Zabezpečení zbraní v objektu vs.okamžitá použitelnost



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#16 » sob 27. zář 2014, 23:21

No, v zákoně už dávno není, že by zbraň nemohla být nabitá v trezoru.



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#17 » ned 28. zář 2014, 07:24

§ 58
Zabezpečení zbraní a střeliva

(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně")

(6) Přechovávaná zbraň musí být v nenabitém stavu, to znamená, že zbraň není nabita náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo v nábojových komorách válce revolveru.

Uživatelský avatar
Tomas_2002
Příspěvky: 94

Příspěvek#18 » pon 13. říj 2014, 16:50

Pokud to chápu správnbě, tak mi zákon nezakazuje mít v zásobníku náboje, pokud ten nebude ve zbrani. A strčit zásobník do zbraně se podle mě dá i v enormním stresu a časovém pressu...



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#19 » pon 13. říj 2014, 17:55

"(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně")"


Tohle je to, co vás zajímá. Zbraň v režimu "nabito pod polštářem" jednoduše není zbraň v režimu držení, ale v režimu nošení, tudíž OK, protože:


(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) držením zbraně nebo střeliva mít

1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,

2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,

b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#20 » pon 13. říj 2014, 18:04

mikky: Zbraň v režimu "nabito pod polštářem" jednoduše JE zbraň v režimu držení, a nikoliv v režimu nošení, pokud dotyčný chrní doma a ne pod širákem:
2) Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) držením zbraně nebo střeliva mít
1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor atd.


HonzaLBC: zbraň připravená k rychlému použití, byť v trezoru, není "přechovávaná" dokud neodejdu z bytu a nenechám ji tam bez dozoru.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#21 » pon 13. říj 2014, 18:23

Máš pravdu, špatně sem si dovodil (ne)závislost těch dvou odstavců. Nicméně tím pádem platí, že doma držená zbraň může být nabitá (v našem případě), protože stav nenabitosti se vyžaduje pouze k přemisťování dle odst. 2a2.), nebo k "přechovávání", jak píšeš, tzn. při uschování, uskladnění, nebo uložení, což jsou obecně stavy, kdy zbraň není pod kontrolou majitele (vyjma svěření). Z té formulace, podle mě, jasně vyplývá záměr zákonodárce ošetřit přechovávání těch zbraní, které majitel nemá pod přímou kontrolou. Otázka pak ovšem je, jak by střelec prokazoval kontrolu zbraně pod polštářem, když zrovna spal :)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#22 » pon 13. říj 2014, 18:30

Pesi a Pyggy : myslící bytosti. Co určuje jak mám zbraň nosit? Pokud mám zbraň pod dozorem a zajištěnou proti zneužití neoprávněnou osobou, jedná se vždy o nošení a tudíž můžu mít klidně náboj v komoře. I při střelbě na střelnici jde o nošení, vždyť tam používáte zbraň nabitou a zákon o tom mluví celkem jasně jako o přepravě sportovní zbraně na místo, kde lze zbraň nosit. I myslivec v lese v rámci výkonu mysliveckého práva může zbraň nosit. Tudíž pokud jsem doma a mám trezor pod dozorem, nic mi nebrání mít nabito. I pokud mám zbraň dostatečně zajištěnu proti zneužití neoprávněnou osobou.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#23 » pon 13. říj 2014, 19:53

Nějak tomu nerozumim Pigi, nabitá zbraň pod polštářem je v režimu nošení, ne držení. Ale ten výklad nabitá zbraň v trezoru v přítomnosti majitele doma, režim nošení, to se mi líbí víc. Někdy tak zbraň mám. Ale musím se přiznat, když odcházím z domu obvykle nevytahnu zásobník. Ale kdo nás bude soudit.



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#24 » pon 13. říj 2014, 20:39

Asi je to spíše akademická diskuse, ale já tomu rozumím tak, že zbraň nošená musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu, což v trezoru tak úplně není. Tedy pokud není nošená, tak je držená a měla by být vybitá.
Pod polštářem je asi OK (z pohledu zákona), pokud na polštáři ležím, ale nespím. ;)



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#25 » pon 13. říj 2014, 22:27

Milan100: zbraň pod polštářem, na kterém sám ležím, je vždy v režimu držení, ať nabitá či třeba rozebraná. Naproti tomu na ulici je v režimu nošení, není-li v uzavřeném obalu, takže také třeba rozebraná a rozstrkaná po kapsách.
Je tomu tak od 1.1.2003 (nabytí účinnosti zákona 119/2002 Sb.).
Mám dojem, že někteří diskutéři dosud vycházejí z definic zákona 288/1995 Sb.

michal3245r: Jestliže je zbraň v trezoru a já jsem poblíž a nejsem v bezvědomí, tak ji přece mám pod kontrolou.
Jo a spíš-li aspoň z poloviny tak tvrdě, jako Dobryňa Nikitič, máš pravdu. :lol:



michal3245r
Příspěvky: 43

Příspěvek#26 » pon 13. říj 2014, 22:50

Souhlas s tím, že "pokud jsem poblíž" - tedy asi v bytě, když sedím u compu a safe je pod stolem, tak je pod kontrolou. Pokud má někdo dvou patrovou vilu, safe nahoře v pracovně/ložnice a je v přízemí, tak asi pod kontrolou moc není. Ale je to fakt spíš akademická diskuse.
Tvrdost mého spaní je asi téma samo pro sebe, ale min. pro tenhle thread asi trochu OT. ;)

Přivádí mě to ale ještě k jedné otázce - v prodejnách (trezorů i zbraní) říkají, že střelivo (tedy i v zásobníku) má být v extra uzamčené schránce - a většina trezorů atp. tu extra uzamykatelnou schránku má.
Nevíte někdo pls z jaké části zákona/vyhlášky/prováděcího předpisu to vyplývá? Nějak se mi to nepodařilo dohledat.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#27 » pon 13. říj 2014, 22:58

Otázka spíše mimo Zákon: Jestliže cokoli uložím do certifikovaného trezoru, správně namontovaného, a uzamknu, jediný klíč mám já, věci uvnitř nejsou pod mou kontrolou? Proč bych si jinak ten trezor pořizoval? Ano, takové věci ponechané v autě jistě pod kontrolou nejsou, pokud auto samo není v trezorové místnosti. Ale obecně jsem toho názoru, že pokud něco chci mít pod kontrolou, dám to pod odpovídající zabezpečení. Bohužel, na zbraňě Zákon pohlíží, jak se zdá, poněkud jinak.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#28 » pon 13. říj 2014, 23:10

Diskuze je úplně zbytečná, zákon mluví jasně, proč o tom diskutovat.
Pokud se v noci bojím, mám zbraň nabitou a u sebe, pokud ne, tak jí vybiju a dám vše do trezoru, alespoň já to tak dělám, dělám snad špatně ?



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#29 » úte 14. říj 2014, 06:28

Diskuse jistě není ad tím, jestli špatně nebo dobře. Máš pravdu, že zákon je zákon a má se dodržovat. Diskusi, zejména já, vnímám spíše jako akademickou a obecnou... nad logikou věci.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#30 » úte 14. říj 2014, 09:03

Piggy , díky za doplnění výkladu, vycházel jsem jen z části věty nesmí být nabita. Spojitost s přepravou mi unikla. A to jsem si myslel že znám zákony. Sypu si popel na hlavu. Díky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů