánkem jak to tam vypadá je tam několik zástěn neterče a max 6 terčů a celé je to o tom že se nejdřív musíš podívat a až pak střílet nebo nestřílet a hlavně se rozhlížet protože kde nic nebylo najednou něco být může... S realitou to nemá moc společného jen je to potřeba řešit jinak a sem tam u toho ještě přemýšlet např nad barvičkama, křížkama a hvězdičkama. Dle tebe pro pohárový závod nevhodné?
Souhlasím s tím že LOS je sportovní disciplína i s úkoly organizátorů jak píšeš, ale to neznamená že by LOS měl mít terče i pro slepce a situace by měli být řešitelné i pro chromé, hluché...
A ještě k tajným. Nebo spíš ne-tajným. Kdo postaví ne-tajnou tak si ji projde všechny terče si vyúhluje třeba i střelí, aby měl jistotu, že je vše bezpečné a funguje to a pak se závodníkům zakáže do situace vstoupit, projít si ji s rukama před sebou, protože oni si ji "úhlovat" a projít nemůžou můžou se přece dívat a to vše proto aby bylo vše souměřitelné a všichni měli stejné šance obzvláště pokud jde střelit např z jedné dvou "dobrých" pozic. :lol:
Takže LOS nebude nikdy tak sportovní jako IPSC a pokud by být měl nemá cenu rozvíjet LOS, můžeme rovnou střílet IPSC.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 555
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » úte 20. lis 2012, 00:01

Co se týče (ne)nováčků na závodě - já osobně jsem byl v Otrokovicích úplně poprvé. I přesto, že jsme přijeli na briefing pozdě (ještě jednou se omlouvám, i když jsem neřídil), bez problémů jsem zvládl pochopit i odstřílet jak stage s fototerčema tak i tu i bez nich. Z hlediska GunCenter-nováčka můžu říct, že mě osobně ani jedna stage nepřišla nikterak diskriminující. Co jsem pos*al, za to jsem si mohl sám svou vlastní zbrklostí případně volšovýma rukama.

Myšlenka fototerčů se mi líbí - je o tom, aby lidi nejdříve přemýšleli, pak až stříleli. Přesně to je ale i to, co od LOSích závodů čekám. Přemýšlet o tom, proč a do čeho střílím. (Mimochodem, z tajné jsem si odnesl 2M+6P. Prvního bubáka jsem za rohem vlevo čekal, druhýho hned za ním jsem "přehlídl")



lekar.t
Příspěvky: 202

Příspěvek#18 » úte 20. lis 2012, 09:51

Takže to co tu nikdo nenapsal u zápisu do střelecké knihy byli vytištěny VEŠKERÉ terče neterče a i s nákresem kde je na situacích dopadovka (zeleně) a kam se střílet nesmí(červeně) i s úhly pro bezpečnou manipulaci a přišli i začátečníci a dali to.Včetně mosina.Taky bych si dal víc než 1, ale ten čas.
ZÁBAVA bude asi lépe VYSTIHUJÍCÍ slovo pro LOS závod v GC dne 17.11. než sport.

REALITA
Nikdo nikdy netvrdil že GC dělá nějaký pravý vojenský nebo policejní výcvik tak už to psát nikdo nemusí.Dokud nebudou terče opětovat palbu reálné to nebude.V takovém případě asi postupně prořídne startovní pole a ve výsledkové listině bude spousta N=nedokončil.


TÉMA a KOMENTÁŘ
Tohle je o LOSu a foto terčích a obrance a GC a .......
IPSC je jiné vlákno
Komentovat závody by měli především účastníci
.... názory : Nebyl jsem tam , ale ...... jsou úsměvné.

SOUMĚŘITELNOST
Radši pište co je souměřitelné.Za mě jednoznačně tajná nebo skrytá situace s několika možnostmi řešení.


UČENÍ OD NEJ....
Pokud se má začátečník něco naučit, měl by sledovat ty nejlepší, tedy střílet jako poslední.Top střelci by měli bez vyjímek střílet jako první právě, aby to těm ostatním předvedli.
Pořadí střelců dle umýstění v poháru předchozího roku a JE TO!

Měly bychom se zaměřit na věci co nás spojují napříč republikou hledání rozdílů a jejich nekonečné omýlaní je na pikaču.

A koho SVRBÍ ať se drbe.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#19 » úte 20. lis 2012, 09:54

JaGr.:A ještě k tajným. Nebo spíš ne-tajným. Kdo postaví ne-tajnou tak si ji projde všechny terče si vyúhluje třeba i střelí, aby měl jistotu, že je vše bezpečné a funguje to a pak se závodníkům zakáže do situace vstoupit, projít si ji s rukama před sebou, protože oni si ji "úhlovat" a projít nemůžou můžou se přece dívat a to vše proto aby bylo vše souměřitelné a všichni měli stejné šance obzvláště pokud jde střelit např z jedné dvou "dobrých" pozic.

Tento system jsme zavedli ve Slanym a myslim,ze jestlize je to i na cas tak je preci jen spravny znat alespon prostor kam jdes a pocet tercu.ANO neni to 100%,ale kazdy a predpokladam,ze i ty Jardo si jasne spocitas pocet vystrelenych ran a vis kolik je tercu.bohuzel prvni na situaci tuto vyhodu nema.je to soumeritelne?asi ne..
k te poznamce o jedne dvou dobrych pozic mas asi na mysli to,ze si to streli i rozhodci.U nas ti kdo staveji tajne situace,tak nestrileji do zavodu.Je to myslim 2 roky co jsme to zavedli.Drive to prehazel rozhodcim treba cmk,ale i tak to byl problem kdyz se umistis na bedne..
Jediny logicky tah v posuzovani tajnych situaci je ten,ze se da pevny cas na dane situaci a strelec situaci neprolitne,ale projde ji bezpecne a takticky.To by mel byt asi smysl LOSu. neucit lidi pobihat,ale pomalu vykrajovat a vstupovat do mistnosti.Co by bylo nad cas,tak by se pricetlo k vysledku+zasahy.Vysledky takoveho zavodu by delaly hlavne z netajnych situaci.Je to mozna smer,ale jeste to nikdo neudelal...
Jestli budeme delat opet MpiCup tak to treba zkusime,ale neni to jen muj zavod,takze jeste uvidime co na to ostatni poradatele.



ianraider
Příspěvky: 565

Příspěvek#20 » úte 20. lis 2012, 10:09

KarlosP - tak přešlapovky se dávají ze dvou důvodů: 1. aby rozhodčí měl jasno,jestli se závodník kryl, 2.je poté evidentně jasné,za co dostane proceduru i závodníkovi. Na závodech IPSC nikdo neoponuje,že stál jinde( proč se nikdo nedohaduje jako v LOSu ?) Že by díky přešlapovkám a kvalitním rozhodčím ? Střílím už pár let,a zažil jsem mnohokrát ,,chybné,,rozhodnutí rozhodčího.( Stojí špatně,má zakrytý výhled,chvilková nepozornost,atd. ) Přešlapové linie toto výrazně omezují. Určitě nikoho neuspokojí věta ,,si myslím, že jsi stál 3cm mimo osu,, LOS je legitimní sportovní střelba s prvky obranné střelby,a tím je zajímavá. A už vůbec nejsem přesvědčený o tom,že přešlap sníží hodnotu stage a potažmo krytí. Je to jen a jen o nápaditosti a zkušenosti tvůrce.Spíš,než vymýšlet mnohdy stupidní legendy,tento čas věnovat přípravě stage a nebo vysvětlení situace střelcům. :!:



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#21 » úte 20. lis 2012, 10:12

MichalAdam píše:jasne spocitas pocet vystrelenych ran a vis kolik je tercu.bohuzel prvni na situaci tuto vyhodu nema.je to soumeritelne?asi ne..

V GC vzhledem k "zákeřnostem" stavitelů je počítání obvykle na nic. :lol:

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#22 » úte 20. lis 2012, 10:46

K souměřitelnosti prvního na tajné: většina sem jezdí "bojovat sama se sebou", první na tajné je se svým handicapem srozuměn. A kdo si chce užít, nepočítá rany ani prodlevy stejně.

Pevný čas (stejně jako další řada nerealizovaných zajímavostí) momentálně není kompatibilní s pravidly, minimálně pokud má jít o pohár.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#23 » úte 20. lis 2012, 11:10

První na tajné střílel rozhodčí, který ji nestavěl a nevěděl do čeho jde. Ostatní soutěžící aspoň "odposlechli" počet terčů a popperů...



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#24 » úte 20. lis 2012, 12:48

Patrik píše:
MichalAdam píše:jasne spocitas pocet vystrelenych ran a vis kolik je tercu.bohuzel prvni na situaci tuto vyhodu nema.je to soumeritelne?asi ne..

V GC vzhledem k "zákeřnostem" stavitelů je počítání obvykle na nic. :lol:

Nebylo to jen na GC,ale obecne na tajne situace.



MichalAdam
Příspěvky: 191

Příspěvek#25 » úte 20. lis 2012, 12:52

ladaj píše:Pevný čas (stejně jako další řada nerealizovaných zajímavostí) momentálně není kompatibilní s pravidly, minimálně pokud má jít o pohár.

Nemyslim,ze by to bylo proti pravidlum za predpokladu,ze to bude uvedeno v propozicich daneho zavodu.Technicky to neni nic sloziteho.jde jen o nastaveni na timeru.Myslim,ze vetsina strelcu by tuto moznost uvitali.Protoze rychle a takticky je dost rozdilne pojeti..



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#26 » stř 21. lis 2012, 14:13

Nevím, zda tajné, ale přimlouval bych se za situace typu "momentka". Méně cílů a na rychlost, a méně přesunů. Ideálně se zkusit inspirovat nějakou skutečnou událostí, včetně vzdálenosti, počtu cílů a tak dále. Nevymýšlet složité či více či méně vtipné legendy k situacím. Omezil bych přesuny, i kvůli úhlům (na ty v nějakém ohrožení života nikdo nepomyslí). Něco jako "tady a teď stojíš (za krytem) a střílíš".

Ještě jedna připomínka - nevím, zda by nestálo za úvahu střílet jen po jedné ráně na terč. Vím, že je to diskutabilní, ale z toho, co jsem slyšel, se u soudu dost často opakovaný výstřel posuzuje jako něco nad rámec nutné obrany - a na mě kdyby ve skutečnosti běželo víc útočníků, budu střílet každého jednou abych zastavil aspoň nějak všechny, a pak bych teprve opakoval střelbu na ty, co by pokračovali v útoku.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#27 » stř 21. lis 2012, 16:49

Navon píše:Ještě jedna připomínka - nevím, zda by nestálo za úvahu střílet jen po jedné ráně na terč. Vím, že je to diskutabilní, ale z toho, co jsem slyšel, se u soudu dost často opakovaný výstřel posuzuje jako něco nad rámec nutné obrany


Jasně. :lol: A já navrhuju, ať se v každém závodě zavede ještě jedna stage, kdy střelce zatkne hlídka PČR a bude ho nutit vypovídat. Za výpověď bez právníka budou samozřejmě procedury. No a následně bude střelec vypovídat před porotou tvořenou rozhodčími a bude se hájit, že šlo o NO, ať je to méně sport a více realita. :lol:



Navon
Příspěvky: 16

Příspěvek#28 » stř 21. lis 2012, 16:55

Nějakou námitku, co má hlavu a patu, bys neměl?

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#29 » stř 21. lis 2012, 19:38

To byla ona.

Myslel jsem, že z toho pochopíš, že považuju za velmi špatný nápad upravovat pravidla soutěže tak, aby vyhovovaly pomýleným představám některých soudců.



lekar.t
Příspěvky: 202

Příspěvek#30 » stř 21. lis 2012, 20:09

Nazdar
Na Klubovce máme tři medaile pro ty nejrychlěsí a pro ostatní hodnocení 5 bodů za ALFU, 3 za ČÁRLÍHO, 2 za DELTU
pro zařazení do losování o věcné ceny je nutnost splnit tři podmínky
-stihnout v (bohatě nataveném) časovém limitu odstřílet.
-nedostat proceduru (žádnou) ani DQ
-z každého terče min 10 bodů (podle klíče 2 alfy, 3 čárlí, 5 delt) nebo kombinace v součtu 10bodů.
Někteří si to střelili i víckrát aby se dostali do slosování.Pak není kam spěchat a střílí se pěkně v klidu a podle pravidel.Lidi se nehádají pro rozhodčího pohoda.
Tento model zavedl a copyright má Steiner. :idea:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti

cron