Zabezpečení zbraně na samotě



Eladrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » ned 21. říj 2012, 00:04

Podařilo se někomu z vás přijatelně vyřešit zabezpečení zbraně na samotě, kde přes pracovní týden nikdo nebydlí?

Koupil jsem si pušku, která má kromě lovu sloužit i jako ochrana (cca 20 ha velkého) pozemku a stáda a není příliš praktické vozit ji každý týden tam i zpět a v ideálním nerealizovatelném případě by měla být k dispozici pověšená na zdi v kuchyni.

Trezor jako takový mi nepřijde příliš praktický, protože v týdnu se tam může probourat kdokoliv a nerušeně si řezat flexou co a jak chce dlouho. Hledám tedy nějaké tipy, zda jste někdo podobnou věc již nemusel řešit.



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#2 » ned 21. říj 2012, 00:26

Doporučil bych tedy EZS kombinovaný buď s kamerovým systémem, nebo něco obdobného ( EZS = Elektronický Zabezpečovací Systém ) . Dokonce dnes jsou i systémy, ktaré ti při narušení pošlou SMS na telefon, popřípadě i záznam z kamery ti přijde na mobil, mail . A nepotřebují ani 230 V napájení, jen baterku ( samozřejmě dobíjená ). Na zabezpečovačku doporučuji aspoň odbornou konzultaci s někým, kdo tomu rozumí, né všechny systémy jsou spolehlivé a použitelné.
Ještě jsem zapoměl připomenout zabezpečit objekt mechanicky ( dveře, kování, bezpečnostní vložka, fólie - okenice, a taky myslet na to, že se ti tam můžou dostat stropem, střechou , sklepem, no prostě dát si všechna pro a proti, protože nejjednodušší mi přijde to fakt vozit sem a tam ).
No a jak píšeš, že potřebuješ dostupnost, tak ti snad ani nebudu radit podlahový trezor, samozřejmě skrytý, kde to jen tak někdo neobjeví.



Eladrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#3 » ned 21. říj 2012, 00:45

fíša píše:Ještě jsem zapoměl připomenout zabezpečit objekt mechanicky ( dveře, kování, bezpečnostní vložka, fólie - okenice, a taky myslet na to, že se ti tam můžou dostat stropem, střechou , sklepem, no prostě dát si všechna pro a proti, protože nejjednodušší mi přijde to fakt vozit sem a tam ).
Zabezpečit objekt není reálné, v dřevěné stodole je spousta nářadí včetně flexy, svářečky atd., takže bych ze zemědělské usedlosti musel vytvořit bunkr, aby to odolalo nářadí, které je na místě k dispozici.

fíša píše:Doporučil bych tedy EZS kombinovaný buď s kamerovým systémem, nebo něco obdobného ( EZS = Elektronický Zabezpečovací Systém ) . Dokonce dnes jsou i systémy, které ti při narušení pošlou SMS na telefon, popřípadě i záznam z kamery ti přijde na mobil, mail . A nepotřebují ani 230 V napájení, jen baterku ( samozřejmě dobíjená ). Na zabezpečovačku doporučuji aspoň odbornou konzultaci s někým, kdo tomu rozumí, né všechny systémy jsou spolehlivé a použitelné.
EZS výhradně na trezor ale může být zajímavé řešení v případě, že bych dokázal zajistit odolnost trezoru po dostatečně dlouhou dobu (hádám tak hodinu), což nevím, je-li reálné v nějaké ceně (desítek tisíc Kč). Ale možná se zkusím poptat, co by to obnášelo.

Souhlasím, že je to oříšek a možná mi nezbude nic jiného než ji vozit sem a tam, ale nemám patent na rozum a tak se ptám pléna. :)



matyman2
Příspěvky: 127

Příspěvek#4 » ned 21. říj 2012, 07:45

Já bych ji asi vozil každý ten týden sebou, protože trezor, který by odolal, jak píšeš alespoň hodinu a k tomu EZS jak píše fíša jsou náklady v řádech desetitisíců.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » ned 21. říj 2012, 08:27

Taky záleží jakou zbran, pokud tam budeš mít obyčejnou flintu v hodnoře pár tisíc zabezpečenou podle zákona = v certifikovaném trezoru tak je to v pořádku. Když si dá někdo tu práci a trezor vypárá tak jsi z obliga. Škoda kterou způsobí na ostatním zařízení bude nejspíš větší než ztráta zbraně.



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#6 » ned 21. říj 2012, 09:03

Videl bych to stejne. Skryty trezor dle zakona, aby Te nepopotahovali a max. pojisteni na hodnotu zbrane jako nadstandard. Prijedes, povesis na vesak, pred odjezdem ulozis. Jinak vozeni kazdy tyden ma taky svoje rizika, copak cestou ani nenakupujes?



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#7 » ned 21. říj 2012, 09:26

Vy se chlapci díváte moc na televizi. :)
Základem je zabezpečení otevíravých částí budovy. A když bude vypnuta elektřina, tak se dá el. nářadí použít pouze na ručně, což ani s vrtačkou, ani s flexou, ani se svářečkou moc nejde (nepředpokládám, že tam jsou lahve na švajc). :lol:
Elektronické zabezpečení pouze trezoru je k ničemu, má to značné mezery.
Odolnost trezoru v řádech hodin je typově trezor třídy IV a výše s hmotností nad tunu a cenou statisíce kč. Tedy pokud nebude z bazaru.

Doporučení na zabezpečení se možná dají dohledat na prevenci vnitra nebo policie. Možná by to nebyl špatný námět na sraz, protože některé věci není vhodné prezentovat veřejně. ;)



mlok
Příspěvky: 72

Příspěvek#8 » ned 21. říj 2012, 17:13

Možná to nesouvisí se zabezpečením zbraně na samotě, ale zeptám se jak je zabezpečeno stádo a samota přes pracovní týden, když tam nikdo nebydlí. Kamerový systém zapojený na pult centralizované ochrany je lepší než brokovnice na sobotu a neděli. Něco mi na té prvotní otázce nesedí. V SO a v NE budeš lovit a ochraňovat a přes týden tam zbraň nějak zabezpečíš nebo odvezeš a necháš to týden opuštěné? :o



Eladrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#9 » ned 21. říj 2012, 18:47

Vyhovět zákonu by šlo samozřejmě snadno, ale více mi jde o nějaký reálný přínos a finanční škoda je zanedbatelná v poměru k mé neochotě poskytnout zbraň nějakému hajzlovi.

O skrytém trezoru jsem uvažoval, ale neznám zvyky zlodějů ... z filmů bych tušil, že obrazy z té zdi pro jistotu shodí. :)

Zabezpečení přístupových bodů je vážně mimo hru, minimálně finančně, ale i prakticky. Představte si klasickou usedlost, dva přístupy ze střechy bez nutnosti žebříku (který je rovněž k dispozici na místě), po jednom ze stáje, stodoly a dřevníku, dvoje dveře a přes deset přízemních oken. V takové situaci lépe, když to tam někdo vykrade než frustrovaně zapálí ... nicméně s tím nikdy problém nebyl (takže ani na veřejné fórum moc nechci konkretizovat kde si lze bez rizika odvést vybavení domácnosti).

To trochu odpovídá na otázku mlokovi, co se stáda týče, to je nyní na podzim přes týden zavřené ve dvoře, o víkendu jej pouštím proběhnout na pastvinu, nicméně se mi už dvakrát stalo, že mi jej tam potrhali divocí nebo uprchlí psi a s ohledem na svá dřívější setkání s nimi se bojím, že ani krátká zbraň není tím nejlepším nástrojem.

A protože pro pušku zase nemám využití tady v Praze, myslel jsem, že z chalupy udělám její základnu, ale asi to vážně nijak rozumně nepůjde.



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#10 » ned 21. říj 2012, 19:13

Trezor aby odolal hodinu? Tak to bude velkej ořech, spíš hóódně drahej.
Napadá mne snad jediná varianta ( aspoň pro mne rozumné ), prostě koupit trezor, který je podle zákona a ten pak někde ukrýt, určitě tedy né za obraz, ale koupit ještě tabuli plechu ( cca 5 mm ) a lepší zvolit něco kvalitnějšího, ikdyž při dnešních možnostech vrtacích jak nástrojů, tak i strojů tak to je asi zbytečné, no a svařit jetě jeden plášť ktery bude na každé straně větší cca o 10 mm. Pak vložit trezor s atestem a vylejt kvalitním betonem, kde se přidá takový ten štěrk "kačírek", je to křemen a tudíž zhorší vrtání. No, ale nevim, jak by to odolalo "kyslikovému kopí", jen vím ( byl jsem svědkem zkoušek , co by ten křemen dělal z plamenem. Totiž tam je takový žár, že 50 mm plech byl propálen skrz během 3 sec, neprůstřelné sklo odolávalo o cca 5 sec déle. Taky se zkoušelo propálit deska 2 x 20 mm plech a mezi nimi bylo 30 mm betonu, cca 5 sec a díra byla propálena.
Proto říkám, že odolávat hodinu? tak to bude sakra drahá záležitost.
Né každý zloděj má kyslíkové kopí.
:D



fíša
Příspěvky: 247

Příspěvek#11 » ned 21. říj 2012, 19:17

Ta elektronika mi přijde levnější, v dostatečné vzdálenosti od objektu, aby to hlásilo pohyb kolem dříve, než ještě došlo k vloupání, stejně si to musí zloděj aspoň obejít, aby měl jistotu, že tam nikdo néjni.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#12 » ned 21. říj 2012, 19:43

Eladrin píše:Vyhovět zákonu by šlo samozřejmě snadno, ale více mi jde o nějaký reálný přínos a finanční škoda je zanedbatelná v poměru k mé neochotě poskytnout zbraň nějakému hajzlovi


Když si hajzl chce obstarat bouchačku tak si ji prostě koupí, je to pro něj jednodušší než ji vyřezávat z trezoru. Navíc hajzlové stojí spíš o krátkou než o flintu a pokud z ní třeba vyndáš fršlus tak je mu uplně k ničemu ;)

Ještě k ochraně "stáda" střelnou zbraní, v praxi si spíš zaděláš na problémy než bys něčemu pomoh. Nějak ani nemám představu proti čemu bys ho chtěl chránit.



Eladrin
Příspěvky: 4

Příspěvek#13 » ned 21. říj 2012, 19:56

Bojím se, že toto by nás zavedlo daleko od smyslu tématu, ale ve stručnosti:
a) zloděj, který vykrádá chaty, nebude člen profesionálního černého trhu se zbraněmi a jako amatér-blbec s ní spíš udělá nějakou kravinu.
b) Domnívám se, že krajní nouzi střelením psa prokazatelně bez doprovodu útočícího na dobytek na vlastním pozemku si obhájím morálně i před zákonem (ostatně, jen bych kopíroval akci PČR z minulosti, pouze bez zpoždění jedné hodiny).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů