Trezory, schránky, skříně a jiná zabezpečení zbraní.



iloveguns
Příspěvky: 1457

Příspěvek#3376 » stř 21. úno 2024, 09:48

Norma nařizuje 1020 kg na JEDNU kotvu. I když tam dám čtyři, tak každá z těch čtyř podle té normy musí udržet 1020 kg !



cipis
Příspěvky: 2140

Příspěvek#3377 » stř 21. úno 2024, 09:50

Kolegové hlavně pletou to zatížení na trezor a na kotvu. Nejsou předepsané počty kotev, ale celková síla.
Navíc, a co je poměrně zásadní, tak se to týká trezoru a ne materiálu, kam se kotví!
Tj. je to požadavek na trezor, aby to vydržel - viz. to, co jsem psal o zdvojeném plechu. Norma vůbec neřeší, jestli to vydrží materiál zdi!

Jedna jediná ocelová kotva 12 od fishera v C20/25 betonu má přes 10 kN s přehledem ...
Naposledy upravil(a) cipis dne stř 21. úno 2024, 09:51, celkem upraveno 1 x.



cipis
Příspěvky: 2140

Příspěvek#3378 » stř 21. úno 2024, 09:51

omyl



iloveguns
Příspěvky: 1457

Příspěvek#3379 » stř 21. úno 2024, 09:58

cipis píše:Kolegové hlavně pletou to zatížení na trezor a na kotvu. Nejsou předepsané počty kotev, ale celková síla.
Navíc, a co je poměrně zásadní, tak se to týká trezoru a ne materiálu, kam se kotví!
Tj. je to požadavek na trezor, aby to vydržel - viz. to, co jsem psal o zdvojeném plechu. Norma vůbec neřeší, jestli to vydrží materiál zdi!

Jedna jediná ocelová kotva 12 od fishera v C20/25 betonu má přes 10 kN s přehledem ...


Takže když trezor ukotvím ocelovými kotvami o průměru 12 mm z vysokopevnostní oceli do sádrokartonové příčky, tak je to vlastně podle zákona O.K. Když tedy norma vůbec neřeší materiál zdi... :-)))



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3380 » stř 21. úno 2024, 09:58

@Sobiho: Jasně, já se přiznám bez mučení, že nejsem stavař :D

Ale jen jestli na to tedy koukám dobře - tahle kotva má lepší hodnoty, než jsem používal od Fischera. Vezmu tyč M10, ukotvím jí do hef 85mm a cihly 10 N/mm2 dostanu se tedy na zatížení 1.5-2.0 kN?

Betu, že to je charakteristická pevnost, nikoli maximální. Je to tak, nebo na to koukám blbě?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#3381 » stř 21. úno 2024, 10:01

A jen tak mimochodem ten parametr je charakteristika výrobku, nikoliv požadavek na kotvení!!!
Ta síla je zkušební pro únosnost otvoru skříně!!! To s požadavkem na "sílu" kotvení nesouvisí!!!

A hlavně jsem reagoval na ty vaše odhady únosnosti kotvy ve zdivu max. 100Kg, dal jsem Vám tam první kotvu co mi přelítla pod nos a tady máte výtah z normy. Ta síla je zkušební na výrobku nikoliv požadovaná síla kotvení!!!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3382 » stř 21. úno 2024, 10:23

@Sobiho: to beru, netvrdil jsem, že se to musí kotvit těmito silami.

Napiš / vysvětli mi pls to kotvení - viz výše - jestli na to koukám špatně. Ne z důvodu hádky "kdo má pravdu", ale technicky mne to zajímá. Protože nejsem stavař, koukám normálně do datových listů výrobců a odtud si podle typu materiálu, kotvení a typu zatížení počítám únosnost kotvy.

Samozřejmě kotvím v podstatě nedůležité aplikace, ne nic nosného nad hlavou. Děkuji ;)

EDIT: a pardon, ta výše uvedená tabulka platí pro jinou kotvu (P-300SF Soudal) než uvádíš Ty (Den Braven PE-300SF)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#3383 » stř 21. úno 2024, 11:22

Pokud vidím dobře tak ano, je tam pevnost v tahu čili v ose kotvy. Pokud budeš kotvit na kolmou zeď tak tam bude prakticky vždy kombinace tahu a smyku. Ale nejdůležitější je správné provedení a zejména vyčištění. Proto je dobré kotvu "šroubovat" protože případný zbytek prachu vtáhneš do hmoty a nevytváříš tak separační vrstvu, která pak může způsobit vytržení kotvy. Naprostá většina vytržených kotev byla závitovka i s kotvou vytržená z konstrukce zdi, právě z důvodu nevyčištění. Kotvy jsou celkem průserová záležitost. Dobré má HILTI a když to nejde tak beru Berner, ale pro domácí použití cokoliv lepšího z obchodu.



cipis
Příspěvky: 2140

Příspěvek#3384 » stř 21. úno 2024, 11:24

Ano, testuje se výrobek, ne zeď/stěna/podlaha/sloup/materiál/kotva.
Ten test ověřuje, jestli se ta díra v trezoru neprotrhne.

iloveguns píše:
Takže když trezor ukotvím ocelovými kotvami o průměru 12 mm z vysokopevnostní oceli do sádrokartonové příčky, tak je to vlastně podle zákona O.K. Když tedy norma vůbec neřeší materiál zdi... :-)))

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#3385 » stř 21. úno 2024, 11:29

JJ, jen už nevím jak jinak to vysvětlit, vždyť tam má i obrázky! :-D



iloveguns
Příspěvky: 1457

Příspěvek#3386 » stř 21. úno 2024, 11:55

Rovnou napiš že jsem blbej a ušetříš si spoustu zbytečných psaní a vysvětlování...

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1880

Příspěvek#3387 » stř 21. úno 2024, 12:54

A nemáte někdo tu nemilou zkušenost, zda pojišťovna v případě ukradení trezoru reší způsob ukotvení? Jestli to má vliv na plnění pojistky?



tomas.s
Příspěvky: 20

Příspěvek#3388 » stř 21. úno 2024, 13:23

@Sobiho: Díky za odpověď.

Taky používáme (ne já) na stavbách Hilti, je to mercedes a práce s tím odsýpá. Doma když potřebuju, tak většinou Fischer, protože je dostupný přes Hornbach a na těch pár věcí, co potřebuju to stačí.

Pravda, na ty kotvy to chce dodržovat technologickou kázeň. Něco jsem nastudoval, něco okoukal, ale naštěstí nedělám kritické aplikace a v podstatě to dělám jen "na svém" ;) Jinak ta chemická kotva za mne geniální věc.

Vím, že to není sranda ty kotvy spočítat, je tam mnoho faktorů, ale na takovéto to domácí aplikace beru údaje z těch datasheetů + stejně to neženu na hranu.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#3389 » stř 21. úno 2024, 13:44

Já to řeším po selsku... jedna to možná udrží, tzn. dvě by měly a čtyři už musí na 100% :-D Jo a hlavně taky bacha na teplotu aplikace! :-D Ono je rozdíl zpracovatelnost 30minut a 2minuty! :-D

Jinak přes platle a příložky jde kotvit i do méně pevnějších materiálů, ale to už musí skrz a má to své limity...

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 817

Příspěvek#3390 » stř 21. úno 2024, 13:49

Sedmej píše:A nemáte někdo tu nemilou zkušenost, zda pojišťovna v případě ukradení trezoru reší způsob ukotvení? Jestli to má vliv na plnění pojistky?


Pokud to nemá v podmínkách, tak to nemůže uplatňovat. Tedy pokud to v návodu není jasně uvedeno, že má být kotven, protože pak je osazen v rozporu s návodem a tudíž neplní požadavky. Řešili jsme to v práci a pojišťovna plnila u Safetronicu. Doložili jsme papír a návod, kde kotvení nebylo napsáno jako povinné a bylo to v pohodě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti